راهنمای انتخاب نام دامنه تجاری راهنمای انتخاب نام دامنه تجاری

راهنمای انتخاب نام دامنه تجاری

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 12 دقیقه 2 مهر 1399

انتخاب نام دامنه تجاری برای هر کارآفرین لحظه مهمی در هنگام شروع کسب و کار آنلاینش می باشد. همانطور که نام کسب و کار شما هویت شما در بین مشتریان ، جامعه و بازار شماست ، نام دامنه تجارت شما نیز هویت آنلاین شماست. بسیار مهم است افرادی که در حال وب گردی هستند به راحتی شما را پیدا کنند و تجارت تان را ارتقا دهند. بنابراین ، چگونه نام دامنه تجاری مناسب را انتخاب کنیم در حالیکه  تقریباً 8،400  نام دامنه هر روز انتخاب می شود؟

ما قصد داریم 12 مورد را که باید هنگام انتخاب نام دامنه کسب و کار خود در نظر داشته باشید ، به شما نشان دهیم. اما ابتدا ، بیایید کمی بیشتر در مورد نام دامنه کسب و کار و دلیل نیاز به آن بدانیم.

نام دامنه تجاری چیست؟

نام دامنه کسب و کار نام وب سایت مشاغل است. به عنوان مثال، شما در حال حاضر در سایت www.DOODCO.com هستید که نام دامنه تجاری Doodco است، حضور دارید. هر کسی که به اینترنت متصل باشد می تواند ترکیبی از حروف ، اعداد و نمادها را که با نام دامنه مشاغل مطابقت دارد در یک مرورگر وب تایپ کند و به وب سایت آن کسب و کار دسترسی پیدا کند.
نام دامنه ها به این دلیل وجود دارد که مرور اینترنت را آسان تر می کند. اگر برای نام دامنه نبود، ما مجبور به استفاده از آدرس IP می شدیم ، که یک رشته طولانی از اعداد و حروف است که کامپیوترها برای شناسایی یک وب سایت استفاده می کنند.

بخش های مختلفی برای نام دامنه وجود دارد ، از جمله دامنه پسوند، این پسوند در انتهای نام دامنه است. در مورد Doodco ، پسوند ".com" است. دامنه های متداول دیگر شامل ".edu" ، ".net" و ".org" هستند که جلوتر بیشتر درباره ی آنها صحبت می کنیم.
برای اهداف شغلی شما، این اصطلاحات اصولی چندان مهم نیست. اما آنچه مهم است انتخاب نام دامنه برای تجارت شما ساده و به یاد ماندنی است. ما می خواهیم نحوه انجام این کار را به شما نشان دهیم.

ثبت دامنه تجاری

12 نکته برای انتخاب نام دامنه تجاری

چه در حال ثبت نام دامنه برای نام تجاری جدید خود باشید و چه ایجاد یک بستر تجارت الکترونیکی برای کسب و کار خود، انتخاب نام دامنه تجاری مناسب فکر و تأمل می خواهد. روش های مختلفی وجود دارد که باعث تاثیرگذاری نام دامنه شما بر نحوه فعالیت تان می شود.

دلیل اهمیت انتخاب بهترین نام، اقتدار نام تجاری و حضور شما در موتورهای جستجو، تلاش های بازاریابی آنلاین و بازدید از وب سایت شما همگی، باعث ارزش  برخی از دامنه های تجاری خاص میلیون دلاری شده است. به زبان ساده، این یک مرحله مهم برای موفقیت در کسب و کار شما است. در اینجا 12 نکته وجود دارد که باید هنگام انتخاب نام دامنه کسب و کار خود به آنها فکر کنید.

1. آن را به یاد ماندنی انتخاب کنید

انتخاب نام دامنه تجاری مناسب یک اقدام متعادل کننده است. هدف شما این است که این نام به یاد ماندنی باشد، چیزی که مشتریان بالقوه بتوانند به راحتی آن را به خاطر بسپارند و از طریق ایمیل ، پیامک ، تلفن یا حتی در مکالمه منتقل کنند.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تبلیغات دهان به دهان عامل اصلی 20٪ تا 50٪ از تصمیمات خرید است بنابراین شما می خواهید مطمئن شوید که افراد می توانند نام دامنه کسب و کار شما را به حدی بخاطر بسپارند که بتوانند آن را به دوستان خود معرفی کنند. انتخاب نام دامنه کسب و کار شما یک تمرین عالی برای نام تجاری است و بهترین زمان است که بتوانید با نحوه اتصال نام تجاری خود با نام دامنه، خلاق و هوشمند برخورد کنید.

2. انتخاب نام دامنه ساده

اما از طرف دیگر ، نام دامنه کسب و کار شما باید ساده باشد. اختصارات طولانی ، معنای مضاعف ، اعداد ، کلمات متغیر ... ممکن است بیش از حد شلوغ و حواس پرت کننده باشند.
هنگامی که نام دامنه را انتخاب می کنید به سختی هجی کردن نام فکر و آن را در گوگل یا مرورگر خود تایپ کنید. اگر مشتریان بالقوه درگیر تلاش برای کار با نام دامنه شما شوند، قسمت قابل توجهی از ترافیک خود را از دست خواهید داد.

3. نام دامنه باید کوتاه باشد

در همین راستا ، نام دامنه کسب و کار خود را کوتاه نگه دارید. حتی اگر بهترین نام دامنه ای که در ذهن دارید تمام شرایط دیگر شمامل جذابیت ، سادگی ، را برآورده کند، اما فقط کمی طولانی باشد بهتر است یک نام دامنه کوتاهتر را انتخاب کنید.

اینترنت همه چیز در مورد گرفتن سریع جوابها و نتایج مورد نظر را در اختیار شما قرار می دهد. اگر نام دامنه کسب و کار شما طولانی و با کاراکتر های زیاد باشد، سرعت مشتری را کاهش می دهد، در نتیجه تجارت و حضور آنلاین شما دچار ضربه خواهد شد.

4. تلفظ نام دامنه باید راحت باشد

اگر نزدیک به نیمی از تصمیمات خرید به بازاریابی دهان به دهان بستگی دارد، بهتر است امیدوار باشید که افراد بتوانند نام دامنه کسب و کار شما را تلفظ کنند تا آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. هنگامی که نام دامنه را انتخاب کرده اید، یک بررسی سریع انجام دهید تا ببینید آیا به معنای واقعی کلمه می توانید آن را با صدای بلند بیان کنید. از دوست یا همکار خود بخواهید نام دامنه تجارت شما را بخواند و آن را به شما بازگو کند.

اگر آنها کلمات را به سختی بخوانند یا مدت زیادی طول بکشد تا آن را بفهمند، یا دامنه را به اشتباه تلفظ کنند ، شاید بهتر باشد که این نام را تعویض کنید. روش مطمئن دیگر این است که نام دامنه تا حد ممکن واضح انتخاب شود. تست را معکوس انجام دهید. آن را با صدای بلند به دوست خود بگویید و از آنها بخواهید که آن را روی یک کاغذ بنویسند. در نهایت مطمئن شوید که نام دامنه را درست دریافت کرده اید. این نشانه خوبی است برای اینکه نام دامنه کسب و کارتان را با صدای بلند رسا و واضح بشنوید.

5. رعایت وضوح نام انتخابی دامنه

داشتن یک نام دامنه تجاری به یاد ماندنی بسیار خوب است حال اگر نام دامنه تجاری جذاب و واضح نیز باشد، باعث کارایی و بهبود عملکرد شما می شود. اما وقتی وضوح نام انتخابی تان به شما اثبات شد، شما باید اقدام به تعویض نام دامنه کسب و کارتان به صورت قابل درک نمایید. در غیر اینصورت می توانید فرصت جلب توجه آنها و انتقال آنچه را که انجام می دهید را از دست دهید.
اگر بازدید کننده شما می تواند بر روی نام دامنه وب سایت شما کلیک کند و به طور شهودی درک کند که در چه نوع صفحه ای قرار می گیرد یا سایت در چه مشاغلی فعالیت می کند، این یک امتیاز بزرگ برای نام دامنه تجارت شما می باشد.

6. هدف وب سایت و تجارت خود را مشخص کنید

اگر هنگام ساخت نام دامنه تجاری خود این پنج نکته را در ذهن داشته باشید ، در راه داشتن یک نام دامنه عالی برای نام تجاری خود قدم برداشته اید. اما همانطور که از طریق زبانشناسی نام دامنه تجارت خود را انتخاب می کنید، همیشه اهداف وب سایت و تجارت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر صحیح قرار دارید. اگر می خواهید آنلاین پیدا شوید، باید مطمئن شوید که نام دامنه کسب و کار با خدمات و تجارت منطبق است.

دامنه

7. پسوند دامنه را انتخاب کنید

.com ، .net ، .biz ، .org ، .brand ، .me و بسیاری دیگر ، به شما کمک می کند تا تصمیم بزرگی در انتخاب پسوند نام دامنه خود بگیرید. در ادامه لیستی از محبوب ترین پسوند ها و موارد استفاده از آن ها را برای شما معرفی می کنیم تا ببینید هر کدام برای چه مواردی استفاده می شود ومعنای آنها چه هستند، در اینجا لیستی از TLD ها را می توانید در نظر بگیرید:

  • .com مخفف "تجاری" است و برای اهداف عمومی تجاری استفاده می شود
  • .info مخفف "اطلاعات" است و برای وب سایت هایی با هر نوع کاربرد اطلاعاتی استفاده می شود
  • .net مخفف "شبکه" است و بیشتر برای سایت های زیرساختی و فنی استفاده می شود
  • .org مخفف "سازمان" است و برای سازمانهای غیر تجاری و غیرانتفاعی استفاده می شود
  • .gov مخفف "دولت" است و مختص آژانس های دولتی است
  • .me می تواند برای وبلاگ ها ، رزومه ها یا سایت های شخصی استفاده شود
  • .ir مخفف "ایران" است و برای سایت های ایرانی استفاده می شود. البته هر کشوری پسوند مختص به خود را دارد.

بدیهی است که .com محبوب ترین انتخاب برای پسوند دامنه است. مگر اینکه در دنیای فناوری مشغول به کار یا شغلی باشید. اما معمولاً محبوب ترین انتخاب برای نام دامنه تجاری است زیرا شناخته شده ترین و در دسترس ترین برند است. بنابراین اگر می خواهید یک نام دامنه تجاری آسان و قابل شناسایی داشته باشید ، دات کام احتمالاً بهترین پسوند برای شما خواهد بود. شما می توانید یک نام دامنه کاملاً تجاری بسازید که مشتریان و شبکه شما بتوانند آن را به اشتراک بگذارند.

8. بررسی نام دامنه در شبکه های اجتماعی

نکته مثبت دیگر برای انتخاب نام دامنه تجاری این است که به نحوه استفاده آنلاین و فراتر از یک وب سایت بپردازید. اگر می خواهید در شبکه های اجتماعی، با اکانت توییتر ، حساب اینستاگرام یا حساب پینترست حضور داشته باشید ، قبل از خرید ، بررسی کنید که آیا نام دامنه وب سایت شما از طریق شبکه های اجتماعی موجود است یا خیر. اتصال حساب های شبکه های اجتماعی شما به نام دامنه و نام تجاری اصلی کسب و کار شما به تسهیل "برند پذیری" و قابل شناسایی بودن ما کمک می کند.
اگرچه ممکن است عبارت کامل نام دامنه شما برای هر نوع دسته اجتماعی موجود نباشد ، اما شما می توانید آن را کمی تغییر دهید تا به برند عمومی و قابل شناسایی متصل شوید.

9. از نام دامنه های تجاری مشابه سایر شرکت ها خودداری کنید

وقتی نام دامنه تجاری خود را معرفی می کنید، اصلا مناسب نیست که کپی برداری کنید و با یک نام دامنه مشابه برندتان را معرفی کنید. در وهله اول ، شما در تلاش برای جدا کردن نام تجاری خود از برندی که نام دامنه مشابهی دارد، خواهید بود.

علاوه بر این ، اگر نام دامنه کسب و کار شما بیش از حد به نام دیگری شبیه باشد ، ممکن است به طور قانونی با شما برخورد شود. بنابراین باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا از انتخاب نام های مشابه جلوگیری کنید. بنابراین، در حالی که نام دامنه کسب و کار خود را معرفی می کنید ، بررسی کنید که کاملاً منحصر به فرد باشد.

10. استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه

کلمات کلیدی در نام دامنه های تجاری می توانند از دیدگاه سئو مفید واقع شوند. بنابراین اگر می خواهید کلمات کلیدی را در نام دامنه خود وارد کنید، می توانید سعی کنید تا حد ممکن با کلمات کلیدی هدف منطبق شوید.

11. بررسی و ثبت انتخاب نام دامنه تجاری

تاکنون مراحل و نکات زیادی را دنبال کرده اید تا بتوانید با یک نام دامنه عالی کسب و کار آشنا شوید. اگر در انتخاب یک نام دامنه تجاری کاملاً بی عیب و نقص آماده شده اید، حال باید بررسی کنید که این نام در دسترس هست یا خیر؟

برای این موضوع ، بهتر است قبل از اینکه هفته ها به ساختن نام و یا تیم خلاق خود بپردازید ، بررسی کنید که آیا نام دامنه تجاری در دسترس است. اگر یک نام دامنه بالقوه را بررسی کردید و متوجه شدید که این مورد قبلا انتخاب شده است، سعی کنید یک پسوند یا پیشوند به نام اصلی اضافه کنید که آن را منحصر به فرد کند. اما به یاد داشته باشید ، اگر نام دامنه قبلاً گرفته شده است و سعی دارید چیزی مشابه آن را بیابید ، ممکن است در آینده برای جدا کردن آن از برند های دیگر مشکل داشته باشید.

12. سریع اقدام کنید

نام دامنه به سرعت فروخته می شود. هنگامی که نام دامنه مناسب کسب و کار را پیدا کردید به سرعت آن را خریداری کنید.

ثبت نام دامنه تجاری

اکنون که ایده های خوبی برای نام دامنه های تجاری دارید ، بررسی کنید که آیا در who.is و یا nic.ir در دسترس هستند. همه سرویس های ثبت دامنه معتبر توابع جستجو دارند که نشان می دهد نام شما در دسترس است و اگر نام دامنه کسب و کار شما قبلاً ثبت شده باشد گزینه های دیگری ارائه می دهند.

هنگامی که نام دامنه کسب و کار خود را خریداری کردید، اجازه ندهید که آن منقضی شود! تقریبا هر روز 20،000 نام دامنه منقضی می شود. با فراموش کردن تمدید نام دامنه تجاری، آن را از دست خواهید داد. هنگام خرید دامنه، یک یادآوری تقویم برای آن تنظیم کنید. بیشتر نام دامنه ها تا یکسال اعتبار دارند. 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.