سهم کمتر زنان در توسعه استارت آپ ها

اگر شما یک زن هستید و به دنبال راه اندازی استارت آپ جدیدی در حوزه IT و خدمات مشابه آنچه در زندگی امروز رایج شده است، در حال کسب آگاهی می باشید، این مقاله می تواند برایتان مفید باشد. اگرچه مطالب فراوانی در این باره نوشته شده است اما سعی دارم در این مقاله نگاه متفاوتی را به چالش حضور زنان در دنیای کسب و کار اینترنتی و استارت آپ داشته باشم.

مقدمه

برخی از تاریخ شناسان می گویند در گذشته های بسیار دور فرهنگ قالب بیشتر جوامع بشری زن سالاری بوده است. دسته کم می دانیم چند هزار سالی است که فرهنگ قالب در جوامع انسانی تغییر کرده است و مرد سالاری نقش پررنگ تری در زندگی انسان ها دارد. البته این دیدگاه با جنبش های مدنی در یک صد سال اخیر کمی دچار تزلزل شده است و زنان در بسیاری از عرصه ها توانسته اند از حقوق خود دفاع کنند. با توجه به اینکه مردان و زنان هر کدام یک دوره حاکمیت فرهنگی بر جوامع بشری را تجربه کرده اند، به نظر می آید در عصر جدید نوبت به مساوات و برابری رسیده باشد. هدف من از مطرح کردن این دیدگاه تاریخی ورود به بخش دلایل حضور قالب مردان در صنعت فناوری و کسب و کار های اینترنتی و استارت آپ ها بوده که به توضیحات بیشتری در این باره می پردازم.

دلایل حضور کمرنگ زنان در توسعه استارت آپ ها

دلایل فرهنگی

مهم ترین دلیل کم رنگ بودن نقش بانوان در ایجاد و توسعه استارت آپ ها دلایل فرهنگی و تاریخی است که همانطور که قبلا اشاره کردیم در تمام کشورها کم و بیش وجود دارد. وظیفه فعالیت های تجاری و مشاغل همواره در جامعه ما بر عهده مردها بوده است و تنها کمی بیش از نیم قرن است که زنان به طور گسترده تر پای به جامعه نهاده اند.

گاهی شاید زنان خود باعث ماندگاری این نوع نگاه فرهنگی هستند و با حصر خود در خانه و عدم استقبال از فعالیت های اجتماعی ، تحصیلی و تجاری در حوزه های مختلف در مقابل برابری سهم زنان و مردان در توسعه صنعت دیجیتال مقاومت می کنند.

البته در نیم قرن اخیر تعداد دختران و زنان تحصیل کرده در سطوح متوسط و بالای آموزشی در کشور ما رشد چشم گیری حدود 30 درصد داشته است که حتی اگر این رشد بالا از کیفیت بالایی در سطح یادگیری و آموزش برخوردار نشده باشد، باز هم جای امیدواری است که زنان جامعه را به سمت فعالیت هایی در بیرون از خانه سوق داده است.

نباید نادیده گرفت که رشد تعداد دانش آموختگان زن جامعه ما صرفا برای تحصیل و یادگیری نبوده است و درصدی از این تمایل زنان به یادگیری و تحصیل به دلایل دیگر فرهنگی مانند تفاخر و تقابل فرهنگی و تاثیر مدرک تحصیلی در شغل و ازدواج ، اتفاق می افتد. شاید همین موضوع باعث شده تعداد نخبگان مرد همواره از نخبگان زن در جامعه ما فاصله زیادی داشته باشد.

همچنین دلایل فرهنگی دیگری نیز در این اتفاق موثر هستند. مانند نگاه غیرتمندانه و مردسالارانه ای که به این راحتی ها نمی پذیرد زن در بیرون از جامعه فعالیت نماید و بیشتر دوست دارد استقلال زن را از او بگیرد تا قدرت خویش را حفظ کند. دلایل مذهبی افراطی نیز گاهاً با دلایل سنتی غلط مخلوط شده و با کمک همدیگر مانع رشد حضور زنان در توسعه کسب و کار های اینترنتی می شوند.

دلایل اقتصادی

یکی از دلایلی که ترمز جهش زنان برای دستیابی به قله های موفقیت در تجارت و فعالیت های شغلی بوده است دلایل اقتصادی است. یکی از بارزترین موارد عدم تطبیق نیازهای جامعه امروزی با توانایی های جامعه از نظر اقتصادی است. جامعه ما در حال حاضر درحال گذار از زندگی سنتی به زندگی مدرن است. به تعبیری می توان گفت این جامعه نه آن قدر سنتی است که تمام بار اقتصادی جامعه بر دوش مردان باشد و نه آن قدر مدرن است که به راحتی بتواند برای حضور زنان در عرصه های اقتصادی فضا ایجاد نماید.

اداره امور داخلی زندگی و خانه داری هنوز در بسیاری از شهرهای ایران به شکل رایجی در حوزه وظایف زنان است و بستر های اقتصادی علاوه بر محدودیت های فرهنگی مانعی برای رهایی بانوان از خانه داری و اختصاص وقت شان برای توسعه اهداف و آرزوهایشان می شود.

یکی از دلایل اقتصادی مهم دیگر عدم حضور پر رنگ زنان در فعالیت های اینترنتی و استارت آپی عدم اعتماد سرمایه گذاران به کارآفرینان زن می باشد. یکی از بانوان فعال در عرصه اینترنت در بیان خاطرات جذب سرمایه گذار برای استارت آپ خود، می گفت: 

برای جذب سرمایه گذار با هر شخص یا مجموعه ای جلسه می گذاشتم به وضوح در رفتارش مشخص بود که نمی تواند به راحتی به من ، به اندازه یک مرد اعتماد نماید که سرمایه اش را بر باد ندهم.

این خاطره تلخ و دشواری برای یک کارآفرین و نخبه کسب و کار اینترنتی است اما با توجه به افزایش تعداد زنان موفق در حوزه های گوناگون شغل های صنعتی ، تجاری و خدماتی و اخیرا استارت آپ های اینترنتی و توانمندی ذاتی که در زنان ایرانی وجود دارد ، مطمئنا کشور ما در سال های آتی جز کشورهایی خواهد بود که زنان اگر پیش تازان استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی نباشند کاملا پایاپای و شانه به شانه مردان در حوزه گام برمی دارند.

دلایل سیاسی

خوشبختانه در حال حاضر در قوانین کشور ما هیچ مانعی وجود ندارد که زنان را از کار و فعالیت های تجاری مانند ایجاد استارت آپ ها و تولید تیم های کسب و کار اینترنتی منع نماید اما به دلایل فرهنگی خاص حاکم بر کشور ما هنوز گاهی صداهایی در بین نمایندگان و فعالین سیاسی مطرح می شود که نشان دهنده عدم تمایل برخی از سیاسیون به فعال بودن زنان و عرصه های شغلی به ویژه کسب و کار های نوین و استارت آپ ها است.

با وجود این فعالیت ها خوشبختانه مانع قانونی برای حضور زنان در جامعه فعالان کسب و کار های اینترنتی وجود ندارد و زنان هم می توانند مانند مردان ایده های استارت آپی خود را با برنامه ریزی و سرمایه گذاری صحیح از رویا به واقعیت تبدیل نمایند.

امید، پشتکار و خستگی ناپذیری پیش نیاز کارآفرینی

در این مقاله سعی کردم به صورت گذرا دلایل مهمی که می تواند مانعی باشد برای فعالیت زنان در عرصه کسب و کار اینترنتی و استارت آپ را با خوانندگان در میان بگذارم. اما دوست دارم عنوان کنم که هرگز نسبت به آینده فعالیت های استارت آپی زنان جامعه ایرانی بدبین یا نا امید نیستم و همانطور که در شرایط نه چندان مناسب کنونی زنانی پیدا شده اند که گلیم استارت آپ خود را از آب بیرون کشیده اند و تعدادشان نیز کم نیست، مطمئنا در آینده تعداد بانوان فعال در حوزه استارت آپ ها بسیار بیشتر خواهد شد و من فکر میکنم به دلیل محدودیت هایی که در جامعه ما وجود دارد و به دلیل آزادی عمل هایی که فعالیت های استارت آپی برای زنان به ارمغان می آورد، انگیزه آنان در آینده بسیار افزایش خواهد یافت که هرچه سریعتر دست به کار شوند و کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنند. 

بهترین پایانی که برای این مقاله به ذهنم می رسد نام بردن از زنان موفقی است که استارت آپ های آنان دیگر نو پا نیستند و دوران بلوغ را سپری می کنند و می توان از چهره هایشان فهمید که با همه سختی ها از آنچه انجام داده اند بسیار راضی به نظر می رسند. امیدوارم بانوانی که این مقاله را می خوانند اگر نسبت به اجرا کردن استارت آپ خود مردد هستند همین امروز تصمیم خود را برای برپا کردن استارت آپ شان بگیرند یا اگر کسی را می شناسند که خواندن این مقاله می تواند به آنها کمک کند برای تلاش بیشتر انگیزه بگیرند، ارسال نمایند. باشد که ورود فکرهای جدید و نخبه های تازه نفس صنعت کسب و کارهای اینترنتی ایران را حداقل در خاور میانه به عنوان برترین عرصه برای فعالیت زنان در حوزه فناوری نوین و استارت آپ های اینترنتی بدل کند.

آسیه حاتمی : موسس استارت آپ ایران تلنت

گلرخ بهری : موسس استارت آپ مهربانه

لنا وفایی : موسس استارت آپ پیاده

نازنین دانشور : موسس استارت آپ تخفیفان

نیکو نیکنام : موسس استارت آپ نیک پرینت

تبسم لطیفی : موسس استارت آپ مامانپز


صفحات مشابه
آیا "جک ما" موسس شرکت علی بابا بازنشسته خواهد شد؟

آیا "جک ما" موسس شرکت علی بابا بازنشسته خواهد شد؟

در سپتامبر 2018 نیویورک تایمر در تیتری جنجالی از بازنشستگی "جک ما" موسس استارت آپ آنلاین علی بابا در روز تولد 53 سالگی اش خبر داد. اما پس از چند روز مشخص شد که ...
مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

کدامیک برای بازاریابی اینترنتی و کسب وکار ما مناسب تر است؟ استفاده از شبکه های اجتماعی یا طراحی وب سایت + بررسی مزایا و معایب هرکدام
طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

این مطلب تا چند سال پیش برای اکثریت افراد قابل درک نبود که یک سایت تا چه میزان میتواند در کسب و کار شما تأثیر داشته باشد ...
همکاری در فروش

همکاری در فروش

به کمک سیستم همکاری در فروش شرکت دود کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید و با افزایش درآمد از طریق تجارت الکترونیک به جمع هزاران استارت آپ اینترنتی بپیوندید.
تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک یعنی استفاده از بستر تکنولوژی در مشاغل مختلف. یکی از بارزترین این بسترها اینترنت است. طراحی سایت اولین گام شما برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک است.
ارسال نظر