آشنایی با طراحی سایت حرفه ای آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 14 دقیقه 27 اسفند 1397

آشنایی با طراحی سایت حرفه ایی برای همه افرادی که نیاز به یک وبسایت دارند ضروری است . این روزها صاحبان اکثر کسب و کارها، بنا بر انتخاب اصول مدیریتی حرفه ای خود به دنبال یک شرکت طراحی سایت حرفه ای می باشند. زیرا طراحی سایت بهترین ابزار برای موفقیت شما در فضای دیجیتال مارکتینگ و حوزه ی فروش آنلاین است. ورود مناسب در این فضا می تواند به رونق کسب و کارتان کمک شایانی کند. اما داشتن وب سایت حرفه ای که بتواند شما را به مقصود رشد در کسب و کارتان برساند ، مشخصه هایی از قبیل گرافیک جذاب، سادگی در طراحی، سئو مناسب، امنیت، سرعت بالا و... را نیاز دارد که حتما باید به درستی شناسایی شوند. اگر شما به دنبال سـاخت و طراحی سایت حرفه ای بـرای کسب و کار خود هستید و نمی دانید این کار به چه صورت انجام می شود و یا نمی دانید باید کار خود را به چه کسانی بسپارید.

می توانید با ما در این مقاله همراه باشید، زیرا قصد داریم هر آنچه درباره طراحی سایت حرفه ای نیاز دارید را با  شما در میان بگذاریم.

فروش آنلاین و کسب کار های اینترنتی

ویژگی های طراحی وب سایت حرفه ای

ازنظر کاربران، سایتی مطلوب است که زیبا و کارآمد بوده و تمامی اطلاعات مربوط به موضوع سایت را درخود جای داده باشد، بطوریکه آنها را به آسانی به مسیر مورد نظرشان برساند. میزان کاربرپسند بودن سایت را می توان با ریسپانسیو کردن آن و رعایت اصول UX و UI درهنگام طراحی سایت بالا برد.
نکته ای که قبل از هر چیز می توان به آن دقت کرد این است که ، باید نیازهای کاربران تا حد ممکن شناخته و در سایت گنجانده شود. همچنین باید از مواردی که موجب سردرگمی کاربر میشود، بطور جدی پرهیز کرد. نحوه طراحی سایت و تولید محتوای سطح بالا، موجب رشد و تعالی سـایت خواهد شد. در واقع این دو مسئله همانند پایه های اصلی سایت هستند که در ادامه به بررسی دقیق تر این نکات می پردازیم.

انواع وب سایت از نظر ساختار تکنولوژی مدیریتی

به طورکلی سایت ها به سه بخش: سایت های استاتیکی و نیمه دینامیکی و دینامیکی تقسیم می شوند.

سـایتهای استاتیک ( Static Sites )

طراحی سایت های ایستا یا استاتیک، عموما تنها یکبار، آن هم توسط زبانهای برنامه نویسی مبتنی بر, CSS , HTML , JavaScript  صورت می گیرد. منظور از این نوع طراحی سایت، این است که این سایتها به ندرت شامل تغییرات شده و در سال یک یا دو بار دستخوش تغییر محتوا توسط طراح یا کارشناس حرفه ای خواهند شد. در طراحی سایت های استاتیک، حجم کد بسیار کم است به همین دلیل سرعت سایت بسیار بالا بوده و تولید محتوا و بالا بردن رتبه سئو در آن آسان است. از نظر هزینه نیز تعرفه های کمتری نسبت به طراحی سایت های نیمه دینامیکی و دینامیکی دارد.

سـایتهای نیمه دینامیک ( Semi-dynamic Sites )

در طراحی سایت های نیمه پویا یا نیمه دینامیکی، یک پنل مدیریتی برای تغییر محتوا در نظر گرفته می شود. اما کار در این پنل نسبت به پنل سایتهای دینامیکی سخت تر و پیچیده تر است ؛ اما مزیت این نوع طراحی سایت ، داشتن گرافیک جذاب و کاربرپسند است. شایان ذکر است که این نوع سایتها در مرورگرهایی نمایش داده میشوند کـه از FLASH پشتیبانی می کننـد؛ البتـه امـروزه بـا کاهش پشتیبانی مرورگرها از فلش، کـارآیی ایـن سایت هـا نیـز کـم شـده اسـت. طراحی سایت هـای نیمه دینامیک توسـط زبانهای  XML و  ActionScript صـورت می گیرد.

سـایتهای دینامیک ( Dynamic Sites )

در طراحی سایت هـای پویا یـا دینامیکی دسترسی بـه سیستم مدیریت سایت، بـه کاربر اصلی کـه همـان مدیر وبسایت اسـت داده می شود. تـا بـا استفـاده از آن بتواند محتوای سایت خـود را تغییر داده یا محتوای جدید به آن اضافـه کند. کدها در این بـخش بیشتـر از بخش اول بـوده و اینگونه سایتها سرعت لود یا بارگذاری پایین تری نسبـت بـه همتای استاتیکی خـود دارند. بـرای طراحی ایـن سایت هـا از زبانهایی همچـون ASP.NET و PHP استفـاده می شود.

انواع روش های اجرایی طراحی سایت

طراحی سایت توسط سیستمهای سایت ساز رایگان یا سیستم های آماده ی پولی

شـما میتوانید بااستفاده از CMS هـا ( نرم افزارهـای مدیریت محتوا ) کـه سایت سازهـای رایگان یـا پولی و آماده فراهم کرده اند، شـروع بـه طراحی سایت مد نظرتان کنیـد. باتوجـه بـه اینکـه هزینه ایـن روش بسیار کـمتر است؛ پس قاعدتا کیفیت آن نیز نسبت بـه روش طراحی سایت توسـط برنامه نویس کـمتر خواهد بود.

معایب استفاده از طراحی سایت آماده

طبق تجربیات، سایت هایـی کـه بـا این گونـه نرم افزارهـا طراحی شـده انـد، در بحث سئو کاملا ضعیف عمـل می کنند. همچـنین سرعت بارگذاری ایـن سایتها پایین اسـت، چراکه هسته ی اصلی سایت سنگین بـوده و باید کامل بارگذاری شـوند. ایـن سایت هـا علاوه بر کند بودن در عملیات بارگذاری، بـه دستگاه کامپیوتری فشـار وارد می کنند؛ زیرا برای اجرا، بخش عظیمی از منابع سخت افزاری سیستم را به کار می برنـد.
یکی دیگر از مسائلی کـه ممکـن اسـت شـما را در آینده دچار مشکل کنـد، افزودن قابلیتهای جدید و اعمال تـغییرات اسـاسی درسایتتان اسـت کـه در حوزه ی برنامـه هـای سایت ساز و آماده به درستی تعریـف نـشده اند. ایـن عمـل بسیار دشوار و حتی گـاهی غیر ممکن و یا با هزینه هـای جانبی زیـادی همراه اسـت.
اصلی ترین مـوردی کـه مـوجب می شود طراحی سایت تـوسط شرکتهای برنامه نویسی بـه ایـن شیوه ارجعیت پیدا کند، بـه دلیـل شناخـت کـامل برنامه نویسان و طراحان سایت بـه حفره هـای امنیتی و همچنیـن دسترسـی همگان بـه سورس کد ایـن برنامه هـا، سایت هـای طراحی شـده به این شیوه از امنیت پایینـی برخوردارند.

طراحی سایت توسط طراحان سایت یا شرکتهای برنامه نویسی

در ایـن شیوه، شـمـا ایده خـود را بـه طراح سایت و یـا شرکتی کـه در ایـن زمینه فـعالیت دارد، می سپارید. در واقـع ایـن قاعده بــرای کـسانـی است کـه میـخواهند از 0 تــا 100 یـک طراحی سایت، متعلق به خودشان یا شرکت شان باشد. همچنین کسانی که یـک سایت خوب و پر سرعت می خواهنـد، ظرف چند ماه می توانند از مزایای آن در صفحه اول گوگل اسـتفـاده کـننـد. در این قاعده طراحی گرافیکی سایت مـیتوانـد خاص، خلاقانه و همـچـنین مطابـق میل شـمـا بـاشد و برخلاف شیوه قبل، دارای محدودیت در قالب نیست. با تـوجـه به اینکه سایت از ابتدا با نقطه نظرات و نیازهای شما اجرا می شود، بنابـرایـن تمامی بنرها و فرمها و صفحات و ... کـاملا منحصر به فرد و مطابق سلیقه ی شـمـا خواهد بود.

فواید استفاده از طراحی سایت توسط طراحان

طراحی سایت در ایـن روش به گونه ای است کـه کـمتریـن اسـتـفاده از منابع سخت افزاری شـما را داشته بـاشـد. ایــن مـوضـوع کــه ایـن سایت ها هسته مرکزی سبکی دارنـد، در سرعت بارگذاری اطلاعات تـاثیـر چشم گیری می گذارد.
بدیهی اســت کــه در ایــن سایت هـا چیدمان ابزار و آپشنهای داخـل صفحـه بسیـارحرفه ای تـر خـواهـد بود؛ زیـرا تـوسط متخصصِ ایــن کــار، طراحی خـواهـد شد. ( پیشنـهاد می کنم نگاهـی بـه قـالب بـندی واجـزای سایت دود بـفرمایید.)
در هنگـام طراحی سایت، پنلهای مـدیریـت، سـاده تـعبیه مـی شود تا ادمین به راحتـی بـتوانـد محتوا را در سایت بارگذاری و یا ویرایش کـند. همـچنـین تـمامـی قوانین ابتدایی و مبانی بهینه سازی سایت بـرای موتورهای جستجو می توانـد در مراحل تولیـد و طراحی سایت لحاظ شـود و از نظر فنی، ضامن عملکرد مثبت سئو سایت گردد.

اگر درباره ی امنیت آن شک وشبهه ای داریــد، بـهـتـر اسـت بـدانـیـد کـه دارای امـنیت بـالایی است؛ بـــه ایـــن علت کـــه تـمامـی کـدهـای پیاده سازی و طراحی سایت نـزد شـرکـت یـا بـرنامه نـویس محفوظ بــوده و در اخـتیار عموم قــرار نـمی گـیرد. دوسـت داریـد هـر کـسـی بـــه کـدهـای سایت تــان دسـتـرسـی داشـتـه بـاشـد و یـا متدها و کدهای سایت تــان اخـتـصاصـی بـــرای شـمــابـاشـد؟ انتخاب باشماست!!

توجه به رابط کاربری

نکاتی برای آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

بــرای جـذب کـاربـر بـایـد بـه چنـد نـکته حائز اهمیت در طراحی سایت دقت کـنـیـد. رعایـت ایـــن نـکات عـلاوه بـر جـذب بـهتـر کـاربر و تبدیل آن بـــه مشتری، بـاعـث بـالـا رفـتـن سئوی سایت و در نتیجه نمـایش سایت درصفحه اول گوگل مـی شود. اگـر بـه دانستن ایـــن مـوارد علاقه دارید، با ماهمراه بـاشـیـد.

ساختمان سایت

اولیـن نـکته با اهمیت که در طراحی قالب سایت بسیار مهم است، این است که ساختمان و ساختار سایت بــا حوزه ی فعالیت سایت تطبیق داده شود؛ طوری که کـاربران بـتوانند به راحتی بـه تمام صفحات سایت دسـتـرسی داشتـه بـاشنـد.

طراحی گرافیک

وجود گرافیک خوب و زیبا یکی دیگر از نکات مهمی است کــه نظر کاربران را جلب می کند. در گرافیک وبسایت هرچه رنگها ملایمتر بــوده و با تصاویر داخل پیج مطابقتر باشد، تجربه کاربری بهــتر می شود. توجه کنید، رنگ متن بــرای بـهـتـر دیـده شـدن، بـایـد طوری انتـخـاب شــود که بـا رنگ یا عکس پـس زمینه در تضاد باشد. هـمـچـنـین بـهـتـر اسـت ازفونت های خوانا و با اندازه مـناسب اسـتـفـاده شـود تا کاربر از دیدن مـتـن ریـز یـا ناخوانا وحشت نکند. بطور کلی مـی تـوان گـفـت کـــه ایـجـاد یـک گرافیک جـدیـد و جذاب درون طراحی سایت، تاحد زیادی سایت را برای جــذب کـاربـر همراه می کند.

سرعت بارگذاری سایت

تا به حال وارد سایتی شــده ایــد که سرعت بارگذاری آن به شدت پــایین بــوده بــاشد؟  اولــین چـیــزی که بـا خواندن ایـــن سـوال به ذهنتان آمـد، تجربه کاربری تلخ در اســتفاده از سایتی ست کـــه از سرعت لود پایینی بـرخـوردار بــوده است. همانطور که هـمـه مـا تـجربه کــرده ایـم، اسـتـفـاده از ایــن سایتهــا، کلافه کننده و فراری دهنده اســـت. پــس نـکته مـهـم دیـگـری کـــه بـایــد در طراحی سایت به آن اهمیت ویژه داده شود، سرعت بارگذاری سایت اســت، بسیار مـهـم اسـت کــه سرعتی بـالـا و بدون درنگ داشته بـاشـد. شرکت طراحی سایت و سئو دود در ایــن زمـینه راهکارهایی را به شما همراهان گرامی پیـشنـهـاد می دهـد:

اندازه عکس

بدیهی ست هـرچه ابعاد و اندازه عکسها بیشتر باشد، سرعت بارگذاری سایت پـایین آمــده و زمان دانلود تصـویـر، طولانی تر شده هـمـچنیـن حجم مصرفی از دیتای کاربر بیشتر می شود. ابعاد عکس را با توجه به مقاله، بنر و یا مکانی کـــه در آن قــرار مـی گـیـرد، تـعـیین کـنید و از حداقل سایز و ابعاد استفاده نمایید.

کدنویسی بهینه

صرفه جویی در کـد به هنگام طراحی سایت، یــکـی از پایه هــای اسـاسـی بارگذاری سریع سایت و لود سریع به سرور است. خلاصه کــردن کدها، یــکی از مزایای سپردن طراحی سایت بـــه شرکت هــای برنامه نویسی می باشد.

ایجاد دسته بندی

یــکی از گام هایی که در مسیر بهبود سرعت بارگذاری سایت می توان بـرداشت، تولید دسته بندی بــرای مـوضـوعـات مـختلـف دَر سایت است. بدین معنی که بــرای مـوضـوعـات یا مقالات و یا اخبار مـربـوط بـــه یـــک حوزه اطلاعاتی خاص، می بایست یــک دسته بندی با اسمی مشخص، مطابق با محتوا، زیر دسته بندی ها تولید کرد و از قرار دادن تمامی مـطالب در یک صفحـه پرهیز نمود.

رعایت اصول ریسپانسیو

امروزه کـاربران برای وبگردی های خود، از کامپیوتر و لپ تاپ اسـتـفـاده میکنند و هم از تبلت ها وگوشی های هوشمند. بنابراین در هنگام طراحی سایت باید به فکر تمام کاربران بود! بـــرای اینــکه سایتتان در انـدازه دستگاه هوشمندی که کاربر شما از آن استفاده می کند، درست نمایش داده شود، بـایــد واکنشگرا یـــا ریسپانسیو طراحی شــود؛ یــعنی وابسته بـــه دستگاه مورد استفاده کاربر، اندازه و فرم سایت تغییر کند. توجــــه داشتــه باشید که طراحی سایت نسخه موبایل بــــا طراحی سایت پی سی مـتفاوت اســت.
تقریبا میتوان گفت که طراحی سایت نسخه موبایل در این برهه از زمان برای هر سایت، اقدامی ضروری، پول ساز و در نتایج موتور های جستجو رتبه مناسبی کسب خواهد کرد. منظورمان رتبه بهینه سازی موتورهای جستجو یاهمان SEO است. در این روزها که کاربــران به رغم وجود تکنولوژی ها، راحت طلب تر شده اند و می خواهند بهترین نتایج را با دم دست ترین وسایل و در کوتاه ترین زمان بدست آورند، طراحی سایت ریسپانسیو امری واجب و ضروری است.

سایت واکنش گرا و یا ریسوانسیو

تاثیر وبلاگ در سایت

همانطور که تا به حال ده ها وبلاگ دیــده ایــد، می دانید که، کار اصلی وبلاگ هـا اطلاع رسانی، انتشار مقاله و... است. سایتها به موجب وبلاگ هایشان بیشتر دیده می شونـد؛ و با انتشار اخبار روز، اطلاعات جدید یـا داستانهای جذاب می توانند اعتمادسازی نزد کاربران را از بابت صحت اطلاعات و اخبارها، افزایش دهند.
در صورتی که مطالب پربار و جدید بوده ومیزان بازدید خوب بــاشـد، مـی تـوان بـه اشتراک گذاری فراوان صــفحات و لینکها توسط کاربران امیدوار بود. اغلب مخاطبان پــس از مطالعه ی مطالب بلاگ، آن را در بخش نظرات، مورد بحث قرار می دهند و این نکته مثبتی بـرای سئو سایت شـما، بـه شمار می رود. اسـتـفـاده از کلمات کلیدی سایت و به روزرسانی مستمر مطالب، جزو شاه کلیدهای بهره برداری از وبلاگ در سایت به حساب مـی آید.

تاثیر تبلیغات

یــکی از راه هــای معرفی کسب وکار، تبلیغات است؛ حال اگر این تبلیغات در فضای اینترنت و بصورت آنلاین بـاشد، کم هزینه تر و به روزتر خواهد بود. شما میتوانید در طراحی سایت خود از تبلیغات متعددی بهره ببرید. حتی می توان با تبلیغ بـرای کسب و کار دیگران وَ همینطور، تبلیغ درباره کار و پیشه خـودتـان به درآمدزایی شرکتتان کمک کنید. یکــی از نکات مثبت تبلیغات آنلاین در سایت، عدم محدودیت تعداد کاراکتر، فونت و رنگ بـرای متن و رنگ یا عکس برای پس زمینه آن است. ایده هـای مخـتلفی را می توان برای جلب نگاه مخاطب پیاده سازی کــرد؛ همانـنـد چشمک زن کـردن مـتـن، اسـتـفـاده ازفونت درشت، تصاویر متحرک وغیره. امـا باید به ایـن نکتـه تـوجه داشـتـه بـاشید که تنها در صورتی درآمدزایی از طریق تبلیغات بـه ثمر می نشیند که مخاطبان از سایت مورد نظر، بازدید به عمل آورند؛ پـس نباید آنها را با تبلیغات بسیار زیاد و آزار دهنده ازسایت خود دور کنید!

سخن آخر درباره طراحی سایت

ما در شرکت طراحی سایت و سئو دود با بهره برداری از تجربیات و ارتباط با مشتریان خود، در این مقاله سعی کردیم نکات مورد اهمیت بـــــرای طراحی سایت را بیان کنیم تا برای تولید و طراحی سایت به راحتی بتوانید تصمیم خود را اتخاذ نمایید. نکاتی کـــه بیان شـــد، علاوه بر آگاه سازی شما، ازجمله مواردی هستند که در شرکت طراحی سایت و سئو دود حائز اهمیت بوده و در طراحی سایت های شما دوستان گرامی رعایت می شونــد.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.