مقدمه ای بر Microsoft Clarity مقدمه ای بر Microsoft Clarity

مقدمه ای بر Microsoft Clarity

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 10 دقیقه 16 آذر 1399

Microsoft’s Clarity ابزار رایگان جدیدی برای آنالیز و تحلیل وب سایت است. در مقایسه با گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل کمی  ساده تر عمل می کند، در عین حال ابزاری بسیار قوی می باشد. استفاده از آن آسان و همچنین ویژگی های جالبی نیز دارد. این ابزار جدید تحلیل سایت که توسط مایکروسافت ارائه شده است اطلاعات مربوط به کاربرانی که از وب سایت شما بازدید می کنند و نحوه رفتار آنها را ثبت می کند. این اطلاعات به صورت داشبورد خلاصه می شود و به شما امکان می دهد بخشها و رفتارهای جالب کاربران را کشف و برجسته کنید.

این اطلاعات اساسی در مورد نشست ها ، فعل و انفعالات ، عملکرد های کاربران و ... است و کاربران را بر اساس نوع دستگاه ، کشور و سایر ابعاد تقسیم می کند. این سوابق ممکن است در درک بهتر کاربران و مشکلات آنها به شما کمک کند. شاید بتوانید از این بینش برای بهبود وب سایت خود استفاده کنید.

آنالیز سایت

ویژگی ها و گزارش های کلیدی

همانطور که ممکن است از یک ابزار تجزیه و تحلیل انتظار داشته باشید ، Clarity یک نمای کلی به صورت داشبورد ارائه می دهد. این شامل انواع معمول آمار و اندازه گیری هایی است که انتظار دارید. تعداد نشست ها ، کل کاربران، جزئیات مشاهده صفحه و موارد مشابه.
با کمال تعجب ، داشبورد این ابزار فاقد برخی از معیار های اندازه گیری است که از ابزار های تحلیل این چنینی انتظار دارید . هیج نرخ پرش ، نرخ تبدیل ، و هیچ یک از جداولی که شما قبلا در گوگل آنالیتیکس استفاده می کردید در این ابزار مشاهده نمی کنید . همچنین نمی توانید عملکرد ها را در چندین محدوده تاریخی بخش بندی کنید .

فراتر از معیارهای معمول ، ابزار جدید تحلیل مایکروسافت سعی می کند بینشی هوشمندانه ارائه دهد. . گزارش های ویژه مانند " rage clicks" و " excessive scrolling" کاربرانی را نشان می دهد که ممکن است در بخش هایی از سایت دچار سر درگمی شده اند . این موضوع می تواند شناخت مناسبی در بخش هایی از سایت شما ارائه دهد که چه عواملی سبب می شود کاربران سایت شما را رها کنند . رفع این مشکلات می تواند راهی عالی برای بهبود کاهش نرخ پرش و یا افزایش نرخ تبدیل سایت باشد .

  • rage clicks: هنگامی که کاربران در یک بخش از سایت به طور مداوم کلیک می کنند و نتیجه ایی نداشته باشد در اصطلاح به آن rage clicks (کلیک خشمگین) گفته می شود .
  • excessive scrolling: زمانی که کاربر وارد سایت شما می شود و به سرعت صفحه را به سمت بالا و پایین اسکرول می کند به این معنی است که محتوا و یا اطلاعات مورد نظر خود را پیدا نمی کند . و نشان دهنده ضعف محتوای وب سایت شما است .

ثبت عملکرد تمام نشست ها

یکی از جذابیت های این ابزار ثبت عملکرد تمام نشست ها است. حرکات ماوس ، پیمایش و کلیک هر بازدید کننده از سایت را ثبت می کند. و در هر زمان می توانید این موارد را مشاهده و پخش کنید.

نقشه حرارتی و نقشه کلیک ها

بیشتر ابزار های تجزیه و تحلیل درک خوبی از حرکت کاربران در بین صفحات وب دارند. اما درک رفتار آنها در حالی که در یک صفحه خاص هستند ، اغلب بسیار دشوارتر است. ابزارهای Clarity’s heatmaps مکان کلیک کاربران را ضبط می کند و به شما امکان می دهد این مورد را به طور کامل بررسی کنید. این نوع نمایش به شما کمک می کند تا درک کنید که کاربران شما چه می خواهند ، و در چه مواردی طراحی سایت شما ممکن است کاربران را دچار سر در گمی کند.

نقشه های کلیک به نسخه های دسکتاپ ، تبلت و موبایل تقسیم می شوند. و این امکان را فراهم می کند که با توجه به نوع دستگاه کاربران رفتار آنان را بررسی و به توسعه و بهبود سایت خود بپردازید . عملکرد این بخش بسیار ساده و ابتدایی است ، اما طبق گفته مایکروسافت در آینده با بروزرسانی های بیشتر امکانات متنوع تری در این بخش فراهم خواهد شد . همچنین انتظار می رود که نقشه های پیمایشی اضافه شود. در این گزینه محتوایی را که مردم هنگام پیمایش در صفحه مشاهده می کنند ، نمایش می دهد. که داده متفاوتی است و می تواند برای کمک به درک نحوه پیمایش کاربران در سایت بسیار مفید باشد.

فیلتر کردن و برچسب های سفارشی

برای دریافت اطلاعات مفید، می توانید از فیلترها برای دیدن داده ها با معیارهای خاص استفاده کنید. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید فعالیت کاربران را در جایی مشاهده کنید که کاربر فرم را پر کرده است ، یا نقشه های حرارتی صفحاتی را که کاربران به سرعت از آن ها خارج شده اند را ببینید. ترکیب چندین فیلتر می تواند راهی عالی برای بررسی رفتار کاربران و یافتن مشکلات احتمالی در جهت رفع آن باشد .
با کمی کد می توانید اطلاعات بیشتری را به Clarity ارسال کنید. این اطلاعات می تواند مربوط به صفحه ای باشد که کاربر در آن قرار دارد ، درباره خود کاربر و یا موارد دیگر. وقتی این برچسب ها را قرار دادید ، می توانید گزارش های خود را فیلتر کنید تا معیارها ، ضبط عملکرد کاربران و نقشه های حرارتی را برای نشست ها و صفحه هایی که در نظر دارید مشاهده کنید.

برخی موارد عالی استفاده برای برچسب های سفارشی شامل ردیابی "رویدادهای تبدیل" در وب سایت شما است ، مانند زمانی که کاربران چیزهایی را می خرند، حساب ها را ثبت می کنند یا فرم ها را پر می کنند. برخی از فیلترهای کمتر واضح ، اما همچنین مفید می توانند شامل ردیابی اینکه آیا کاربر به سیستم وارد شده است یا نوع صفحه ای را که وی در آن مشاهده می کند، باشند. با استفاده از این ردیابی ، می توانید داشبورد و گزارش های خود را فیلتر کنید تا ببینید رفتار کاربران خاص چگونه است. متأسفانه ، هیچ راهی برای مقایسه داده های فیلتر شده (با همه داده ها یا سایر داده های فیلتر شده) وجود ندارد. این بدان معناست که شما قادر نخواهید بود به عنوان مثال ، "نرخ تبدیل" را در برچسب های مختلف سفارشی مقایسه کنید.

ابزار آنالیز سایت

عملکرد Clarity 

واضح است که Clarity یک پلت فرم تحلیلی و آنالیز همه جانبه نمی باشد البته ابزار بدی هم نیست. از دیدگاه ما، حتی به نظر می رسد یک تصمیم طراحی عمدی است. سعی نمی کند همه امکانات را در خود داشته باشد. بلکه تلاش می شود که یک ابزار ضبط عملکرد کاربران ، ابزار حرارتی و نمای کلی رفتار کاربر باشد. و تمرکز بر این امکانات به آن کمک می کند تا کار خود را به خوبی انجام دهد . به دلیل این محدودیت ها ، شما باید قبل از دور انداختن سایر ابزارهای ردیابی خود ، خوب فکر کنید. زیرا:

جایگزینی برای گوگل آنالیتیکس نیست

واضح است که ، در حالی که برخی از معیارها و گزارش های جالب وجود دارد ، ابزار آنالیز و بررسی مایکروسافت به اندازه کافی کامل نیست تا بتواند به عنوان ابزار اصلی تجزیه و تحلیل شما عمل کند. این امر به ویژه اگر سایت پیچیده ای با اهداف متعدد ، کمپین های بازاریابی فعال و بسیاری از قطعات متحرک داشته باشید ، کاملا قابل درک است .

جایگزینی برای HotJar نیست

همچنین تطابق زیادی بین Clarity و ابزار پیشرو در صنعت ضبط عملکرد کاربران ، HotJar وجود دارد. HotJar مدت زیادی است که فعالیت دارد و محصولی غنی از ویژگی را برای ضبط فعالیت کاربران ، نقشه های حرارتی و جمع آوری بازخورد کاربران ساخته است. اما HotJar همان معیارهایی Clarity را ارائه نمی دهد. فاقد "نمای کلی" است و معیارهای ناامید کننده کاربران را ندارد. توصیه نمی کنیم یکی را با دیگری جایگزین کنید به هر صورت، اینها ابزارهای مختلفی هستند، با کاربردهای مختلف.
هر دوی اینها را می توان به طور موازی اجرا کرد. متأسفانه ، هیچ رابطی آسان برای اتصال آنها وجود ندارد. برای ایجاد تعامل با یکدیگر ، باید کدگذاری سفارشی انجام دهید یا از یک پلتفرم مانند Google Tag Manager استفاده کنید. روشی که HotJar از طریق آن رویدادها و برچسب گذاری های سفارشی را مدیریت می کند تقریباً با Clarity یکسان است ، بنابراین قطعاً فضای لازم برای اعمال فیلترها و برچسب گذاری های مشابه در هر یک وجود دارد.

نصب و پیکربندی Microsoft Clarity

برای پیگیری و راه اندازی ، لازم است که در Clarity ثبت نام کرده و یک "پروژه" ایجاد کنید. پس از انجام این کار ، باید کد رهگیری را به وب سایت خود وارد کنید. در زمان نوشتن این مقاله ، تا کنون هیچ افزونه برای وردپرس وجود ندارد. این بدان معنی است که برای راه اندازی شما لازم است اسکریپت ردیابی را در الگوی سایت خود کپی کنید ، یا از یک سیستم شخص ثالث مانند   Google Tag Manager برای مدیریت آن استفاده کنید.

رضایتنامه و حریم خصوصی

ممکن است در ویدیوی آزمایشی Clarity متوجه شده باشید که هنگام پنهان کردن اطلاعات حساس ، بسیار دقیق است. Clarity به طور پیش فرض جزئیات بسیاری از مطالب را پنهان می کند ، فقط درصورتی که حاوی اطلاعات حساسی باشد. اکثر اعداد ، تصاویر ، محتویات فرم و موارد دیگر به طور خودکار در همه ضبط ها و نقشه های حرارتی پنهان می شوند. این بدان معناست که بعید است آدرس یا جزئیات کارت اعتباری شخصی را ذخیره کنید.
این کار خوبی است ، زیرا در حال حاضر هیچ راهی برای کاربران و انصراف از این ردیابی وجود ندارد همچنین هیچ راهی برای حذف ضبط های فردی بدون حذف کل حساب شما وجود ندارد. اگر مناطق محتوای خاصی وجود داشته باشد که به نظر شما پنهان باشد، می توانید آنچه را Clarity پنهان یا نشان می دهد با افزودن ویژگی های HTML به این عناصر کنترل کنید. جزئیات بیشتر در مورد نحوه انجام این کار در صفحه راهنما وجود دارد.

در نتیجه

Clarity با وجود همپوشانی زیاد ویژگی ها ، محصولی کاملاً متفاوت با Google Analytics و HotJar است. برخی از بهترین ویژگی های هر دو را دارد و معیارهای جدید جالب توجهی را ارائه می دهد . اما استفادده از آن در کنار سایر ابزار های تحلیل و آنالیز سئو بسیار مناسب است .

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.