راهنمای انواع مختلف ساختارهای وب سایت راهنمای انواع مختلف ساختارهای وب سایت

راهنمای انواع مختلف ساختارهای وب سایت

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 10 آذر 1399

طراحان ذاتاً بر خلق محصولات و تجربیاتی که لذت ایجاد می کنند متمرکز شده اند. فراتر از آن و به دنبال آن ، ملاحظات دیگری نیز باید در نظر گرفته شود ، به ویژه اگر در حال طراحی سایت یا صفحه اصلی هستید. نکته ای که باید در نظر گرفت ساختار سایت می باشد، هم ساختار اطلاعات و هم طرح آن. ساختار یک وب سایت را می توان به عنوان پیش بینی ساختاری یک فضای اطلاعاتی که دسترسی به محتوای بصری را فراهم می کند ، تعریف کرد. به طور خاص ، ساختار یک وب سایت هنگام طراحی یک رویکرد سیستماتیک برای روند توسعه پیمایش مناسب مهم است.

به عنوان مثال ، فرض کنید شما فروشگاهی را اداره می کنید که کتاب و آلبوم می فروشد ، اما همه آنها در یک مکان جمع شده اند. برای پیدا کردن موردی برای خرید ، مشتریان شما باید از طریق هر کتاب یا آلبوم، آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند. در این شرایط به احتمال زیاد، مشتری قصد دارد فروشگاه شما را ترک کند و هرگز برنگردد. مشتریان (و کاربران شما)، فروشگاه هایی (و وب سایت هایی) را که به درستی سازمان یافته باشند ترجیح می دهند. ابزاری که می توانید برای سازماندهی اطلاعات سایت خود استفاده کنید، ساختار مناسب است.

طراحی ساختار وب سایت

ساختار وب سایت چیست و چرا به آن نیاز است؟

ساختار یک وب سایت به شکل گیری الگوهای قابل درک، قابل کشف و پیش بینی کمک می کند. یک ساختار وب سایت مناسب، باعث می شود تا بازدیدکنندگان اطلاعات را به راحتی و با انسجام پیدا کنند. کاربران وقتی اطلاعات را به سرعت می یابند، احساس رضایت می کنند زیرا یک ساختار مستحکم با دسترسی آسان برای استفاده از وب سایت ضروری است. در واقع ، طراحان UX می توانند از طریق ساختار خوب وب سایت، مسائل گسترده تری را در طراحی رابط کاربری (UI) و قابلیت استفاده حل کنند.

ساختار خوب وب سایت برای گروه بندی و فهرست بندی مطالب لازم است. هنگام در نظر گرفتن معماری های بالقوه ، معمولاً طراحان می توانند رویکردی از بالا به پایین یا پایین به بالا بر اساس نیازهای کاربران و اهداف تجاری خود انتخاب کنند.

  • رویکرد از بالا به پایین: یک رویکرد از بالا به پایین ابتدا در دسته بندی های کلی مطالب متمرکز است. طراحان می توانند محتوا را با تقسیم تدریجی به دسته بندی های مختلف تقسیم کنند. این می تواند به اطلاعات طبقه بندی یا ساختار سلسله مراتبی وب سایت کمک کند.
  • رویکرد پایین به بالا: رویکرد از پایین به بالا، همانطور که احتمالاً از نام آن متوجه شدید، برعکس رویکرد از بالا به پایین است. در حالی که رویکرد از بالا به پایین در فهرست بندی مطالب به دسته ها متمرکز است، رویکرد از پایین به بالا ابتدا بر ایجاد ساختاری مبتنی بر محتوایی که برای وب سایت در دسترس است با گروه بندی عناصر در دسته های پایین ترین سطح و در مرحله اول گروه بندی این موارد متمرکز است. دسته ها را به دسته های سطح بالاتر تبدیل کنید.

آیا ساختار سایت ایده آلی وجود دارد؟

ما به عنوان طراحان UX در هنگام طراحی سایت جدید بر اساس نیازها و اهداف تجاری کاربران خود به دنبال ایده آل ترین ساختار سایت هستیم. به ساختار ایده آل وب سایت می توان مانند هرم نگاه کرد. این شامل یک صفحه اصلی، دسته ها، زیرمجموعه ها، پست ها و صفحات منفرد است.

  • صفحه اصلی: صفحه اصلی در بالای هرم است و به عنوان یک مرکز برای بازدید کنندگان سایت شما عمل می کند. طراحان باید از صفحه اصلی به صفحات مهم یا محبوب پیوند داده شوند. با این کار، طراحان می توانند با سهولت بیشتری کاربران را به مهمترین صفحات راهنمایی کنند.
  • دسته بندی ها: دسته بندی، بخش مهمی از ساختار یک وب سایت است. طراحان می توانند با طبقه بندی مناسب به کاربران در تصمیم گیری سریعتر و آسان تر کمک کنند. همچنین می توانند از دسته ها برای کاهش زمان صرف شده با تصمیم گیری مناسب استفاده کنند.
  • زیرمجموعه ها: اینها نقش عمده ای در تعریف ساختار وب سایت دارند. به عنوان مثال، فروشگاه های آنلاین مانند ای بی و آمازون تعداد صفحاتی تقریبا غیر قابل درک دارند. به همین دلیل کاربران به راحتی می توانند در اطلاعات ارائه شده، گم شوند.
    زیرمجموعه ها یک روش ساختار یافته برای مرور و دسته بندی اطلاعات به صورت معنی دار ، به ویژه برای وب سایت هایی با داده های پیچیده ارائه می دهند.
  • پست ها و صفحاتفردی: پست ها و صفحات فردی عناصر اصلی یک وب سایت هستند. طراحان باید بر چگونگی ایجاد سلسله مراتب اطلاعات معنادار در هر صفحه تمرکز کنند.

انواع ساختار وب سایت

انواع ساختار وب سایت

چهار نوع ساختار اصلی وب سایت وجود دارد. داشتن درک مناسب از ساختار وب سایت، ایجاد یک معماری معنادار، اطلاعات وب سایت را برای طراحان آسان می کند. در ادامه هر کدام از این موارد را بررسی می کنیم.

مدل سلسله مراتبی

مدل سلسله مراتبی یکی از رایج ترین انواع معماری سایت است. مدل سلسله مراتبی اغلب در برنامه های وب که حاوی مقدار زیادی داده هستند، استفاده می شود. از آنجا که این مدل دارای یک تنه (مانند صفحه اصلی) است که به دسته ها و صفحات منشعب می شود ، شبیه یک درخت به نظر می آیند. سایتهایی مانند CNN.com و BBC.co.uk نمونه های عالی از مدل سلسله مراتبی می باشند.

مدل متوالی

هنگامی که کاربر گام به گام روند کار را طی می کند، در واقع از مدل متوالی استفاده کرده است. مدلهای متوالی کاربران را از طریق توالی مانند پردازنده یا ایجاد حساب جدید هدایت می کنند و محبوب هستند. طراحان UX می توانند از این مدل برای ایجاد جریان یک فرآیند استفاده کنند. wikiHow.com نمونه ی درستی از صفحات طراحی شده با توالی ذهن هستند.

مدل ماتریس

مدل ماتریس یکی از قدیمی ترین انواع ساختار سایت در اینترنت است. این مدل در رفتار منحصر به فرد و غیر سنتی عمل می کند. یک ساختار از نوع ماتریسی به کاربران امکان می دهد تا مکان بعدی را انتخاب کنند. در این نوع سایتها بهتر است از طریق جستجو یا پیوندهای داخلی پیمایش را انجام دهید. ویکی پدیا یک نمونه عالی از مدل ماتریس است.

مدل پایگاه داده

مدل پایگاه داده رویکردی پویا به ساختار وب سایت است. برای ساختن یک ساختار وب سایت مانند این ، طراحان باید با در نظر گرفتن فراداده یک صفحه و رعایت معماری اطلاعات قوی و بهترین شیوه های طبقه بندی ، به روش پایین به بالا فکر کنند. Medium.com، پست ها و صفحات آن، نمونه بسیار خوبی از مدل پایگاه داده است.

چرا باید از ساختار سایت شروع کنید

ابتدا با در نظر گرفتن نیازهای کاربر هنگام شروع طراحی ، طراحان UX می توانند یک ساختار وب سایت ایجاد کنند که به کاربر کمک کند تا مانع راه او شود. یک ساختار خوب به قابلیت استفاده می افزاید و می تواند به بهبود تجربه کاربر کلی سایت کمک نماید. به زبان ساده ، ساختار یک وب سایت به طراح کمک می کند تا از طریق بهبود قابلیت کشف و شهود ، تجربه های لذت بخشی از کاربر ایجاد کند .

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.