بهترین روش برای طراحی سایت جستجو بهترین روش برای طراحی سایت جستجو

بهترین روش برای طراحی سایت جستجو

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 29 شهریور 1399

با توجه به مرکزیت جستجو در دنیای دیجیتال امروز، بسیار مهم است که ما تجربیات جستجویی را طراحی کنیم که نه تنها قابل استفاده، بلکه بسیار مفید نیز می باشد. این موضوع به این معنی است که:

  1. با پشتکار، تمام انتظارات کاربر در مورد تجربه جستجو برآورده شود
  2. برای بهبود تجربه جستجو، سایر آیتم های سایت با دقت طراحی شود

با هم در ادامه این مقاله به بررسی جستجو در مشخصات طراحی سایت یک تجربه جستجو عالی خواهیم پرداخت.

طراحی سایت

جستجو را در جایی که مردم انتظار دارند قرار دهید

اولین قدم برای ایجاد یک تجربه جستجوی عالی، این است که مطمئن شویم مردم هر نتیجه ای که بخواهند را می توانند به راحتی به دست آورند. اصولا افراد تمایل دارند که در بالای سمت راست یک صفحه وب، جستجو کنند. درست همان جایی که عناصر اصلی ناوبری در آنجا قرار دارند.
برای اکثر قریب به اتفاق سایت ها، پیروی از این قانون قابل انجام است. اگر در حال طراحی سایت هستید که بیشتر در راستای حل مشکلات می باشد، مانند مرکز راهنمایی، واژه نامه یا پایگاه اطلاعات می توانید از جایگذاری برجسته تری برای آیتم جستجو بهره ببرید.
اگر در تصمیم گیری در مورد انتخاب نوار جستجوی خود مشکل دارید، قانون زیر را در نظر بگیرید:

جستجو برای افرادی است که می دانند به دنبال چه چیزی هستند.

اگر سایت شما بیشتر به دنبال کشف و اکتشاف باشد، یا هدف متمرکزتری مانند حضور در سیستم ثبت نامی دارد، سمت راست بالا بهترین مکان برای قرار دادن آیتم جستجو می باشد. در غیر این صورت، آن را در رو به رو و مرکز قرار دهید تا به راحتی بتواند مسائل مبتنی بر وظیفه جستجو را پشتیبانی کند.

یک نماد ذره بین و یک محتوای متنی ایجاد کنید

به طور کلی بهتر است برای ارتباط معنی دار با کاربران، به نمادها و آیکون ها اعتماد نکنید، مطالعات مربوط به استفاده از جستجو نیز این موضوع را پشتیبانی می کند. اما نماد ذره بین تبدیل به یک نشانه جهانی برای قابلیت جستجو معرفی شده است، بنابراین طراحی های آیکون جستجو فقط سرعت را کاهش می دهند.
مزیت مفید اضافه کردن متن کوتاه به منابع جستجو، این است که می توانید از متن برای راهنمایی بازدیدکنندگان در مورد آنچه می توانند در سایت شما جستجو کنند استفاده کنید.

اندازه مناسبی برای جعبه ورودی جستجو انتخاب کنید

به طور کلی، شما می خواهید جعبه جستجوی شما آنقدر بزرگ باشد که شامل میانگین جستجوی محتوا باشد. زیرا تایپ کردن آنچه نمی توانید ببینید سخت می شود. اگر کمبود جا دارید یا می خواهید اندازه حالت پیش فرض جعبه را به حداقل برسانید، می توانید با کلیک بر روی هر آیتم، تعاملی را برای گسترش جعبه تنظیم کنید.

قرار دادن جستجو در مرکز تلفن همراه

هنگامی که افکار در مرور اطلاعات معماری سایت خسته کننده، به نظر می رسد. جستجو واقعاً در قدرتمندترین حالت خود قرار می گیرد. که غالباً این موضوع در موبایل بیشتر احساس می شود. بنابراین به جای اینکه از بازدیدکنندگان بخواهید منوی پنهان شما را مرور کرده و بارها و بارها بر روی لینک های اشتباه کلیک کنند، با نمایش برجسته تر فرم جستجو در نماهای تلفن همراه، به افراد کمک کنید تا سریعتر به مکان مورد نظر خود برسند.

تنها به جستجو اعتماد نکنید

علی رغم قدرت و سهولت آن، جستجو در سایت، شما را از داشتن یک ساختار سایت منطقی و بلافاصله قابل مشاهده معذور نمی گذارد. همانطور که در بالا ذکر شد، جستجو برای افرادی که می دانند به دنبال چه چیزی هستند بهترین نتیجه را دارد. ناوبری واضح و آشکار، از کسانی که فقط در حال کاوش هستند به خوبی پشتیبانی می کند و اگر به خوبی طراحی شده باشد، اغلب حتی سریعتر از جستجو به افراد کمک کند تا بتوانند به مکان مورد نظر برسند.

طراحی سایت جستجو

طراحی صفحه نتایج موتور جستجو (SERP)

البته، اگر تجربه نتایج برای جستجوگر مفید و واضح نباشد، یک تجربه جستجوی زیبا معنی چندانی برای کاربر نخواهد داشت. خوشبختانه، این نکات به شما کمک می کند تا جستجوی سایت خود را مطابق با UX سایت طراحی کنید.

نوار جستجو را در صفحه نتایج خود قرار دهید

جستجو اغلب پس از اولین تلاش به پایان نمی رسد، بنابراین منطقی است که آنها را مجبور به عقب نشینی نکنید. در نتایج جستجو ممکن است نتایج ارائه شده نیازهای جستجوگر را برآورده نکند. یا جستجوگر تصمیم بگیرد به دنبال مورد دیگری باشد.
با قرار دادن یک نوار جستجو در صفحه نتایج خود باعث می شوید جستجوگران به راحتی از آن استفاده کنند و اگر آنها به دنبال اطلاعات در مورد موضوعات مختلف هستند، می توانند نتیجه را بدون ترک SERP ، به راحتی در برگه جدید باز کنند.

فضای پیشنهادی ایجاد کنید

هر طراح ارزش ایجاد یک فضای پیشنهادی در طراحی را می داند. ایده اصلی این آیتم این است که اگر نمی توانید شخص را دقیقاً به همان چیزی که به دنبال آن است هدایت کنید، می توانید اقدامات جایگزینی را پیشنهاد دهید که کاربران را به سمت جلو سوق می دهد. در جستجو، هیچ اقدام خلاقانه ای برای پیشنهاد وجود ندارد:

  1. به روشنی بیان کنید که هیچ نتیجه ای برای عبارات جستجو شده وجود ندارد. این یک امر بسیار مهم است، شما نمی خواهید کسی نتیجه جستجوی خود را در میان پیشنهاداتان برای مراحل بعدی از دست بدهد.
  2. کاربر را سرزنش نکنید. این تقصیر آنها نیست که سایت شما هیچ محتوایی در مورد موضوع گفته شده ندارد، بنابراین در اظهار نظرهای ساده مانند "ما در مورد طراحی سایت نمی نویسیم" با آنها صحبت نکنید.
  3. مرحله بعدی را در اختیار جستجوگر قرار دهید. کاری که در اینجا انجام می دهید ممکن است به سایت و هدف آن بستگی داشته باشد، علاوه بر این ممکن است سعی کنید پیشنهاد اصطلاحات جستجوی جایگزین، برجسته سازی مطالب پرطرفدار و افزودن لینک به صفحه اصلی مورد نیاز را در نظر داشته باشد.این دقیقاً همان کاری است که گوگل با پیشنهاد "بهترین تطبیق" خود انجام می دهد.

محتوا اشتباه را هوشمندانه حذف کنید

هنگامی که الگوریتم جستجو، یک سایت را می خزد، تا نمایه ای از محتوای آن را ایجاد کند، ممکن است دقیقاً همان چیزی که کاربر به دنبال آن می باشد را ارائه نکند. این به این معناست که بسیاری از نتایج تکراری و همچنین انبوهی از نتایجی که ممکن است برای جستجوگر مفید نباشد، حذف می گردد.

عبارات جستجو را در نتایج خود برجسته کنید

یکی دیگر از ویژگی های مفید جستجو، برجسته سازی عبارات جستجو در نتایج است. در گوگل، این بدان معنی است که هر کلمه ای را که جستجو کردید در لیست نتایج شما پررنگ دیده شود. برجسته سازی به کاربران کمک می کند تا به سرعت نتایج مناسب تر برای نیازهایشان را کسب کنند.
اصطلاحات برجسته توجه جستجوگر را جلب و به آنها تأکید می کند که در واقع این محتوا با پرسش آنها مطابقت دارد و آنها را تشویق می کند تا محتوای اطراف عبارت جستجو را بخوانند.
به عنوان مثال، اگر کسی در سایت شما کلمه "طراحی" را جستجو می کند، این اصطلاحات برجسته می توانند به جستجوگران کمک کنند که بین پست های مربوط به طراحی استایل و طراحی تایپوگرافی تفاوت قائل شوند.

انتظارات هر کاربر اینترنت از جستجو، در گوگل تنظیم می شود. بنابراین از انجام کاری مشابه سرچ در گوگل نترسید. ممکن است ابتکاری و یا خلاقانه نباشد، اما مطمئناً موثر خواهد بود.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.