بررسی تفاوت های طراحی دیجیتال و طراحی گرافیک بررسی تفاوت های طراحی دیجیتال و طراحی گرافیک

بررسی تفاوت های طراحی دیجیتال و طراحی گرافیک

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 5 آذر 1399

دانستن تفاوت بین طراحی دیجیتال و طراحی گرافیکی، می تواند یک چالش باشد. ما تمایل داریم که از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده کنیم و این مسئله باعث می شود که خطوط مسئولیت آنها محو شود. اگر تا به حال در مورد طراحی دیجیتال و طراحی گرافیک کنجکاو بوده اید، در این مقاله تفاوت ها و چگونگی حضور هر یک در روند طراحی توضیح داده خواهد شد.

طراحی گرافیک چیست؟

درک این نکته مهم است که طراحی گرافیک بسیار قبل تر از طراحی دیجیتال بوده است. طراحان گرافیک در اصل به صورت چاپی کار می کردند، عمدتا با کتاب ، روزنامه ، مجله ، بروشور و سایر تصاویر ثابت.

با این حال ، در دهه 1990 ، ظهور اینترنت خواستار سازگاری طراحان گرافیک شد. طراحی سایت مهارت مهمی برای دانستن شد و بسیاری از طراحان گرافیک علاوه بر کارهای چاپی سنتی خود ، طراحی سایت و طراحی لوگو را نیز شروع کردند. از آنجا که اصول اولیه طراحی با هر دو رسانه سازگار بود ، منطقی بود که طراحان گرافیک با آخرین خواسته ها سازگار شوند.

طراحی دیجیتال چیست؟

در حالی که طراحی گرافیک بیشتر روی طرحهای ساکن تمرکز دارد ، طراحی دیجیتال شامل حرکت مانند انیمیشن، صفحات تعاملی و مدل سازی 2D یا 3D است. طراحان دیجیتال تصاویر و عناصری را خلق می کنند که در نهایت روی صفحه ظاهر می شوند، چه صفحه کامپیوتر باشد ، چه صفحه تلفن ، داشبورد یا هر قالب دیجیتال دیگر. این طرح همچنین ممکن است شامل جلوه های صوتی باشد تا تصاویر را تکمیل کند.

وجه اشتراک بین طراحی دیجیتال و طراحی گرافیکی این است که هر دو اشکالی از ارتباط بصری را ایجاد می کنند و اغلب مربوط به یک ایده ، تصویر یا لوگو تجاری است. در هر دو مورد، هدف طراح انتقال اطلاعات و ایده ها به مخاطب با استفاده از نمادها و تصاویر است. این ارتباط تصویری برای بیننده معنی ایجاد می کند. تصاویر بصری به برانگیختن احساسات در مخاطبان شما کمک می کنند، که می تواند به نوبه خود به آگاهی و تمایل به برند کمک کند.

تعامل در طراحی دیجیتال

ویژگی اصلی دیگر طراحی دیجیتال تعامل است. فراتر از اینکه از نظر زیبایی شناسی چشم نواز باشد، طراحی شما باید با تمرکز بر نحوه تعامل کاربر قابل استفاده باشد. این مهم است که برای چه رسانه ای طراحی می کنید، از طراحی سایت گرفته تا طراحی برنامه تلفن همراه و سایر رسانه ها. با پیشرفت تکنولوژی ، طراحان دیجیتال با ایجاد چالش برای ایجاد اندازه های مختلف صفحه نمایش روبرو می شوند ، همه اینها با کاربردها و زمینه های مختلف لحاظ می شوند.

تجزیه و تحلیل در طراحی دیجیتال

داده ها و تجزیه تحلیل ها نیز در تعریف طراحی دیجیتال نقش دارند، زیرا به یک طراح اجازه می دهد عملکرد محصول را بسنجند. ردیابی عملکرد یک بروشور فیزیکی دشوار است ، اما یک طراحی دیجیتال با این مشکل روبرو نیست. با مرور شاخص های عملکردی مانند پسندیدن ، اشتراک گذاری ، بارگیری و بازدید از صفحه ، درک بهتری از کارآیی طراحی خواهید داشت.

معرفی تجزیه و تحلیل داده ها طراح دیجیتال را قادر می سازد تا تصمیمات طراحی مبتنی بر داده را در کل مراحل طراحی اتخاذ کند. به عنوان مثال ، طراحان دیجیتال معمولاً آزمون A / B را برای جمع آوری داده های کیفی در مورد دو (یا بیشتر) طرح اجرا می کنند. این لایه تجزیه و تحلیل اضافه شده در طراحی دیجیتال، تمایز اصلی بین طراحی دیجیتال و گرافیک است.

طراحی UX و UI

وقتی صحبت از کاری می کنیم که یک طراح UX انجام می دهد ، آیا آنها بیشتر یک طراح دیجیتال هستند یا یک طراح گرافیک؟ UX همه چیز در مورد کاربر و تجربه ای است که او با محصول یا وب سایت شما تجربه می کند ، بنابراین با طراحی دیجیتال همراه است. طراحان UX تحقیق و تجزیه و تحلیل کاربر را در تصمیم گیری های طراحی خود ترکیب می کنند، داده های کمی و کیفی را با هم ترکیب می کنند تا تجربیات معنی دار و مرتبطی را برای کاربران خود ایجاد کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی UI، این مولفه ارتباط تصویری با طراحی تجربه کاربری برقرار می کند. طراحان UI بر عناصر طراحی بصری مانند طراحی چیدمان ، شمایل نگاری و جریان کاربر تمرکز دارند. بیشتر طراحان رابط کاربری با یک سیستم طراحی کار می کنند تا بین صفحات و مناطق وب سایت، برنامه یا محصول خود ثابت بمانند.

طراحی UI یکی از زمینه های طراحی دیجیتال است که در آن مرز بین طراحی گرافیکی همچنان تار می شود. طراحان گرافیک گاهی اوقات در زمینه های طراحی UI ، مانند طراحی لوگو و نمادها ، کمک می کنند. ویژگی اصلی این است که اینها عناصر ساکن طراحی UI هستند و جریان یا حرکت کاربر را در نظر نمی گیرند.

انواع قابل تحویل

روش دیگر بررسی تفاوت های طراحی گرافیکی و دیجیتال با انواع قابل تحویل است. محصولات قابل تحویل طراحی گرافیکی شامل موارد زیر می باشند:

 • کارت بازرگانی
 • بروشورها
 • مجله
 • سربرگ
 • لوگو

از طرف دیگر، طراحان دیجیتال ممکن است موارد زیر را ایجاد کنند:

 • تبلیغات بنر
 • وایرلس های UX
 • تصاوير متحرك
 • عناصر تعاملی
 • فیلم ها

چرا طراح دیجیتال می شویم؟

در چند دهه گذشته، تغییر بزرگی از رسانه های چاپی به سیستم عامل های آنلاین ایجاد شده است. از آنجا که اکنون تقریباً هر برند حضور دیجیتالی دارد، تقاضای طراحان دیجیتال بسیار بیشتر از تقاضای طراحان چاپ است. یک طراح بدون مهارت در وب ممکن است پیدا کردن یک کار ثابت و پایدار را دشوار بداند.

علاوه بر افزایش تقاضا در بازار ، در اینجا برخی دیگر از مزایای تبدیل شدن به یک طراح دیجیتال را بیان می کنیم.

 • شما مهارت گسترده تری خواهید داشت، که ارزش شما را به عنوان یک کارمند با ارزش تر می کند و به شما امکان دسترسی به فرصت های شغلی بیشتری را می دهد.
 • احتمالاً در مقایسه با طراحان گرافیک سنتی حقوق بیشتری دریافت خواهید کرد.
 • اگر می خواهید این آزادی را داشته باشید که برای خودتان کار کنید. فریلنسینگ برای طراحان دیجیتال معمول است ، چه به عنوان منبع درآمد اصلی یا ثانویه.
 • شما می توانید تجزیه و تحلیل و خلاقیت را برای تصمیم گیری آگاهانه در طراحی ترکیب کنید.
 • شما محدود به یک نوع کار نیستید ، زیرا می توانید در فیلم برداری ، عکاسی ، انیمیشن ، طراحی UI و غیره کار کنید.

همانطور که مشاهده می کنید تمرکز بر طراحی دیجیتال فواید بسیاری دارد. نه تنها تقاضای بیشتری دارد ، بلکه به شما امکان می دهد مهارت های خود را برای ایجاد یک مسیر شغلی هیجان انگیز گسترش دهید. البته این نکته نیز مهم است که طراحان گرافیک همچنان مورد تقاضا هستند. بسیاری از سازمان ها هنوز به افرادی که بروشور ، کارت ویزیت و لوگو طراحی می کنند توجه دارند.

نتیجه نهایی

اگرچه خطوط بین طراحی گرافیکی و دیجیتال نزدیک به هم هستند، اما شناخت تفاوت های اساسی هر یک از اهمیت زیادی برخوردار است. طراحان گرافیک معمولاً به صورت چاپی روی تصاویر ثابت کار می کنند ، در حالی که طراحان دیجیتال روی هر چیزی که در انتهای صفحه قرار دارد تمرکز می کنند. اگرچه این مهارت ها می توانند در برخی از سطوح با هم عوض شوند، اما تفاوتهای فاحشی نیز وجود دارد. هر دو، مسیر شغلی هیجان انگیز و خلاقانه ای به وجود می آورند و این شما هستید که تصمیم می گیرید کدام مسیر را انتخاب کنید.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.