توجه به احساسات در طراحی سایت توجه به احساسات در طراحی سایت

توجه به احساسات در طراحی سایت

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 15 مرداد 1399

ما قصد داریم در این مقاله به طراحی سایت و پتانسیل چنین طراحی در یک محیط آنلاین برای دریافت هیجانات کاربران اشاره کنیم. آزاد شدن این پتانسیل در رنگ، تصاویر، شکل ها، استفاده ی مناسب از عکس ها و سایر ویژگی ها می تواند جذابیت احساسی را به کاربران ارائه دهد. احساس زیبایی شناسی یا احساس مثبت، از نگاه کلی گرافیکی یک وب سایت زمانی در ما شکل می گیرد، که توانسته باشیم با شناخت کامل با آن سایت ارتباط برقرار کرده باشیم. هنمچنین باید بدانید که شناخت این احساسات برای تفسیر تجربه ی کاربر از اهمیت بالایی برخوردار است. در سالهای اخیر تحقیقات بسیاری از جنبه های سودمند طراحی سایت شروع شده است تا عناصر احساسی طراحی سایت را در نظر بگیرند. بنابراین برای حاصل شدن این نتیجه، نه تنها مهم است که وب سایت ها مفید و با رابط کاربری آسان باشند، بلکه باید بتوانند احساسات کاربران از قبیل لذت ، تعامل با سایت ، اعتماد و رضایت را در آنها شکل دهند.
توجه به این موارد در حالی که بخش عمده ای از تحقیقات انجام شده در تجارت الکترونیک را شامل می شود، اما به طور واضح پیامدهای دیگری برای انواع برنامه های کاربردی مانند دولت الکترونیکی یا شبکه های اجتماعی ایجاد خواهد نمود.

طراحی سایت

زمینه های احساسی در طراحی سایت

"یکی از پیچیده ترین مفاهیم عاطفی، احساسات است. به عبارت ساده، احساسات حالت های عاطفی را در انسان القا می کنند و باعث ایجاد یا تأثیرات اصلی محرک ها می شوند. این احساسات در محیط فرد، ارزیابی و با نیازها، اهداف یا نگرانی های وی مربوط می شود. با فعال شدن احساسات ذهنی (مانند خشم یا شادی) حالات انگیزشی با تمایلات عملی ایجاد می شوند و در نهایت بدن را با انرژی تحریک می کنند، تا بتواند با ارائه ی پاسخهایی، برای سازگاری با هر موقعیتی که فرد با آن روبرو است آماده کند. این موضوع می تواند کیفیت و شدت هیجانات را از نظر بیرونی و اجتماعی برای دیگران بیان نماید.
برخی از محققان طیف احساس را شناسایی کرده اند. به عنوان مثال، عصبانیت ، گناه ، غم و ترس / اضطراب، انزجار ، شرم و یا شادی، خوشحالی، لذت، هیجان و.... از این رو، احساسات هم دارای ارزش منفی و هم مثبت هستند و به همان نسبت پاسخ های عاطفی شناخته شده به این دو مؤلفه: برانگیختگی و استعداد است برانگیختگی شدت پاسخ را نشان می دهد، در حالی که استعداد پاسخ عاطفی اعم از مثبت تا منفی.

در طراحی سایت انتظار می رود که براساس پاسخ به عناصر طراحی خاص، احساسات در کاربر برانگیخته شود. بنابراین ممکن است کاربر هنگام جذاب بودن رنگ وب سایت یا هنگام ایجاد طراحی گرافیکی، احساس رضایت کند و یا اینکه یک طرح گرافیکی باعث ایجاد لذت و یا هیجان در آن ها شود. علاوه بر این، مهم است که طراحی سایت پاسخگوی نیازها و حساسیت های کاربران باشد. حتی می توان طراحی سایت را با نگاهی ریزبینانه تر، با توجه به گروه های مختلف انجام داد. به عنوان مثال می توان در طراحی سایت برای زنان و مردان یا کاربران در مکانهای مختلف ملی برنامه های مشخصی تنظیم کرد. اگر طراحی سایت برای کاربران مناسب باشد، می تواند گرایشات عملیاتی و احساساتی افراد را بالاتر ببرد و کاربران را نسبت به سایت وفادارتر نماید.

نقش توجه به احساسات در تجارت الکترونیک و طراحی سایت

یک تمرکز گسترده وجود دارد که نه تنها نتایج سودمند یا سهولت استفاده از طراحی سایت را در بر می گیرد بلکه نقش تأثیر و احساسات را در بررسی سیستمهای فناوری اطلاعات و ارتباطات شرح می دهد.

از آنجایی که احساسات و عاطفه یک عامل مهم در تصمیمات و رفتارهای انسانی در بسیاری از زمینه های اجتماعی است در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) ، تعداد فزاینده ای از مطالعات ابعاد عاطفی تعامل انسان با ICT را در نظر می گیرد.

علاوه بر این، مطالعات مختلفی در حال ظهور است که احساسات را به طور خاص با عناصر طراحی، از جمله طراحی سایت های تجارت الکترونیکی مرتبط می کند. اهمیت این امر از آنجایی است كه نقش احساسات در خرید آنلاین بسیار پررنگ تر از خرید سنتی می باشد. برای این منظور، پاسخ های احساسی کاربر با توجه به "فاکتورهای طراحی" مانند اشکال ، بافت ها ، رنگ ها، ویژگی های بصری صفحات وب، دریافت زیبایی شناسی طراحی بر روی دستگاه تلفن همراه باید بتواند منجر به لذت و در نهایت وفاداری آنلاین کاربران شود.

طراحی سایت

عوامل تاثیرگذار طراحی سایت بر احساسات

در طراحی سایت، محققان مختلفی روی اهمیت زیبایی شناسی تمرکز کرده و اصول زیبایی را در نمونه هایی از صفحات وب بررسی نموده اند. با استفاده از آنالیز چند بعدی، آنها چهار دسته  مهم که بینندگان برای داوری یک صفحه وب از آنها استفاده می کنند را مورد ارزیابی قرار داده اند:
 1- زیبایی؛ 2- متن جایگزین در تصاویر3- نمای کلی (یعنی روشنی و وضوح، شفافیت و درک آسان) 4-ساختار کلی سایت

می توان گفت که بهترین پیش بینی کننده ی داوری کلی وب سایت، زیبایی آن سایت است.

یکی دیگر از مؤلفه های تحقیق ، درجه ای است که به وضعیت فراشناختی کاربران (به عنوان مثال تعیین میزان استفاده کاربر از سایت) و تأثیر استفاده آنها از وب سایت امتیاز می دهد. نتیجه ی این تحقیقات نشان داد که کاربران هنگام مشاهده وب سایتی که از نظر آن ها خوشایند باشد با آرامش بیشتری عمل می کنند و می توانند به راحتی آن را درک نمایند. دومین مورد حائز اهمیت حاکی از آن است که نه تنها طراحی واقعی وب سایت برای ایجاد یک واکنش احساسی از طرف کاربر مهم است ، بلکه این وضعیت انگیزشی کاربر، بر نحوه مشاهده و ارزیابی او از سایت تأثیر خواهد گذاشت.
به طور کلی، واکنش های احساسی با توانایی درگیر کردن کاربر در یک محیط آنلاین ایجاد می شود که از نظر زیبایی شناختی قابل توجه می باشد. این امر ایجاد احساسات را به طور قاطع در طراحی بصری و طراحی تعامل قلمروها قرار می دهد. لذت ، تعامل ، اعتماد و رضایت مواردی هستند که از اهمیت ویژه ای در یک تجارت الکترونیکی برخوردار هستند.

تاثیر مثبت رضایت کاربران از طراحی سایت

همانطور که گفته شد زیبایی شناسی طراحی اثر مثبتی بر لذت ، سودمندی و سهولت استفاده دارد که به نوبه خود بر وفاداری کاربر تأثیر مثبت می گذارد. به طور خاص، زیبایی شناسی طراحی به موارد زیر اشاره می کند:
جذابیت طراحی صفحه (مانند رنگ ها ، جعبه ها ، منوها)؛ طراحی حرفه ای؛ گرافیک معنی دار؛ و به طور کلی "نگاه و احساس"
با توجه به مطالبی که گفته شد یک وب سایت زمانی موثر واقع می شود که قادر به پاسخگویی کاربران نظیر لذت ، تعامل ، اعتماد یا رضایت باشد. در غیر این صورت در جذب کاربران برای بازگشت مجدد به سایت موفق نخواهید بود. بین زیبایی یک وب سایت و عواملی که گفته شد رابطه مستقیمی  وجود دارد و هر کدام از آن ها به نوبه ی خود می توانند در تاثیر مستقیم رضایت کاربران و حضور بیشتر آنها در وب سایت سهیم باشند.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.