تجسم داده در طراحی سایت  تجسم داده در طراحی سایت 

تجسم داده در طراحی سایت 

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 9 دقیقه 2 آذر 1399

ما در عصر داده ها زندگی می کنیم. امروزه با سیستم های داده ای سر و کار داریم که که بشر تا به حال ایجاد کرده است. به طور متوسط ​​به حجم 34 گیگابایت محتوا مصرفی توسط یک شخص در روز خواهیم رسید و با ادامه پیشرفت فن آوری ، این مقدار رو به افزایش خواهد رفت.

در دنیای اطلاعاتی این روزها، ما به یک روش ساده برای درک مقدار زیادی از داده ها نیاز داریم. داده ها باید منبعی فراگیر باشند که به گونه ای، مصرف بهتری را فراهم کنند، و بتوان با ارائه داده ها به روش های تصویری، اطلاعات زیادی را در فضای کوچک فشرده کرد. با تجسم داده ها ، می توانید آنها را به قالبی تبدیل کنید که به راحتی قابل کاوش و مصرف باشد. در این مقاله ، توضیح می دهیم که تجسم داده چیست، چگونه می توان از آن استفاده کرد و اگر می خواهید داده های خود را تجسم کنید، باید چه مواردی را در نظر بگیرید.

تجسم داده چیست؟

تجسم داده ها روشی برای نمایش نوعی از داده های جمع آوری شده است. به طور معمول ، چنین بازنمایی هایی به مردم کمک می کند تا تصمیم بگیرند. در هسته آن، تجسم داده های مربوط به رمزگذاری بصری است. ما برای گسترش شناخت و ادراک خود از تجسم استفاده می کنیم.

تاریخچه مختصر تجسم داده ها

تجسم داده ها دارای سابقه ای طولانی و هیجان انگیز است و گرچه در این مقاله پرداختن به تمام جنبه های توسعه آن غیرممکن است ، اما ذکر دو مرحله بزرگ در نمایش اطلاعات لازم است.

نقشه ها

اولین تلاش برای نشان دادن داده ها به صورت بصری با نقشه برداری آغاز شد، حدود 6000 سال پیش هنگام ایجاد اولین نقشه. نقشه شهر قونیه به عنوان قدیمی ترین نمونه ثبت شده تجسم داده ها شناخته می شود.

نقشه شهر قونیه ، ترکیه - قدیمی ترین نقشه شناخته شده جهان. 6200 سال قبل از میلاد

با گذشت زمان ، نقشه ها تکامل یافتند و جزئیات بیشتری پیدا کردند. امروزه نقشه ها بیشترین مشاهدات را در جهان دارند. 

نقشه های قدیمی

علوم پایه

تاریخ تجسم داده ها، تاریخ علم است. دانشمندان از نمایش های بصری برای ثبت و سپس تجزیه و تحلیل، اندازه گیری های مختلف استفاده می کنند. در زیر می توانید کاری از کریستوف شاینر را ببینید که معاصر گالیله بود. شاینر برای ردیابی لکه های خورشید با تلسکوپ خود خورشید را تماشا می کرد و آنچه را می دید تجسم می کرد. تجسم هم به ثبت مشاهدات علمی و هم به داده های آنالیز در آینده تبدیل شد.

ردیابی لکه های خوشیدی

چرا اطلاعات بصری بسیار مهم هستند

تجسم، سرعت درک را افزایش می دهد

شاید یکی از بهترین تعاریف از تجسم داده ها توسط آلبرتو قاهره ، نویسنده کتاب "هنر کاربردی: مقدمه ای بر نمودار اطلاعات و تجسم" ارائه شده باشد. وی تجسم داده را به عنوان نمایش گرافیکی توصیف می کند که هدف آن این است تا به مردم اجازه دهد آنچه را که معمولاً نمی توانند ببینند، ببینند. منظور وی از این گفته این است که تجسم به مردم اجازه می دهد تا مقدار زیادی از داده ها را بررسی و الگوهایی را از آن استخراج کنند. مغز انسان در تشخیص الگوی بصری کاملاً خوب عمل می کند. روند تشخیص به طور ناخودآگاه اتفاق می افتد و این ویژگی طبیعی می تواند مورد استفاده طراحان قرار گیرد، مخصوصا زمانی که آنها نیاز دارند ارتباط مقادیری از اطلاعات را با هم برقرار کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید شما مقدار قابل توجهی از داده ها مانند تغییر درجه حرارت جهانی از سال 1880 ارائه شده در یک جدول را دارید. پیگیری الگوها و روندها از انبوهی از اعداد کار سختی است. با این حال ، وقتی همان داده ها در قالب تصویری (به عنوان مثال نمودار) ارائه می شوند، به ما امکان می کنند روند تغییر را در یک نگاه متوجه شویم.

پاسخ احساسی را برانگیزید

تجسم داده ها نه تنها برای کشف الگوها بلکه برای ترغیب مردم ابزاری قدرتمند است. تجسم خوب این فرصت را دارد که خوانندگان را درگیر خود کند و در سطح عاطفی، عمیق با آنها صحبت کند. وقتی طراحان، داده ها را تجسم می کنند، آنها را از حالت انتزاعی خارج و واقعی و ملموس می نمایند. بنابراین، اگر می خواهید رفتار کسی را تغییر دهید، باید اطلاعات را در قالب تصویر ارائه دهید.

تجربه های به یاد ماندنی بیشتری ایجاد کنید

ما همانگونه که به خود اطلاعات واکنش نشان می دهیم، نسبت به طراحی تجسم نیز واکنش نشان می دهیم. تجسم های خوش ساخت می تواند رابطه با بیننده را تقویت کند. گرافیک سفارشی که توسط یک طراح تجسم ماهر ساخته شده است،  نه تنها توجه کاربر را به خود جلب می کند ، بلکه این فرصت را برای مدتی در حافظه شخص ایجاد می کند.

تجسم داده ها در محصولات دیجیتال

تجسم برای پشتیبانی از محتوای اصلی

تجسم داده ها در رسانه های خبری بسیار محبوب می شود. منابع رسانه ای مشهور همه از تجسم بیشتر در انتشارات خود استفاده می کنند. خوانندگان غالباً کیفیت داستانهای خود را بر اساس تجسمی که می بینند ارزیابی می کنند و به همین دلیل انتشارات دائمی داده ها را آزمایش می کنند تا روش های جدیدی برای نمایش آنها پیدا شود.

از این نوع تجسم به عنوان تعریف از داستان کلی استفاده می شود. آنها به ندرت به تنهایی استفاده می شوند زیرا معنی آنها بدون جزئیات همراه بسیار کم است.

اگر به هر صفحه نمودار اضافه کنید، ناگهان پیام آن صفحه قانع کننده تر می شود، حتی اگر نمودار هیچ ارتباطی با سایر مطالب یک صفحه نداشته باشد.

تجسمی که داستانی را روایت می کند

تجسم داده ها می تواند ابزاری قدرتمند برای روایت داستان خوانندگان باشد. قدرتمندترین داستان های منتشر شده در رسانه های محبوب، داستان های نوشتاری نیستند، بلکه تجسم آنها می باشد. دلیل آن هم این است که تجسم می تواند مواردی را که پیچیده به نظر می رسند را به چیزی تبدیل کند که فهم آن آسان باشد.

تجزیه و تحلیل بصری

تجزیه و تحلیل بصری امکان کاوش گسترده و سریعتر داده ها را فراهم می کند.

داشبورد

داشبوردها بر این عقیده اند که تجزیه و تحلیل اطلاعات بصری بسیار آسانتر از انبوهی از اعداد هستند. هسته اصلی آن، داشبورد ساده سازی داده ها تا ارائه ای است که از تصمیم گیری پشتیبانی می کند. ما معمولاً داده ها را در داشبورد مشاهده می کنیم، تا به برخی از کشف ها برسیم. به عنوان مثال، ممکن است بخواهیم پویایی را برای تأیید افکار خود ببینیم. نکته مهم دیگر در مورد داشبورد این است که آنها بصورت خودکار به روز می شوند. در بیشتر موارد، بینندگان نیازی به تبدیل دستی داده ها با هر بار ورود یک داده جدید ندارند.

نقشه های داده محور

استفاده از نقشه در صورت نیاز به تجسم داده های مکانی، یک انتخاب طبیعی است. برخی از شرکت ها این نوع تجسم را به عنوان نقطه عطف خود قرار می دهند.

تجسم داده ها

هنگام تجسم داده ها چه مواردی را باید در نظر گرفت

درست مثل هر جنبه از طراحی های شما همینطور طراحی سایت ، تجسم ها نیز باید با دقت انجام شوند. تجسم بد می تواند به راحتی مردم را گمراه کند. در زیر چهار اصل اساسی تجسم داده وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند:

1. بدانید که می خواهید چه چیزی را ایجاد کنید

قبل از ایجاد تجسم ، به این فکر کنید که تجسم برای چیست. وظیفه ای که این تجسم قرار است به وجود آورد چیست؟

2. حقیقت را ابلاغ کنید

هر تجسم داده خوب باید بر اساس داده های مناسب باشد. داده ها پیش نیاز هستند، قبل از اینکه حتی داده ها را با استفاده از هر نوع تجسم داده به تصویر بکشید ، باید از درست بودن داده های خود اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید که حتی بهترین زیبایی شناسی نمی تواند محتوای ناموفق را نجات دهد. به مخاطبان خود احترام گذارید و فقط اطلاعات موثق را به آنها منتقل کنید.

نکات:

  • به سوالات زیر پاسخ دهید: "داده ها از کجا آمده اند؟" و "چگونه اعداد محاسبه می شوند؟"
  • داده ها را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی سازمان یافته اند.

3. فقط مقدار مناسب داده را نشان دهید

تجسم باید همیشه شامل مقدار مناسب داده های مربوطه باشد. اغلب اوقات طراحان در دام ساده جلوه دادن پیام یا پیچیدگی بیش از حد آن می افتند. هم ساده سازی بیش از حد داده ها و هم افراد غالب با اطلاعات برای طراحی شما بد هستند ، بنابراین باید تعادل مناسبی پیدا کنید. از آنجا که تجسم درمورد روشن  کردن پیام است، گاهی اوقات می خواهید مقدار داده را کاهش دهید. از طرف دیگر ، گاهی اوقات باید آن را افزایش دهید.

4. مخاطبان خود را بشناسید

مهم است که درک کنیم بیننده، (شخصی که تجسم شما را می بیند) شما نیستید. آنها پیش فرض های خاص خود را خواهند داشت و به عنوان یک طراح باید پاسخگوی آن باشید. نوع مناسب تجسم را برای مخاطبان هدف خود پیدا کنید. نحوه تفسیر مردم از گرافیک و نحوه خواندن تجسم شما را به آنها نشان دهید.

مردم تمایل دارند که اغلب تجسم را به اشتباه تفسیر کنند. در سال 2014، یک مرکز تحقیقات، نظرسنجی انجام داد که در آن از نمونه 1000 خواننده محتوا، سوال کردند و فقط 63٪ از خوانندگان آنها قادر به تفسیر صحیح نمودار بودند. با توجه به اینکه نمودار پراکندگی کاملاً یک روش استاندارد برای نمایش داده ها است ، ارائه داده ها با استفاده از نوع غیر استاندارد تجسم ، درصد افرادی را که قادر به درک آن هستند کاهش می دهد.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.