3 قدم اولیه برای شروع برنامه نویسی و طراحی سایت

آیا به دنبال مسیری هستید که درنهایت به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای طراحی سایت تبدیل شوید؟ ازآنجایی‌ که کتابخانه‌ها‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی همواره در حال به‌روزرسانی می‌باشند، طراحی و توسعه وب‌سایت، موضوعی پیچیده برای یادگیری به شمار میاید. اگر قصد دارید که به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای تبدیل شوید، احتمالاً وارد مسیری ناهموار و پرپیچ‌وخم قدم گذاشته‌اید!

خوشبختانه، در شروع کار و ورود به دنیای برنامه نویسی کار راحتی در پیش دارید. منابع بسیاز زیادی اعم از کتب آموزشی، وبسایت های جذاب، ویدیوهای آموزش برنامه نویسی و ... وجود دارند. کافی است یکی از روش هایی که فکر میکنید برای شما مناسب تر است را انتخاب کرده و ماجراجویی خود را آغاز کنید.
در این مقاله، سه قدم اولیه برای یادگیری برنامه نویسی و طراحی وب را بررسی میکنیم.

تحقیق و بررسی

تحقیق و بررسی زبان های برنامه نویسی

قبل از اینکه به دنیای برنامه نویسی وارد شوید، لازم است تا اهداف خودتان را مشخص کنید. توسعه و طراحی وبسایت، موضوعی عمیق و دارای چندین بخش است که هر کس با توجه به نیاز خود، در قسمتی از آن فعالیت میکند. بخش طراحی و گرافیک، توسعه دهنده وردپرس، متخصص UI/UX و ... ؛ بنابراین بسیار مهم است که هرچه زودتر، یکی از زمینه‌هایی را که به آن علاقه‌مند هستید انتخاب کنیــد و با استفاده از منابعی که ذکر شد، قابلیت های خود را بهبود دهیـد.

بعد از مشخص کردن هدف خود از یادگیری طراحی وب و متمرکز شدن بر آن، کافیست دست به کار شوید و با شروع کردن زمینه‌ای که انتخاب کردید، یادگیری را جلو ببرید. در مواقعی که به مشکل برخوردید، لازم نیست خیلی بر خودتان سختگیر باشید. چرا که هرچیزی که به دنبال فهم و درک بیشتر آن هستید را به راحتی میتوانید با جستجو کردن پیدا کنـید. به عنوان مثال میتوانید از روش های زیر کمک بگیرید:

  • از کتاب های آموزش برنامه نویسی تحت وب استفاده کنید.
  • از سایت های معتبری همچون com و یا thebestdesigns.com کمک بگیرید.
  • سایت های دیگر را آنالیز کنید. بررسی کـنید که آنها از چه المان هایی در سایت خود استفاده کرده‌اند و همچنین پیش بینی کنید که این المان ها چه تغییراتی را به وجود میاورند.

هرآنچه در پاراگراف بالا به عنوان یک روش جستجو گفته شد، میتواند راهکارها و روشهای دیگری که حتی به فکرتان هم نرسیده بود را به شما نشان دهد. وقتی در این سطح از کار و در شروع یادگیری هستید، حداقل تا زمانی که مطمئن نیستید دقیقا چه کاری میخواهید انجام دهـید، بهتر است تنها بر نظر خود متکی نباشید و با جستجو کردن، از نظرات دیگران نیز استفاده کنیـد.

یادگیری اصول اولیه

اصول اولیه برنامه نویسی و طراحی سایت

همانند هر صنعت دیگری، توسعه و طراحی خاصی وجود دارد که پایه و اساس ایـن زمینه را تشکیل میدهد. با یادگیری ایـن مقدمات، درک و فهمی عمیق و درست از آنچه که انجام میدهید به بدست میاورید. همچنین اینکار، میزان کیفیت تصمیمات شما را افزایش میدهد و این امکان را میدهد که به راحتی با مشتریان آینده خود، صحبت و تبادل نظر کنـید.

مسلما در اینجا نمیتوان تمام روش های یادگیری طراحی وبسایت را شرح داد، اما سعی میکنیم، هرآنچه که نیاز شما را برآورده میکند به اختصار توضیح دهیم:

  • بهترین تمرین کدزنی است

 منابع زیادی از شرکت های پیشرو برای ارایه استانداردهای مهم برنامه نویسی وجود دارد. برای مثال، شرکت گوگل، وبسایت توسعه دهنده اختصاصی ای دارد که در آن، آخرین بروزرسانی ها و پایه‌های برنامه نویسی را به اشتراک میگذارد.

  • طراحی پوسته و قالب کلی سایت

بدون این مهارت اساسی، بازدیدکنندگان زیادی را از دست میدهید. شما باید طرحی را ایجاد کنید که از لحاظ بصری جذاب و کاربرپسند باشد.

  • نوشته‌ها و رنگهای موجود در سایت

 حتما به این مورد توجه کنید! شما باید قبل از اینکه خودتان را سرزنش کنید، از نظریه رنگ ها اطلاعات کافی داشته باشید و آن را در سایت خود به کار ببرید.

  • تجربه کاربری و رابط کاربری (UI/UX)

 این یکی دیگر از زمینه های گسترده و در مواقعی حتی پیچیده در طراحی سایت است. با این حال با مطالعه چند مقاله کوتاه در این مورد میتوانید شروعی قدرتمند داشته باشید. پیشنهاد میشود از uxbeginner.com   برای شروع کار خود استفاده کنید.

تمرین، تمرین، تمرین!

یادگیری برنامه نویسی

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد اینست که اجازه ندهید ابزارهایی که دارید شما را به خود محدود کنند.

فقط با انجام دادن است که به موفقیت میرسید...

توسعه دهندگان T شکل (افرادی که میتوانند از مهارت خود در زمینه‌های دیگری که خارج از تخصصشان میباشد نیز استفاده کنند) در حال تبدیل شدن به نیروهایی ارزشمند هستند. بنابراین یادگیری طیف وسیعی از اطلاعات گوناگون، عملی هوشمندانه به حساب میاید.

قبل از اینکه عملا کدنویسی را آغاز کنید، نیاز دارید تا به دنبال یک ادیتور خوب باشید (البته پیدا کردن بهترین و کاملترین ادیتور در این سطح امری حیاتی نیست). همچنین شما میبایست تمام مرورگرهای مطرح (مخصوصا نسخه های مربوط به توسعه دهندگان) را در سیستم خود نصب کنید تا از عملکرد سایت خود در تمام پلتفرم ها با خبر شوید و در صورت ایجاد مشکل، به حل هرچه سریعتر آن بپردازید.

بعد از اینکه طراحی وبسایت را آموختید، شاید علاقه مند باشید تا به سراغ زبان های برنامه نویسی تحت سرور مانند پایتون، روبی و... بروید. برای این زبان های برنامه نویسی نیز همانند آنچه بالاتر گفته شد، منابع زیادی وجود دارند، پیشنهاد میشود که حتما از دوره هـای آموزشی codecademy و یا freecodecamp استفاده کنید.

سخن پایانی

با توجه به پیشرفت روزانه تکنولوژی، شروع برنامه نویسی با طراحی وبسایت ممکن است نیاز به تلاش زیادی داشته باشد. با این حال، اگر راه و مسیری روشن برای پیشروی پیداکرده اید، انقدرها هم کار سختی نیست. میتوانید از این 3 مرحله به عنوان یک راهنما برای حرفه برنامه نویسی استفاده کنید.توضیحات :

نویسنده مقاله : محمد مهدی عسگری - تیم تولید محتوای دود

منابع :

صفحات مشابه
جدیدترین ترندهای طراحی سایت 2019

جدیدترین ترندهای طراحی سایت 2019

جدیدترین ترندهای طراحی سایت 2019 مورد استفاده طراحان سایت در این مقاله آورده شده است.
طراحی سایت رستوران

طراحی سایت رستوران

طراحی سایت رستوران برای رستوران هایی که به مشتریان خود و حفظ اعتبار اطلاع رسانی و خدمات آنلاین اهمیت می دهند، یک نیاز ضروری است.
سفارش سایت

سفارش سایت

قبل از سفارش سایت پیشنهاد می کنیم این مقاله راهنما را مطالعه نمایید تا با قیمتی مناسب وب سایت مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
طراحی سایت مزون

طراحی سایت مزون

طراحی سایت اختصاصی برای مزون ها, بوتیک ها, فروشگاه ها و تولیدی های پوشاک و البسه.
طراحی سایت کارخانه

طراحی سایت کارخانه

طراحی سایت کارخانه برای کارخانجات و کارگاه های صنعتی و تولیدی یک نیاز ضروری است. کارخانه ها می توانند با طراحی سایت خدمات خود را با سبک حرفه ای تری به مشتریان ارائه نمایند.
طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان توسط شرکت های ساختمانی ، مهندسی و فعالان در امور فنی ساختمان بسیار مفید و در واقع به نوعی ضرورت است.
طراحی سایت مواد غذایی

طراحی سایت مواد غذایی

طراحی سایت مواد غذایی برای تولیدکنندگان ، توزیع کنندگان و فروشندگان فعال در صنعت مواد غذایی می تواند بسیار موثر و مفید باشد.
طراحی سایت آتلیه عکاسی

طراحی سایت آتلیه عکاسی

طراحی سایت آتلیه عکاسی برای تمام آتلیه های عکاسی به عنوان یک بروشور معرفی کننده و ارائه خدمات در اینترنت یک نیاز ضروری می باشد.
طراحی سایت دانلود

طراحی سایت دانلود

طراحی سایت دانلود برای افراد یا شرکت هایی که قصد راه اندازی وب سایت دانلودی را دارند توسط شرکت طراحی سایت دود در سطح حرفه ای انجام می شود.
طراحی سایت تالار

طراحی سایت تالار

طراحی سایت تالار برای سالن های برگزاری مراسم و جشن های مختلف مانند تالار عروسی و همایش ها جهت معرفی منوی خدمات و نمایش گالری عکس های تالار مناسب است.
طراحی سایت تخفیف گروهی

طراحی سایت تخفیف گروهی

طراحی سایت تخفیف گروهی برای شرکت های ارائه دهنده سیستم های بازاریابی با تخفیف گروهی توسط شرکت دود انجام می گردد.
طراحی سایت منطبق با سرچ کنسول جدید گوگل

طراحی سایت منطبق با سرچ کنسول جدید گوگل

سرانجام و بعد از یکسال برررسی و آزمایش بر روی سرچ کنسول نسخه بتا، گوگل از نسخه جدید و تکامل یافته سرچ کنسول خود رونمایی کرد.
بررسی مشکلات رایج در طراحی سایت

بررسی مشکلات رایج در طراحی سایت

زمان از آن چیزی که فکر میکنید، بی رحم تر است! امروزه شرایط اینگونه است که به محض اینکه محتوایی ایجاد میکنید، به احتمال بسیار قوی
Google Dance و تاثیر آن در طراحی سایت چیست

Google Dance و تاثیر آن در طراحی سایت چیست

آشنایی کامل با گوگل دنس، الگوریتم ترسناک و دلهره‌آور گوگل و عملکرد آن در طراحی سایت.
طراحی سایت تهران

طراحی سایت تهران

شرکت طراحی سایت دود یکی از بهترین شرکت های ارائه خدمات طراحی سایت تهران آماده همکاری با شرکت ها و سازمان ها می باشد.
طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری برای رقابت در دنیای امروز که همه چیز را می توان به صورت آنلاین انجام داد یک نیاز ضروری برای تمام مشاغل است.
طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای برای افراد حرفه ای یک نیاز ضروری است. برای داشتن یک وب سایت حرفه ای با شرکت های معتبر همکاری نمائید.
طراحی سایت خودرو

طراحی سایت خودرو

طراحی سایت خودرو برای نمایشگاه اتومبیل یا شرکت خودرو سازی به شما کمک می کند خدمات خودرو را حرفه ای تر به مشتریان ارائه کنید.
طراحی سایت شرکتی

طراحی سایت شرکتی

طراحی سایت شرکتی مناسب برای تمامی شرکت ها خدمات شما را حرفه ای تر کرده و باعث افزایش اعتبار کسب و کارتان نزد مشتریان خواهد شد.
طراحی سایت هتل

طراحی سایت هتل

طراحی سایت هتل برای تمام هتل های کوچک و بزرگ , متل ها و مسافرخانه می تواند باعث جذب مشتریان بیشتر و اثر بخشی در تبلیغات و بالابردن سطح حرفه ای گردد.
طراحی سایت فروشگاه

طراحی سایت فروشگاه

طراحی سایت فروشگاه برای انواع فروشگاه های کوچک و بزرگ که مایل به معرفی خدمات و کالاهای خود و جذب مشتریان بیشتر هستند ایده ای عالی به حساب می آید.
طراحی سایت ورزشی

طراحی سایت ورزشی

سایت های ورزشی از پر بیننده ترین وب سایت ها هستند و شرکت ها و افراد فعال در حوزه ورزش می توانند با طراحی سایت ورزشی فعالیت های خود را گسترده تر کنند.
طراحی سایت ارزان

طراحی سایت ارزان

طراحی سایت ارزان به صورت استاندارد تخصص شرکت دود است.
طراحی سایت تبلیغاتی

طراحی سایت تبلیغاتی

طراحی سایت تبلیغاتی برای شرکت های تبلیغاتی توسط شرکت طراحی سایت دود به صورت اختصاصی انجام می گردد.
طراحی سایت عکاسی

طراحی سایت عکاسی

تمامی عکاسان و آتلیه های عکاسی می توانند با طراحی سایت عکاسی به صورت حرفه ای تر به فعالیت هنری خود بپردازند و خدمات خود را به مشتریان ارائه نمایند.
طراحی سایت بنگاه

طراحی سایت بنگاه

با طراحی سایت بنگاه معاملاتی خود خدمات خود را کامل و با جزئیات به مشتریان تان معرفی و بیزینس خود را حرفه ای تر نمایید.
طراحی سایت بیمه

طراحی سایت بیمه

شرکت های بیمه این روزها بیشتر از همیشه در زمینه بازاریابی اینترنتی فعال هستند، طراحی سایت بیمه می تواند ارائه حرفه ای خدمات بیمه ای را برای شما ممکن نماید.
طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی یعنی طراحی به سبک سلیقه سفارش دهنده برای اجرای دقیق هر آنچه از گرافیک و امکانات وب سایت طراحی شده می خواهد.
بالا بردن Time On Site در طراحی سایت

بالا بردن Time On Site در طراحی سایت

18 اشتباه عجیب که به خروج سریعتر بازدیدکنندگان کمک میکند!چه چیزی باعث میشود که کاربران در مدت زمان کوتاهی بعد از دیدن سایت شما از آن خارج شوند + راه حل
رعایت اصل Google Friendly در طراحی سایت

رعایت اصل Google Friendly در طراحی سایت

دستورالعملهای وب مستر گوگل، دستور العملهای کلی طراحی سایت، فنی و کیفیت UI و UX و اصل گوگل پسند بودن سایت.
جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی سایت در سال 2018

جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی سایت در سال 2018

موفق بودن اغلب وقتی به وجود میاید که سوار بر موج تغییرات باشید. جدیدترین روش های توسعه و طراحی سایت سال ۲۰۱۸ به تحقیق دودکو.
قیمت خرید سایت ارزان

قیمت خرید سایت ارزان

اگر میخواهید از طریق بازاریابی آنلاین کسب و کار خود را رونق بدهید می توانید با خرید سایت یا سفارش طراحی سایت از همین امروز شروع کنید.
مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

کدامیک برای بازاریابی اینترنتی و کسب وکار ما مناسب تر است؟ استفاده از شبکه های اجتماعی یا طراحی وب سایت + بررسی مزایا و معایب هرکدام
دودپس DOODPass (ابزار تولید رمز عبور رندم یا پسورد تصادفی)

دودپس DOODPass (ابزار تولید رمز عبور رندم یا پسورد تصادفی)

با دودپس به راحتی می توانید برای ایمیل یا هر حساب کاربری اینترنتی خود رمزهای سخت و غیر قابل حدس و هک شدن تولید کنید.
طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی

همانطور که میدانید سایت فروشگاهی یا فروشگاه اینترتی برای تبلیغ و معرفی ویا فروش کالاها و خدمات در اینترنت بسیار مناسب میباشد ...
تفاوت طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت وردپرس

تفاوت طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت وردپرس

توسعه و برنامه نویسی سایت یا استفاده از CMS محبوب وردپرس؟ + اینفوگرافیک
همه چیز درباره طراحی سایت شرکتی

همه چیز درباره طراحی سایت شرکتی

سایت شرکتی به سایت هایی گفته میشود که برای شرکت ها، کارخانه ها، سازمان ها و برندها طراحی و ساخته میشود که به عنوان ویترین یا کاتالوگی برای معرفی خدمات شرکت، نمونه کارهـا و پروژه ها و فعالیت های کمپانی مورد نظر و راه ارتباطی مشتریان در دنیای اینترنت یک ضرورت محسوب می شود.
طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

این مطلب تا چند سال پیش برای اکثریت افراد قابل درک نبود که یک سایت تا چه میزان میتواند در کسب و کار شما تأثیر داشته باشد ...
آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

اگر به دنبال طراحی سایت بـرای خود هستید و نیازمند اطلاعاتی در این زمینه هستید این مقاله به شما کمک خواهد کرد.
ساخت بک لینک پس از طراحی سایت

ساخت بک لینک پس از طراحی سایت

چگونه میتوان به بهترین شکل ممکن،تشخیص داد که آیا سایتی را که میخواهید با آن به اشتراک لینک بپردازید شریک مناسبی است یا خیر؟
دوراندیشان ویرا داتیس

دوراندیشان ویرا داتیس

درباره قابلیت های جذاب و اختصاصی سیستم مدیریت محتوای دود ( DOOD CMS ) و تاریخچه فعالیت موفق شرکت طراحی سایت دود ( دوراندیشان ویرا داتیس ) بیشتر بدانید.
طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی

توضیحاتی درباره طراحی سایت و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی شرکت طراحی سایت دود.
خدمات سئو تضمینی

خدمات سئو تضمینی

سئو ( در انگلیسی SEO ) یا بهینه سازی وب سایت باعث افزایش رتبه در موتورهای جستجو و ترافیک بازدید می شود.
همکاری در فروش

همکاری در فروش

به کمک سیستم همکاری در فروش شرکت دود کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید و با افزایش درآمد از طریق تجارت الکترونیک به جمع هزاران استارت آپ اینترنتی بپیوندید.
ارسال نظر