بازایابی محتوا چیست؟ بازایابی محتوا چیست؟

بازایابی محتوا چیست؟

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 9 دقیقه 13 دی 1399

بازاریابی محتوایی شامل کلیه فعالیت‌های بازاریابی است که بر ایجاد و اشتراک اطلاعات متمرکز است. اگر برای بهینه سازی موتورهای جستجو تلاش می کنید قطعا بازاریابی محتوایی باید بخشی از استراتژی شما باشد. اما امروزه برای برند تجاری نیز بسیار مهم است. به اشتراک گذاری اطلاعات ارزشمند راهی عالی برای جذب مخاطب و نشان دادن تخصص شما در کاری که انجام می دهید، است. در این مقاله، در پاسخ سوالاتی از جمله: بازاریابی محتواچیست، چرا بازاریابی محتوا برای سئو مهم است و چگونه می توانید استراتژی خود را تنظیم کنید، توضیح خواهیم داد.

 بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا به اشتراک‌گذاری مطالب ارزشمند و مرتبط با مخاطبان شما اشاره می کند. محتوای رایگان که به آنها کمک می کند مشکلات خود را حل کنند یا در مورد موضوعی که به آن علاقه مند هستند اطلاعات بیشتری کسب کنند. مخاطبان شما از این اطلاعات بهره‌مند می شوند و شما و شرکت شما را به عنوان متخصص در یک زمینه خاص درک می کنند. در پایان، تخصص شما دلیل خرید محصولات یا خدمات شما خواهد بود. به علاوه، این امر موجب میشود که کاربران و مشتریان مرتباً به سایت شما بازگردند.

بازاریابی محتوا چیست؟

انواع بازاریابی محتوا

اولین مثال در مورد بازاریابی محتوا، وبلاگی است که شما بطور مرتب مقالات جدیدی درباره موضوعات در زمینه تخصص خود ارسال می کنید. در دودکو، بازاریابی محتوا یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که برای مشتریان انجام می دهیم. ما دانش خود را در وبلاگ در بخش سئو و طراحی سایت به اشتراک می گذاریم و همچنین این موارد را برای مخاطبان بیشتر در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می گذاریم.

برای اینکه بتوانیم به همه کاربران خود کمک کنیم، مقالاتی را برای افراد ناآشنا در این حوزه می نویسیم، مانند "سئو چیست" و البته مقالاتی برای افراد با تجربه ، مانند مقاله "PPC"و" BERT".  گرچه ممکن است اغین مقالات متناقض به نظر برسد، اما به اشتراک گذاشتن دانش گروه دودکو در مورد طراحی سایت تأثیر بسیار مثبتی در افزایش قراردادهای سئو و طراحی سایت، داشته است. مخاطبان ما از طریق نوع و حوزه‌ی محتواهایی که در سایت قرار میدهیم، به میزان تخصص و مهارت ما در زمینه ی سئو و تولید محتوا، پی می برند. به علاوه، مجموعه مقالاتی که در بخش بلاگ سایت دودکو قراردارد، نیاز گروه بزرگی از کاربران را برطرف میکند.

علاوه بر بخش وبلاگ و مقالات، راه‌های دیگری هم برای بازاریابی محتوا وجود دارد که می توانید آنها را بررسی کنید و در صورتی که این روش با محتوا و خدمات سایت شما تناسب داشت، از آنها در جذب کاربران بیشتر، بهره ببرید. به عنوان مثال، برخی از سایت ها با ایجاد کتاب‌های الکترونیکی، فیلم‌های آموزشی، آزمون‌ها، برنامه‌ها، پادکست‌ها و حتی رویدادها ، سعی در جذب و جلب توجه مخاطب دارند. به عبارت دیگر، اغلب مدیران سایت و یا بازاریابان محتوا، تمام تمرکز و توان خود را بر روی به اشتراک گذاشتن محتواهای ارزشمند و موردعلاقه‌ی کاربر قرار داده‌اند. البته تمامی موارد گفته شده، جزو ملزومات تولید محتواست و اگر میخواهید که سایت شما نسبت به سایر رقبایتان متمایز باشد، باید اطلاعاتی آموزشی، مفهومی و منحصر به فرد تولید کنید. شایان ذکر است که ایجاد این محتوا به زمان نیاز دارد و باید به طور مداوم و مستمر، به روز شود.

چرا بازاریابی محتوایی مهم است؟

همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله به آن اشاره کردیم، ایجاد اطلاعات ارزشمندی که به صورت رایگان ارائه می دهید، ماهیت اصلی بازاریابی محتوا است؛ اما ممکن است پس از خواندن این جمله، سوال زیر در ذهن شما شکل بگیرد: اگر من محتوایی ارزشمند، منحصر به فرد، مطابق با نیاز و علاقه‌مندی‌های کاربر تولید کردم، چرا باید آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهم؟

اعتماد و تخصص ضروری است

در پاسخ به سوالی که در بخش قبلی مطرح شد، باید بگوییم که اطلاعات لازمه‌ی جلب اعتماد و اطمینان مخاطبان است و بازاریابی محتوا موجب افزایش سطح اطلاعات و آگاهی کاربران سایت میشود. برای مثال، شما قبل از تصمیم به خرید، در مورد نوع، جنس، کیفیت، قیمت و ... اطلاعات کسب میکنید. بنابراین اطلاعات در در تصمیم گیری نقش پررنگی را بازی می کند. به علاوه، با ظهور رقبای جدید، تصمیم افراد در مورد خرید محصولات بیشتر به اعتماد و رابطه آنها به شرکت ها بستگی دارد. یک استراتژی بازاریابی محتوا که کاملاً فکر شده باشد، می تواند به شما کمک کند تا با تکیه بر تخصص و اعتماد، یک رابطه قوی با مخاطبان خود ایجاد کنید.

بازاریابی محتوا و سئو

برای سئو بسیار مفید است

بازاریابی محتوا علاوه بر ایجاد اعتماد و ایجاد ارتباط با مخاطبان، به شما در بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نیز کمک می کند. بخش مهمی از سئو، نوشتن محتوای با کیفیت و متمرکز بر کاربران است. از آنجا که کاربران شما تنها افرادی نیستند که محتوای شما را می خوانند؛ گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز متن شما را می خوانند تا تصمیم بگیرند که چه زمانی و در صورت سرچ کدام کلمات، صفحات شما را در نتایج جستجو نشان دهند.

درواقع، بازاریابی محتوا بخشی جدایی‌ناپذیر از تلاش‌های بازاریابی شما می باشد و کار بر روی ایجاد محتوای با کیفیت، احتمالا مطالب زیادی را پوشش خواهد داد و این امر موجب میشود که در نتایج جستجوهای زیادی، مطالب سایت شما در سرپ یا سایت‌های پیشنهادی گوگل ظاهر شود. بر همین اساس، رتبه شما بالا می رود و درنتیجه آن، بازدیدهای سایت شما افزایش یابد. تمامی این بازدیدکنندگان جدید، خریداران بالقوه به شمار میروند. بنابراین، بازاریابی محتوا، نه تنها موجب جلب اعتماد کاربران میشود، بلکه موجب افزایش فروش شما نیز خواهد شد.  برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله تاثیرات مثبت بازاریابی محتوا بر روی سئو مراجعه کنید.

چگونه استراتژی خود را تنظیم می کنید؟

در وحله‌ی اول، شما باید با تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع کنید تا مطمئن شوید که در مورد موضوعات درستی می نویسید. منظور از این جمله این نیست که شما نمی توانید در مورد آنچه می خواهید بنویسید، اما این کار به  شما کمک می کند تا از همان کلماتی که بیشتر جستجو میشوند و بیشتر مورد علاقه ی کاربران هستند، در مقاله‌ی خود استفاده کنید؛ زیرا این امر به آنها کمک می کند محتوای شما را پیدا کنند. بهتر است در مرحله ی بعدی، لیستی از کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی را که می توانید درباره آنها بنویسید، تشکیل دهید. سپس کلمات موجود در این لیست را لولویت‌بندی کنید و تصمیم گیری بگیرید که میخواهید در مورد کدام کلمه ‌ی کلیدی بنویسید. در مرحله‌ی بعد به سراغ تحقیق در مورد موضوع انتخابی خود بروید و در انتها، زمان‌بندی نوشتن مقاله خود را تعیین و برنامه‌ریزی کنید و شروع به نوشتن کنید. 

برنامه ریزی واقع‌بینانه کنید

در مورد در تعداد پست‌هایی که شما و تیمتان می توانید در هفته یا ماه بنویسید واقع بین باشید، زیرا صرف زمان کافی برای محتوای بسیار مهم است. به عبارت دیگر، اگر بخواهید یک مقاله را در ده دقیقه به اتمام برسانید، آن مقاله مسلما کیفیت چندانی نخواهد داشت. یک تقویم سرمقاله ایجاد کنید و با تیم نویسندگان خود درباره اینکه هر کسی می خواهد کدام مقاله را بنویسد، فکری کنید. در نوشتن مقالات خود، زاویه دید، ایجاد محتوای منحصر به فرد و  تنوع در مورد آنچه می نویسید را مدنظر قرار دهید. فراموش نکنید در برنامه‌ریزی خود جایی برای نوشتن اخبار و محتواهای لحظه آخری و پیشبینی نشده، بگذارید. یک برنامه‌ریزی محتوای دقیق و واقع‌بینانه، می تواند به شما کمک کند تا در پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی محتوای خود، موفق و دقیق عمل کنید. 

اهمیت بازاریابی محتوا چیست؟

 

مطالب خود را تازه نگهدارید

با انتشار یک مقاله مفید در سایت تصور نکنید که کارتان با آن مقاله تمام شده است! درواقع انتشار مقاله بر روی سایت، به این معنی نیست که دیگر هرگز نباید به آن نگاه کنید. بلکه باید اطلاعات و یا عناوین و محتوای آن مقاله را به صورت مستمر و مداوم به روز کنید. اینکار هم برای کاربران و هم برای رتبه بندی سایت در گوگل مهم است. به عبارت دیگر، شما با اینکار هم به گوگل و هم به کاربر نشان میدهید که به سایت و محتوای خود، اهمیت می دهید. به علاوه، در این صورت، میتوانید مطالب سایت خود را  با ایجاد تغییرات لازم، نگهدارید. این به روزرسانی‌های محتوا را بخشی از برنامه‌ریزی بازاریابی محتوایی خود قرار دهید و حتماً این کار را به صورت منظم برای محبوب‌ترین پست‌ها و صفحات وبلاگ خود انجام دهید.

محتوا راهیست که باید طی شود

در این پست وبلاگ، ما درمورد بازاریابی محتوا صحبت کردیم و دلایل اهمیت استراتژی محتوا را برایتان شرح دادیم؛ به علاوه، در مورد بازاریابی محتوا و نحوه‌ی انتخاب کلمات کلیدی مناسب و ارتباط این دو،بحث کردیم. امیدوارم این مقاله اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار داده باشد و پاسخ سوالات ذهن شما را داده باشد.

در انتها، بار دیگر بر اهمیت ایجاد فضای کافی برای بازاریابی محتوا تأکید مییکنیم و یادآوری میکنیم که این یک استراتژی بلند مدت است؛ بنابراین مدتی طول می کشد تا به نتیجه دلخواه خود برسید اما  نتیجه‌ی نهایی، ارزش صبر کردن را دارد؛ بنابراین همین حالا با برنامه ریزی محتوای خود شروع کنید.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.