بهترین روش در طراحی سایت مینیمالیسم بهترین روش در طراحی سایت مینیمالیسم

بهترین روش در طراحی سایت مینیمالیسم

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 21 مرداد 1399

مینیمالیسم کلمه ای است که در متن های متنوع، از سبک زندگی و هنری گنجانده می شود. مینیمالیسم به معنای "حداقلی" است و می تواند معانی گوناگونی را در بر داشته باشد. در زمینه طراحی سایت، مینیمالیسم بین طراحانی کاربرد دارد که به دنبال انتقال مطالب مهم به روشی جدید هستند. طراحی سایت مینیمالیسم بر خلاف تصور افراد به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. از این گذشته، انتقال احساس سادگی و جلب تمرکز کاربران، هدف اصلی طراحی سایت مینیمالیسم می باشد. با این وجود می توان گفت که این طراحی به انرژی كمتری نیاز دارد، زیرا طراحی سایت مینیمالیسم به منظور ارائه پیام واضح و مختصر به مخاطب هدف، از ویژگی ها و ابزارهای اضافی محروم است.

اهداف لازم در طراحی سایت مینیمالیسم

اجرای صحیح طراحی سایت مینیمالیسم نیاز به تمرکز دارد، توانایی ارائه یک پیام واضح برای بازدید کنندگان عملکرد اصلی یک طراحی سایت مینیمالیسم می باشد. اجرای دامنه گسترده ای از اطلاعات در حالی که سبک مینیمالیسم را انتخاب کرده اید می تواند نتایج بسیار فاجعه آمیزی در بر داشته باشد، بنابراین قبل از انتخاب سبک طراحی تان طرح واقعی پروژه و همینطور میزان اطلاعاتتان را بسنجید.
حتما قبل از شروع طراحی سایت وقت بگذارید و درمورد پروژه کاری تان صحبت كنید، توجه کنید که تمام سایت ها نمی توانند با روش متفاوت طراحی سایت مینیمالیسم طراحی شوند. اگر مطمئن شدید که این سبک از طراحی سایت برای شما مناسب می باشد، در قدم بعدی در نظر بگیرید که چه بخش از اطلاعات برای طراحی شما ضروری است و به ترتیب اهمیت آنها را بسازید. شاید لازم باشد که کاربران اطلاعات کمی را برای دسترسی به سایت شما داشته باشند .

طراحی سایت مینیمال

هنر خلق اثر در طراحی سایت مینیمالیسم

چیزی که باعث می شود طراحان مورد ستایش قرار گیرند، توانایی خلق و ایجاد است. با شروع از یک صفحه خالی یا بوم، در انتها آثار هنری زیبایی توسط آنها ایجاد می شود. به دلیل همین مهارت هایی که همیشه آموزش دیده اند، هنر حذف اشیاء از طرح می تواند برای برخی سخت باشد. طراحان دوست دارند تحریک بصری را در هر کجا که ممکن است قرار دهند و این موضوع معمولاً خبر بدی برای طراحان مینیمالیستی می باشد.
گاهی اوقات بهترین روش برای خلق سایت مینیمالیستی، طراحی سایت کامل است و به محض این که طراحی به اتمام رسید، شروع به از بین بردن تمام مواردی نمایید که نیاز کاربردی سایت را برآورده نمی کند. درست است که انجام این عمل می تواند یک روند وقت گیر و سختی به نظر آید، اما اگر به درستی انجام شود، نتایج خیره کننده ای را برای شما به ارمغان می آورد.

کاربرد مناسب طیف رنگی در طراحی سایت مینیمالیسم

طراحی سایت مینیمالیستی اصولا به رنگ سیاه و سفید دیده می شود، اما مطمئناً این قانون مکتوب شده ای نمی باشد. مینیمالیسم در طراحی سایت به معنای عدم رنگ نیست. بلکه، خواستار استفاده هوشمندانه و برنامه ریزی شده از پالت های رنگی است. با این توضیحات، به کار بردن رنگ سیاه و سفید یک انتخاب است و طراحان می توانند برای هر نام تجاری طراحی سایت منطبق را ایجاد کنند. در این مرحله گزینه های منحصر به فرد رنگها می تواند به همان اندازه مؤثر باشد. اما باید بدانید نکته مهم فقط استفاده از رنگ نیست، بلکه نحوه استفاده از آن هم بسیار مهم می باشد.
در یک طراحی سایت مینیمالیسم، می توان از یک رنگ پس زمینه مداوم برای تنظیم لحن و احساس یک سایت استفاده کرد و در کنار آن از یک رنگ متضاد برای جلب توجه، بینندگان و بیان برجسته ترین و مهمترین ویژگی های یک وب سایت استفاده کرد. رنگ های متضاد و تند را به طور صحیح و کم استفاده کنید و هرگز چشم کاربر را به بیش از یک بیت از اطلاعات به طور همزمان جلب نکنید. رنگ های تعبیه شده در یک طراحی سایت مینیمالیسم در احساس یک سایت منتقل می شوند. از طرح های سیاه و سفید براق و پیشرفته گرفته تا رنگ های پر جنب و جوش و جسورانه در طیف رنگی.

 توجه به تایپوگرافی در طراحی سایت مینیمالیسم

برخی طرح ها و پروژه ها تأکید بیشتری روی محتوا دارند. طبیعتا، این موضوع اهمیت تایپوگرافی فكر شده را بیشتر می كند. با توجه به حواس پرت و تمرکز کم کاربران، برای حفظ توجه و توسعه جریان وب سایت توجه به تایپوگرافی متن، مهم به نظر می رسد. با رشد اینترنت و پذیرش گزینه های انعطاف پذیر تر برای انواع مختلف ، هنر تایپوگرافی، جایگاه مهمی در قلب و ذهن طراحان سایت پیدا کرده است. برخی از طرح های مینیمال بهترین راه برای نشان دادن کارهایی هستند که می توانند با نوع مناسب تایپوگرافی انجام شوند.
انتخاب روش و نوع تایپوگرافی که تصمیم به پیاده سازی آن دارید، اثری ماندگار از طراحی را برای شما به جا خواهد گذاشت. تایپوگرافی توانایی انتقال اهمیت ساختاری و سبک پروژه ی کاری شما را در هر سایتی اضافه می کند. همینطور انواع سبک های متن را در دسترس شما قرار می دهد. فراتر از تغییر اندازه، رنگ، تغییر در وزن و سبک برجسته، امکاناتی را نیز به محتوای شما خواهد داد تا در نهایت به ساختار سایت شما کمک شود.

تایپوگرافی

رعایت اصول ساختار چیدمان

داشتن یک طراحی مینیمالیسم همیشه به معنای ساختار ساده سایت نیست. بلکه می توان با نمایش اجزای بصری در اکثر اوقات، طرح بندی هوشمندانه ای را خلق کرد. در عین حال عدم توجه به بسیاری از موارد می تواند اثربخشی طراحی مینیمالیسم را مانند ساختار سایت ضعیف کند.
آیا لوگو شما در مکان مناسب خود قرار گرفته است؟ آیا دسترسی به منو و لینک های کاربردی سایت به راحتی اتفاق می افتد؟ استفاده از ناوبری سایت شما آسان است؟ اینها سؤالهای بزرگی هستند که باعث می شود عملکرد سایت شما در سبک طراحی سایت مینیمالیسم مناسب تر به چشم آید. اگر طراحی شما کاربران را مجبور به فکر کردن در مورد چگونگی استفاده از آن کند یا کاربران در سایت به دنبال مطالب مورد نیاز خود بگردند، در این صورت شما یکی از قوانین مهم طراحی سایت را شکسته اید. ایجاد همچین فضای بصری که تمام ویژگی های طراحی سایت مینیمالیسم را شامل شود، تلاش زیاد و حس بصری فوق العاده ای لازم دارد.

استفاده از فضای خالی در طراحی سایت مینیمالیسم

هنر فاصله دهی مناسب با محتوا، یکی از قدرتمندترین ابزارهای در دسترس طراحان وب سایت می باشد. متغیر بودن مقدار فضای خالی به عنوان یک راهنمای تصویری ناخودآگاه عمل می کند و بازخورد مهمی را از موارد موجود در صفحه به ما می دهد.
به عبارت ساده تر: هرچه یک آیتم تنها باشد، توجه بیشتری به آن می شود.
علاوه بر این، از این فضای خالی برای گروه بندی بخش های مشابه اطلاعات استفاده می شود که در نهایت به استحکام ساختار یک طرح کمک می کند. فضای خالی بین این گروه های اطلاعاتی به چشم مخاطب می آیند و باعث می شود که اطلاعات لازم را در سریع ترین زمان ممکن درک کنیم.

رعایت حفظ تعادل در استفاده از اجزای سایت

با همه صحبتهایی که در مورد جلوگیری از زشتی گرافیکی، در طراحی سایت مینیمالیسم شد، ممکن است به نظر برسد که تصاویر در این نوع طراحی دشمن هستند. در مقابل، یک طراحی حداقلی به تصاویر اجازه می دهد معنای بیشتری پیدا کنند. افزایش فضای خالی و استفاده از پالت های رنگی ساده در طراحی سایت مینیمالیسم ، به تصاویر فرصتی واقعی برای درخشش به عنوان نقاط کانونی صفحه نمایش می دهد.
یک مفهوم مهم برای به یاد آوردن استفاده مناسب گرافیک یا تصاویر، حفظ تعادل است. اینکه مطمئن شوید تصویر شما برای پشتیبانی مناسب از مطالب مورد نظر به درستی به کار می رود و از قرار دادن تصاویر به دلیل مصرف فضا یا نمایش رنگ خودداری کنید.
در بعضی موارد، عناصری مانند اینفوگرافیک، نمودار یا تصاویر می توانند به سایت شما بیشتر خدمت کنند. "یک تصویر هزار کلمه ارزش دارد" و اگر می توانید از یک تصویر برای جایگزین کردن هزار کلمه استفاده کنید، آن تصویر را در طراحی تان بگنجانید. همچنین نمودارها می توانند روشی هوشمندانه تر برای نمایش اطلاعات باشند.

سخن آخر

در پایان، مهمترین چیزی که باید به آن توجه نمایید این است که هدفتان را از انتخاب طراحی سایت مینیمالیسم مشخص کنید و بدانید که با یک طراحی سایت حداقلی به چه اهدافی خواهید رسید. اگر به دنبال پیروی از یک روش جدید، در حال ایجاد یک طراحی سایت مینیمالیسم هستید، باید بدانید که دلایل اشتباه خود را دارید.
مینیمالیسم جایگاه ویژه ای در هنر، معماری و حتی فلسفه دارد. مینیمالیسم هدفی برای مطرح کردن مهمترین پیام ها و از بین بردن حواس پرتی های ناخواسته دارد. شروع یک طراحی مینیمالیسم، متناسب با نیازهای یک پروژه تعریف خواهد شد.

 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.