بررسی طراحی سایت تطبیقی در برابر طراحی سایت واکنشگرا بررسی طراحی سایت تطبیقی در برابر طراحی سایت واکنشگرا

بررسی طراحی سایت تطبیقی در برابر طراحی سایت واکنشگرا

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 12 دقیقه 3 آبان 1399

نگاهی به طراحی سازگار تطبیقی و واکنشر گرا (Adaptive VS Responsive)

تفاوت عمده بین طراحی ریسپانسیو و سازگار چیست؟ و آیا می توانید با انتخاب سبک طراحی وب مناسب برای سایت خود ، تجربه کاربری خود را بهبود ببخشید؟ در این پست ، ما هر دو این سوالات و سایر موارد را بررسی خواهیم کرد. همه گیر بودن و تنوع دستگاه های تلفن همراه ، طراحان سایت و برنامه ها را به سمت ایجاد مجموعه ای از اندازه صفحه سوق داده است. از یک مانیتور رومیزی عظیم تا یک صفحه کوچک ساعت هوشمند ، از چند طریق می توانیم به اطلاعات دسترسی پیدا کنیم.

این می تواند چالش برانگیز باشد. چگونه اطمینان حاصل می کنید که سایت شما در هر دستگاه مقیاس بندی می شود؟ هر دو طراحی انطباقی و ریسپانسیو، می توانند این چالش را برطرف کنند ، اما اگرچه ممکن است شبیه به هم باشند ، هر کدام مزایا و معایبی دارند. کدام طراحی سایت گزینه مناسبی برای شماست؟ کدام یک به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می کند؟ و آیا یکی بهتر از دیگری است؟

طراحی سایت ریسپانسیو و طراحی سایت تطبیقی

تعریف طراحی ریسپانسیو

در ساده ترین تعریف ، طراحی ریسپانسیو فقط از یک طرح برای یک صفحه وب استفاده می کند و "واکنشگرا" تنظیم می شود تا با صفحه کاربر ، چه دسکتاپ ، لپ تاپ ، تبلت یا تلفن همراه ، متناسب تر باشد.
از نظر فنی ، وب سایت های پاسخگو از پرسش های رسانه ای برای هدف قرار دادن نقاط شکست که تصاویر را مقیاس بندی می کنند ، متن را بسته بندی و طرح را تنظیم می کنند ، بنابراین سایت می تواند متناسب با هر اندازه صفحه و با HTML و CSS یا HTML5 و CSS3 قابل اجرا باشد.
با داشتن یک وب سایت ریسپانسیو ، فقط به یک سایت احتیاج خواهید داشت. همه چیز باید یکپارچه پاسخ دهد و با دستگاه یا مرورگر هر کاربر و هر نوع طراحی ، محتوا و رابط کاربری سازگار شود.

تعریف طراحی سازگار و تطبیقی

از نظر عوام ، طراحی سازگار طرحهای ثابت تفاوتی را ایجاد می کند که با اندازه های خاص صفحه تطبیق می یابد. به طور خلاصه ، شما چندین نسخه از یک صفحه وب را متناسب با دستگاه های شخصی دارید ، در مقایسه با یک صفحه ثابت که به نظر در همه دستگاه ها یکسان است.
در یک تعریف فنی تر , سایت هایی که با طراحی تطبیقی طراحی شده اند شامل دستورات واکنش گرای طراحی هستند , اما معمولا کد های جاوا اسکریپت برای پیشرفت تغییرات کد های HTML قرار می دهند تا در دستگاهای دیگر قابلیت اجرا داشته باشند . این روند به عنوان پیشرفت تدریجی شناخته می شود .
تطبیقی ​​به این معنی نیست که شما به دو سایت جداگانه نیاز دارید. همچنان به شما امکان می دهد تمام مطالب خود را در یک مکان واحد حفظ کنید و محتوای یکسانی را با تمام بازدیدکنندگان سایت به اشتراک بگذارید. سایت های سازگار از الگویی مناسب برای هر دستگاه استفاده می کنند.

چگونه طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا) و سازگار با یکدیگر مقایسه می شوند ؟

برای افراد فاقد تجربه طراحی سایت ، تفاوت بین طراحی پاسخگو و انطباقی بسیار ظریف است ، و به احتمال زیاد قابل تشخیص نمی باشد. برای آسان تر شدن هضم مقایسه ها ، بیایید اجزای اصلی آنها را بررسی کنیم.

چیدمان

با طراحی ریسپانسیو ، پنجره مرورگر بازدید کننده سایت به درستی اجرا می شود.

زمان بارگذاری

هیچ کس یک وب سایت کند را دوست ندارد. اگر سایتی در عرض 2 ثانیه یا کمتر بارگیری نشود برای کاربر حوصله سر بر و ناراحت کننده است. طراحی های انطباقی معمولاً سریعتر از طرح های ریسپانسیو بارگیری می شوند زیرا فقط کد های ضروری و خاص هر دستگاه را منتقل می کنند. به عنوان مثال ، اگر یک وب سایت سازگار را روی صفحه نمایش با کیفیت بالا مشاهده کنید ، تصاویر بر اساس صفحه نمایشی که کاربر نهایی از آن استفاده می کند ، سریعتر بارگیری می شوند.

دشواری

مردم استدلال می کنند که ساخت طرح های سازگار دشوارتر است زیرا شما برای دستگاه های مختلف به طرح های مختلفی نیاز خواهید داشت. در حالی که طراحی های ریسپانسیو فقط به یک طرح منفرد نیاز دارند که برخی معتقدند اجرای آن راحت تر است. اما ، در حالی که طراحی های ریسپانسیو فقط یک طرح در همه دستگاه ها دارند ، آنها به تلاش و زمان بیشتری نیاز دارند. طراحی ریسپانسیو شامل توجه بیشتر به CSS و سایت شما برای اطمینان از عملکرد کامل آن در همه اندازه صفحه است.

انعطاف پذیری

برای طراحی سایت تطبیقی، انعطاف پذیری کمتری در نظر گرفته می شود زیرا دستگاه جدیدی با اندازه صفحه نمایش که شما برای آن برنامه ریزی نکرده اید می تواند طرح شما را خراب کند. به این معنی که شما باید یک طرح قدیمی را ویرایش کنید یا یک طرح جدید اضافه کنید. اندازه صفحه به طور مداوم در حال تغییر است و متغیر های بسیار زیادی وجود دارد.

در طولانی مدت ، یک طرح ریسپانسیو نیاز به نگهداری کمتری دارد. سایت های پاسخگو به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند که به طور پیش فرض حتی در صورت وجود دستگاه یا اندازه صفحه نمایش جدید در بازار، به خوبی کار می کنند. اما وب سایت های سازگار نیاز به نگهداری گاه به گاه دارند.

بررسی از نظر سئو

گوگل سایت هایی را که از طراحی سایت ریسپانسیو استفاده می کنند پیشنهاد می دهد. یک وب سایت مناسب برای موبایل در صفحات نتایج موتور جستجو رتبه بالاتری دارد. طراحی انطباقی می تواند سئو  را به چالش بکشد.

تفاوت طراحی سایت ریسپانسیو و تطبیقی

بررسی مزایا و معایب طراحی پاسخگو

بیایید به جوانب مثبت و منفی طراحی پاسخگو نگاه کنیم. طراحی سایت پاسخگو دارای مزایای آشکاری است:

مزایای طراحی پاسخگو

تجربه یکپارچه

صرف نظر از نوع دستگاه (دسکتاپ ، موبایل و غیره ) بازدیدکنندگان تجربه یکسان و یکپارچه ای خواهند داشت. این احساس آشنایی و اعتماد را ایجاد می کند ، حتی وقتی از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل می شوند.
از آنجا که سایت از محتوای یکسانی در همه دستگاه ها استفاده می کند ، به مهندسی یا زمان نگهداری زیادی احتیاج ندارد. یک طراحی ریسپانسیو ، زمان و تلاشی را که برای به روزرسانی سایت خود صرف می کنید کاهش می دهد. وقت بیشتری برای کارهای ضروری مانند آزمایش A / B ، بازاریابی ، خدمات به مشتری و توسعه محتوا خواهید داشت.

صرفه جویی در هزینه

طراحی ریسپانسیو آسان تر و سریعتر اجرا می شود زیرا شما به سایت اضافی برای نمایش موبایل احتیاج ندارید. می توانید در هزینه های توسعه ، پشتیبانی و نگهداری مربوط به ایجاد سایت های تلفن همراه مستقل صرفه جویی کنید. از نظر منطقی ، همچنین می توانید تمام مطالب خود را در یک مکان متمرکز سازماندهی و کنترل کنید.

اصلاح کارایی کرالر و ایندکسر موتور های جستجو

برای وب سایت های ریسپانسیو. ، یک عامل خزنده وب تنها یک بار صفحه شما را جستجو می کند ، به جای چندین بار با خزنده مختلف ، برای بازیابی تمام نسخه های محتوا. سایت های ریسپانسیو به طور مستقیم کارایی خزیدن را بهبود می بخشند و به طور غیر مستقیم به موتورهای جستجو کمک می کنند تا محتوای سایت شما را تازه نگه دارند.
گوگل از وب سایت های سازگار با تلفن همراه استقبال می کند ، وب سایت هایی ریسپانسیو , بسیار عالی هستند. اطمینان حاصل کنید که ابزار طراحی سایت به شما امکان ایجاد وب سایت های پاسخگو را می دهد که برای موبایل مناسب هستند.

معایب طراحی ریسپانسیو

گرچه طراحی سایت پاسخگو عالی است ، اما بدون اشکال نیست. در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد مناسب ترین فرم طراحی سایت برای نیازها و اهداف خود مطالعه کنید:

بارگذاری کند صفحات

یکی از بزرگترین نگرانی های طراحی سایت ریسپانسیو زمان بارگذاری است. وب سایت های پاسخگو ، اطلاعات را برای همه دستگاه ها بارگیری می کنند ، نه فقط برای بازدیدکنندگان دستگاهی که سایت شما را در آن مشاهده می کنند.

دشواری ادغام تبلیغات

از آنجا که تبلیغات باید تمام وضوح را داشته باشند ، یکپارچه سازی آنها با سایت های ریسپانسیو ، چالش برانگیزتر است. وب سایت از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل می شود ، بنابراین در حالی که سایت با اندازه های خاص صفحه تنظیم می شود ، ممکن است تبلیغات به درستی پیکربندی نشوند.

طراحی سایت ریسپانسیو در برابر سایت تطبیقی

بررسی مزایا و معایب طراحی سازگار و یا تطبیقی

بیایید نکات مثبت و منفی انتخاب یک طراحی سایت سازگار را بررسی کنیم.

مزایای طراحی سازگار

وقتی با یک وب سایت سازگار روبه رو می شوید ، می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

هدفمند برای هر کاربر

با بهینه سازی تجربه برای دستگاه های جداگانه ، اطمینان حاصل می کنید که هر بازدید کننده تجربه کاربری مثبتی را دریافت می کند. با هدف قرار دادن مواردی مانند موقعیت مکانی و سرعت اتصال فرد ، می توانید محتوای خود را تحویل و تنظیم کنید.

برای تبلیغات بهینه شده است

تعداد بیشتری از طراحان در حال بهینه سازی گزینه های تبلیغاتی در طراحی های ریسپانسیو هستند. به عنوان مثال ، آنها در حال تغییر بنرهای 72890 x برای بنرهای 468 × 90 هستند تا از وضوح کمتر برخوردار شوند. اما با وجود سایت های سازگار ، طراحان می توانند تبلیغات را بر اساس داده های کاربر از صفحه های کوچکتر بهینه کنند.

وب سایت قابل استفاده مجدد

تطبیقی به این معنی است که طراحان شما نیازی به بازگشت به صفحه طراحی و کدگذاری مجدد وب سایت موجود شما از ابتدا ندارند. این یک ملاحظه اساسی است. بسیاری از وب سایت های پیچیده با گذشت زمان با کد قدیمی ساخته می شوند. شروع از ابتدا گاهی اوقات یک گزینه نیست.

معایب طراحی سازگار

در اینجا برخی از معایب وجود دارد که باید هنگام طراحی سایت سازگار از آنها آگاه باشید:

کار زیاد برای خلق طراحی سایت

طراحی انطباقی به دلیل تعدادی از جنبه های فنی که باید در نظر گرفته شود بسیار پر کاربردتر است.

حفظ و نگهداری دشوار

از آنجا که چندین نسخه از وب سایت دارید ، هر نسخه باید به صورت جداگانه به روز شود. به طور کلی ، شما باید برای 6 عرض صفحه رایج طراحی کنید. 320 ، 480 ، 760 ، 960 ، 1200 و 1600 پیکسل. و این تعداد مرتباً در حال رشد است و باعث می شود کار طراح در حفظ و نگهداری سایت زمان بیشتر و سخت تری را صرف کند .

هزینه زیاد

گذشته از اینکه وقت گیر است ، طراحی سایت سازگار نیاز به تیم بزرگی از توسعه دهندگان دارد. برای کنترل پیچیدگی های ایجاد شده ، نگهداری و پشتیبانی از یک وب سایت سازگار ، هزینه های بیشتری متحمل خواهید شد.

چه موقع از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید

اگر هنوز شک دارید , در این بخش آخرین نکات برای تصمیم گیری ارائه شده است :

  • طراحی ریسپانسیو برای شرکت های کوچک و متوسط ​​که نیاز به به روزرسانی سایت های موجود خود دارند ، مناسب است.
  • طراحی پاسخگو برای مشاغل جدیدی که نیاز به ایجاد یک سایت کاملاً جدید دارند ایده آل است.
  • طراحی پاسخگو برای صنایع مبتنی بر خدمات توصیه می شود زیرا در اصل از متن و تصاویر تشکیل شده اند.
  • طراحی ریسپانسیو مقرون به صرفه است بنابراین می توانید سایتی زیبا و کاملاً کاربردی با قیمت مناسب داشته باشید.

چه موقع باید از طراحی سازگار (انطباقی) استفاده کرد

هنگام بررسی طراحی سازگار ، برخی از نکات نهایی را باید بخاطر بسپارید:

  • طراحی انطباقی برای وب سایت های پیچیده موجود که به نسخه موبایل نیاز دارند ، بهترین است.
  • طراحی انطباقی برای سایتهای وابسته به سرعت توصیه می شود.
  • طراحی انطباقی برای یک تجربه کاملاً هدفمند عالی است که می توانید با موقعیت مکانی فرد ، سرعت اتصال و موارد دیگر سازگار شوید.
  • طراحی انطباقی برای کسانی که به کنترل بیشتری بر نحوه تحویل سایت خود به کاربران مختلف در دستگاه های مختلف نیاز دارند ، مناسب است.

تصمیم با شماست

با ورود هرچه بیشتر دستگاهها به بازار ، مردم در سرتاسر جهان به سرعت سازگار می شوند. این امر انتخاب بین طراحی پاسخگو و انطباقی را پیچیده تر می کند. اگر به دنبال روشی مناسب و مقرون به صرفه برای ایجاد یک تجربه کاربری کاملاً کاربردی هستید ، طراحی سایت پاسخگو به نظر ایمن ترین شرط بندی می رسد و در طولانی مدت ، سایت های ریسپانسیو نیاز به نگهداری کمتری دارند. اما این صرفاً یک تعمیم است. طراحی انطباقی همچنین دارای مزایای بسیار خوبی مانند تجربه کاربری شخصی تر و هدفمندتر است.

نکته اصلی درک و برنامه ریزی برای نیازها ، اهداف و بودجه شما است .

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.