تاثیر گرافیک سایت در سئو تاثیر گرافیک سایت در سئو

تاثیر گرافیک سایت در سئو

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 4 دقیقه 25 آذر 1398

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا گرافیک وب سایت در رتبه سئو تاثیر دارد یا خیر؟ و دوست دارید رابطه گرافیک سایت با سئو سایت را بهتر بشناسید.

ارتباط گرافیک و سئو سایت

از عوامل موثر در سئو سایت شاید بتوان به بیش از ۱۵ فاکتور اشاره کرد، و قطعا یکی از مهم ترین عوامل رابط کاربری و تجربه کاربری وب سایت یا به طور کلی همان گرافیک سایت است.

یکی از کلیدی ترین فاکتور های بهبود رتبه سئو سایت میزان بازدید است و عامل مهمتر میزان ماندگاری هر بازدید کننده در سایت شماست. اهمیت گرافیک یا رابط کاربری (UI) سایت درست در همین نقطه یعنی پس از ورود کاربر به سایت آغاز می شود.

ui & seo

ماندگاری کاربران در سایت

برای جذب کاربران سایت راه های زیادی وجود دارد، از جمله تولید محتوای جدید، جذاب و منحصربفرد، فعالیت در شبکه های اجتماعی، تبلیغات اینترنتی و ... که احتمالا شما تعدادی از این راه ها را قبلا امتحان کرده اید، اگر کاربری که به هر طریقی وارد وب سایت شما می شود با یک گرافیک جذاب و رابط کاربرپسند مواجه شود قطعا جذب سایت شما خواهد شد و چند دقیقه ای زمان در سایت شما سپری می کند تا به هدف نهایی خود در سایت برسد. این عامل همان میزان ماندگاری کاربر در سایت یا Time on site است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

موتور جستجوی هوشمند گوگل همین گشت و گذار چند دقیقه ای در وب سایت شما ارزیابی کرده و از تحلیل رفتار کاربر در سایت شما متوجه می شود که کاربر نهایتا به هدف خود رسیده است یا بی نتیجه سایت شما را بسته و به یک سایت دیگر مراجعه می کند. این رفتار شناسی کاربران سالهاست که مورد توجه موتورهای جستجو مخصوصا گوگل قرار گرفته است و به این ویژگی مثبت سایت شما امتیاز بالایی خواهد داد.

گرافیک استاندارد و رابط کاربری هوشمند و آسان عامل مهم ماندگاری کاربر در سایت شماست و اگر بتوانید تعداد کاربرانی که پس ورود به وب سایت تان در آن می مانند را افزایش دهید موفقیت شما در سئو تا حد زیادی تضمین خواهد شد.

تایم آن سایت

تاثیر گرافیک در افزایش نرخ پرش

اکنون تصور کنید اگر گرافیک وب سایت شما چندان جذاب نباشد و یا رابط کاربری سایتتان شلوغ، بی نظم و سردرگم باشد کاربرانی که به سایت شما وارد می شوند، در نگاه اول یا کلیک اول در سایت شما به سرعت به این نتیجه می رسند که نمی توانند به راحتی به هدف خود برسند و با توجه به افزایش سرعت زندگی دیجیتالی ترجیح می دهند یک سایت دیگر را امتحان کنند تا این که با سایت شما دست و پنجه نرم کنند. این امتیاز منفی یعنی نرخ پرش (Bounce Rate) بالا به راحتی قابل جبران نیست و ضرر سنگینی به رتبه سایت شما وارد خواهد کرد.

تاثیر گرافیک در سرعت بارگذاری سایت

یکی دیگر از جنبه های تاثیر گرافیک در سئو سایت عملکرد تاثیرگذاری آن در سرعت بارگذاری یا لود اولیه صفحات سایت است. استفاده از عکس های بهینه سازی نشده با حجم بالا، ویدئو های حجم بالا، تعداد نامناسب تصاویر یا ویدئو های خود باز شونده (Auto Play) یا در موارد بسیار نادر بارگذاری تصاویر وب سایت از لینک های سایت های دیگر اشتباهات جبران ناپذیر گرافیکی هستند که سرعت بارگذاری سایت را به شدت پایین می آورند و قطعا در بهبود فرایند بهینه سازی یا سئو تاثیر منفی خواهند داشت.

گرافیک سایت و سئو

رعایت استاندارد گوگل در طراحی گرافیک

با توجه به اینکه چند سالی از ورود گوشی های هوشمند و تبلت ها به بازار دستگاه های دیجیتال می گذرد، تنوع اندازه صفحات نمایش باعث شد مفهمومی تازه در طراحی گرافیک مدرن وب سایت به نام ریسپانسیو یا واکنش گرایی پدید آید. ریسپانسیو بودن وب سایت باعث می شود که یک قالب طراحی برای وب سایت طراحی شود در حالی همان قالب با توجه به اندازه صفحه نمایش دستگاه کاربر تغییرپذیر و سازگار باشد و بتواند خود نمایش سایت و اجزای آن را برای کاربر بهینه کند به طوری که بهترین عملکرد سایت در تمام دستگاه ها در اختیار کاربران باشد.

رعایت این اصول فنی در طراحی و برنامه نویسی گرافیک سایت از عوامل مهم دیگر در ارتباط موثر گرافیک و سئو سایت است که حتما باید رعایت شود. 

در سال ۲۰۱۸ گوگل مفهموم موبایل فرندلی و موبایل فرست ایندکس را جز موارد ضرروی در رعایت اصول و قوانین موتورجستجوی خود قرار داد و همه مدیران سایت ها را ملزم به رعایت آن نمود.

با توجه به مواردی که توضیح داده شد انتظار می رود اصول طراحی گرافیک استاندارد و جذاب را برای وب سایت خود به عنوان یک عامل مهم و تاثیرگذار در سئو رعایت کرده و اثرات اعجاب انگیز آن را در رتبه سایت خود در موتور جستجوی گوگل مشاهده نمایید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.