مراحل تکامل طراحی سایت از ابتدا تا کنون مراحل تکامل طراحی سایت از ابتدا تا کنون

مراحل تکامل طراحی سایت از ابتدا تا کنون

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 6 دقیقه 27 اسفند 1398

ما قصد داریم در این مقاله تکامل صفحات وب و طراحی سایت، از زمان ایجاد تا کنون را مورد بررسی قرار دهیم، در حالی که چهارچوب های بسیاری در دسترس هستند تا به ساده سازی کدها کمک کنند. با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

1. اولین وب سایت (1991)

در اوت 1991 ، اولین وب سایت یک صفحه ساده مبتنی بر متن با چند لینک بود، که به عنوان نخستین صفحه وب، درباره همه چیز اطلاعات می داد. صفحات وب که پس از این، ایجاد شدند بسیار شبیه به هم و کاملاً مبتنی بر متن بودند که می توانستند بر سایر صفحات لینک شوند. در این مرحله، وب فقط برای به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می شد و طراحی و ظاهر زیبا برای صفحات در اولویت نبود، فقط کافی بود که مطالب قابل خواندن و در دسترس باشند. در همین زمان نسخه اولیه html متولد شد، اما مورد استفاده قرار نگرفت.  

تکامل طراحی سایت

2. (1994)html

در سال 1994، هنگامی که کنسرسیوم جهانی وب ایجاد شد، html را به عنوان استانداردی برای مشخص کردن صفحات وب اعلام کرد. با توجه به اینکه وب محبوبیت بیشتری پیدا می کرد، نگرانی عمومی شرکت ها به دلیل تحول غیر استاندارد و دشوار نسخه های مخصوص مرورگرها و زبان های توصیف محتوا html بیشتر شد. در آن زمان html خیلی پیشرفته نبود و عناصری مانند anchors، تصاویر، هدرها و بعدها جداول را نیز در خود جای می داد. 

3. طرح مبتنی بر جدول (1995)

در سال 1995، طرح بندی های مبتنی بر جدول محبوب شد و به طراحان وب گزینه های بیشتری برای ایجاد وب سایت ها داد. البته این طرح بندی ها برای داده های جدولی در نظر گرفته نشده بودند، اما طراحان به سرعت فهمیدند که می توانند از آن برای ساختار طرح های خود استفاده کنند و طرح های چند ستونی پیچیده تری ایجاد شد. این طرح ها با پیچیدگی همراه بود و طراحان از تصاویر پس زمینه استفاده می کردند تا تصویری از ساختارهای ساده تر از جدول واقعی که در هنگام مشاهده کد استفاده می شد، ایجاد کنند.
دیری نپایید که برنامه های WYSIWYG برای استفاده از طرح بندی های مبتنی بر جدول ایجاد شد و میزان جداول استفاده شده در وب را افزایش داد. ویراستاران WYSIWYG اغلب جداول را چنان پیچیده می ساختند که تفسیر طرح واقعی، بسیار دشوار بود. جداول تنها راه واقعی برای ایجاد طرح های پیچیده تر، مانند طرح بندی های چند ستونی و مطمئناً تکامل طراحی صفحات وب بودند.

4. سایت های فلش (1996)

در سال 1996، اولین سایت های فلش ظاهر شدند، این برنامه با ابزارهای بسیار ابتدایی و جداول، در طول زمان به ابزارهای قدرتمند برای توسعه کل سایتها تبدیل شدند. Flash نتیجه ای فراتر از آنچه ممکن است با html به دست آید را با گزینه های مختلف ایجاد می کرد. نقطه قوت این طراحی عدم نیاز به طرح های پیچیده بر پایه ی سازه جداول بود، بنابراین امکان ایجاد سایت های پیچیده و تعاملی با ویژگی های متحرک را فراهم می کرد.
Flash با گذشت سالها شروع به كاهش كرد تا جایی که در گذر زمان، كمتر از 7٪ وب سایتها از این فناوری استفاده می کردند و در سال 2011، تنها 5/28٪  وب سایت ها از نوعی مؤلفه فلش بهره می بردند وعمدتا به دلیل مسائل امنیتی که منجر به حمله متقاطع به سایت ها میشد ، کمرنگ شدند.

5. html پویا (1999)

در اواخر دهه 90 ، محبوبیت تکنیک های html بسیار افزایش یافت، که شامل چندین فن آوری وب مانند جاوا اسکریپت و اسکریپت نویسی مانند کلاسیک asp و php  می شد. همینطور در این زمان صفحات وب تعاملی ظاهر شدند، که به کاربران امکان می دادند که نه تنها محتوای استاتیک را بخوانند بلکه با محتوای وب تعاملی نیز ارتباط  برقرار کنند.

6. CSS شروع به خاموش (2000)

در اوایل دهه 2000 ، طرح های css محبوبیت بیشتری پیدا کردند. البته css مدتها قبل از آن وجود داشت، اما در مرورگرهای اصلی پشتیبانی محدودی از آن به عمل می آمد و بسیاری از طراحان با آن نام آشنا بودند. طرح های مبتنی بر CSS مزایای بسیاری نسبت به طرح های مبتنی بر جدول یا فلش دارند. اولین مورد این است که: عناصر طراحی را از محتوا جدا می کند، تا در نهایت به معنای تمایز بیشتر از جنبه بصری یک طرح وب و محتوای آن تبدیل شود. Css بهترین روش برای ایجاد یک صفحه وب است که در آن چیدمان های مبتنی بر جدول کاربردی ندارد. با استفاده از css ، آشفتگی نشانه گذاری کاهش می یابد همچنین باعث نگهداری راحت تر سایت ها می شود زیرا محتوا و عناصر طراحی از هم جدا هستند. شما می توانید تمام جنبه های یک سایت مبتنی بر CSS را تغییر دهید بدون اینکه مجبور شوید تغییری را در محتوا اعمال کنید. همچنین css توسط مرورگر برای کاربر ذخیره می شود تا بازدید صفحه بعدی با سرعت بیشتری بارگیری گردد، به دلایلی که عنوان شد CSS بسیار مورد قبول و استفاده قرار گرفت.

7. محبوبیت تلفن های همراه (2007)

با افزایش محبوبیت تلفن های همراه، در سال 2007 استفاده از شبکه های اینترنتی افزایش یافت. اما این موضوع توجه به ریسپانسیو کردن سایت ها را بسیار مورد توجه قرار داد. علاوه بر این سرعت نیز مسئله ی مهمی برای این موضوع به شمار می آمد زیرا بارگذاری بسیاری از مطالب توسط داده های اینترنت موبایل انجام می شد، بنابراین اولین قدم، ایده شبکه های ستونی بود.

ریسپانسیو

8. تولد طراحی پاسخگو (2010)

در سمت سال 2010 ، اتفاقی رخ داد که با توجه به مطالب گفته شده در زمینه طراحی چالش هایی را به وجود آورد و طراحی وب پاسخگو یا ریسپانسیو مورد توجه بسیار قرار گرفت. شاید بتوان بزرگترین فایده این طراحی را برابری محتوا با نگاه و احساس مشترک در تمام دستگاه های تلفن همراه، تبلت و دسکتاپ ها نام برد.

9. حال و آینده 

اگرچه در چند سال گذشته تغییر چندانی ایجاد نشده است، اما واحدهای جدید اندازه گیری css مانند vh ، vw (ارتفاع و عرض viewport) وجود دارند که انعطاف پذیری بسیار بیشتری را برای عناصر موقعیت، امکان پذیر می کنند. Flexbox یک مفهوم دیگر از CSS است و به شما امکان می دهد به جای نوشتن تعداد زیادی کد ، طرح بندی ایجاد کرده و آنها را با یک ویژگی تغییر دهید، امیدواریم به زودی css ساخته شده در سیستم ها بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و انقلابی در طرح بندی های ما ایجاد کند، همانطور که طرح و ظاهر وب سایت ها طی سالیان متمادی تغییر بسیاری کرده است.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.