از چه ریدایرکتی باید استفاده کنیم؟ از چه ریدایرکتی باید استفاده کنیم؟

از چه ریدایرکتی باید استفاده کنیم؟

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 25 آبان 1399

به عنوان یک سئو کار و یا مالک وبسایت دیر یا زود با ریدایرکت ها مواجه خواهید شد . هر زمانی که یکی از صفحات وب خود را پاک کنید, ساختار آدرس های اینترنتی را تغییر دهید و یا سایت خود را به یک دامنه دیگر منتقل کنید، به آن احتیاج پیدا می کنید. تغییر آدرس های اینترنتی می تواند برای سئو بسیار مهم باشد و به همان اندازه خطر ناک .

تغییر مسیر به روبات های موتور جستجو می گوید که برای دسترسی به یک صفحه خاص ، به طور موقت یا دائمی ، به مکان دیگری بروند. انتخاب نوع اشتباه تغییر مسیر ممکن است بر سئو شما تأثیر منفی بگذارد ، بنابراین مراقب باشید که نوع ریدایرکت مناسب با نیازتان را انتخاب کنید . در این مقاله انواع تغییر مسیر و زمان استفاده از آنها را توضیح می دهیم .

چرا باید از ریدایرکت استفاده کنیم؟

به طور کلی ، باید سعی کنید از ریدایرکت جلوگیری کنید اما اگر به آنها نیاز دارید ، لطفاً آنها را به درستی اعمال کنید. تغییر مسیر آدرس های اینترنتی بخش مهمی از نگهداری و پشتیبانی سایت است . دلایل زیادی برای استفاده از آنها وجود دارد، اما این موارد معمول ترین آن ها است :

 • پاک کردن صفحات یا پست ها
 • بروزرسانی یا تمیز کردن پست ها
 • رفع مشکلات کلمات کلیدی
 • انتقال سایت به یک دامنه جدید
 • تغییر دامنه سایت به عدم استفاده از WWW
 • ادغام وب سایت ها
 • تغییر سیستم مدیدیرت محتوا
 • تغییر ساختار آدرس های اینترنتی

کدهای وضعیت HTTP

برای درک نحوه عملکرد هدایت ها و اینکه چگونه می توانید بر آنچه سرور به مرورگر باز می گرداند تأثیر بگذارید ، باید درباره کدهای وضعیت HTTP بدانید. کد وضعیت HTTP شماره تعیین شده ای است که یک سرور به دنبال درخواست خاصی برای یک صفحه به مرورگر ارسال می کند. این کدها ممکن است مثلاً شامل 200 ، 301 ، 404 و 503 باشد و هر کد برای یک هدف خاص است. به عنوان مثال خطای 404 نشان می دهد که یک صفحه پیدا نشده است 503 به این معنی است که سرور برای تعمیر و نگهداری یا به دلیل حجم درخواست های زیاد به طور موقت آفلاین شده است.
اگر می خواهید سایت خود را بدون خطا حفظ کنید ، باید کدهای وضعیت HTTP خود را بدانید .

انواع ریدایرکت

چند تغییر مسیر وجود دارد که روزانه با آنها روبرو خواهید شد ، بنابراین بهتر است آنها را بخاطر بسپارید:

 • 301 دائمی
 • 302 پیدا شده
 • 307 موقتی

این موارد کد های ریدایرکت نیستند و دانستن آنها بسیار مفید است :

 • 410 محتوا حذف شده
 • 451 محتوا به دلایل قانونی در دسترس نمی باشد

ریدایرکت دائمی 301

 301 یکی از رایج ترین ریدایرکت ها است و اگر می خواهید یک صفحه حذف شده یا منتقل شده را به طور دائمی هدایت کنید یا چیزی را در ساختار آدرس اینترنتی آن تغییر داده اید ، باید از آن استفاده کنید. این کد به ربات های موتور جستجو می گوید که صفحه مورد نظر دیگر در این مکان موجود نیست و دیگر نباید ایندکس شود. اگر ریدایرکت را به درستی تنظیم نکنید، به احتمال زیاد بازدیدکنندگان شما و رباتها پیام خطا 404 را مشاهده می کنند .

از آنجا که 301 بازدیدکنندگان را به طور دائم از آدرس اینترنتی قدیمی به یک آدرس اینترنتی جدید هدایت می کند ، فقط باید اطمینان داشته باشید که دیگر به آدرس قدیمی نیازی ندارید . اگر می خواهید دوباره از آدرس قدیمی استفاده کنید، به یک تغییر مسیر موقت نیاز دارید. یک تغییر مسیر 301 باعث می شود تمام ارزشی که یک لینک قدیمی در طول سالیان کسب کرده است را با حفظ تمام ارزش هایش به یک آدرس جدید منتقل کند.

302 پیدا شده

302  یک تغییر مسیر نسبتاً مبهم است و غالباً به عنوان تغییر مسیر موقتی استفاده می شود. این کد بدان معنی است که محتوای درخواستی پیدا شده است ، اما در مکان دیگری قرار دارد . نمی گوید چرا ، اما اگر می خواهید هنگام بازدید از این صفحه خاص ، بازدیدکنندگان را به صفحه دیگری بفرستید و می خواهید در آینده از آدرس آن مجدد استفاده کنید ، از شماره 302 استفاده کنید.
از آنجا که این تغییر مسیر موقت است، گوگل انتظار دارد آدرس بعداً به حالت اولیه برگردد. اگر 302 را برای مدت طولانی رها کنید، گوگل آن را به عنوان یک تغییر مسیر 301 در نظر می گیرد .

307 موقت

از 302 اغلب برای ایجاد تغییر مسیرهای موقتی استفاده می شود ، اما با ظهور  HTTP 1.1 ، 307 آن را به عنوان یک تغییر مسیر موقت معتبر جایگزین کرده است. در حالی که 302 کمی مبهم است ، 307 دقیقاً بیان می کند که آدرس اینترنتی درخواستی به مکان موقتی منتقل شده است و پس از مدتی به حالت اولیه برمی گردد. از آنجا که این درخواست می تواند در آینده تغییر کند ، از همان آدرس قبلی برای این نوع ریدایرکت استفاده می شود. اگر مطمئن هستید این اقدام موقت است و بعداً به آدرس اصلی احتیاج دارید ، از این تغییر مسیر استفاده کنید.

واقعاً هدایت نمی شود، اما همچنان مرتبط است و علاوه بر کدهای سنتی ، دو کد دیگر خواهید یافت که واقعاً تغییر مسیر نمی دهند. با این حال، این موارد هنوز هم برای کارهای روزمره نگهداری و پشتیبانی از سایت شما مهم هستند. شما می توانید 410 و 451 را ببینید که سرور به شما می گوید: سلام ، قبلا اینجا چیزی وجود داشت ، اما دیگر نه.

410 محتوای حذف شده

صفحات خطای 404 یکی از بزرگترین مشکلات وب سایت هاست و اگر به کنسول گوگل سایت خود مراجعه کنید ، مطمئناً چند مورد را پیدا خواهید کرد. اینها باید برطرف شوند زیرا هیچ کس از این خطاها خوشش نمی آید گوگل آنها را به عنوان نشانه ای از نگهداری نادرست سایت می داند و بازدید کنندگان از این اشتباه دچار سر درگمی خواهند شد . خطاهای 404 اغلب هنگامی رخ می دهد که صفحه یا پست درخواستی از سایت حذف شده و آدرس آن ریدایرکت نشده است.

از ریدایرکت 301 برای هدایت صفحاتی که خطاهای 404 دارند برای انتقال به صفحات مورد نظر و یا صفحه اصلی استفاده کنید . گاهی اوقات ، ممکن است روش دیگری را ترجیح دهید می توانید به موتور های جستجو و کاربران اعلام کنید که این صفحه پاک شده و ریدایرکت 410 شده است . سپس آنها می دانند که صفحه بر نمی گردد و بنابراین می تواند صفحه را از فهرست حذف کند.

 451 محتوا به دلایل قانونی در دسترس نیست

اگر به اندازه کافی بدشانسی آوردید که از طرف قاضی دستور داده شود یک صفحه را حذف کنید یا اگر اخطار و درخواست حذف را دریافت کردید ، به صفحه حذف شده یک هدر 451 بدهید. این به موتورهای جستجو می گوید که در اینجا پستی وجود داشته است و شما می خواهید این درخواست را برآورده کنید ، اما به دلایل قانونی امکان نمایش این پست وجود ندارد .

ریدایرکت های REGEX (عبارات با قاعده)

اگر سئو کار حرفه ای هستید و نیاز به تغییر مسیرهای پیچیده دارید ، ممکن است لازم باشد از هدایت هایREGEX  استفاده کنید. در موارد عادی ، شما یک آدرس منبع واحد و یک آدرس مقصد تعیین می کنید. با استفاده از( REGEX)  عبارات منظم تغییر مسیر می دهد ، به عنوان مثال می توانید برای انتقال کل گروهی از آدرس ها که شامل کلمه کلیدی به مکان جدید هستند ، یک آدرس واحد ایجاد کنید. این موضوع می تواند در هنگام کار روی یک پروژه عظیم سئو، در وقت شما صرفه جویی کند. با این حال، اگر تسلط کافی بر روی استفاده از عبارات با قاعده دارید از آنها استفاده کنید زیرا در غیر اینصورت به راحتی می توانند سایت شما را تخریب کند .

کار با ریدایرکت ها

کار با ریدایرکت ها برای بسیاری از سئو کارها یک کار روزانه است. این مقاله گزینه های مختلف جهت هدایت مجدد صفحات را بیان کرده و نحوه و زمان استفاده از آنها را به شما نشان داده است. اما در انتخاب ریدایرکت ها دقت کنید! و هنگام انتقال به دامنه جدید ، کل سایت خود را 302 نکنید زیرا مشکلات جدی در این زمینه ایجاد خواهید کرد. به آنچه می خواهید به انجام برسانید فکر کنید و سپس مناسب ترین روش را انتخاب نمایید.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.