جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی سایت در سال 2018 جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی سایت در سال 2018

جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی سایت در سال 2018

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 27 اسفند 1397

از روزهای آغازین اولین وب سایت‌ها تاکنون، ساختار وب به‌طور مداوم در حال تکامل یافتن اسـت. در ابتدا، مرورگرهای mosaic و Netscape، کمک به رشد و محبوبتر شدن اینترنت کردند و از آن به بعد، هرساله مفاهیم، ایده‌ها و متدهای جدیدی به وجود میایند.

یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که می‌توان از ایـن‌همه تغییرات و روندهای ایجاد شده در طول سالهای اخیر کسب کرد ایـن اسـت که:

موفق بودن اغلب وقتی به وجود میاید که سوار بر موج تغییر باشید، نه آن مسیری که همگان در طی کردن آن هستند.


شما می‌توانید گرایش و تمایلاتی که در آینده ممکن اسـت درزمینه طراحی سایت به وجود بیایـند را کشف کرده و با تحلیل و بررسی آن‌ها، قبل از آنکه شخص دیگری آنها را کشف کند پا به آن عرصه بگذارید. در ایـن مقاله به بررسی 8 مورد از مهم‌ترین تمایلاتی که ممکن اسـت در سال 2018 به وجود بیایـند می‌پردازیم.

  1. پشتیبانی آنلایـن سایت خود را بهبود و توسعه دهید

پشتیبانی آنلاین سایت

ارتباط با کاربران بیش از هرزمانی اهمیت پیداکرده اسـت. برنامه‌های کامپیوتری بسیاری هستند که از طریق متن یا هر روش دیگری، با ما ارتباط برقرار کرده و اجازه می‌دهند تا بدون داشتن بخش خدمات مشتری، در 7 روز هفته و 24 ساعته، با کاربران خود در ارتباط باشیم. سیر تکاملی چت‌بوت ها یا همان ربات‌های مخصوص چت، توانایی انجام فعالیت‌هایی از نظیر پاسخ به سؤالات رایج کاربران، دادن اطلاعات به آن‌ها و یا حتی آموزش چگونگی تراکنش و انجام عملیات را برای صاحبان وبسایت ها فراهم کرده‌اند. ازآنجایی‌که مردم احساس راحتی بیشتری با این چت بوت ها دارند، درنتیجه انتظارات از همه سایت‌ها برای داشتن چنین ربات‌هایی افزایش پیداکرده اسـت.

  1. برنامه‌های پیشرفته وب را فراموش نکنید

برنامه موبایل

مطالعات اخیر درمورد استفــاده از تلفن همراه نشان داده است که 89 درصد از کل زمانی که کاربران از موبایل اسـتفاده می‌کنند، مربوط به رسانه‌های موبایلی اسـت. از این نتایج این‌گونه به نظر میاید که اسـتفاده از یک فرمت مشابه مانند آنچه در اپلیکیشن های امروزی تلفن همراه می‌بینیم، مطمئناً توجه مخاطبین شما را به خود جذب می‌کند.
برنامه‌های پیشرفته وب، درواقع همان برنامه‌های کاربردی هستند که اگرچه ممکن است برای کاربران به شکل یک اپلیکیشن موبایل به نظر بیایند، اما درواقع همان صفحات وبسایت هستند. این برنامه‌ها از ویژگی‌های متعددی که در میزبانی وب‌سایت‌ها موجودند استفاده می‌کنند اما تجربه کاربری یک برنامه و اپلیکیشن را به کاربر می‌دهند. از ویژگی‌های متعدد این برنامه‌ها می‌توان به قابلیت کار کردن با اپلیکیشن در حالت آفلاین، زمان بارگذاری کمتر (ازآنجاکه محتویات در حافظه کش ذخیره می‌شوند)، افزایش اعتماد کاربران و دریافت اعلانیه های متفاوت اشاره کرد. این برنامه‌ها در زمان کمتری ساخته می‌شوند، قابلیت استفـاده همگانی دارند و به‌طورکلی بسیار راحت و آسان‌تر توسعه و نگهداری می‌شوند.

  1. اعلانیه های مختلف را با push notification نشان دهید

اعلانیه و نوتیفیکیشن

یکی از قدرتمندترین ویژگی‌هایی که اپلیکیشن های موبایلی در مقایسه با سایتها در اختیاردارند، استفاده از اعلان‌ها یا همان notification می‌باشد. ثابت‌شده است که توانایی ارسال اطلاعات مستقیم به یک کاربر ارزشمند، از قبیل نتایج مسابقات ورزشی، اطلاع‌رسانی در مورد ترافیک شهر و یا اطلاعیه‌های فروش،نزد کاربران بسیار محبوب اسـت. این نوع ارتباطات در وب‌سایت‌ها نیز قابل پیاده‌سازی هستند. ایـن کار را می‌توان پس‌ازآنکه یک کاربر، امکان اطلاع‌رسانی را فعال کرد انجام داد. از مزایای ایـن کار اینست که بدون اینکه متحمل هزینه‌ای برای ایجاد یک اپلیکیشن موبایلی شوید، به‌صورت مستقیم می‌توانید از ایـن ویژگی در وب‌سایت خود استفاده کنید.

  1. استفاده از وبسایت های تک‌صفحه‌ای، همچنان دوست داشتنی!

وبسایت تک صفحه ای

استفاده از وب‌سایت های تک ‌صفحه‌ای روزبه‌روز نزد کاربران محبوب‌تر شده و به نظر میاید که ایـن اتفاق در سال جاری نیز بیشتر افزایش پیدا کند. این طراحی به‌طور خلاصه، یک صفحه وب به اصلاح بلند اسـت که ناوبری بر اساس اسکرول کردن به بالا و پایین و یا استفاده از لینک‌هایی اسـت که با کلیک بر آن‌ها، به بخش خاصی هدایت می‌شویم. بزرگ‌ترین مزیت ایـن نوع سایت ها، سادگی آن‌هاست. ازآنجایی‌که هیچ‌گونه فهرست و یا بخش پیچیده‌ای در طراحی اینـگونه سایت‌ها وجود ندارد و تنها راه گشت‌وگذار در صفحه وب، اسکرول کردن میباشد، درنتیجه این نوع طراحی، در موبایل‌ها هم به‌خوبی کار می‌کند. ایـن‌ نوع طراحی سایت، یک‌راه حل مدرن برای نیازهای ساده و آنلاین را فراهم می‌کند و برای توسعه و میزبانی نیز نسبتاً ارزان اسـت.

  1. وب‌سایت‌های ایستا و (static)، مثل همیشه پرکاربرد!

وبسایت تک صفحه ای

همان‌طور که میدانید، وب‌سایت‌های استاتیک بسیار ابتدایی و ساده هستند. هر صفحه به‌راحتی با کدهای HTML ساخته‌شده و همواره محتویاتی ثابت را به کاربران نمایش می‌دهند. درنتیجه وقتی‌که مردم می‌توانند به‌سادگی قدم‌هایی روبه‌جلو با این نوع وب‌سایت‌های ساده بردارند، چرا باید به خاطر کمی بیشتر جلو افتادن و پیشرفت بیشتر، در فنّاوری‌های روز عجله کنند و حتی کمی به عقب برگردند؟ این نوع وب‌سایت‌های استاتیک امن و بسیار سریع هستند و هزینه پیاده‌سازی آن‌ها نیز نسبتاً ارزان است. اگرچه وب‌سایت‌های استاتیک امروزی به‌اندازه وب‌سایت‌های استاتیک اولیه و قدیمی‌تر، ناکارآمد و خسته‌کننده نیستند، اما باید در استفاده دوباره از آن‌ها تجدیدنظرهایی کرد تا جذاب‌تر شوند.

  1. تصاویر متحرک و تاثیرگذاری زیاد

تصاویر متحرک در طراحی سایت

رابط کاربری برای چندین سال متوالی است که به دغدغه اصلی دولوپرها و طراحان وب‌سایت‌ها تبدیل‌شده اسـت. حتی بهترین طراحی هم اگر به کاربران کمک نکند که اطلاعات مدنظر خود را سریع و به‌راحتی پیدا کنند، مسلماً بیهوده و ناکارآمد است. در اصل این نوع طراحی‌ها برای تلفن‌های همراه طراحی‌شده‌اند. یک رابط تلفن همراه با اسـتفاده از پویانمایی‌ها و ترنزیشن های موجود هشدارها، اعلان ها و مطالب مهم را به کاربران نمایش داده و علاوه بر آن، با دادن روح و جلوه‌ای ویژه به وب‌سایت باعث بازخورد هر چه‌بهتر آن می‌شود.

این فنّاوری، درجات بسیار بالایی از شخصی‌سازی را برای طراحان و دولوپرهای وب‌سایت‌ها فراهم می‌کند که با استـفاده از آن‌ها، گزینه‌های بسیار زیادی برای ایجاد یک سایت خیره‌کننده و کاربردی فراهم می‌شود. ایـن فنّاوری می‌تواند حرکات و پویانمایی های  متنوع از قبیل طرح های 3 بعدی، پارالکس، کلونینگ و ... را فراهم کند.

  1. خداحافظی با فلش!

فلش

درگذشته فلش یک کامپوننت جذاب برای استفاده از پویانمایی و طرح‌های حرکتی کاربرپسند بود. اگرچه برای سالیان متوالی استفاده از فلش رایج بود، اما امروزه مانند قبل توصیه نمی‌شود. شرکت ادوبی اخیراً اعلام کرده اسـت که فلش پلیر بعد از سال 2020 دیگر به‌روزرسانی نمی‌شود. علاوه بر این، فلش با اکثر دستگاه‌های همراه مانند موبایل و تبلت سازگار نیست. درنتیجه برای جلوگیری از کمتر شدن ترافیک وبسایتتان مخصوصاً در دستگاه‌های همراه، وقت آن رسیده است که از HTML5 که به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به رایج‌ترین فرمت جهانی در حوزه وب هست به‌جای فلش استفاده کنید.

  1. محتویات خود را عکس‌دار کنید

عکس سایت

ارزش یک تصویر خوب هیچ‌وقت به این اندازه که امروزه در توسعه وب‌سایت مهم است حائز اهمیت نبوده اسـت. در درجه اول به این دلیل است که طبیعتاً یک عکس خوب می‌تواند تمایلات را بیشتر به خود جذب کند. طبیعتاً این موضوع، نکته جدیدی نیست! چراکه در زمان‌های قدیم و دوران چاپ نیز همواره ایـن تصاویر خوب محصولات بودند که توانستند نرخ تقاضا را افزایش دهند. عکس‌های منحصربه‌فرد که در حین انتقال اطلاعات، خاص بودن شما را نیز نشان می‌دهد مسلماً یک کلید اساسی درزمینه طراحی سایت در سال 2018 خواهد بود.

جمع‎بندی

نکاتی که بالاتر گفته شد، مجموعه‌ای از ترندها و تمایلاتی بودند که در سال 2018 مردم بیشتر به سمت آن‌ها خواهند رفت. ایـنگونه تحولات را می‌توان درزمینه جذب و جلب نظر بیشتر کاربران در هرزمانی استفاده کرد.توصیه می‌شود که همواره در فکر آینده باشید و با دنبال کردن ایده‌ها و الهامات جدید و استفاده از آن‌ها، از رقبای خود پیشی بگیرید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.