تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت به معنای داد و ستد یا معامله کالا و به عبارت دیگر عرضه کالا به دیگران در ازای پول یا خدمات مورد نیاز می باشد. امروزه شکل و روش تجارت بسیار متفاوت ازگذشته شده و پس ازگذراندن دوران انقلاب صنعتی و پیشرفت صنعت و افزایش تولید همچنین بوجود آمدن تکنولوژی های جدید مبتنی بر الکترونیک مانند اینترنت (Internet) شاخه های جدیدی در تجارت به وجود آمد. این روشهای جدید تجارت زیرمجموعه تجارت الکترونیک هستند.

تعریف قدیمی تجارت الکترونیک

" تجارت الکترونیک یکی از ابزار تجارت رو به توسعه است که همه نشانه ها حاکی از رشد سریع آن است. "

این تعریفی است که بخش تحقیقات و تجزیه و تحلیل اقتصادی سازمان تجارت جهانی طی انتشار مقاله ای با عنوان " ارزیابی کوتاهی درباره تجارت الکترونیک " در سال 1991 درباره تجارت الکترونیک ارائه داده اسـت. در این مقاله تجارت الکترونیک به سه مرحله پیش خرید ، خرید ، تحویل تقسیم بندی شده است. 

تعریف جدید تجارت الکترونیک

" تجارت الکترونیک ( e-Commerce ) خرید و فروش کالاها و خدمات ازطریق سرویس مصرف کننده آنلاین اینترنت اسـت. درچنین معاملاتی محصولات و خدمات بدون اسـتفاده از هیچگونه اسناد کاغذی و ازطریق رسانه الکترونیکی فروخته می شود. حرف 'e' مخفف کلمه الکترونیک اسـت. "

این تعریف تجارت الکترونیک ازنظر وب سایت آمریکایی USLegals اسـت.

تاریخچه تجارت الکترونیک

قرن بیستم را میتوانیم قرن پیشرفت علم الکترونیک بنامیم. قرنی که درآن توسعه فناروی و صنعت در عالی ترین نقطه اوج و شکوفایی خود قرار دارد. در این میانه حوزه تجارت نیز دستخوش تغییرات بسیاری شده است و این به دلیل وابستگی مستقیم تجارت به صنعت و فناوری کاملا طبیعی به نظر می رسد. با دگرگونی چهره جهان در قرون اخیر و تغییر سبک زندگی انسان ها از حالت سنتی به شیوه مدرن امروزی که نتیجه همین تغییرات حوزه تکنولوژی و صنعت تجارت میان کشورها نیز دچار دگرگونی می شود. اکنون فواصل طولانی با پیشرفت صنعت حمل و نقل کوتاه شده اند. سطح ایمنی تجارت بسیار بالاتر رفته اما همچنان خالی از آسیب نیست. بسترهای جدیدی برای تجارت و داد و ستد ایجاد شده اسـت. یکی از این بسترهای مهم تجارت در دنیای امروز که نیم قرن بیشتر از پیدایش آن نمی گذرد اینترنت اسـت. به فعالیت های تجاری و داد و ستد هایی که روی بستر اینترنت و به صورت آنلاین انجام میگیرد تجارت الکترونیک می گویند.

با پیدایش اینترنت سبک جدیدی از کسب و کار و تجارت درحال شکل گرفتن بوده و کشورهای پیشرو در این صنعت و در راس آنها ایالات متحده آمریکا پیشتاز تجارت در این حوزه اسـت. بزرگترین وب سایت های تجاری دنیا در این کشور به وجود آمده است و اولین شکل خدمات اینترنتی را می توان در کشور آمریکا تجربه کرد. به طور مثال وب سایت آمازون یک وب سایت فروش اینترنتی کالاست که با فروش کتاب کار خود را آغاز کرد و از پیشگامان تجارت الکترونیک محسوب میشود. همچنین برای اولین بار وب سایت فروش محصولات موسیقی و رسانه ای به نام iTunes درسال 2001 در آمریکا راه اندازی شد. اکنون پس از گذشت بیش از 2 دهه از عمومی شدن استفاده از کامپیوتر و گسترش شبکه جهانی اینترنت میلیاردها وب سایت در سراسر جهان وجود دارد و میلیون ها وب سایت در حوزه تجارت الکترونیک فعال هستند.

تجارت الکترونیک ، مزایا و چالش ها

مهمترین مزایای تجارت الکترونیک انجام غیرحضوری، سریع، دقیق و یکپارچه آن و مهمترین چالش و نقطه ضعف آن حفظ امنیت و جلوگیری از نفوذ اسـت.

دولت الکترونیک

سرعت رشد محبوبیت و همه گیر شدن اینترنت به اندازه ای بود که دولت ها درسال های ابتدایی توسعه اینترنت از این تغییرات جا مانده بودند. مسئولین دولت ها جهت هماهنگی سیستم های خود با تکنولوژی بروز جهانی و آسایش بیشتر مردم و خدمت رسانی راحت تر و سریع تر به شهروندان یک تئوری جدید ابداع کردند که دولت الکترونیک نام گرفت.

خدمات دولت الکترونیک

دولت الکترونیک خدمات دولتی مورد نیاز شهروندان یک کشور را در بستر اینترنت عرضه می نماید. خدماتی مانند ویزا ، پاسپورت ، استخدام ها ، عوارض و مالیات و غیره همگی با استفاده از اینترنت با سهولت و سرعت بیشتری انجام میگیرد. خطای احتمالی آن نسبت به سیستم های انسانی و سنتی کمتر است و دائما درحال پیشرفت و بهبود نقاط ضعف خود در سیستم دولت الکترونیک می باشد.

اولین گام برای شروع تجارت الکترونیک

اولین گام برای شروع تجارت الکترونیک طراحی وب سایت اسـت. می توان با اطمینان گفت که تجارت الکترونیک بدون داشتن یک وب سایت در دنیای مدرن امروزی که فناوری اطلاعات در همه عرصه ها پیش نیاز موفقیت و کسب نتیجه است، غیر ممکن می باشد. تمام استارت آپ هایی که این روزها بسایر موفق هستند از تکنولوژی اینترنت بهره می گیرند. بنابراین اولین پیشنهاد ما به کسانی می خواهند در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت کنند گرفتن مشاوره از متخصصین تجارت الکترونیک و سپس طراحی یک وب سایت حرفه ای است. شرکت طراحی سایت دود می تواند در این زمینه مشاوره های لازم را به شما ارائه داده و با انجام طراحی سایت و برندسازی شما را در راستای شروع تجارت الکترونیک همراهی نماید.

 

نویسنده مقاله : حسین نیاسری - تیم تولید محتوای دود

منابع :

  • مقاله منتشر شده توسط سازمان تجارت جهانی در سال 1991
  • وب سایت USLegals

صفحات مشابه
سفارش سایت

سفارش سایت

قبل از سفارش سایت پیشنهاد می کنیم این مقاله راهنما را مطالعه نمایید تا با قیمتی مناسب وب سایت مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
سهم کمتر زنان در توسعه استارت آپ ها

سهم کمتر زنان در توسعه استارت آپ ها

به چه دلیل در همه کشورها به ویژه کشور ایران نقش زنان در ایجاد و توسعه استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی نسبت به مردان گمرنگتر است؟
طراحی سایت مزون

طراحی سایت مزون

طراحی سایت اختصاصی برای مزون ها, بوتیک ها, فروشگاه ها و تولیدی های پوشاک و البسه.
طراحی سایت کارخانه

طراحی سایت کارخانه

طراحی سایت کارخانه برای کارخانجات و کارگاه های صنعتی و تولیدی یک نیاز ضروری است. کارخانه ها می توانند با طراحی سایت خدمات خود را با سبک حرفه ای تری به مشتریان ارائه نمایند.
طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان توسط شرکت های ساختمانی ، مهندسی و فعالان در امور فنی ساختمان بسیار مفید و در واقع به نوعی ضرورت است.
طراحی سایت مواد غذایی

طراحی سایت مواد غذایی

طراحی سایت مواد غذایی برای تولیدکنندگان ، توزیع کنندگان و فروشندگان فعال در صنعت مواد غذایی می تواند بسیار موثر و مفید باشد.
طراحی سایت آتلیه عکاسی

طراحی سایت آتلیه عکاسی

طراحی سایت آتلیه عکاسی برای تمام آتلیه های عکاسی به عنوان یک بروشور معرفی کننده و ارائه خدمات در اینترنت یک نیاز ضروری می باشد.
طراحی سایت دانلود

طراحی سایت دانلود

طراحی سایت دانلود برای افراد یا شرکت هایی که قصد راه اندازی وب سایت دانلودی را دارند توسط شرکت طراحی سایت دود در سطح حرفه ای انجام می شود.
طراحی سایت تالار

طراحی سایت تالار

طراحی سایت تالار برای سالن های برگزاری مراسم و جشن های مختلف مانند تالار عروسی و همایش ها جهت معرفی منوی خدمات و نمایش گالری عکس های تالار مناسب است.
بررسی مشکلات رایج در طراحی سایت

بررسی مشکلات رایج در طراحی سایت

زمان از آن چیزی که فکر میکنید، بی رحم تر است! امروزه شرایط اینگونه است که به محض اینکه محتوایی ایجاد میکنید، به احتمال بسیار قوی
طراحی سایت تهران

طراحی سایت تهران

شرکت طراحی سایت دود یکی از بهترین شرکت های ارائه خدمات طراحی سایت تهران آماده همکاری با شرکت ها و سازمان ها می باشد.
طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری برای رقابت در دنیای امروز که همه چیز را می توان به صورت آنلاین انجام داد یک نیاز ضروری برای تمام مشاغل است.
طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای برای افراد حرفه ای یک نیاز ضروری است. برای داشتن یک وب سایت حرفه ای با شرکت های معتبر همکاری نمائید.
طراحی سایت خودرو

طراحی سایت خودرو

طراحی سایت خودرو برای نمایشگاه اتومبیل یا شرکت خودرو سازی به شما کمک می کند خدمات خودرو را حرفه ای تر به مشتریان ارائه کنید.
طراحی سایت هتل

طراحی سایت هتل

طراحی سایت هتل برای تمام هتل های کوچک و بزرگ , متل ها و مسافرخانه می تواند باعث جذب مشتریان بیشتر و اثر بخشی در تبلیغات و بالابردن سطح حرفه ای گردد.
طراحی سایت فروشگاه

طراحی سایت فروشگاه

طراحی سایت فروشگاه برای انواع فروشگاه های کوچک و بزرگ که مایل به معرفی خدمات و کالاهای خود و جذب مشتریان بیشتر هستند ایده ای عالی به حساب می آید.
طراحی سایت ورزشی

طراحی سایت ورزشی

سایت های ورزشی از پر بیننده ترین وب سایت ها هستند و شرکت ها و افراد فعال در حوزه ورزش می توانند با طراحی سایت ورزشی فعالیت های خود را گسترده تر کنند.
طراحی سایت تبلیغاتی

طراحی سایت تبلیغاتی

طراحی سایت تبلیغاتی برای شرکت های تبلیغاتی توسط شرکت طراحی سایت دود به صورت اختصاصی انجام می گردد.
طراحی سایت عکاسی

طراحی سایت عکاسی

تمامی عکاسان و آتلیه های عکاسی می توانند با طراحی سایت عکاسی به صورت حرفه ای تر به فعالیت هنری خود بپردازند و خدمات خود را به مشتریان ارائه نمایند.
طراحی سایت بنگاه

طراحی سایت بنگاه

با طراحی سایت بنگاه معاملاتی خود خدمات خود را کامل و با جزئیات به مشتریان تان معرفی و بیزینس خود را حرفه ای تر نمایید.
طراحی سایت بیمه

طراحی سایت بیمه

شرکت های بیمه این روزها بیشتر از همیشه در زمینه بازاریابی اینترنتی فعال هستند، طراحی سایت بیمه می تواند ارائه حرفه ای خدمات بیمه ای را برای شما ممکن نماید.
طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی یعنی طراحی به سبک سلیقه سفارش دهنده برای اجرای دقیق هر آنچه از گرافیک و امکانات وب سایت طراحی شده می خواهد.
3 قدم اولیه برای شروع برنامه نویسی و طراحی سایت

3 قدم اولیه برای شروع برنامه نویسی و طراحی سایت

ازآنجایی‌ که کتابخانه‌ها‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی همواره در حال به‌روزرسانی می‌باشند، طراحی و توسعه وب‌سایت، موضوعی پیچیده برای یادگیری به شمار میاید.
جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی وبسایت در سال 2018

جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی وبسایت در سال 2018

موفق بودن اغلب وقتی به وجود میاید که سوار بر موج تغییر باشید
قیمت خرید سایت ارزان

قیمت خرید سایت ارزان

اگر میخواهید از طریق بازاریابی آنلاین کسب و کار خود را رونق بدهید می توانید با خرید سایت یا سفارش طراحی سایت از همین امروز شروع کنید.
آیا "جک ما" موسس شرکت علی بابا بازنشسته خواهد شد؟

آیا "جک ما" موسس شرکت علی بابا بازنشسته خواهد شد؟

در سپتامبر 2018 نیویورک تایمر در تیتری جنجالی از بازنشستگی "جک ما" موسس استارت آپ آنلاین علی بابا در روز تولد 53 سالگی اش خبر داد. اما پس از چند روز مشخص شد که ...
مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

کدامیک برای بازاریابی اینترنتی و کسب وکار ما مناسب تر است؟ استفاده از شبکه های اجتماعی یا طراحی وب سایت + بررسی مزایا و معایب هرکدام
دودپس DOODPass (ابزار تولید رمز عبور رندم یا پسورد تصادفی)

دودپس DOODPass (ابزار تولید رمز عبور رندم یا پسورد تصادفی)

با دودپس به راحتی می توانید برای ایمیل یا هر حساب کاربری اینترنتی خود رمزهای سخت و غیر قابل حدس و هک شدن تولید کنید.
قیمت طراحی و تفاوت انواع وب سایت فروشگاهی

قیمت طراحی و تفاوت انواع وب سایت فروشگاهی

همانطور که میدانید سایت فروشگاهی یا فروشگاه اینترتی برای تبلیغ و معرفی ویا فروش کالاها و خدمات در اینترنت بسیار مناسب میباشد ...
تفاوت طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت وردپرس

تفاوت طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت وردپرس

توسعه و برنامه نویسی سایت یا استفاده از CMS محبوب وردپرس؟ + اینفوگرافیک
همه چیز درباره طراحی سایت شرکتی

همه چیز درباره طراحی سایت شرکتی

سایت شرکتی به سایت هایی گفته میشود که برای شرکت ها، کارخانه ها، سازمان ها و برندها طراحی و ساخته میشود که به عنوان ویترین یا کاتالوگی برای معرفی خدمات شرکت، نمونه کارهـا و پروژه ها و فعالیت های کمپانی مورد نظر و راه ارتباطی مشتریان در دنیای اینترنت یک ضرورت محسوب می شود.
طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

این مطلب تا چند سال پیش برای اکثریت افراد قابل درک نبود که یک سایت تا چه میزان میتواند در کسب و کار شما تأثیر داشته باشد ...
آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

اگر به دنبال طراحی سایت بـرای خود هستید و نیازمند اطلاعاتی در این زمینه هستید این مقاله به شما کمک خواهد کرد.
طراحی سایت

طراحی سایت

توضیحاتی درباره طراحی سایت و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی شرکت طراحی سایت دود.
همکاری در فروش

همکاری در فروش

به کمک سیستم همکاری در فروش شرکت دود کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید و با افزایش درآمد از طریق تجارت الکترونیک به جمع هزاران استارت آپ اینترنتی بپیوندید.
ارسال نظر