دامنه در طراحی سایت چیست ؟ دامنه در طراحی سایت چیست ؟

دامنه در طراحی سایت چیست ؟

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 4 دقیقه 8 بهمن 1398

وقتی برای اولین بار به فکر راه اندازی یک تجارت آنلاین افتادید، باید یک نام دامنه خریداری کنید. دامنه آدرس شرکت شما در اینترنت است. به این مثال فکر کنید: اگر در دنیای واقعی لازم است تا محل فیزیکی برای شغل خود اجاره کنید، آدرس خیابان خود را به مشتریان می دهید تا بتوانند شما را پیدا کنند. شما در اینترنت نیز، نام دامنه خود را به عنوان آدرس در اختیار مشتریان قرار می دهید. دامنه دقیقاً مانند آدرس خیابانی منحصر به فرد است، که نامهای زیادی برای آن وجود دارد. هر وقت سایت جدیدی را راه اندازی کنید، می توانید نامی که کاملا بازتاب برند شما باشد، را به عنوان دامنه یا همان آدرس انتخاب نمایید.

دامنه سایت

نام دامنه چیست؟

نام دامنه یک آدرس آنلاین است که می تواند روشی کاربر پسند برای دسترسی به آدرس واقعی آنلاین سایت ارائه دهد. آدرس IP (پروتکل اینترنتی)، رشته ای بی نظیر از اعداد و کاراکترهای دیگر است که در سراسر اینترنت برای دسترسی به وب سایت ها از هر دستگاه یا هر مکانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما از آنجایی که آدرس IP دشوار است و نمی توان به راحتی آن را به خاطر سپرد، بنابراین نام دامنه، آن را با فرمت کلمه ای نشان می دهد که استفاده از آن را بسیار آسانتر می کند. هنگامی که کاربر نام دامنه را در نوار جستجوی مرورگر تایپ می کند، مرورگر آن را به آدرس IP مشخص ترجمه می کند تا دسترسی به سایت امکان پذیر شود.

دسترسی به بهترین نام دامنه

نام دامنه ها شامل یک نام منحصر به فرد هستند که توسط کاربر انتخاب شده و پسوندهایی مانند .com ، .net  یا .org دارند و دامنه سطح بالای سایت را تعیین می کنند. اگر یک نام در ذهن دارید، می توانید در دسترس بودن نام دامنه را از طریق یکی از چکرهای نام دامنه موجود و از طریق ثبت دامنه و ارائه دهندگان هاست بررسی کنید. از آنجا که هر نام دامنه باید منحصر به فرد باشد، نمی توانید اسمی را که قبلاً به کار رفته است، استفاده نمایید. اما با وجود بسیاری از TLD های جدید موجود، می توانید از تعدادی ترکیب استفاده کنید تا نام دامنه مناسبی را برای سایت جدید خود به دست آورید. 

دامنه طراحی سایت

بسته به نامی که انتخاب می کنید، خرید و ثبت نام دامنه می تواند هزینه های مختلفی را در برگیرد. دامنه های جدید و غیرمعمول مانند .me یا .bio می توانند هزینه ای بیشتر را شامل شوند اما بهتر است بدانید .com یا .net ، پسوندهایی هستند که ممکن است گزینه مناسب تری برای بیان روشن برند شما باشند. هنگامی که یک نام منحصر به فرد در ذهن دارید، می توانید آن را از طریق یک ثبت دامنه مستقل یا از طریق شرکت ثبت کنید و میزبانی وب سایت جدید خود را انتخاب نمایید. حتی اگر هنوز وب سایت ندارید، می توانید ادعای مالکیت نام ایده آل خود را داشته باشید و تا زمانی که آماده طراحی سایت شوید، آن را نگه دارید.

 چرا باید یک نام دامنه ی شخصی به دست آورید؟

دنیای آنلاین سرشار از فرصت هایی است که می توانید در سایت های میزبان رایگان یا پولی یا حتی در رسانه های اجتماعی، شغل یا وبلاگی را ایجاد کنید. صفحات رایگان فیس بوک و سیستم عامل های وبلاگ نویسی مانند BlogSpot یا Medium به کاربران اجازه می دهد فضایی را برای ارسال مطالب و تصاویر بدست آورند. بازارهای آنلاین مانند Shopify و Etsy برای فروش کالاهای فیزیکی و دیجیتال، فروشگاههای مختلفی را در اختیار کارآفرینان قرار می دهند. سایت هایی مانند Squarespace این امکان را برای افرادی فراهم می کند که به عنوان مثال عکاسان و طراحان بتوانند یک نمونه کار آنلاین را ایجاد نمایند بدون اینکه تمام طراحی سایت را از ابتدا انجام دهند.
این سایتها نشان می دهند که بدون داشتن دامنه شخصی شما امکان حضور آنلاین در این فضا را دارید. اما اگر هدف شما مشهور بودن و ایجاد اقتدار برای نام تجاریتان باشد، این سیستم عامل ها و سایت ها و رسانه های اجتماعی دارای اشکالاتی قابل توجه هستند. که می توان با خرید نام دامنه شخصی از آن جلوگیری کنید.
در نتیجه داشتن نام دامنه شخصی به شما امکان کنترل هویت آنلاین و محتوای ارسال شده را می دهد. دامنه شخصی شما، برای ایجاد اعتماد به نفس در نام تجاری یا تجارت شما می تواند بسیار ضروری باشد.

 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.