راهنمای ساده طراحی سایت برای تازه کارها راهنمای ساده طراحی سایت برای تازه کارها

راهنمای ساده طراحی سایت برای تازه کارها

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 12 دقیقه 21 شهریور 1399

طراحی سایت جزء حیاتی فرآیند توسعه وب می باشد . اگر به طراحی سایت علاقه دارید , احتمالا شما یک فرد خلاق هستید طراحی و ساخت وب یک بخش هنری و کاربردی است اما از کجا شروع کنیم ؟ اگر فکر می کنید قبل از شروع کار باید چه چیزهایی را بدانید ، این راهنما به شما کمک می کند.

اولین طراحی سایت را خود ساده شروع کنید

شروع طراحی سایت با یک چیز ساده به نظر می رسد این یک ذهنیت منفی ایجاد کند ، اما گاهی اوقات می توانیم بیش از حد بلند پروازانه عمل کنیم و در نهایت دلسرد شویم. برای اولین پروژه خود ، بهتر است چیزی ساده و سرگرم کننده انتخاب کنید. طراحی یک سایت فروشگاهی کاملا پیچیده است و بهتر است وقتی تجربه بیشتری داشتید با آن مواجه شوید.

وبلاگ ها یک مورد عالی برای شروع کار است و تمرین خوبی برای طراحی و یادگیری کار با سیستم های مدیریت محتوا (CMS) است . بهتر از همه نیاز نیست که شما از ابتدا شروع به کار کنید . قالب های وبلاگ زیادی وجود دارد که تنظیمات آن بسیار آسان است .

قالب ها یک ابزار یادگیری ارزشمندی هستند. مشاهده نحوه استایل و گردآوری عناصر HTML ، CSS و Javascript به شما درک عمیق تری در مورد کارکرد یک طراحی می دهد. برای ایجاد تغییرات و شخصی سازی می توانید از قالب های آماده به عنوان پایه استفاده کنید.

اگر نمی خواهید یک وبلاگ راه اندازی کنید - سعی کنید از کارهای خلاقانه یا سرگرمی های خود استفاده کنید. ساختن ویترینی برای مهارت های عکاسی یا مجموعه داستان های کوتاه چطور؟ ایجاد طرحی برای داشتن شور و اشتیاق شما باعث ایجاد یک پروژه لذت بخش می شود.

از طراحان دیگر الهام بگیرید

شما بدون شک با وب سایت هایی روبرو شده اید که با طراحی خیره کننده خود , شما را تحریک کرده اند. پینترست مکانی عالی برای یافتن طراحی های سایت است - می توانید تصاویر ، جلد کتاب ، پوستر ، وبلاگ و سایر انواع کارهای طراحی را برای اشاره به آنها پین کنید. طراحان برای این مجموعه ها از اصطلاح تابلو اعلانات استفاده می کنند . این مجموعه ها مرجع مناسبی برای طراحی می باشند .

از دیگر سایت های از این دست می توان به سایت های زیر اشاره نمود :

Awwwards : همیشه کارهای جدید و تازه و مجموعه های متنوعی دارد.

Behance : مجموعه ای خارق العاده از کارهای طراحی وب سایت است ، جایی که تمرکز روی کیفیت و خلاقیت است.

Dribbble : با تمرکز بر روی طراحان منفرد ، ایجاد یک مجمع برای دریافت بازخورد و برقراری ارتباط با دیگران در مورد کار آنها

منابع الهام بخش را در خارج از وب جستجو کنید

طراحی وب عنوان یک زبان بصری در نظر گرفته می شود که می توانید از همه چی برای طراحی ایده بگیرید، مانند جلد یک رمان گرافیکی یا یک کیوسک دیجیتالی بانکی. چشم خود را برای شناخت طراحی خوب توسعه دهید و شروع به تجزیه و تحلیل کنید که چرا چیزی کار می کند یا کار نمی کند ، هر رسانه ای که باشد.

به تایپوگرافی ها توجه کنید

ما اغلب حتی بدون اینکه از حروف چاپی آگاهی داشته باشیم متن ها را می خوانیم. هنگام استفاده از محتوا ، به تأثیر آن توجه کنید. آیا فونت موجود در منو قابل خواندن است؟ چه عاملی باعث می شود که این نشانه دست نویس برای مشاغل محلی به خوبی کار کند؟ نامه ها همه جا هستند. استفاده خوب و بد از تایپوگرافی را یادداشت کنید. آشنایی با فونت های مختلف به شما کمک می کند نوع فونت مناسب را برای اولین طراحی سایت خود انتخاب کنید.

در مورد انواع مختلف طراحی تحقیق کنید

رشته های طراحی بسیاری وجود دارد که می توان با آنها آشنا شد. دانش در مورد طراحی محصول ، تصویرگری و حتی برند های تجاری می تواند خلاقیت شما را بیشتر رشد دهد.

قبل از شروع مطالب را آماده کنید

قبل از شروع به طراحی سعی کنید ابتدا محتوایی تهیه کنید و طبق نوع محتوای خود شروع به طراحی کنید .لازم نیست محتوای اولیه کامل باشد. همیشه بعداً می توانید Google SEO (بهینه سازی موتور جستجو) سایت را ویرایش و بهینه سازی کنید. اما داشتن حداقل یک پیش نویس خالی از آنچه که در حال انجام است ، اطمینان حاصل می کند که طراحی مناسبی مطابق با seo در حال انجام است . طراحی با محتوای واقعی ، نمای بهتری از شکل و عملکرد وب سایت به شما می دهد. همچنین این فرصت را به شما می دهد که زودتر در روند طراحی تغییرات ایجاد کنید.

برای وبلاگ ها , شما به یک پست آماده برای امتحان بر روی سیستم مدیریت محتوا نیاز دارید . نوشتن چند پست قبل از راه اندازی باعث صرفه جویی و درگیی کمتر می شود.

طراحی خود را ساده و بصری نگهدارید

رویکرد طراحی شما باید ریشه در سادگی و نظم داشته باشد. به طور منطقی طراحی سایت شما باید به گونه ایی باشد تا هر فردی به راحتی از سایت استفاده کند . و از آنجا که ما در مورد افرادی صحبت می کنیم که با آنچه شما ایجاد کرده اید تعامل خواهند داشت می بایست تجربه کاربری خوبی ایجاد نمود .

درک اصول تجربه کاربری (UX)

وب سایت چیزی فراتر از فقط نوشتن متن و کد است. طرح رنگ ، محتوا ، تایپوگرافی ، چیدمان و تصاویر همه در خدمت مخاطبان شما هستند و باید نظرشان را جلب کند. مخاطب با ایجاد طراحی مناسب دیگر در فضای وب و یا سایت طراحی شده توسط شما سرگردان نخواهد بود .

 تمرکز UX بر درک مخاطبان شماست. آنها به دنبال چه هستند - و طراحی شما چگونه یافتن آن را آسان می کند؟ UX در واقع قرار گرفتن در ذهن مخاطبان و و مشاهده بصری طراحی شما است .

هنگام ساخت اولین سایت خود ,  اصول راهنمایی های UX را در خاطر داشته باشید :

  • کار ها را ساده و قابل درک کنید
  • مفاهیم را در یک توالی منطقی با هم در میان بگذارید
  • نیازهای مخاطب خود را برآورده کنید

یادگیری درباره مخاطبان به شما کمک می کند تا طرحی متناسب با خواسته ها و نیازهای آنها بسازید.

درک اصول رابط کاربری (UI)

 اگر در طراحی وب تازه کار هستید ممکن است تفاوت بین UI و UX را متوجه نشوید . باید بدانید که این دو مفهوم به طور کامل متفاوت هستند .

UX در واقع مربوط به احساس کلی یک طراحی است , UI مربوط به مشخصات خاص در طراحی می باشد  . به طور مثال اگر در یک آسانسور باشید , UI اندازه و چیدمان دکمه طبقات در نظر گرفته می شود , UX شامل رنگ , بافت , و سایر طراحی داخلی انتخاب شده در فضای آسانسور است . UI عبارت است از در اختیار قرار دادن ابزارهای لازم برای افراد تا بدون هیچ دشواری از سایت شما بازدید کند.

در هنگام ساخت اولین وب سایت خود این قوانین UI را در ذهن خود داشته باشید :

  • عملکرد عناصر تعاملی باید واضح باشد
  • عملکرد باید از الگوهای منطقی پیروی کنند
  • انتخاب های طراحی باید با یک هدف مشخص انجام شود

طراحی موثر توسط قوانین خاصی هدایت می شود و درک مهارت های اساسی طراحی وب قبل از شروع مهم است. روشهای استانداردی وجود دارد که فرآیند را ساده کرده و محصول نهایی تصفیه شده تری را ایجاد می کند.

از اصول طراحی برای هدایت روند طراحی وب خود استفاده کنید

چیدمان

وقتی می خواهید یک سایت را طراحی کنید, درک چیدمان خوب کلید اصلی آن است . ما پیشنهاد می کنیم موارد را به حداقل برسانید و فقط با چند عنصر کار کنید تا بتوانید روی بهترین محل قرار گیری عناصر تمرکز کنید.

وقتی برای اولین بار طراحی را آغاز می کنید , شبکه ها را در نظر بگیرید . شبکه ها عناصر را تراز می کنند , مانند بلوک div و تصاویر در صفحات سایت , که به شکلی که نظم را در طراحی شما ایجاد می کند .

ساختار یک طرح باید از یک سلسله مراتب بصری پیروی کند. ایده های مهمی که می خواهید مردم ببینند و به ترتیب کدامند؟ سلسله مراتب بصری باید از الگوی های رایج مردم هنگام خواندن پیروی کند. دو راه وجود دارد که چشم افراد به طور کلی در وب دنبال می کند: الگوی F و الگوی Z. آشنایی با نحوه کار این الگوها به شما در سازماندهی محتوای خود کمک می کند.

الگوی F بیشتر برای طرح هایی با محتوای بلوک متراکم معمول است. چشم افراد از سمت راست یک طرح اسکن می شود تا زمانی که همه چیز توجه آنها را جلب کند و سپس از راست به چپ بخوانند. تصور کنید که از منوی یک رستوران نگاه می کنید - ممکن است از نام پررنگ غذاهای تراز شده در سمت راست بگذرید تا زمانی که به چیزی برسید که نظر شما را جلب کند ، که باعث می شود شما جزئیات تهیه مربوط به آن غذای خاص را بخوانید.

در الگوی طراحی Z از متن کمتر اما طراحی بیشتر و سنگینتر استفاده شده است . بیشتر صفحات اصلی سایت از این الگو پیروی می کنند . همچنین تمامی عناصر موجود در سایت از این الگو پیروی می کنند . اگر شما یک طراح سایت تازه کار هستید این الگو یک چیدمان و طراحی ساده برای افزایش قابلیت و دسترسی سایت است .

رنگ

شما رنگ های رنگین کمان و فراتر از آن را در دسترس خود دارید. و همه ما می دانیم که " قدرت زیاد مسئولیت بزرگی به همراه دارد." از قدرت انتخاب کننده رنگ می توان برای انتخاب خوب یا بد استفاده کرد.

در اینجا چند روش ساده در انتخاب طرح رنگ برای اولین وب سایت شما آورده شده است.

تک رنگ

از یک رنگ به عنوان پایه استفاده کنید ، میزان کنتراست را تغییر دهید ، روشنایی و تیرگی را در آن بگنجانید و و با رنگهای مختلف برای یک رنگ بندی یکنواخت بازی کنید. یک سایت تک رنگ یک انتخاب هوشمندانه است. و به یاد داشته باشید ، هر رنگی را که برای متن انتخاب می کنید ، اطمینان حاصل کنید که خوانایی خود را حفظ می کند و به راحتی با وجود رنگ پس زمینه قابل مطالعه است.

همچنین در استفاده از رنگ های مکمل دقت لازم را داشته باشید.

تایپوگرافی

 

تایپوگرافی لحن صحبت شما را مشخص می کند

به دعوت عروسی یا اعلامیه تشییع جنازه فکر کنید. هر دو رویداد عمیق در زندگی است - یکی جشن شادی آور و دیگری مراسمی غمگین , به همین جهت تایپوگرافی آراسته شده همراه با گل برای مراسم عروسی مناسب است اما برای مراسم خاکسپاری خیر

تایپوگرافی راهکاری ساده و خلاقانه برای جذب مخاطب وب سایت

هنگام طراحی اولین وب سایت خود ، لحن را بخاطر داشته باشید. اگر به دنبال یک روحیه دلنشین هستید ، مانند یک وبلاگ غذا ، بهتر است از لحن و فونتی عامیانه استفاده کنید. اما اگر در حال ساخت یک وب سایت برای یک شرکت حقوقی هستید ، می بایست سایت شما دارای لحنی کاملا رسمی و از فونت های معمول و اداری استفاده کنید.

مشخصات تایپوگرافی

 چیزهای زیادی برای یادگیری با تایپوگرافی وجود دارد. همانطور که به عنوان یک طراح پیشرفت می کنید ، باید بدانید که چگونه از ارتفاع خطوط ، اشکال مختلف در تایپوگرافی استفاده کنید. اما درگیر ساختن همه پیچیدگی های سایت خود نشوید. تطمینان حاصل کنید که در سایت خود همه چیز قابل مطالعه است . بعداً می توانید جزئیات دقیق را تنظیم کنید.

طراحی خود را آغاز کنید

آموزش و تحقیق برای یادگیری شما بسیار مهم است ، اما در نهایت شما فقط باید تلاش کنید و طراحی کنید. حتی اگر چیزی را ایجاد کنید که هیچ کس هرگز آن را نخواهد دید ، باز هم به عنوان یک مسئله تمرینی در نظر بگیرید. اگر نتیجه نهایی خارق العاده نبود مهم نیست . اما به این فکر کنید که گام اول را برداشته اید و در راه رسیدن به یک طراح واقعی هستید .

دریافت بازخورد و نظرات

شما اولین طراحی سایت خود را انجام داده اید و سخت تلاش کرده اید اما قبل از اینکه آن را در معرض نمایش عموم قرار دهید در مودر آنچه که ساخته اید نظر سایرین را نیز در نظر بگیرید.

در طراحی وب ، بازخورد بخشی طبیعی و ضروری از فرآیند است. بیاموزید که چگونه منیت خود را کنار بگذارید و بازخورد را از ارزش شخصی خود جدا کنید. با کسب تجربه ، می توانید بازخورد عملی و مفید را شناسایی و پیاده سازی کنید و بقیه موارد را رها کنید. خواهید دید که طراحان باتجربه تر می دانند مبتدی بودن چگونه است - آنها از دیدن موفقیت طراحان کم تجربه هیجان زده می شوند.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.