طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا و موبایل فرندلی طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا و موبایل فرندلی

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا و موبایل فرندلی

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 3 دقیقه 21 آبان 1398

ریسپانسیو ( Responsive )  یا واکنش گرا چیست ؟

اگر در وب سایتی مشاهده کردید که مطالب بسیار ریز یا درشت است یا وب سایت را اگر از حالت بزرگنمایی (maximize) در بیاورید سایز صفحه دچار مشکل میشود قطعا آن وب سایت ریسپانسیو نشده است.
به زبان ساده تر میتوان گفت واکنش گرایی روشی است که دستگاه های کاربر مانند : تلفن همراه ، تبلت ، رایانه های خانگی و... بر مبنای اندازه صفحه نمایش تغییر حالت و واکنش نشان دهند، برای مثال وقتی در اندازه نمایشگر 19 اینچی یک تصویر در میان متن واضح و قابل مشاهده است، قطعاً آن تصویر در تلفن همراه باید به اندازه و عرض کل نمایشگر موبایل باشد وگرنه تصویر ریز و نامفهوم خواهد بود.

واکنشگرا ریسپانسیو

موبایل فرندلی ( Mobile Friendly ) چیست ؟

البته این را از یاد نبریم که برای سرعت و تعامل کاربران با وب سایت از استاندارد موبایل فرندلی ( Mobile Friendly ) بهره ببریم که باعث تایپ سریع تر و آسان تر در تلفن همراه ، استفاده راحت تر از لینک ها و سرعت بخشیدن به استفاده از وب سایت ها میگردد.

پایین تر به ده نکته از استانداردهای موبایل فرندلی اشاره میکنیم :

  1. یک وب سایت جداگانه برای موبایل طراحی نکنید.
  2. طراحی وب سایت شما باید واکنش گرا باشد.
  3. تمام محتوای سایت دسکتاپ را به صورت کامل به کاربر موبایل هم نشان بدهید.
  4. تمام صفحات را برای موبایل بهینه سازی کنید تا با سرعت بیشتری بارگذاری شوند.
  5. طراحی سایت خود را برای همه اندازه ها بررسی کنید.
  6. برای نمایش ویدئو از سرویس هایی که استانداردهای Mobile Friendly را رعایت میکنند استفاده کنید.
  7. فرمهای ورودی خود را بررسی کنید برای مثال برای دریافت شماره تلفن نوع آن باید number باشد تا کیبورد کاربر فقط اعداد را نمایش دهد.
  8. نوشته ها باید بزرگ و خوانا باشد.
  9. میان لینک ها و کلید ها فاصله بگذارید تا به هم چسبیده نباشد و لمس آنها ساده باشد.
  10. به هر دو اندازه بزرگ و کوچک فکر کنید و اهمیت دهید.

Mobile Friendly

چرا وب سایتتان نیاز به ریسپانسیو و موبایل فرندلی دارد ؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و در دسترس قرار گرفتن تلفن های همراه هوشمند دیگر صاحبان مشاغل برای وب سایت خود دوبار هزینه پرداخت نمیکنند اما قبل از تلفن های هوشمند هم هزینه بیشتری لازم بود هم زمان بیشتری. اما امروزه با ریسپانسیو شدن وب سایت ها نیاز به (Mobile Version) ندارند حتی بعضی از وب سایت ها در تلفن همراه شما زیباتر نشان داده میشوند.
یکی از ملاک های گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها ریسپانسیو بودن آن است، همچنین گوگل در سال 2018 مفهومی را به کاربران خود ارائه کرد به نام Mobile First Index که نشان از اهمیت گوگل به نمایش وب سایت در گوشی های هوشمند است که در پایان این مقاله توضیح مختصری در این باره ارائه شده است.

چند نکته برای ریسپانسیو و سئو

 

اگر به فکر ریسپانسیو کردن وب سایت خود هستید رعایت چند نکته کوچک الزامیست.

یکی از دلایل بسیار مهم هم در سئو هم در ریسپانسیو اطلاعات و محتوای متنی شماست و سعیتان بر این باشد که در مقالات و اطلاعات وب سایت خود اصول ساختاری را رعایت کنید.

چند پوسته برای وب سایت خود طراحی کنید و توجه کنید که هر چند پوسته ساخته شده از نظر محتوایی و گرافیکی برابر باشند و مثلا از سه پوسته با سایز های کوچک ، متوسط و بزرگ استفاده کنید که در هر سایزی بهترین نمایش را در هر دستگاهی برای کاربر داشته باشد. از تصاویری استفاده کنید که بر روی تمامی اندازه ها قابل انعطاف بوده و محتوای آن بتواند قابل مشاهده باشد.

Mobile First Index به زبان ساده

علاوه بر رعایت اصول ریسپانسیو ، تمام محتوایی که در ورژن دسکتاپ وبسایت شما قابل مشاهده است در ورژن موبایل نیز، باید قابل مشاهده باشند و حذف نشود.
به زبان ساده تر، موبایل فرست ایندکس یعنی محتوای وبسایت شما باید در تمامی دستگاه ها یکسان باشد.

Mobile First Index

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.