بهبود قابلیت اسکن وب سایت برای موفقیت در طراحی UX بهبود قابلیت اسکن وب سایت برای موفقیت در طراحی UX

بهبود قابلیت اسکن وب سایت برای موفقیت در طراحی UX

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 10 دقیقه 5 آذر 1399

بعد از دهه ها تجربه، طراحان تکنیک های خود را برای حفظ ترافیک وب سایت اصلاح می کنند. یکی از بهترین استراتژی های آنها ایجاد محتوایی است که ارزش خواندن و به اشتراک گذاری را داشته باشد. این امر نه تنها باعث مراجعه به سایت می شود، بلکه خوانندگان علاقه مند و درگیر را نیز به ماندن در سایت تشویق می کنند. اما هنگامی که خوانندگان را جذب کردید ، چگونه می توانید آنها را برای مدتی طولانی در سایت نگه دارید.

اینجاست که قابلیت اسکن دیده می شود. با آسان یافتن مهمترین و مرتبط ترین اطلاعات سایت خود ، تجربه کاربری بهتر ایجاد کنید. در دنیایی که سهم بازار، اغلب به واسطه اینکه چه کسی باعث شادی بیشتر مشتری نسبت به رقبا می شود، تصمیم می گیرد، یک تجربه کاربری عالی می تواند باعث ایجاد یا از بین بردن اعتبار و احتمالاً تجارت شما شود. بنابراین بیایید محتوا را به بخشهای قابل اسکن تقسیم کنیم: اصولا آنچه قابل اسکن است ؛ دلایل مهم بودن قابلیت پایش یک وب سایت است. برخی از الگوهای معمول اسکن و مهمتر از همه ، آنچه می توانید انجام دهید تا محتوای شما قابل اسکن بیشتر شود و تجربه کاربر بهبود یابد را در ادامه بیان خواهیم نمود.

بهبود قابلیت اسکن وب سایت

قابلیت اسکن چیست؟ چرا مهم است؟

قابلیت اسکن، سهولت خواندن و درک متن کلمات توسط مخاطب هدف است. برای تعریفی که کمی بیشتر در طراحی تجربه کاربر، کاربرد دارد ، موارد UX، قابلیت پویایی را به عنوان "اثر کلی تکنیک های نوشتن و قالب بندی که این واقعیت را جبران می کند که افراد بیشتری مطالب را نمی خوانند" در اینترنت تعریف می کند. قبل از پرداختن به بخش "هیچ کس نمی خواند" ، بیایید در مورد قسمت دیگر این تعریف صحبت کنیم: نوشتن.

مهمترین نکته ای که باید در محتوا مورد توجه قرار گیرد، خود کلمات هستند. خوانندگان می خواهند شما به سرعت به موضوع بپردازید. مطالعات نشان داده است که حتی متخصصان حرفه ای نیز نمی خواهند توضیحات طولانی و کلیشه ای ارائه شود. محتوای قابل فهم و قابل اسکن به شما کمک می کند حرف خود را بیان کنید، پیام خود را تحویل دهید و به سراغ مورد بعدی بروید. مهمترین مزیت افزایش قابلیت اسکن سایت این است که به شما کمک می کند تا به طور موثرتری ارزش سایت را در اختیار کاربران قرار دهید. به نوبه خود، بازدید کنندگان بیشتر در سایت شما باقی می مانند و درگیر محتوای آن می شوند.

چرا مردم به جای خواندن اسکن می کنند

هنگامی که شما در حال طراحی تعامل انسان و کامپیوتر برای سایت خود هستید، نکته بسیار مهمی باید به خاطر بسپارید این است که مردم در اینترنت نمی خوانند. در مطالعه اصلی انجام شده، تحقیقات نشان داد که فقط 16٪ از مردم کلمه به کلمه صفحات وب را می خوانند. بعلاوه ، 79٪ از کاربران آزمون همیشه صفحه جدیدی را که به آن برخورد می کنند اسکن می کنند. به همین دلیل است:

 • خواندن صفحه روی کامپیوتر برای چشمان شما سخت تر است و 1/4 کندتر از خواندن روی کاغذ است.
 • اینترنت رسانه ای است که در آن مردم احساس می کنند کلیک، دنبال کردن و اشتراک گذاری دارند. آنها احساس می کنند نیاز به انجام موردی، و خواندن آن نمی باشد.
 • همیشه مورد دیگری برای خواندن یا سایت دیگری برای بازدید وجود دارد. دامنه توجه کوتاه است و برای هر سایت وب سایت های بی شماری وجود دارد که برای جلب توجه کاربر با آن رقابت می کنند.
 • مردم نمی خواهند برای اطلاعاتی که به دنبال آن هستند سخت کار کنند. دقیقاً مانند درایو برای بازدید از سایت دیگر ، کاربران اغلب در تلاشند تا کاری را انجام دهند یا واقعیتی را در میان توجه به موارد دیگر پیدا کنند.

الگوهای معمول اسکن

خوشبختانه برای ما، چند الگو وجود دارد که تحقیقات نشان داده است در میان افرادی که سایتها و صفحات را در اینترنت اسکن می کنند رایج است. دانستن بیشتر در مورد این روندها و رفتارها به شما کمک می کند با نزدیک شدن به طراحی محتوای قابل اسکن بیشتر ، با یک ذهنیت تحصیل کرده شروع کنید.

F شکل

الگوی اسکن F شکل معمول ترین است. خوانندگان ابتدا از راست به چپ در بالای یک بخش یا صفحه اسکن می کنند. سپس آنها کمی به پایین صفحه منتقل می شوند و دوباره از راست به چپ اسکن می کنند. در آخر، آنها سمت راست بخش یا صفحه را از بالا به پایین اسکن می کنند.

نقطه ای

الگوی اسکن نقطه ای ممکن است در ابتدا نامنظم به نظر برسد ، اما روند کار منطقی است. چشمان خوانندگان بر اساس یک یا دو عامل بین کلمات پرش می کند: ممکن است کلمه یا کلمات به گونه ای طراحی شوند که توجه خوانندگان را جلب کند ، یا متن ممکن است شبیه چیزی باشد که برای وظیفه خواننده ضروری است. مانند یافتن تاریخ یا آدرس خاص.

کیک لایه ای

الگوی اسکن کیک لایه ای نشان می دهد که توجه خوانندگان غالباً ابتدا به عناوین و زیرعنوانهای یک صفحه معطوف شده است. تحقیقات نشان می دهد خوانندگان تا زمانی که اطلاعات مورد نظر خود را پیدا نکنند، روی این مناطق تمرکز می کنند. در آن زمان ، آنها با دقت بیشتری و با سطح عمق و علاقه بیشتری مطالعه می کنند.
این الگو مانند مجموعه ای از نوارهای افقی و فضاهای خالی بین آنها به نظر می رسد که شبیه کیک لایه ای (با کیک در یک سطح ، سپس خامه ، سپس کیک و ...) است.

متعهد

الگوی تعهد به اندازه خواندن هر کلمه روی صفحه اسکن نیست. در حالی که اکثریت قریب به اتفاق خوانندگان در اینترنت سایت شما را اسکن می کنند ، همچنین خوانندگان بسیاری علاقه مند هستند مطالب خود را پیدا کنند. این خوانندگان انگیزه یادگیری دارند. انگیزه آنها وقتی بیشتر می شود که به منبع اعتماد کنند، آنها به برند وفادارند و معتقدند که در مکان مناسب برای به دست آوردن اطلاعاتی هستند که جستجو می کنند.
وقتی محتوای صفحه شامل تعداد زیادی تصویر یا داده باشد که به صورت متراکم یا نامشخص نمایش داده می شوند (به عنوان مثال الگوی زیگزاگ و بررسی جامع) الگوهای دیگر نیز قابل اجرا می شوند.

چگونه می توان محتوا را قابل اسکن کرد

به طور کلی، بیشتر کاربران هنگام رفتن به وب سایت انتظار انجام بعضی کارها را دارند. آنها معمولاً انتظار دارند:

 • انجام برخی از وظایف در رابط کاربر هر سایت انجام پذیرد
 • یاد بگیرید چگونه کاری انجام دهند
 • مشاوره بگیرند یا حقایق مربوط به یک موضوع خاص را درک کنند

اگر کاربران یا خوانندگان بتوانند صفحه شما را اسکن کنند و آنچه را که برای انجام وظایف خود نیاز دارند پیدا کنند ، شما یک تجربه کاربری عالی را طراحی کرده اید. از آنجا که ارزش متن قابل اسکن در طول چند دهه گذشته به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته است، ما لیستی از بهترین روشهای تجربه کاربری را که باید هنگام طراحی محتوای آنلاین در نظر بگیریم در اختیار داریم. سعی کنید یک یا چند مورد از بهترین روش های زیر را در طراحی خود بگنجانید تا قابلیت اسکن مطالب خود را افزایش دهید.

طوری بنویسید که خواندن آن آسان شود

با تقسیم بلوک های طولانی متن به بخش های کوتاه تر و قابل اسکن تر ، شروع کنید. هدف قرار دادن یک ایده در هر پاراگراف است. بیش از این شما خطر از دست دادن توجه خواننده را دارید. اگر خواننده ای مشغول چند کلمه اول یک پاراگراف نباشد، آنها برای خواندن ایده های عالی که در پایین تر نشان داده می شوند ، جا می مانند.

قابلیت اسکن وب سایت

یک سلسله مراتب بصری قابل درک ایجاد کنید

سلسله مراتب بصری سازماندهی، ترتیب، و سبک محتوا یک صفحه را برای اسکن آسان، شناخت و فهم در خود جای می دهند. هدف اصلی در پشت سلسله مراتب بصری این است که به کاربران اجازه دهید سطح اهمیت هر یک از مطالب را درک کنند. با استفاده از تفاوت در یک ظاهر طراحی متن مانند حروف درشت ، ایتالیک و پیوندهای متنی، می توانید توجه خوانندگان خود را به محتوایی که می خواهید برجسته کنید جلب کنید. این همان چیزی است که الگوی اسکن نقطه ای را موثرتر می کند.

سایر عوامل اصلی که هنگام انعقاد سلسله مراتب بصری خود باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • اندازه - عناصر بزرگتر بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.
 • رنگ - رنگ های روشن برجسته هستند.
 • کنتراست - تفاوت کنجکاوی را به دنبال دارد. تمرکز خواننده به سمت عنصر روشن تر جلب می شود.
 • مجاورت - فرض می شود عناصری که به هم نزدیک هستند با هم مرتبط هستند.

از فضای منفی به خوبی استفاده کنید

داشتن فضای سفید کافی برای کمک به خواننده در تمرکز روی کپی و تصاویر ضروری است. اگر محتوای بیش از حد را در فضای خیلی کوچک جمع کنید ، خواننده می تواند بیش از حد تحت فشار قرار بگیرد. بدون فضای کافی برای تنفس ، عناصر صفحه به درستی دیده نمی شوند ، بنابراین کاربران خطر از دست دادن آنچه واقعاً پیدا کرده اند را دارند. اطمینان حاصل کنید که بین هدرها و محتوای بخش خود ، بین پاراگراف ها ، و قبل و بعد از عناصر بصری مانند تصاویر یا فیلم ها ، وقفه کافی داشته باشید.

از تصاویر و فیلم ها استفاده کنید

عناصر بصری به تنظیم خلق و خو یا انتقال پیام اصلی کمک می کنند. آنها نقش مهمی در ایجاد سلسله مراتب بصری دارند و درک مطالب متن را آسان می کنند. مردم تصاویر را سریعتر از کلمات درک می کنند، که به شما کمک می کند تا اطلاعات مهم را سریعتر به خواننده برسانید.

نشانه های لیست و شماره گذاری شده ایجاد کنید

لیست ها یک روش عالی برای سازماندهی داده ها یا اطلاعات مرتبط هستند. علاوه بر این ، نشانه های لیست خود به عنوان عناصر بصری عمل می کنند که توجه خوانندگان را به خود جلب می کنند.

قابلیت اسکن بهتر یعنی تجربه کاربری بهتر

وقتی خوانندگان به سایت شما می آیند ، احتمال اینكه آنها بخواهند هر كلمه را در صفحه فرود نخوانند ، وجود دارد. خبر خوب این است که اکنون آماده اید قابلیت اسکن وب سایت خود را به یک اولویت طراحی تبدیل کنید. آگاهی از هر دو الگوی اسکن محتوا و همچنین بهترین روش ها برای اسکن پذیرتر شدن سایت، هنگامی که زمان طراحی یک تجربه کاربری عالی فرا می رسد ، شما را در مزیت قرار می دهد. یک تجربه عالی به خوانندگان شادتر منجر می شود و خوانندگان با نشاط تر یک کسب و کار موفق را ایجاد می کنند.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.