راهنمای طراحی سایت که هر طراح باید بداند راهنمای طراحی سایت که هر طراح باید بداند

راهنمای طراحی سایت که هر طراح باید بداند

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 6 مهر 1399

طراحی یک صفحه وب که باعث جلب توجه و انتقال درست پیام شما شود ترکیب خوبی از هنر و علم است. راز طراحی مناسب این است که با کمی خلاقیت در حالی که به یک ساختار ثابت شده پایبند هستید، طراحی سایت را پیش ببرید. ما قصد داریم در ادامه ی این مقاله، به راهنمای سریع برای ایجاد یک صفحه وب تقویت کننده و تبدیل آن به هر وب سایت کسب و کار با شما صحبت کنیم.

مرحله 1: به تجربه کاربری و حضور مخاطبین در سایت فکر کنید

انجام تحقیق و تفکر در مورد ساختار صفحه اصلی حتی قبل از اینکه شروع به طراحی ایده کنید، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. هنگام تحقیق خود، اطمینان حاصل کنید که بی وقفه بر انتظارات مشتری بالقوه خود تمرکز کرده اید. به هر حال ، طراحی سایت فروشگاهی که بتواند یک تجربه کاربری عالی را فراهم کند، بدون دانستن انتظارات کاربران هدف غیرممکن است.
وب سایتی که نتواند تجربه کاربری خوبی ارائه دهد، شانس کمتری برای جذب حجم مناسب ترافیک خواهد داشت. به هر حال، UX و سئو دست به دست هم می دهند، تا در نهایت بتوانیم بهترین نتیجه را به دست آوریم. با وجود اینکه ممکن است با عدم رعایت نقاط انحصاری UX کاربران جذب وب سایت شما شوند اما سایت هایی با UX بهتر شانس بیشتری برای ابداع مجدد صنایع خود دارند.

تجربه کاربری

روشهای زیادی برای تحقیق در مورد نیازها و انتظارات کاربران وجود دارد. هنگامی که بینش عمیق تری نسبت به آنچه مخاطب هدف شما از یک صفحه انتظار دارد ، به دست آوردید، می توانید کاربر را بر روی معماری اطلاعات متمرکز کنید.

معماری اطلاعات (IA) همه چیز در مورد سازماندهی اطلاعات در وب سایت به روشی روشن ، شهودی و معقول است. به تجربه خود در مرور وب فکر کنید: فرود در صفحه وب که برنامه ریزی ضعیفی دارد و ارتباط آن را در عرض چند ثانیه ثابت نمی کند، خسته کننده است و احتمالاً باعث می شود مخاطبین بلافاصله دکمه بستن یا برگشت را بزنند. 
معماری اطلاعات خوب، سلسله مراتبی ایجاد می کند که بر مهمترین عناصر تأکید می کند و بازدیدکنندگان را درگیر می نماید. پیمایش یکی از جنبه های کلیدی معماری اطلاعات است که باید در ابتدا به آن توجه کنید. مهم نیست که وب سایت شما چقدر زرق و برق دار باشد اگر کاربران نتوانند راه خود را در آن پیدا کنند، نتیجه ای جز ترک وب سایت برای شما به بار نخواهد آورد.

ناوبری خوب دارای سه ویژگی اصلی است: 

  1. سادگی
  2. وضوح
  3. ثبات

هدف شما باید راهنمایی کاربران به سمت اطلاعاتی باشد که با کمترین کلیک ممکن، جستجو برای آنها انجام شود. شما با یک زبان واضح ، مختصر و مفید در نوار ناوبری خود و یک طراحی سازگار در سرتاسر سایت به این مهم دست می یابید.
همچنین افزودن یک ویژگی پشتیبان می تواند قابلیت استفاده از سایت را بسیار بالا ببرد و به بازدید کننده کمک کند تا مکان خود را در سایت و در همه زمان ها درک کند.

مرحله 2: سلسله مراتب بصری را به درستی در نظر بگیرید

سلسله مراتب بصری قوی تفاوت بین طراحی صفحه وبی است که کاربران را به عملی که می خواهید انجام دهند راهنمایی می کند و یا آن ها را به ایجاد سایتی که فقط زیبا به نظر می رسد، هدایت می کند. انسان ها موجوداتی فوق العاده بصری هستند و وقتی نوبت به مرور آنلاین مطالب می رسد، ما اغلب صفحه را اسکن می کنیم تا سریع تشخیص دهیم که آیا این سایت می تواند چیزی که ما به آن نیاز داریم را در اختیارمان قرار دهد. 
به عنوان یک طراح، باید مطمئن شوید که مهمترین اطلاعات دیده شده در وب سایت می تواند کاربران را به خود جلب کند. بدون داشتن سلسله مراتب بصری مشخص، به نظر می رسد تمام محتوای صفحه به یک اندازه مهم است. اصول مختلف طراحی به ایجاد سلسله مراتب بصری قوی کمک می کند. 

از شبکه استفاده کنید

شبکه ها روشی قدرتمند برای ایجاد ارتباط بین عناصر مختلف در صفحه و احساس نظم به طرح چیدمان شما ارائه می دهند .شبکه چگونگی تعامل همه عناصر با یکدیگر در صفحه را نشان می دهد و به شما اطمینان می دهد که از یک ساختار شفاف برای برجسته سازی اطلاعات صحیح استفاده کنید.

طراحی برای الگوهای اسکن طبیعی

دو الگوی اصلی اسکن چشم وجود دارد که مردم از آنها برای اسکن سریع بخش های محتوا استفاده می کنند: 

  1. الگوی F شکل
  2. الگوی Z شکل

با این دو الگو شما به عنوان یک طراح، کنترل زیادی در مورد اینکه کاربران هنگام اسکن صفحه شما به کجا نگاه می کنند، دارید. بنابراین تعیین مسیرهای مناسب برای دنبال کردن آنها بسیار مهم است. ما در وب سایت های دارای متن سنگین مانند وبلاگ ها و سایت های خبری اغلب با الگوی F شکل روبرو می شویم. 
اگر کاربران وب سایت شما را با الگوی F اسکن کنند ، به این معنی است که آنها ترجیح زیادی را در سمت چپ صفحه نشان می دهند و محتوای مهم سمت راست را از دست می دهند. برای جلوگیری از اسکن F ، باید محتوای سایت خود را به شکلی قالب بندی کنید که آنها را به سمت اطلاعاتی که مهمترین آنها هستند هدایت کنید. در اینجا چند روش برای راهنمایی بازدید کنندگان به خواندن مهمترین مطالب وجود دارد :

  • مهمترین اطلاعات را در دو پاراگراف اول وارد کنید
  • از عناوین و عنوان های فرعی استفاده کنید
  • کلمات یا عبارات مهم پررنگ
  • مقدار کمی از اطلاعات مرتبط را بصری گروه بندی کنید 
  • از لیست های شماره دار استفاده کنید

سعی کنید با استفاده از این آیتم ها حواس پرتی را به حداقل برسانید و کاربران را به سمت کلیک کردن بر صفحات مدنظرتان تشویق کنید. طراحی برای جلوگیری از اسکن F شکل به خوبی به وب سایت های متن دار مانند وبلاگ ها و سایت های خبری کمک می کند. الگوی Z شکل برای سایتهایی که حداقل مطالب و چند عنصر اصلی را برای جلب توجه کاربران طراحی کرده اند، مناسب تر کرده است. صفحات فرود معمولاً از الگوی Z شکل برای راهنمایی کاربران در مسیر تبدیل به صفحه اصلی استفاده می کنند.

اصول طراحی سایت

اولویت بندی بصری عناصر اصلی را انجام دهید 

برای ساختن سلسله مراتب بصری که در یک نگاه واضح به نظر بیاید، از پنج آیتم اساسی ساخت استفاده کنید: 

1. اندازه 

مهم است که اندازه و اهمیت را در هر طراحی مرتبط کنید، مهمترین اطلاعات باید در بزرگترین اندازه باشد تا بیشترین توجه را جلب نماید.

2. رنگ

به یاد داشته باشید که رنگ می تواند به عنوان یک ابزار سازمانی و همچنین به عنوان یک برند تجاری یا شخصی در طراحی عمل کند.

3. چیدمان 

قالب بندی مناسب، بازدیدکنندگان را ترغیب می کند تا با محتوای صفحه درگیر شوند و مهمترین اطلاعات را سریعتر پیدا کنند.

4. فاصله گذاری

فضای سفید یا فضای منفی ابزاری است که طراحان برای جلب توجه به مهمترین عناصر رابط کاربر از آن استفاده می کنند.

5. سبک 

انتخاب سبکی که با نام تجاری شما مطابقت داشته و برجسته باشد به شما کمک می کند پیام خود را به طور موثرتری برقرار کنید.

مرحله 3: روی دکمه های دعوت به عمل خود تمرکز کنید

هیچ وب سایتی بدون دکمه های اقدام به عمل (CTA) کامل نیست. در واقع ، بازاریابان می گویند که آنها مهمترین عنصر در صفحه هستند و تمام تلاش ها باید برای جلب نظر مردم باشد. استفاده استراتژیک از CTA های خوب طراحی شده می تواند جریان صفحه را تا حد زیادی بهبود بخشد و کاربر را به سمت تبدیل هدایت کند، بنابراین دستیابی به این امر بسیار مهم است. در اینجا مواردی است که باید هنگام طراحی دکمه های خود به خاطر داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که دکمه های شما قابل کلیک هستند

این آیتم ممکن است واضح به نظر برسد، اما شاید جالب باشد بدانید که طراحان سایت هر چند وقت یکبار به اشتباه وضوح را به نفع خلاقیت یا برخی ازترند های جدید انتخاب می کنند. برای اینکه کاربران مطمئن شوند این عنصر یک دکمه است، از نشانه های بصری استاندارد برای کمک به آنها در تعیین قابلیت کلیک مانند شکل ، سایه ها و موارد برجسته استفاده کنید.

به وضوح تمام دکمه ها را برچسب بزنید 

دکمه هایی وجود دارد که به کاربران می گوید در مرحله بعدی چه کاری باید انجام دهند. اگر نسخه مبهم باشد، افراد با فکر بیشتر عمل می کنند. متن دکمه باید واضح باشد و به کاربران بگوید که اگر روی آنها کلیک کنند، چه اتفاقی برای آنها می افتد.

مهمترین CTA ها را برجسته کنید

سه جنبه مهم برای طراحی CTA مشخص وجود دارد: رنگ ، کنتراست و مکان. از رنگ چشم نواز با کنتراست کافی برای برجسته شدن دکمه های اصلی استفاده کنید و آنها را در مکان های مشخصی قرار دهید که انتظار دارید کاربران نباید آنها را از دست دهند.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.