مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

مقدمه

همواره استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام، توییتر و ... در حال افزایش است. ازآنجایی‌که اکثر سلبریتی ها، مدیران، سیاست‌مداران و مردم عادی در شبکه‌هـای اجتماعی حضورداشته و به تبادل و اشتراک نظرات خود می‌پردازند، بنابراین اکثر فعالیت هـای خود را از طریق این شبکه ها انجام میدهند. اما جمله‌ای که برخی از صاحبان وبسایت به اشتباه میگویند اینست که:

وقتی اینستاگرام دارم، دیگر چه نیازی به داشتن وبسایت است؟

موافقین و مخالفین شبکه هـای اجتماعی هریک نظرات خاصی دارند، با ما همراه باشید تا به مقایسه کامل استفاده از شبکه هــای اجتماعی و داشتن یک سایت اختصاصی بپردازیم:

دسترسی راحت

دسترسی سریع و راحت

از آنجا که همه‌ی شبکه هـای اجتماعی یک نسخه اختصاصـی برای موبایل ها نیز دارند، در نتیجه قطعا کاربران در زمان استفاده از این شبکه ها نسبت به سر زدن به سایت شمـا احساس راحتی بیشتری میکنند. چرا که هر کس در کوتاه‌ترین زمان ممکن قادر است تا با ایجاد یک حساب کاربری در یکی از این شبکه ها، کسب و کار شمـا را دنبال کند و از خدماتی که ارایه میدهید باخبر شود. حتما یادتان باشد که کاربران امروزی، شدیدا بی حوصله‌اند! و مایلند هرچه سریعتر به آنچیزی که به دنبالش هستند برسند.

عمومیت

عمومیت

فیسبوک، با بیش از 2 میلیارد کاربر، پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در کل جهان میباشد. یوتوب با 1.5 میلیارد و اینستاگرام با 800 میلیون کاربر رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در ایران اینستاگرام است. با وجود این اعداد و ارقام، طبیعتا عقل سالم حکم به استفاده از آنها میدهد! اما همه‌ی اینها تضمین نمیکنند که کسب و کارتان دیده شود! چرا که بیش از نیمی از کاربران اینستاگرام تنها به دنبال مسایل روزمره و پرمخاطب هستند تا دنبال کردن کسب و کارهای مختلف!

بازدید کننده یا مشتری؟

بازدید و مشتری

همانطور که بالاتر گفته شد، با وجود تعداد زیاد کاربران، احتمال اینکه حتما دیده شوید خیلی زیاد نیست. ما فرض میکنیم که با مارکتینگ درست پست های شـما تقریبا 1000 بار دیده میشود، اما یک سوال منطقی! چه تعداد از این بازدیدکنندگان واقعا به دنبال خدمات شـما هستند؟ چه تعداد از آنها واقعا پست و مطالب شمـا را مطالعه و بررسی کرده‌اند؟ به جرعت میتوان پاسخ داد کمتر از نصف بازدیدکنندگان دقیقا به دنبال خدماتی مانند آنچه شـما ارایه میدهید هستند. در نتیجه عملا نمیتوانید تخمین درستی از بازار هدف خود در اینستاگرام داشته باشید. در صورتی که در یک سایت اختصاصی، کاملا شرایط برعکس اســت.

بیش از 50% از کسانی که از طریق سرچ گوگل به سایتتان مراجعه میکنند، قطعا به دنبال خدمات و اطلاعاتی هستند و با توجه به ظاهر، خدمات، پشتیبانی و مسایلی از این قبیل، ممکن است مشتری شـما شوند. حتی به فرض اگر فقط سایت را مشاهده کرده و خارج شوند، به سئو سایت شمــا کمک کرده اند. همچنین با استفاده از صفحه فرود و یا همان "Landing page" شما قادرید تا اطلاعات بازدیدکنندگان را ثبت کرده و علاوه بر داشتن آمار دقیق آنها، با دریافت ایمیل و شماره تلفن آنها از یکی از موثرترین ابزارهای مارکتینگ یعنی "Email marketing" استفاده کرده و با مشتریان و یا علاقه‌مندان واقعی کسب و کار خود برای همیشه در تماس باشید.

شخصی سازی

شخصی سازی

تمام شبکه هـای اجتماعی مانند اینستاگرام ما را مجبور به استفاده از یک قالب ثابت میکنند. اشتباه نکنید! قابلیت هدر و پروفایل شخصی سازی به حساب نمیایند؛ اما در نقطه مقابل، شما میتوانید دقیقا هرآنچیزی که در ذهنتان می پرورانید را در سایت خود پیاده سازی کنید. از بکگراند سایت گرفته تا هدر، محتویات، قالب های متنوع، دسته بندی و ... همه در اختیارتان خواهد بود و به کمک شرکت های طراحی سایت و یا استفاده از سی ام اس های گوناگون، به راحتی میتوانید متفاوت تر از رقبای کسب و کار خود به فعالیت بپردازید.

لایک و کامنت، همیشه هم خوب نیست!

لایک و کامنت

آیا تا به حال به تعداد لایک ها و کامنت های زیر پست هـای اینستاگرام فکر کرده اید؟ آیا از اهمیت بسیار زیادی که انها بر بازدیدکنندگان شـما میگذارند باخبر هستید؟ جالب است بدانید که به صورت کاملا ناخودآگاه، تعداد لایک های زیر پست ها در صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام، در بسیاری از مواقع تاثیر شگرفی بر تعداد بازدید از پست هـای شما میگذارند. چرا که در صورتی که پست شـما لایک زیادی نداشته باشد یا به اصطلاح لایک نخورده باشد، به کاربر این حس القا میشود که احتمالا پست خیلی جالب و یا معروفی نبوده و دیده نشده است. در حالی که شاید افراد زیادی آن را دیده باشند ولی زحمت لایک زدن به خود نداده‌اند! در مورد کامنت هم دقیقا شرایط همینطور میباشد، حتی بدتر! گاهی تاثیر روانی یک نظر بد که بر کاربر تحمیل میشود را با ده ها نظر خوب و مثبت نیز نمیتوان جبران کرد. اگرچه مشکل کامنت ها را میتوان در صفحات اجتماعی نظیر اینستاگرام با بستن امکان نظر دهی برطرف کرد، اما مسایل مربوط به لایک اصلا در اختیارتان نیست و نخواهد بود! به همین دلیل وبسایت ها در این بخش بسیار بهتر عمل میکنند و از آنجا که قابلیت شخصی سازی فراوانی دارند، خیال شما را بابت این قبیل از مشکلات احتمالی و البته مهم، راحت خواهند کرد.

طبقه‌بندی، بزرگترین برتری وبسایت

طبقه بندی

مسلما شرکت‌ها و کسب و کار هـای گوناگون هریک خدمات متنوعی را ارایه میکنند و کاربران همواره انتظار دارند تا در سریعترین زمان ممکن، نیاز خود را برطرف کنند. گذاشتن عکس و ویدیوهای مختلف برای معرفی محصولات، موجب پیچیدگی و درهم شدن تمام محصولات شده و کاربران به سختی میتوانند محصول و یا خدمات مدنظر خود را بیابند؛ اما در سایت ها، از آنجا که امکان طبقه بندی، دسته بندی و ایجاد برگه هـای مختلف وجود دارد، درنتیجه دیگر پیچیدگی و بهم ریختگی محصولات مانند آنچه در شبکه هـای اجتماعی مانند اینستاگرام میبینیم وجود ندارد و بازدیدکنندگان به راحتی میتوانند هدف خود را دنبال کنند. اینستاگرام بازنده ی بزرگ ایـن بخش است!

اعتماد و برندسازی

اعتماد و برندینگ

چه خوشمان بیاید چه نه کاربران دیگر به راحتی به ما اعتماد نمیکنند. چه بسیار از بازدیدکنندگانی که واقعا از محصولات شمـا خوششان آمده و قصد خرید دارند اما علیرغم میل باطنی شان، آن حس اعتمادی را که میبایست را از شما بدست نیاورده‌اند. برندسازی یکی از مهمترین مسایل در زمینه کسب اعتماد کاربران میباشد که اگرچه در طولانی مدت با استفاده از شبکه های مجازی نیز میسر است، اما قطعا داشتن یک سایت اختصاصـی، کمک شایانی به سپری کردن هرچه سریعتر ایـن مسیر به شـما میکند. صفحاتی مانند درباره ما، مشتریان ما، ای نماد و ... باعث میشوند کاربران به احتمال بسیار بالا و بدون هیچ مشکلی به شما اطمینان کرده و تبدیل به یکی از مشتریان‌تان شوند.

امنیت و ثبات

امنیت

در مقابل تمام افرادی که فکر میکنند کسب و کار آنها با وجود اینستاگرام نیازی به وبسایت ندارد فقط یک سوال نیاز است بپرسیم:

اگر سایت شـما به هر نحوی از کار افتاد، هک شد و یا روزی اینستاگرام فیلتر شد چطور؟

فقط یک دقیقه تفکر در مورد این سوال و نابودی احتمالی کسب و کارتان در صورت نداشتن وبسایت و تنها استفاده ازشبکه اجتماعی مانند اینستاگرام، واقعا رنج‌آور است! مطمئنا ثبات و امنیت شبکه های مجازی مانند اینستاگرام قابل مقایسه با داشتن یک سایت اختصاصی نیست. هر از چندگاهی خبر هک شدن اکانت افراد مختلف در اینستاگرام سر و صداهـای زیادی برپا میکند که ایـن امر نشان از امنیت نه چندان بالای این شبکه‌ی اجتماعی است. باز هم یاد اصطلاح قدیمی و همیشه کاربردی میافتیم، پیشگیری بهتر از درمان.

جمع‌بندی

با استفاده از نکاتی که ذکر کردیم به این نتیجه میرسیم که داشتن یک وبسایت اختصاصی درکنار استفاده از ویژگی های بیشمار شبکه های مجازی، امری حیاتی و مهم برای هر نوع کسب و کاری است. به بیان ساده تر باید بگوییم که می بایست از شبکه های اجتماعی، برای افزایش ترافیک موثر سایت خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که این 2 مکمل هم هستند. هر چه کامل تر باشید، موفق تر خواهید شد. خلاصه ای از آنچه با هم بررسی کردیم را در زیر مشاهده میکنیم:

نقاط قوت و ضعف اینستاگرام
 • همواره در دسترس
 • راه اندازی سریع و بدون دردسر
 • کاربران بسیار زیاد
 • نزدیکی بیشتر به جهان اطراف
 • هشتگ و ویژگی های بیشمار آن
 • نیاز کمتر به پشتیبانی و نگهداری نسبت به سایت
 • نداشتن قابلیت ضروری طبقه بندی
 • امنیت کمتر نسبت به سایت
 • مارکتینگ نه چندان قوی
 • ترافیک ناموثر
 • قابلیت شخصی سازی ضعیف
 • القای حس اطمینان کمتر به کاربر

 

نقاط قوت و ضعف سایت اختصاصی
 • کنترل کامل توسط شخص شما
 • شخصی سازی بسیار قوی
 • امنیت غیرقابل مقایسه با دیگر شبکه های مجازی
 • برندینگ و کسب اعتماد کاربران
 • ترافیک موثر و افزایش سئو
 • قابلیت مارکتینگ قوی تر
 • قابلیت طبقه بندی، دسته بندی و...
 • دسترسی کمتر نسبت به صفحات اجتماعی
 • راه اندازی مشکل تر و پرهزینه تر
 • نیازمند پشتیبانی و نگهداری بیشتر نسبت به صفحات اجتماعی

 توضیحات :

نویسنده مقاله : محمد مهدی عسگری - تیم تولید محتوای دود

منابع :

صفحات مشابه
سفارش سایت

سفارش سایت

قبل از سفارش سایت پیشنهاد می کنیم این مقاله راهنما را مطالعه نمایید تا با قیمتی مناسب وب سایت مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
سهم کمتر زنان در توسعه استارت آپ ها

سهم کمتر زنان در توسعه استارت آپ ها

به چه دلیل در همه کشورها به ویژه کشور ایران نقش زنان در ایجاد و توسعه استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی نسبت به مردان گمرنگتر است؟
طراحی سایت مزون

طراحی سایت مزون

طراحی سایت اختصاصی برای مزون ها, بوتیک ها, فروشگاه ها و تولیدی های پوشاک و البسه.
طراحی سایت کارخانه

طراحی سایت کارخانه

طراحی سایت کارخانه برای کارخانجات و کارگاه های صنعتی و تولیدی یک نیاز ضروری است. کارخانه ها می توانند با طراحی سایت خدمات خود را با سبک حرفه ای تری به مشتریان ارائه نمایند.
طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان توسط شرکت های ساختمانی ، مهندسی و فعالان در امور فنی ساختمان بسیار مفید و در واقع به نوعی ضرورت است.
طراحی سایت مواد غذایی

طراحی سایت مواد غذایی

طراحی سایت مواد غذایی برای تولیدکنندگان ، توزیع کنندگان و فروشندگان فعال در صنعت مواد غذایی می تواند بسیار موثر و مفید باشد.
طراحی سایت آتلیه عکاسی

طراحی سایت آتلیه عکاسی

طراحی سایت آتلیه عکاسی برای تمام آتلیه های عکاسی به عنوان یک بروشور معرفی کننده و ارائه خدمات در اینترنت یک نیاز ضروری می باشد.
طراحی سایت دانلود

طراحی سایت دانلود

طراحی سایت دانلود برای افراد یا شرکت هایی که قصد راه اندازی وب سایت دانلودی را دارند توسط شرکت طراحی سایت دود در سطح حرفه ای انجام می شود.
طراحی سایت تالار

طراحی سایت تالار

طراحی سایت تالار برای سالن های برگزاری مراسم و جشن های مختلف مانند تالار عروسی و همایش ها جهت معرفی منوی خدمات و نمایش گالری عکس های تالار مناسب است.
بررسی مشکلات رایج در طراحی سایت

بررسی مشکلات رایج در طراحی سایت

زمان از آن چیزی که فکر میکنید، بی رحم تر است! امروزه شرایط اینگونه است که به محض اینکه محتوایی ایجاد میکنید، به احتمال بسیار قوی
طراحی سایت تهران

طراحی سایت تهران

شرکت طراحی سایت دود یکی از بهترین شرکت های ارائه خدمات طراحی سایت تهران آماده همکاری با شرکت ها و سازمان ها می باشد.
طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری برای رقابت در دنیای امروز که همه چیز را می توان به صورت آنلاین انجام داد یک نیاز ضروری برای تمام مشاغل است.
طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای برای افراد حرفه ای یک نیاز ضروری است. برای داشتن یک وب سایت حرفه ای با شرکت های معتبر همکاری نمائید.
طراحی سایت خودرو

طراحی سایت خودرو

طراحی سایت خودرو برای نمایشگاه اتومبیل یا شرکت خودرو سازی به شما کمک می کند خدمات خودرو را حرفه ای تر به مشتریان ارائه کنید.
طراحی سایت هتل

طراحی سایت هتل

طراحی سایت هتل برای تمام هتل های کوچک و بزرگ , متل ها و مسافرخانه می تواند باعث جذب مشتریان بیشتر و اثر بخشی در تبلیغات و بالابردن سطح حرفه ای گردد.
طراحی سایت فروشگاه

طراحی سایت فروشگاه

طراحی سایت فروشگاه برای انواع فروشگاه های کوچک و بزرگ که مایل به معرفی خدمات و کالاهای خود و جذب مشتریان بیشتر هستند ایده ای عالی به حساب می آید.
طراحی سایت ورزشی

طراحی سایت ورزشی

سایت های ورزشی از پر بیننده ترین وب سایت ها هستند و شرکت ها و افراد فعال در حوزه ورزش می توانند با طراحی سایت ورزشی فعالیت های خود را گسترده تر کنند.
طراحی سایت تبلیغاتی

طراحی سایت تبلیغاتی

طراحی سایت تبلیغاتی برای شرکت های تبلیغاتی توسط شرکت طراحی سایت دود به صورت اختصاصی انجام می گردد.
طراحی سایت عکاسی

طراحی سایت عکاسی

تمامی عکاسان و آتلیه های عکاسی می توانند با طراحی سایت عکاسی به صورت حرفه ای تر به فعالیت هنری خود بپردازند و خدمات خود را به مشتریان ارائه نمایند.
طراحی سایت بنگاه

طراحی سایت بنگاه

با طراحی سایت بنگاه معاملاتی خود خدمات خود را کامل و با جزئیات به مشتریان تان معرفی و بیزینس خود را حرفه ای تر نمایید.
طراحی سایت بیمه

طراحی سایت بیمه

شرکت های بیمه این روزها بیشتر از همیشه در زمینه بازاریابی اینترنتی فعال هستند، طراحی سایت بیمه می تواند ارائه حرفه ای خدمات بیمه ای را برای شما ممکن نماید.
طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی یعنی طراحی به سبک سلیقه سفارش دهنده برای اجرای دقیق هر آنچه از گرافیک و امکانات وب سایت طراحی شده می خواهد.
3 قدم اولیه برای شروع برنامه نویسی و طراحی سایت

3 قدم اولیه برای شروع برنامه نویسی و طراحی سایت

ازآنجایی‌ که کتابخانه‌ها‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی همواره در حال به‌روزرسانی می‌باشند، طراحی و توسعه وب‌سایت، موضوعی پیچیده برای یادگیری به شمار میاید.
جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی وبسایت در سال 2018

جدیدترین راهکارهای توسعه و طراحی وبسایت در سال 2018

موفق بودن اغلب وقتی به وجود میاید که سوار بر موج تغییر باشید
قیمت خرید سایت ارزان

قیمت خرید سایت ارزان

اگر میخواهید از طریق بازاریابی آنلاین کسب و کار خود را رونق بدهید می توانید با خرید سایت یا سفارش طراحی سایت از همین امروز شروع کنید.
آیا "جک ما" موسس شرکت علی بابا بازنشسته خواهد شد؟

آیا "جک ما" موسس شرکت علی بابا بازنشسته خواهد شد؟

در سپتامبر 2018 نیویورک تایمر در تیتری جنجالی از بازنشستگی "جک ما" موسس استارت آپ آنلاین علی بابا در روز تولد 53 سالگی اش خبر داد. اما پس از چند روز مشخص شد که ...
دودپس DOODPass (ابزار تولید رمز عبور رندم یا پسورد تصادفی)

دودپس DOODPass (ابزار تولید رمز عبور رندم یا پسورد تصادفی)

با دودپس به راحتی می توانید برای ایمیل یا هر حساب کاربری اینترنتی خود رمزهای سخت و غیر قابل حدس و هک شدن تولید کنید.
قیمت طراحی و تفاوت انواع وب سایت فروشگاهی

قیمت طراحی و تفاوت انواع وب سایت فروشگاهی

همانطور که میدانید سایت فروشگاهی یا فروشگاه اینترتی برای تبلیغ و معرفی ویا فروش کالاها و خدمات در اینترنت بسیار مناسب میباشد ...
تفاوت طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت وردپرس

تفاوت طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت وردپرس

توسعه و برنامه نویسی سایت یا استفاده از CMS محبوب وردپرس؟ + اینفوگرافیک
همه چیز درباره طراحی سایت شرکتی

همه چیز درباره طراحی سایت شرکتی

سایت شرکتی به سایت هایی گفته میشود که برای شرکت ها، کارخانه ها، سازمان ها و برندها طراحی و ساخته میشود که به عنوان ویترین یا کاتالوگی برای معرفی خدمات شرکت، نمونه کارهـا و پروژه ها و فعالیت های کمپانی مورد نظر و راه ارتباطی مشتریان در دنیای اینترنت یک ضرورت محسوب می شود.
طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

طراحی سایت چه کمکی به رشد کسب و کار ما خواهد کرد؟

این مطلب تا چند سال پیش برای اکثریت افراد قابل درک نبود که یک سایت تا چه میزان میتواند در کسب و کار شما تأثیر داشته باشد ...
آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

آشنایی با طراحی سایت حرفه ای

اگر به دنبال طراحی سایت بـرای خود هستید و نیازمند اطلاعاتی در این زمینه هستید این مقاله به شما کمک خواهد کرد.
طراحی سایت

طراحی سایت

توضیحاتی درباره طراحی سایت و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی شرکت طراحی سایت دود.
همکاری در فروش

همکاری در فروش

به کمک سیستم همکاری در فروش شرکت دود کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید و با افزایش درآمد از طریق تجارت الکترونیک به جمع هزاران استارت آپ اینترنتی بپیوندید.
تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک یعنی استفاده از بستر تکنولوژی در مشاغل مختلف. یکی از بارزترین این بسترها اینترنت است. طراحی سایت اولین گام شما برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک است.
ارسال نظر