مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

مقایسه کاربرد شبکه‌های اجتماعی در مقابل طراحی سایت اختصاصی

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 27 اسفند 1397

همواره استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام، توییتر و ... در حال افزایش است. ازآنجایی‌که اکثر سلبریتی ها، مدیران، سیاست‌مداران و مردم عادی در شبکه‌هـای اجتماعی حضورداشته و به تبادل و اشتراک نظرات خود می‌پردازند، بنابراین اکثر فعالیت هـای خود را از طریق این شبکه ها انجام میدهند. اما جمله‌ای که برخی از صاحبان وبسایت به اشتباه میگویند اینست که:

وقتی اینستاگرام دارم، دیگر چه نیازی به داشتن وبسایت است؟

موافقین و مخالفین شبکه هـای اجتماعی هریک نظرات خاصی دارند، با ما همراه باشید تا به مقایسه کامل استفاده از شبکه هــای اجتماعی و داشتن یک سایت اختصاصی بپردازیم:

دسترسی راحت تر شبکه های اجتماعی

استفاده راحتتر از شبکه های اجتماعی

از آنجا که همه‌ی شبکه هـای اجتماعی یک نسخه اختصاصـی برای موبایل ها نیز دارند، در نتیجه قطعا کاربران در زمان استفاده از این شبکه ها نسبت به سر زدن به سایت شمـا احساس راحتی بیشتری میکنند. چرا که هر کس در کوتاه‌ترین زمان ممکن قادر است تا با ایجاد یک حساب کاربری در یکی از این شبکه ها، کسب و کار شمـا را دنبال کند و از خدماتی که ارایه میدهید باخبر شود. حتما یادتان باشد که کاربران امروزی، شدیدا بی حوصله‌اند! و مایلند هرچه سریعتر به آنچیزی که به دنبالش هستند برسند.

عمومیت بین سایت یا شبکه های اجتماعی !

عمومیت شبکه های اجتماعی در جامعه

فیسبوک، با بیش از 2 میلیارد کاربر، پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در کل جهان میباشد. یوتوب با 1.5 میلیارد و اینستاگرام با 800 میلیون کاربر رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در ایران اینستاگرام است. با وجود این اعداد و ارقام، طبیعتا عقل سالم حکم به استفاده از آنها میدهد! اما همه‌ی اینها تضمین نمیکنند که کسب و کارتان دیده شود! چرا که بیش از نیمی از کاربران اینستاگرام تنها به دنبال مسایل روزمره و پرمخاطب هستند تا دنبال کردن کسب و کارهای مختلف!

بازدید کننده یا مشتری؟

بازدید و مشتری

همانطور که بالاتر گفته شد، با وجود تعداد زیاد کاربران، احتمال اینکه حتما دیده شوید خیلی زیاد نیست. ما فرض میکنیم که با مارکتینگ درست پست های شـما تقریبا 1000 بار دیده میشود، اما یک سوال منطقی! چه تعداد از این بازدیدکنندگان واقعا به دنبال خدمات شـما هستند؟ چه تعداد از آنها واقعا پست و مطالب شمـا را مطالعه و بررسی کرده‌اند؟ به جرعت میتوان پاسخ داد کمتر از نصف بازدیدکنندگان دقیقا به دنبال خدماتی مانند آنچه شـما ارایه میدهید هستند. در نتیجه عملا نمیتوانید تخمین درستی از بازار هدف خود در اینستاگرام داشته باشید. در صورتی که در یک سایت اختصاصی، کاملا شرایط برعکس اســت.

بیش از 50% از کسانی که از طریق سرچ گوگل به سایتتان مراجعه میکنند، قطعا به دنبال خدمات و اطلاعاتی هستند و با توجه به ظاهر، خدمات، پشتیبانی و مسایلی از این قبیل، ممکن است مشتری شـما شوند. حتی به فرض اگر فقط سایت را مشاهده کرده و خارج شوند، به سئو سایت شمــا کمک کرده اند. همچنین با استفاده از صفحه فرود و یا همان "Landing page" شما قادرید تا اطلاعات بازدیدکنندگان را ثبت کرده و علاوه بر داشتن آمار دقیق آنها، با دریافت ایمیل و شماره تلفن آنها از یکی از موثرترین ابزارهای مارکتینگ یعنی "ایمیل مارکتینگ" استفاده کرده و با مشتریان و یا علاقه‌مندان واقعی کسب و کار خود برای همیشه در تماس باشید.

شخصی سازی گسترده در وب سایت

شخصی سازی سایت نسبت به شبکه های اجتماعی بسیار بیشتر است

تمام شبکه هـای اجتماعی مانند اینستاگرام ما را مجبور به استفاده از یک قالب ثابت میکنند. اشتباه نکنید! قابلیت هدر و پروفایل شخصی سازی به حساب نمیایند؛ اما در نقطه مقابل، شما میتوانید دقیقا هرآنچیزی که در ذهنتان می پرورانید را در سایت خود پیاده سازی کنید. از بکگراند سایت گرفته تا هدر، محتویات، قالب های متنوع، دسته بندی و ... همه در اختیارتان خواهد بود و به کمک شرکت های طراحی سایت و یا استفاده از سی ام اس های گوناگون، به راحتی میتوانید متفاوت تر از رقبای کسب و کار خود به فعالیت بپردازید.

لایک و کامنت، همیشه هم خوب نیست!

لایک و کامنت

آیا تا به حال به تعداد لایک ها و کامنت های زیر پست هـای اینستاگرام فکر کرده اید؟ آیا از اهمیت بسیار زیادی که انها بر بازدیدکنندگان شـما میگذارند باخبر هستید؟ جالب است بدانید که به صورت کاملا ناخودآگاه، تعداد لایک های زیر پست ها در صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام، در بسیاری از مواقع تاثیر شگرفی بر تعداد بازدید از پست هـای شما میگذارند. چرا که در صورتی که پست شـما لایک زیادی نداشته باشد یا به اصطلاح لایک نخورده باشد، به کاربر این حس القا میشود که احتمالا پست خیلی جالب و یا معروفی نبوده و دیده نشده است. در حالی که شاید افراد زیادی آن را دیده باشند ولی زحمت لایک زدن به خود نداده‌اند! در مورد کامنت هم دقیقا شرایط همینطور میباشد، حتی بدتر! گاهی تاثیر روانی یک نظر بد که بر کاربر تحمیل میشود را با ده ها نظر خوب و مثبت نیز نمیتوان جبران کرد.

اگرچه مشکل کامنت ها را میتوان در صفحات اجتماعی نظیر اینستاگرام با بستن امکان نظر دهی برطرف کرد، اما مسایل مربوط به لایک اصلا در اختیارتان نیست و نخواهد بود! به همین دلیل وبسایت ها در این بخش بسیار بهتر عمل میکنند و از آنجا که قابلیت شخصی سازی فراوانی دارند، خیال شما را بابت این قبیل از مشکلات احتمالی و البته مهم، راحت خواهند کرد.

طبقه‌بندی و دسته بندی بزرگترین برتری وبسایت

طبقه بندی و دسته بندی راحت و گسترده ور وب سایت

مسلما شرکت‌ها و کسب و کار هـای گوناگون هریک خدمات متنوعی را ارایه میکنند و کاربران همواره انتظار دارند تا در سریعترین زمان ممکن، نیاز خود را برطرف کنند. گذاشتن عکس و ویدیوهای مختلف برای معرفی محصولات، موجب پیچیدگی و درهم شدن تمام محصولات شده و کاربران به سختی میتوانند محصول و یا خدمات مدنظر خود را بیابند؛ اما در سایت ها، از آنجا که امکان طبقه بندی، دسته بندی و ایجاد برگه هـای مختلف وجود دارد، درنتیجه دیگر پیچیدگی و بهم ریختگی محصولات مانند آنچه در شبکه هـای اجتماعی مانند اینستاگرام میبینیم وجود ندارد و بازدیدکنندگان به راحتی میتوانند هدف خود را دنبال کنند. اینستاگرام بازنده ی بزرگ ایـن بخش است!

اعتماد و برندسازی

چه خوشمان بیاید چه نه کاربران دیگر به راحتی به ما اعتماد نمیکنند. چه بسیار از بازدیدکنندگانی که واقعا از محصولات شمـا خوششان آمده و قصد خرید دارند اما علیرغم میل باطنی شان، آن حس اعتمادی را که میبایست را از شما بدست نیاورده‌اند. برندسازی یکی از مهمترین مسایل در زمینه کسب اعتماد کاربران میباشد که اگرچه در طولانی مدت با استفاده از شبکه های مجازی نیز میسر است، اما قطعا داشتن یک سایت اختصاصـی، کمک شایانی به سپری کردن هرچه سریعتر ایـن مسیر به شـما میکند. صفحاتی مانند درباره ما، مشتریان ما، ای نماد و ... باعث میشوند کاربران به احتمال بسیار بالا و بدون هیچ مشکلی به شما اطمینان کرده و تبدیل به یکی از مشتریان‌تان شوند.

امنیت و ثبات بین کدام یک بیشتر است ؟

امنیت

در مقابل تمام افرادی که فکر میکنند کسب و کار آنها با وجود اینستاگرام نیازی به وبسایت ندارد فقط یک سوال نیاز است بپرسیم:

اگر سایت شـما به هر نحوی از کار افتاد، هک شد و یا روزی اینستاگرام فیلتر شد چطور؟

فقط یک دقیقه تفکر در مورد این سوال و نابودی احتمالی کسب و کارتان در صورت نداشتن وبسایت و تنها استفاده ازشبکه اجتماعی مانند اینستاگرام، واقعا رنج‌آور است! مطمئنا ثبات و امنیت شبکه های مجازی مانند اینستاگرام قابل مقایسه با داشتن یک سایت اختصاصی نیست. هر از چندگاهی خبر هک شدن اکانت افراد مختلف در اینستاگرام سر و صداهـای زیادی برپا میکند که ایـن امر نشان از امنیت نه چندان بالای این شبکه‌ی اجتماعی است. باز هم یاد اصطلاح قدیمی و همیشه کاربردی میافتیم، پیشگیری بهتر از درمان.

در انتها باید اشاره کرد

با استفاده از نکاتی که ذکر کردیم به این نتیجه میرسیم که داشتن یک وبسایت اختصاصی درکنار استفاده از ویژگی های بیشمار شبکه های مجازی، امری حیاتی و مهم برای هر نوع کسب و کاری است. به بیان ساده تر باید بگوییم که می بایست از شبکه های اجتماعی، برای افزایش ترافیک موثر سایت خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که این 2 مکمل هم هستند. هر چه کامل تر باشید، موفق تر خواهید شد. خلاصه ای از آنچه با هم بررسی کردیم را در زیر مشاهده میکنیم:

نقاط قوت و ضعف اینستاگرام

 • همواره در دسترس
 • راه اندازی سریع و بدون دردسر
 • کاربران بسیار زیاد
 • نزدیکی بیشتر به جهان اطراف
 • هشتگ و ویژگی های بیشمار آن
 • نیاز کمتر به پشتیبانی و نگهداری نسبت به سایت
 • نداشتن قابلیت ضروری طبقه بندی
 • امنیت کمتر نسبت به سایت
 • مارکتینگ نه چندان قوی
 • ترافیک ناموثر
 • قابلیت شخصی سازی ضعیف
 • القای حس اطمینان کمتر به کاربر

 

نقاط قوت و ضعف سایت اختصاصی

 • کنترل کامل توسط شخص شما
 • شخصی سازی بسیار قوی
 • امنیت غیرقابل مقایسه با دیگر شبکه های مجازی
 • برندینگ و کسب اعتماد کاربران
 • ترافیک موثر و افزایش سئو
 • قابلیت مارکتینگ قوی تر
 • قابلیت طبقه بندی، دسته بندی و...
 • دسترسی کمتر نسبت به صفحات اجتماعی
 • راه اندازی مشکل تر و پرهزینه تر
 • نیازمند پشتیبانی و نگهداری بیشتر نسبت به صفحات اجتماعی

 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.