معنی و مبانی تئوری رنگ معنی و مبانی تئوری رنگ

معنی و مبانی تئوری رنگ

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 11 دقیقه 25 آبان 1399

رنگ یکی از قدرتمندترین ابزارها برای برقراری ارتباط بصری است. انتخاب صحیح این موضوع می تواند بر احساسات، روحیه و رفتار ما تأثیر بگذارد. به همین دلیل انتخاب دقیق رنگ برای طراحان محصول و خدمات بسیار مهم است. در این مقاله، اصول تئوری رنگ برای طراحان را بررسی خواهیم کرد و اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم تا به شما در طراحی طرح های رنگی موثر و بصری جالب توجه کمک کند.

تئوری رنگ چیست؟

رنگ یک قسمت اساسی از تعامل انسان و کامپیوتر است و در کنار سایر عناصر مانند تایپوگرافی، طراحان باید رنگها را با دقت انتخاب کنند. طرح رنگ اصطلاحی است که طراحان برای توصیف ترکیب رنگی که در طراحی GUI به کار می برند از آن استفاده می کنند. از آنجا که ترکیب رنگهای بی نهایت وجود دارد، بنابراین تصمیم گیری در مورد اینکه کدام طرح رنگ برای محصول شما بهترین کار را خواهد کرد دشوار است. خوشبختانه، ما تئوری رنگ را داریم، رشته ای که به ما کمک می کند ترکیبات رنگی متعادل و موثر را انتخاب کنیم.
در ادامه چند توصیه عملی از تئوری رنگ آورده شده است که به شما کمک می کند ترکیب رنگهای قدرتمندی را برای سیستم طراحی سایت خود انتخاب کنید.

تئوری رنگ

تعداد کل رنگها را محدود کنید

دستیابی به هماهنگی در ترکیب رنگ ها یکی از اصول اساسی تئوری رنگ است. وقتی طرحی جدید ایجاد می کنید، شاید افزودن ده ها رنگ به آن وسوسه انگیز باشد. اما بهتر است از این وسوسه جلوگیری کنید. چرا؟ زیرا رسیدن به تعادل بصری وقتی از رنگهای زیادی استفاده می کنید واقعاً سخت است. همچنین می توانید به راحتی بر کاربران خود غلبه نمایید.

پس چگونه از این امر جلوگیری می کنید؟ رنگ بندی خود را با حداکثر دو یا سه رنگ ساده نگه دارید. برخی از طراحان فکر می کنند که دو یا سه رنگ باعث کاهش خلاقیت آنها می شود، اما این درست نیست. با بازی با سایه های آن رنگ می توانید ترکیب های بصری جالبی ایجاد کنید. ضمن اینکه طرح های ساده  برای کاربران شما بهترین نتیجه را دارند .

برای انتخاب رنگ ها از چرخ رنگ استفاده کنید

مرحله بعدی درک نحوه انتخاب رنگ واقعی است. طراحان برای حل این مسئله معمولاً به چرخ رنگ اعتماد می کنند. چرخ رنگ شامل رنگ های اصلی (قرمز ، زرد ، آبی) ، رنگ های ثانویه (مخلوطی از رنگ های اصلی ؛ نارنجی ، سبز و بنفش) و رنگ های سوم (رنگ هایی که با مخلوط کردن قسمت های مساوی یک رنگ اصلی و یک رنگ ثانویه ایجاد می شود) است.

چرخه رنگ

در اینجا سه ​​نوع محبوب از طرح های رنگی وجود دارد که می توانید با یک چرخ رنگ ایجاد کنید:

 • تک رنگ: در طرح های تک رنگ از یک رنگ واحد استفاده می شود، اما با تغییر رنگ، سایه و تن رنگ که در طراحی لحاظ می شود. این طرح چشم نوازتر خواهد شد. از آنجا که رنگ ها به طور طبیعی به خوبی با هم ترکیب می شوند، یک اثر تسکین دهنده به وجود می آورند.

تک رنگ

 • متشابه: در طرح های رنگی مشابه، از چند رنگ مرتبط استفاده می شود. یک رنگ ، رنگ غالب است، در حالی که دیگران از آن پشتیبانی می کنند. رنگ های حمایتی طرح را غنی می کنند و از نظر بصری جذاب ترند.

رنگ متشابه

 • مکمل: در ابتدایی ترین شکل، طرح های مکمل فقط از دو رنگ متضاد تشکیل شده اند (به عنوان مثال ، یک رنگ سبز غالب و یک رنگ قرمز پررنگ). اگر می خواهید جلب توجه کنید این طرح به خوبی کار می کند.

رنگ مکمل

 • Adobe Colorابزاری عالی برای ایجاد طرح های رنگی است ، زیرا به شما این امکان را می دهد تا طرح های موجود را اصلاح کنید. هر رنگ موجود در پالت را می توان به صورت جداگانه با چند کلیک ساده اصلاح کرد.

ابزار ایجاد طرح های رنگی

روانشناسی رنگ را درک کنید

تمرکز بر جنبه های روانشناختی رنگ قسمت اساسی درک تئوری رنگ است. وقتی یک پالت رنگ UX برای محصول خود انتخاب می کنید، معمولاً به چگونگی شکل گرفتن فکر می کنید، اما به همان اندازه مهم است که به احساس آنها نیز فکر کنید. روانشناسی رنگ تأثیر قدرتمندی بر روی مغز انسان است و هر رنگ بیانگر معانی و احساسات مختلفی برای کاربران شما است.

گرچه هیچ معنای قابل قبول جهانی وجود ندارد، اما در اینجا برخی احساسات عمومی که برای مردم برانگیخته می شود را بیان خواهیم کرد:

 • قرمز: خطر، اهمیت، عشق. قرمز به عنوان رنگ انرژی شناخته می شود. صرف نگاه کردن به آن می تواند نبض، ضربان قلب و متابولیسم فرد را افزایش دهد. این یک رنگ عالی برای جلب توجه بازدید کننده است. سعی کنید از آن برای برجسته کردن مهمترین عناصر در صفحه خود استفاده کنید.
 • نارنجی: انرژی ، خوش بینی، تفریح. رنگ نارنجی دارای انرژی مثبت است. همچنین نشان از محصولات ارزان قیمت است، در صورتی که می خواهید بهترین قیمت را برجسته کنید، نارنجی رنگ خوبی برای فروشگاه های تجارت الکترونیک می باشد.
 • زرد: شادی، توجه، گرما. رنگ زرد نشانگر یک حالت آفتابی است. وقتی با رنگ سیاه ترکیب شود، به سرعت جلب توجه می کند.
 • سبز: رشد ، موفقیت ، طبیعت. رنگ سبز برای محصولاتی که به طبیعت نزدیک هستند فوق العاده است. همچنین یک رنگ محبوب برای استفاده در رابط های کاربری است که به کاربران سیگنال می دهد که یک عملیات با موفقیت انجام شده است.
 • آبی: اعتماد، راحتی، آرامش. رنگ آبی نشان دهنده آرامش و راحتی است. برندها این رنگ را دوست دارند زیرا به مشتری احساس امنیت درونی می دهد.
 • بنفش: تجمل، خلاقیت، خرد. رنگ بنفش معمولاً با حق امتیاز و همچنین محصولات لوکس مرتبط است.
 • سیاه: قدرت ، پیچیدگی ، رمز و راز. بیشتر برندها رنگ سیاه را به متن و لهجه محدود می کنند. به عنوان یک رنگ اصلی، سیاه و سفید ممکن است در وب سایت های مد برجسته باشد تا احساس لوکس بودن را منتقل کند.
 • سفید: پاکیزگی، سلامتی، بی گناهی. رنگ سفید معمولاً ما را به فکر سلامتی و تمیزی می اندازد. طراحان معمولاً این رنگ را برای پیشنهاد ایمنی یک محصول، به ویژه برای تجهیزات پزشکی و محصولات با تکنولوژی بالا انتخاب می کنند.

جنسیت و رنگ

آیا جنسیت ترجیحات رنگ را بازی می کند؟ در زیر خلاصه ای از بررسی تحقیق انجام شده درباره ی این موضوع آورده شده است:

جنسیت و رنگ

 • آبی محبوب ترین رنگ برای زنان و مردان است.
 • علیرغم باور عمومی، رنگ صورتی مورد پسند خانمها نیست.
 • نارنجی، قهوه ای و زرد نامطبوع ترین رنگ ها برای زنان و مردان است.
 • مردان به طور کلی رنگ های روشن و متضاد را ترجیح می دهند، در حالی که زنان رنگ های ملایم را ترجیح می دهند.

سن و رنگ

سن نیز در ترجیحات رنگ نقش دارد. "فابر بیرن" ، نویسنده کتاب روانشناسی رنگ و درمان با رنگ ، دریافت که جوانان تمایل دارند رنگهایی با طول موج طولانی تر (مانند قرمز و نارنجی) انتخاب کنند، در حالی که افراد مسن رنگ هایی با طول موج کوتاه تر (مانند آبی) را دوست دارند. مطالعه مشابه، "جو هالاک" در مورد جنسیت و تنظیمات رنگی یافته های بیرن را تأیید کرد ، اما همچنین نشان داد که بسیاری از گروه های سنی بنفش را ترجیح می دهند.

سن و رنگ

نکات عملی برای استفاده از رنگ

اکنون که دانستیم تئوری رنگ چیست، وقت آن است که برخی نکات کاربردی برای استفاده از رنگ در طراحی UI را بررسی کنیم.

برای یافتن رنگهای مناسب از تابلوهای حالت استفاده کنید

تابلوهای خلق و خوی مجموعه ای با الهام از دید است. تابلوهای حالت تقریباً می توانند برای انتخاب هر تصمیم طراحی بصری از جمله رنگ بسیار مفید باشند. اگر تصویر یا عکسی را که دوست دارید پیدا کردید، می توانید از ابزاری مانند Coolors برای ایجاد یک طرح رنگ درست، استفاده کنید.

با استفاده از رنگ نقاط کانونی ایجاد کنید

قابلیت اسکن خوب برای طراحی سایت ضروری است. بازدیدکنندگان باید بتوانند با یک نگاه اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. رنگهایی که استفاده می کنید می توانند از این امر پشتیبانی کنند، زیرا باید به راهنمایی چشم کاربر کمک کنند. به عنوان مثال، می توانید از رنگ متضاد برای دکمه فراخوان استفاده کنید تا وزن بصری بیشتری به آن ببخشید و در نتیجه آیتم مورد نظر برجسته تر شود.

در مورد زمان و نحوه استفاده از رنگهای زنده و ملایم تصمیم بگیرید

بیشتر رنگ ها به دو دسته تقسیم می شوند: پر جنب و جوش یا ملایم. بسته به ماهیت پروژه خود می توانید بیشتر به گروه اول یا دوم اعتماد کنید. رنگ های پر جنب و جوش، رنگ هایی هستند که از پس زمینه و نبض با انرژی برجسته می شوند. این رنگ ها برای ایجاد نشاط و انرژی بسیار مناسب هستند و انتخاب خوبی برای شرکت هایی می باشند که می خواهند خود را به روشی غیر سنتی نشان دهند.
از طرف دیگر، رنگ های ملایم با طراحی ترکیب شده و به شما کمک می کنند تا احساس آرامشی را ایجاد کنید که به کاربران کمک می کند احساس راحتی کنند. در نهایت، شما باید انتخاب رنگ خود را بر اساس آنچه دوست دارید مشتری هنگام تعامل با محصول شما احساس کند ، قرار دهید.

قابلیت دسترسی را فراموش نکنید

طراحی فقط مربوط به زیبایی نیست؛ بلکه باید در مورد عملکرد و قابلیت استفاده نیز دقت نمایید. هنگام طراحیUI ، باید برای افراد با توانایی های مختلف قابل دسترس باشد. یک چالش خاص که طراحان هنگام کار با رنگ با آن روبرو می شوند ، بررسی نحوه تعامل افراد با کوری رنگ یا کمبود بینایی رنگ (CVD) با محصول است.

چرخه های رنگی

در اینجا دو نکته وجود دارد که باید هنگام طراحی با رنگ به یاد داشته باشید:

 • هرگز برای انتقال معنی از رنگ به تنهایی استفاده نکنید. از چندین نشانه بصری برای برقراری ارتباط با شرایط ضروری در محصول خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، هنگامی که پیغام خطایی را نشان می دهید ، از رنگ قرمز در کنار متنی که می گوید "قسمتهای ضروری با قرمز هستند" استفاده نکنید. در عوض ، یک علامت قابل مشاهده (مانند ستاره) اضافه کنید و بگویید ، "قسمتهای مورد نیاز با رنگ قرمز و با علامت * مشخص شده اند."

انتقال معنی از طریق رنگ

 • از نوشتار با کنتراست کم خودداری کنید. قرار دادن دو رنگ با کنتراست کم ارزش در کنار یکدیگر خواندن کپی شما را بسیار دشوار می کند. محتوای وب راهنمای دسترسی، توصیه می کنند که نسبت کنتراست پس زمینه به متن حداقل 4.5 به 1 است. این موضوع را هنگام طراحی متن و همچنین عناصر کاربردی مانند دکمه ها به خاطر داشته باشید.

متن با کنتراست مناسب

 • وقتی نوبت به ابزارهای دستیابی می رسد، توصیه می کنیم از  Color Contrast Checkerو شبیه ساز NoCoffee برای Chrome استفاده کنید. ابزار اول به شما کمک می کند تا ترکیب رنگ خود را مطابق با دستورالعمل های WCAG بررسی کنید، در حالی که ابزار دوم به شما امکان می دهد هنگام طراحی خود کوررنگی را تجربه کنید.

نتیجه

رنگ فقط یکی از ابزارهایی است که طراحان دوست دارند با آن درگیر شوند. در عین حال، همین موضوع یکی از ابزارهایی است که تسلط بر روی آن می تواند مشکل باشد. قوانینی که در بالا ذکر شد پایه خوبی برای طراحان بصری ایجاد می کند، توجه کنید که تنها راه پیشرفت مهارت در ایجاد ترکیبات رنگی عالی است، که با تمرین کامل می شود و به دست می آید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.