اشتباهات رایج تجربه کاربری سایت ها و نحوه برطرف کردن آن اشتباهات رایج تجربه کاربری سایت ها و نحوه برطرف کردن آن

اشتباهات رایج تجربه کاربری سایت ها و نحوه برطرف کردن آن

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 27 مهر 1399

هر روز تابلوهای گیج کننده خیابان ها را تجربه می کنیم , درب هایی که نمی دانیم برای باز شدن باید فشار دهیم یا بکشیم . در سایت ها , دکمه ایی که معلوم نیست ما را به کجا منتقل می کند , فرمی که نمی توانی داخلش را پر کنی , و یا پاپ آپ که تمام صفحه نمایش شما را گرفته است , امروزه قبل از هر چیزی احتمالا شما چندین بار با یک تجربه کاربری بد مواجه شده اید .

تجربه کاربری (UX) چیست ؟ به بیان ساده, اگر وارد یک سایت شوید و هر چیزی که به آن نیاز دارید را سریع و کار آمد پیدا کنید , یک تجربه کاربری خوب را در اختیار دارید. اگر وارد یک سایت شوید و مطمئن نباشید که کجا را باید کلیک کنید یا جایی گیر کنید و نتوانید آنچه را که می خواهید پیدا کنید , این یک تجربه کاربری بد است . مانند موارد بسیاری در زندگی , شما متوجه UX بد خواهید شد.

امروزه, صنعتی کاملا حرفه ایی برای اصلاح UX در سایت های مختلف اختصاص یافته است. گرچه چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد این طراحان UX هستند که به راحتی می توانند از اشتباهات رایج UX طراحان و توسعه دهندگان دوری نمایند. در ادامه برخی از اشتباهات رایج در UX و اصلاحات لازم آن را بررسی می کنیم.

تجربه کاربری مناسب

اولین اشتباه UX : mystery meat

وقتی آیتمی قابل کلیک مانند آیکن , دکمه و یا تصویری ارائه می شود و تصوری ندارید که با کلیک بر روی این آیتم به کجا هدایت می شوید , در اصطلاح به این موضوع گوشت راز آلود یا mystery meat می گویند . دراواخر دهه نود توسط طراح وب وینسنت فلاندرز ارائه شد و مربوط به طرح هایی است که از نظر طراح واضح اما برای هر کسی که سعی در استفاده از آن را دارد ناراحت کننده است .

این اشتباه بیشتر مواقع زمانی اتفاق میافتد که افراد سعی در ایجاد خلاقیتی در طراحی دارند . به دوش حمام هتلی فکر کنید که نمی دانید چگونه از آن استفاده کنید حتی اگر ده ها سال است که با موفقیت توانسته اید دوش بگیرید . با گذشت زمان ، همه ما آموزش دیده ایم که به دنبال نشانه های خاصی برای پیمایش آنلاین باشید، یک نماد تلفن کوچک شما را به سمت شماره تلفن سوق می دهد , یک ذره بین شما را به سمت جستجو می برد و .... در غیر این صورت مردم دچار سر در گمی می شوند .
اگر شما نگران هستید که ممکن است سایت با آیکن ها , دکمه ها و یا مسیر های غیر منتظره مورد استفاده قرار گرفته باشد , از خودتان بپرسید "اگر برای بار اول من این سایت را مشاهده می کردم آیا برای من معنی داشت ؟" اگر جوابتان نه است , احتمالا زمان تغییر رسیده است .

اصلاح UX : از نماد ها و تصاویری استفاده کنید که به طور جهانی نمایانگر یک فعالیتی می باشد . منابع آنلاین بسیار زیادی از نمادها و تصاویر شناخته شده، وجود دارد.

 دومین اشتباه UX : پیغام های پاپ آپ بیش از حد

 شما بر روی یک لینک کلیک می کنید , شروع به خواندن می کنید و قبل از به انتها رسوندن آخرین خط یک پیغام پاپ آپ کل صفحه نمایش می پوشاند و به خودتان می گویید :من اکنون نیازی به دیدن این پیام ندارم. چرا طراحان سایت از چنین چیزی استفاده می کننده که به وضوح مزاحمت ایجاد می کند ؟ خوب مشکل این است که آنها کاری انجام می دهند که صاحبان سایت از آنها می خواهد .

اصلاح UX :  اگر قرار است از پاپ آپ استفاده کنید فقط از یکی استفاده کنید آن هم بسیار کم و به ندرت . همچنین اطمینان حاصل کنید که آنچه می خواهید مردم با پاپ آپ انجام دهند واقعاً مفید است و تنها یک مزاحم در هنگام مطالعه نباشید.

سومین اشتباه UX : نادیده گرفتن بازخورد کاربران

وقتی طراح UX "چلسی رگنانی" اولین برنامه موبایل خود را ساخت , او از دوستش خواست تا باز خورد خود را از کار با برنامه عنوان کند. گرچه نتیجه چیزی نبود که امیدوار بود بشنود :

"او گیج شده بود و متوجه نشده است که برنامه برای چه کاری استفاده می شود .  من انتقادات و پیشنهادات او را نادید گرفتم و به سمت بهترین طرح رنگ مورد علاقه خودم رفتم . تا زمانی که من آن نسخه را با افرادی دیگر درمیان نگذاشتم همان بازخورد را دریافت کردم . به حرف کسی گوش نمیدادم و فقط راه خودم را می رفتم . یک قدم به عقب برداشتم و تمام انتقادات و پیشنهاد ها را جمع آوری و با خود مرور کردم . الگو ها و تغییراتی واضح پیدا کردم که اگر زودتر گوش میدادم می توانستم به راحتی این تغییر را ایجاد کنم"

گوش دادن به باز خورد های کاربران می تواند شما را به نتیجه درست برساند . خوشبختانه , آزمایش کارایی استفاده فقط برای شرکت های بزرگ نیست .خدمات زیادی وجود دارد که به شما اجازه می دهد با یک هزینه معقول سایت خود را از دیدگاه یک کاربر تست کنید .

اصلاح UX :  از سرویس های تست کاربری استفاده کنید و یا یک آزمایش دوستانه در میان خانواده و دوستان انجام دهید . حتی یک تست کوچک به شما نظرات مهمی می دهد که در واقع مردم در کدام قسمت های سایت شما گیر می کنند .

اشتباهات رایج در تجربه کاربری

چهارمین اشتباه UX : فراموش کردن بازدید کنندگان موبایل

بازدید کنندگان موبایل به زبان دیگر استفاده از وبسایت ها از طریق تلفن های هوشمند و تبلت ها سالهاست که رو به افزایش است . در سال 2015 گوگل اعلام نمود که برای اولین بار در تاریخ , بیشتر مردم با دستگاه های موبایل جستجو می کنند تا از طریق دسکتاپ یا کامپیوتر . بنابراین فرصت بسیاری خوبی است تا سایت خود را برای بازدیدکنندگان از طریق موبایل بهینه سازی کنید .

اصلاح UX :  هر چند وقت یکبار با موبایل و یا تبلت از سایت خود بازدید کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می کند و سایت ریسپانسیو است . همچنین می توانید از تست هایی که به صورت آنلاین وجود دارد نیز استفاده کنید تا از مشکلات احتمالی سایت خود مطلع شوید این تست ها احتمالا به شما می گوید که به طور مثال : متن های شما بسیار کوچک است یا عناصری که باید لمس شود مانند دکمه ها و لینک ها برای ضربه زدن افراد با انگشت، بسیار به یکدیگر نزدیک می باشند.

پنجمین اشتباه UX :  دوباره کاری

ممکن است با این همه قوانین در رابطه با طراحی فکر کنید پس جایگاه خلاقیت کجاست ؟ البته مواردی وجود دارد که شما می خواهید افراد به چالش کشیده شوند مانند نمایشگاه های هنری و ... سایت شما احتمالا یکی از این ها نیست. ممکن است که بخواهید سایت شما تک باشد , اما این به این معنی نیست که شما باید استاندارد ها و روش های متداول را که استفاده از آن را آسان می کند دور بیاندازید.
وبسایت ها سال هاست که در حال پیشرفت می باشند اما به نماد ها و جایگاه هایی که تغییر نکرده اند توجه کنید . دکمه بازگشت همیشه در بالا سمت چپ در گوشه است , اطلاعات تماس همیشه در پایین قرار دارند و ... این جایی است که ما عادت به دیدن کرده ایم. به خاطر طراحی خود ملزومات اصلی را به اطراف تغییر ندهید.

برای مثال اگر یک فرم بسازید , ایده خوبی است که بخواهید اطلاعات را به ترتیبی قرار دهید که افراد معمولا عادت به دیدن آن دارند، نام ، آدرس ایمیل و ... . شروع با فیلد های غیر معمول باعث گمراهی و اشتباه کاربر می شود .

صلاح UX :  تغییر استاندارد های عمومی سبب درک سخت کاربر از سایت شما می شود . قرار دادن عناصر مختلف در مکان هایی که کاربران انتظار دیدن آن را دارند و اطلاعات مهم خود را در بالاترین قسمت قرار دهید تا کاربران بدون اسکرول بتوانند آن را مشاهده کنند .

UX به معنی نگه داشتن کاربر است

اشتباهات UX متداول است اما اگر در طول طراحی، کاربر را به یاد داشته باشید می توانید تجربه کاربری را تقویت کنید. به یاد داشته باشید که حتی استادان طراحی تجربه کاربری پاسخ همه سوالات را نمی دانند این یک فرآیند یادگیری است . قطعا اصول اساسی برای یاد گیری وجود دارد اما بهترین راه برای اصلاح سایت تان یادگیری با گذشت زمان است.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.