تفاوت طراحی سایت با وب اپلیکیشن تفاوت طراحی سایت با وب اپلیکیشن

تفاوت طراحی سایت با وب اپلیکیشن

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 28 مرداد 1399

مشکلی که ممکن است در یک تجارت الکترونیک به عنوان یک معضل مشترک با آن روبرو شوید این است که برای رسیدن به موفقیت و فروش بیشتر ایجاد اپلیکیشن موفقیت آمیزتر است یا طراحی سایت. ضمن اینکه حوزه تجارت الکترونیک به سرعت در حال رشد است. برای اکثر مردم، هیچ تفاوتی بین یک برنامه وب (Web Application) و طراحی سایت وجود ندارد. با این حال، برخی از صاحبان فروشگاه های آنلاین و شرکت های طراحی سایت این تفاوت ها را می شناسند و آن را با تیمی از مجموعه مهارت های مختلف اجرا می کنند.

تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن

طراحی سایت در مقابل وب اپلیکیشن

در واقع، هیچ تفاوتی بین وب اپلیکیشن و طراحی سایت برای کاربران نهایی وجود ندارد. کاربران به سادگی آدرس URL را تایپ و اطلاعات مورد نظرشان را دریافت می کنند. اما، برای یک تیم توسعه تجارت الکترونیکی و طراحی سایت، تفاوت زیادی بین طراحی سایت یا طراحی وب اپلیکیشن وجود دارد. شاید بهتر باشد شما نیز این مسئله را در هنگام تصمیم گیری بین طراحی سایت ها و وب اپلیکیشن برای کسب و کار آنلاین خود، به خاطر داشته باشید. ما در ادامه این مقاله به شما کمک می کنیم تا بتوانید اطلاعات لازم برای تصمیم گیری صحیح انتخاب حضور درفضای آنلاین را اتخاذ نمایید.

ویژگی های اصلی طراحی سایت

به طور معمول، طراحی سایت ها از نظر ماهیت، اطلاعاتی هستند. مثال عالی این موضوع وبلاگها و سایتهای خبری با هدف اصلی ارائه اطلاعات به کاربران است. در بیشتر موارد ، به علت محدودیت فرم های عضویت، نظر خواهی و ... کاربران تعامل صفر یا محدود با صفحات وب دارند. بنابراین، با توجه به مدل تجارت الکترونیک تان طراحی سایت یا طراحی وب اپلیکیشن را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید اطلاعات کمی در مورد شغل تان (شامل توضیحات ، اهداف آینده و اطلاعات تماس) انتقال دهید، طراحی سایت را برای نیازهای خود در نظر بگیرید.

ویژگی های اصلی وب اپلیکیشن

برخلاف سایتها، وب اپلیکیشن ها نسبت به اقدامات بازدید کنندگان پاسخگوتر هستند. کاربران در وب اپلیکیشن ها می توانند به نوعی با اطلاعاتی که توسط شما ارائه می شود، تعامل داشته باشند. علاوه بر این، کاربران می توانند داده ها را دستکاری کرده و اطلاعات متفاوتی را درخواست کنند. به عنوان نمونه برنامه های بانکی آنلاین، که به شما امکان می دهد اطلاعاتی را مشاهده کرده و حتی برخی از اقدامات و معاملات را نیز با برخی از ورودی های ساده انجام دهید.

تفاوت های کلیدی وب اپلیکیشن ها در مقابل طراحی سایت

در ادامه تفاوت های اساسی بین صفحات وب در زمان طراحی سایت و ویژگی های وب اپلیکیشن را با شما بازگو خواهیم کرد.

بررسی تعامل

تفاوت اول در میزان تعامل است. با توجه به اینکه طراحی سایت حاوی متن و محتوای تصویری است، کاربران نمی توانند با آن تعامل برقرار کنند، اما وب اپلیکیشن ها به کاربران این امکان را می دهند که علاوه بر خواندن به تغییر اطلاعات در صفحه نیز بپردازند. این اقدام نوعی گفتگو بین کاربر و تجارت است. کاربر با پشتیبان سایت ارتباط برقرار می کند و در قالب پرداخت های الکترونیکی ، چت های آنلاین ، بارگیری اسناد و موارد دیگر پاسخی را دریافت می کند.
وب اپلیکشن ها می توانند در غالب یک فروشگاه آنلاین به کاربران امکان دهند تا از طریق جستجو در فروشگاه، کالاهای خود را انتخاب کنند و بخرند. نمونه بارز دیگر این تفاوت شبکه های اجتماعی هستند که اغلب شامل سیستم عامل های وبلاگ ، گپ ها ، محتوای سفارشی شده و اشتراک گذاری نامحدود محتوا هستند.
امروزه ، اکثر طراحی سایت ها به دلیل ایجاد تجربه ی کاربری بهتر، این تعامل را در خود جای می دهند. به همین دلیل، برخی از دارندگان وب سایت ترجیح می دهند در زمان طراحی سایت، عناصر وب اپلیکیشن را به وب سایت های خود اضافه کنند. به عنوان مثال برخی از رستوران ها ویدجت های Google Maps را در صفحه تماس خود قرار می دهند تا کاربران بتوانند در کمترین زمان مسیر مناسب به رستوران را  پیدا کنند. در عین حال، بیشتر وب سایت ها حاوی محتوای اطلاعاتی هستند نه تعامل. بازدید کنندگان وب سایت وقت بیشتری را صرف گوش دادن ، خواندن یا مشاهده صفحه می کنند. بر خلاف طراحی سایت ها ، بازدید کنندگان وب اپلیکیشن بیشتر بر تعامل متمرکز هستند.

وب اپلیکیشن و طراحی سایت

ادغام

عمل جمع کردن اجزای مختلف برای ساختن سیستمهای جامع تر، ادغام نامیده می شود. توسعه دهندگان می توانند وب اپلیکیشن ها و طراحی سایت را با نرم افزارهای دیگر از جمله ERP ،CRM و غیره ادغام کنند. افراد در اکثر مواقع، به دلیل ویژگی های پیچیده اطلاعاتی، طراحی سایت را با برنامه ها ادغام می کنند.  یکی از محبوب ترین ادغام ها در تجارت الکترونیک ادغام یک برنامه با سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) است. این ادغام به خرده فروشان آنلاین کمک می کند تا داده های شخصی مشتریان را ذخیره کنند، و از این طریق کار تیم فروش را بهبود ببخشند.
با ادغام، تمام داده های کاربر به طور خودکار در سیستم های CRM جمع آوری و ذخیره می شوند. بنابراین این روش درگیری با داده های مشتری باعث افزایش فروش و بهبود کلی فرآیندهای مدیریت یک فروشگاه آنلاین می شود. به این ترتیب تیم فروش آنلاین شما قادر خواهد بود رفتار مشتری و عادات خرید را کشف کرده و در مقابله با بررسی های منفی موثرتر باشد. در بعضی موارد ، در زمان طراحی سایت، وب با CRM ادغام می شود تا محتوای شخصی شده تری را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهند. بر خلاف برنامه های وب ، چنین ادغام با وب سایت ها به جای اینکه بخشی از عملکرد اصلی باشد ، یک ویژگی اختیاری است.

احراز هویت

فرایند احراز هویت شامل وارد کردن داده های کاربر برای دسترسی به سایت یا سیستم است. این ویژگی برای سیستمهایی که به هرگونه اطلاعات شخصی نیاز دارند بسیار حیاتی می باشد. اما در این مرحله توجه ویژه به امنیت برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز و سرقت اطلاعات شخصی کاربران ضروری است.
بر خلاف سایت ها، برنامه های کاربردی به تأیید اعتبار بیشتری نیاز دارند. زیرا نسبت به وب سایت دامنه وسیعی از گزینه ها را در اختیار کاربران قرار می دهند. به عنوان مثال، هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی، سیستم در مورد ورود رمزهای عبور ضعیف به شما هشدار می دهد، زیرا این موضوع ممکن است منجر به سرقت اطلاعات شما از هکرها شود.
اکثر سایت ها از تأیید اعتبار استفاده می کنند و در برخی موارد گزینه های ثبت نشده توسط کاربران را پیشنهاد می دهند. با تایید اعتبار امکانات بیشتری به شما تعلق می گیرد به عنوان مثال اگر کاربران ثبت نام نشده فقط می توانند مقالات را مشاهده کنند، کاربران ثبت نام شده می توانند نظرات خود را نیز بیان کنند و یا از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. همچنین این روش راهی عالی برای مسدود کردن اسپم ها است. احراز هویت برای صفحات وب در طراحی سایت و وب اپلیکیشن مورد نیاز است.

سخن پایانی

تصمیم گیری بین یک وب اپلیکیشن و یا طراحی سایت برای تجارت الکترونیکی خود، در نگاه اول سخت است. طراحی سایت ها و وب اپلیکیشن ها هر دو با یک مرورگر اجرا می شوند، نیاز به اتصال اینترنت دارند. همینطور می توانید طراحی سایت و وب اپلیکیشن ها را با ویژگی هایی مانند ادغام ، تعامل و تأیید هویت همراه کنید. درک این تفاوت هنگامی که در جستجوی راه حل آنلاین برای مدل کسب و کار خود هستید، ضروری می باشد. همچنین باید به یاد داشته باشید که روند توسعه برنامه ها بسیار دشوارتر از ایجاد یک سایت استاندارد است، به همین دلیل به یک تیم با تجربه تر برای توسعه برنامه نیاز دارید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.