ترفندها و نکات طراحی سایت پاسخگو ترفندها و نکات طراحی سایت پاسخگو

ترفندها و نکات طراحی سایت پاسخگو

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 24 شهریور 1399

با حضور دستگاه های تلفن همراه به عنوان اصلی ترین راه تجربه افراد در سایت، طراحی سایت پاسخگو بیش از هر زمان دیگر مورد توجه است. اما طراحی سایت پاسخگو فقط یک تجربه ثابت در تلفن همراه را ایجاد نمی کند.

این امر بر نحوه طراحی سایت در تمام صفحات تأثیر می گذارد و طرح ها و تجربیات ساده تر را تشویق می کند. اگر شما در حال طراحی مجدد سایت ریسپانسیو هستید و یا می خواهید از ابتدا، سایت را با طراحی پاسخگو اجرا کنید حتما با ما در ادامه ی این مقاله همراه باشید.

تاثیر طراحی سایت پاسخگو در کارایی

پذیرش طراحی سایت پاسخگو تأثیر بسزایی در ناوبری سایت دارد. در نظر داشته باشید که طراحی سایت خود را برای صفحه های کوچکتر انجام می دهید. بنابراین طراحی سایت باید بتواند این محدودیت ها را پوشش دهد. سعی کنید گزینه های پیمایش خود را ساده کنید و از نمادهای مرتبط با متن، پیوندهای داخل صفحه، منوهای جمع شده و کشویی استفاده کنید تا افراد را به صفحه ی مورد نیاز برسانید. به یاد داشته باشید که انتخاب های پنهان ناوبری تقریباً نیمی از موارد آشکار قابل دیده شدن را از بین می برد، بنابراین تمام تلاش خود را کنید تا دسترسی به صفحات اصلی از نظر بصری واضح باشد.

طراحی سایت ریسپانسیو

در نظر گرفتن فضای کافی بین عناصر سایت

به طور کلی، فضایی که شما در اختیار دارید برای چهار یا پنج لینک اصلی کافی خواهد بود. این امر نه تنها روی پیمایش سایت بلکه بر کل استراتژی محتوا و معماری اطلاعات نیز تأثیر می گذارد. شما باید مطمئن شوید که این تعداد لینکی که در منو قرار دارد فرصتی برای عمیق تر کردن افراد به اهداف اصلی سایت را فراهم می کند.

نوارهای کناری در دسکتاپ جهت اسکرول برای پیمایش تمام سایت قرار گرفته اند. بنابراین می توان لینک صفحات دیگر را در این پیمایش قرار داد. اما طراحی واکنش پذیر طراحان سایت را ملزم به طراحی ساده ترین مسیر می کند که افراد بتوانند بدون حواس پرتی به مقصد تعریف شده برسند. از بین بردن ستون های فرعی یکی از راه های تحقق این امر است. به خاطر داشته باشید که صفحات پیمایش طولانی می تواند بازگشت به ناوبری را به اقدامی سخت تبدیل کند. بنابراین یا از یک نوار ناوبری ثابت در پایین یا بالای صفحه استفاده کنید و یا دکمه بازگشت به بالا را در طراحی قرار دهید.

انتخاب اصول مناسب در دکمه های فراخوانی

دکمه های فراخوانی برای اقدام باید به صورت رنگی و مشخص در صفحه قرار گیرند. اندازه و شکل دکمه های شما به همان اندازه انتخاب رنگ مهم است. به طور کلی، عناصر دایره ای و مستطیلی بهترین تشخیص را به عنوان دکمه برای مخاطبین نمایش می دهد. خلاقیت بیش از حد با شکل دکمه های شما می تواند کاربر را گیج کند، بنابراین از فرم های آشناتر استفاده کنید. در طراحی عناصردکمه ها بهتر است برای اطمینان از قابلیت استفاده افراد ، دکمه ها را با ارتفاع 36 پیکسل و اهداف قابل لمس را حداقل تا ارتفاع 48 پیکسل قرار دهید.

همچنین این نکته را رعایت کنید که دکمه ها و پیوندهای متنی، به اندازه ی کافی از هم فاصله داشته باشند تا از کلیک اشتباه آیتم های نزدیک به هم جلوگیری شود. همچنین باید مطمئن شوید که دکمه های شما به وضوح با سایه ها، شیب ها و سایر استایل ها و ابعاد بتوانند به افراد کمک کنند تا به راحتی بر روی دکمه های شما کلیک کنند. توجه به تمام مواردی که تا اینجا بیان شد، از ارکان طراحی سایت پاسخگو است. اگر سازماندهی محتوا، پیمایش و گرافیک شما در یک تلفن هوشمند کاملاً منطقی باشد، در تبلت یا دستگاه بزرگتری مانند دسکتاپ نیز به وضوح دیده خواهد شد.

تا حد امکان طراحی سایت ساده و خلوت با تعداد عناصر کافی را ایجاد کنید.

سازماندهی محتوا قبل از طراحی

طراحی سایت بدون درک قوی از ساختار محتوای آن، مانند انتخاب یک قاب فانتزی قبل از ایجاد یک نقاشی است. شما باید در مورد چگونگی سازماندهی محتوا ایده داشته باشید تا بتوانید تصویر نهایی را ببینید. محتوا و طراحی سایت زمانی به طور هم زمان توسعه پیدا می کنند، که شکوفا شوند. سازماندهی مطالب چیزی فراتر از کپی کردن و جایگذاری متن در مکان مناسب برای دیده شدن یک صفحه است.

محتوای شما داستانی است که می خواهید برای مخاطبین تان بگویید. لیست هایی را تنظیم کنید تا پیام هایی که می خواهید منتقل شوند را اولویت بندی کنید. دریابید که چگونه این ایده ها از یک ایده به ایده دیگر جریان می یابد. طراحی سایت را بر اساس محتوایی که در نظر گرفته اید سازمان دهی و تنظیم کنید، تا در نهایت نرخ تبدیل افزایش یابد.

توجه به تایپوگرافی مناسب در صفحات

درست است که فضای دسکتاپ به قرار گرفتن متن بیشتر در صفحه کمک می کند اما باید در نظر داشت که فضای نمایش دستگاه های تلفن همراه کوچکتر هستند. این به معنای نوشتن موجزتر و اطمینان از این است که هر کلمه به پیشبرد هدف شما کمک می کند.

تایپوگرافی در صفحه های کوچکتر از اهمیت بیشتری برخوردار است. اطمینان حاصل کنید که اندازه قلم، ارتفاع و عرض خط را به درستی انتخاب کرده اید تا متناسب با اندازه های مختلف هر صفحه نمایش باشد.
با رعایت اندازه استاندارد مطمئن شوید که اندازه ی هر فونت نه آنقدر کوچک است که چشم مخاطب را اذیت کند و نه آنقدر بزرگ است که خوانایی و زیبایی را از بین ببرد. پیشنهاد ما به شما بسته به نوع طراحی فونت 16 پیکسل برای محتوای بدنه است. همچنین حتماً از یک قلم بسیار خوانا، برای محتواهای مهم متن مانند برچسب های ناوبری استفاده کنید.

توجه به ارتفاع خط مناسب و تنظیم مقداری که خوانایی را بیشتر به نمایش گذارد، باعث می شود متن شما در این فضا خواناتر شود. معمولاً ارتفاع در محدوده 1.25 تا 1.5 پیکسل انتخاب مناسبی خواهد بود، اما این موضوع در نوع حروف مختلف متفاوت خواهد بود. در طول مراحل طراحی، متن خود را در دستگاه های مختلف بررسی کنید تا ارتفاع خطی که بیشترین تاثیر را بر متن می گذارد، ببینید.

طراحی سایت پاسخگو

به کار بردن فضای خالی در صفحات

هنگام ایجاد یک طراحی سایت پاسخگو، شما می خواهید رویکردی حداقلی در محتوا و پیمایش را به نمایش گذارید و در عین حال نمی خواهید هیچ چیز حیاتی را کنار بگذارید. از فضای خالی برای جلب توجه در طراحی خود استفاده کنید و مناطقی از محتوا را که نمی خواهید کسی آنها را از دست دهد، پررنگ تر به نمایش گذارید.

ایجاد نمونه های اولیه طراحی سایت پاسخگو

مهم است که بدانید ظاهر و احساس طراحی شما چگونه در صفحات مختلف دیده می شود همچنین دانستن نحوه عملکرد آن نیز بسیار مهم است. نمونه های اولیه استاتیک بخشی از راه را برای شما پیش می برند، اما در نهایت به یک نمونه اولیه کاربردی نیاز خواهید داشت تا به شما در درک نحوه کار و احساس سایت کمک کند. حتماً نمونه اولیه خود را بر روی دستگاه های واقعی آزمایش کنید تا مطمئن شوید وب سایت بدون مشکل کار می کند. این موضوع باعث صرفه جویی در وقت و پیشگیری از مشکلات بیشتر در سایت می شود.

انتخاب تصاویر پاسخگو

وب سایت خود را با تصاویری که به سرعت در هر دستگاه بارگیری می شوند، طراحی کنید. یکی از مشکلات افراد در طراحی سایت پاسخگو اجرای تصاویر بصری در دستگاه های کوچکتر است تا با همان سرعت و کیفیت در طراحی سایت پاسخگو اجرا شوند. تصاویر پاسخگو یک راه حل قدرتمند و موثر ارائه می دهند، که نیاز به یک کدنویسی دقیق دارد. به همین دلیل است که تیم طراحی سایت دودکو در اجرای این موضوع به شما کمک می کند.

بهبود صفحات وب با طراحی سایت پاسخگو

محبوبیت دستگاه های تلفن همراه و تبلت ها نحوه طراحی سایت ها و پیمایش در آنها را تغییر داده است. فضاهای عظیمی که برای طراحی دسکتاپ اختصاص داده می شود، اغلب منجر به ایجاد بسیاری از گرافیک ها و محتواهای غیرضروری می گردد که پیام اصلی سایت را از بین می برد. طراحی سایت پاسخگو به ما امکان می دهد با حذف هر آنچه که به آن نیاز نداریم فضایی را در صفحه نمایش برای کسب نتیجه ی سریع تر ایجاد کنیم.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.