مواردی که قبل از انتخاب نام برای کسب کار خود باید در نظر بگیرید مواردی که قبل از انتخاب نام برای کسب کار خود باید در نظر بگیرید

مواردی که قبل از انتخاب نام برای کسب کار خود باید در نظر بگیرید

زمان مطالعه : ~ 6 دقیقه 8 دی 1399

بدون داشتن نام تجاری نمی توانید دارای یک کسب و کار باشید !

اما فرآیند انتخاب نام تجاری کاملی که هم گیرا باشد و هم چیزی که در مورد تجارت شما بیان می شود به هیچ وجه آسان نیست . در گذشته کسب کار هایی وجود داشته است که به دلیل عدم نام تجاری مناسب شکست های سنگینی را متحمل شده اند ، بنابراین مهم است که در انتخاب نام تجاری دقت لازم را داشته باشید.

انتخاب نام تجاری خوب بسیار مهم است اگر قرار است منجر به موفقیت و تمایز با سایر رقبا شود. مشتریان نام تجاری را با ارزشی که برای آنها فراهم می کند مرتبط می کنند.

ملاحظات قانونی انتخاب نام تجاری

قبل از شروع تلاش برای به دست آوردن نام تجاری مناسب ، باید ایده روشنی از نوع ساختار تجاری خود داشته باشید. این مهم است زیرا قوانین مربوط به ثبت نام ، بسته به نوع و ساختار تجارت شما متفاوت است.

 • اگر کسب کار شما یک شرکت است ، می بایست در زمان ثبت شرکت خود، نام تجاری را نیز ثبت کنید.
 • اگر شما کسب کار انفرادی خود را دارید و یا دارای شریک هستید ، نیاز به ایجاد نام تجاری برای کسب کارتان دارید در غیر این صورت ، کسب و کار شما بعد از نام شما و یا شریکتان یاد می شود.

یکی دیگر از موارد واضحی که باید هنگام نامگذاری کسب و کار خود انجام دهید بررسی این است که آیا از نام انتخابی شما تا قبل از این استفاده شده است یا خیر.

نحوه انتخاب نام مناسب برای مشاغل خود

همانطور که بحث شد ، هدف اصلی یک نام باید این باشد که در صورت امکان به راحتی به خاطر سپرده شود و منحصر به فرد باشد همچنین بیانگر خدمات ارائه شده شما باشد . در اینجا چند نکته مفید برای یادآوری وجود دارد:

نحوه انتخاب نام مناسب برای مشاغل خود

 • توصیفی باشد اما خیلی کلی و یا مبهم نباشد

نامی بیش از حد مبهم و یا پر معنی انتخاب نکنید . نام های عمومی ، مانند "خدمات طراحی و نقاشی تهران" ، نه تنها کسل کننده است بلکه به راحتی به خاطر سپرده نمی شود. علاوه بر این ، نسبت به سایر رقبا متمایز نیست. اکنون نام "طراحی و نقاشی کمال الملک" را در نظر بگیرید به اندازه کافی توصیفی ، کسل کننده و چیزی که احتمالاً فراموش می کنید نیست.

 • از کلمات مرتبط به روشی خلاقانه استفاده کنید

وسوسه نشوید که کلمات کلیدی را در نام کسب و کار خود وارد کنید. استفاده از کلمات کلیدی ساده مانند جنرال موتورز دیگر کارایی ندارد. اما اغلب ، انتخاب یک نسخه تا حدودی اصلاح شده از کلمات کلیدی مرتبط بسیار خوب عمل می کند ، به شرطی که بیانگر تجارت شما باشد.

یک راه خوب برای ایجاد نام های جذاب و به یاد ماندنی کسب و کار ، استفاده از نسخه های جایگزین کلمات متداول مربوط به خدماتی است که ارائه می دهید. به عنوان مثال ، نام دودکو برای طراحی سایت با در نظر گرفتن اولین وسیله ارتباطی میان انسان ها بسیار مناسب و جذاب است.

 • سادگی در انتخاب نام تجاری

نامی طولانی یا پیچیده انتخاب نکنید. به یاد داشته باشید که نام تجاری شما باید برای مشتریانتان جذاب باشد. و می بایست به نظر خوشایند و آشنا باشد همچنین احساسات مثبت را به مخاطب القا کند. باید به راحتی تلفظ و به خاطر سپرده شود.

 • از سایر رقبای خود کپی نکنید

از انتخاب نامی بسیار مشابه سایر مشاغل صنعت خود جلوگیری کنید. این می تواند به معنای غیر اصیل بودن کسب و کار باشد ، که برای تصویر برند شما خوب نیست. همچنین سبب می شود مشتریان شما را با سایر رقبا اشتباه بگیرند.

 • در استفاده از نام خود دوری کنید

مگر اینکه یک مارک تجاری شناخته شده باشید ، از استفاده از نام خود خودداری کنید. نام شما هیچ ارتباطی در مورد تجارت شما ندارد و برای مشتریان بالقوه معنای زیادی نخواهد داشت. حتی اگر می خواهید در آینده تجارت خود را بفروشید یا حتی بخواهید آن را گسترش دهید ، ممکن است برایتان مشکلاتی را ایجاد کند.

اما نمونه های نادری نیز وجود دارد که از نام خود برای کسب و کار استفاده کرده اند و امروزه عملکرد مناسبی دارند مانند شرکت والت دیزنی.

 • نامی را انتخاب کنید که مقیاس پذیر باشد

نامی انتخاب کنید که بتواند تجارت شما را گسترش دهد. اگر فقط کتاب می فروشید ، ممکن است روزی محصولات لوازم التحریر نیز بفروشید. اگر خدمات شما بر اساس منطقه خاصی باشد ، ممکن است به شهرهای دیگر نیز در آینده خدمات دهید. بنابراین ، یک نام گسترده انتخاب کنید که بتواند رشد کسب و کار آینده شما را در بر بگیرد.

 • مطمئن شوید که دامنه مرتبطی دارید

هنگامی که گزینه های نام تجاری خود را محدود کردید ، باید مطمئن شوید نامی که می خواهید استفاده کنید موجود است. بررسی کنید آیا این نام قبلاً به عنوان علامت تجاری ثبت شده یا توسط مشاغل دیگری خریداری شده است. اگر قصد حضور در اینترنت را دارید که قطعاً باید این کار را انجام دهید ، با بررسی نام دامنه اطمینان حاصل کنید که دامنه مورد نظر در دسترس است.

مطمئن شوید که دامنه مرتبطی دارید

نام یک دامنه می تواند بر دیده شدن کسب و کار شما در فضای اینترنت و بازاریاب شما تاثیر قابل توجهی بگذارد. شما لزوما نباید به خاطر عدم در دسترس بودن دامنه مرتبط با نام تجاریتان از آن صرفه نظر کنید. در اینجا چند نکته جایگزین ارائه شده است :

 • اگر دامنه ایی مناسب و یا مرتبط با کسب کار شما از قبل رزرو شده است. به خرید آن فکر کنید که احتمالا شامل هزینه نیز می شود. زیرا یک دامنه کاربر پسند و به یادماندنی ارزش خرید دارد.
 • اصلاح کننده ها را به نام دامنه اضافه کنید. بگویید نام شرکت شما doodco است و یک شرکت طراحی سایت هستید ، اما com قبلاً رزرو شده است. سپس می توانید به دنبال نام دامنه هایی مانند doodcompany.com یا doodcowebdesign.com باشید.
 • در انتخاب دامنه خلاق باشید. امروزه ، مشاغل از دامنه های سطح بالا مختلف استفاده می کنند تا URL های خود را به یاد ماندنی تر کنند.

مشاوره نهایی

انتخاب یک نام ممکن است هنگامی که قصد راه اندازی مشاغل خود را دارید چالش برانگیز باشد ، اما موضوعی برای عذاب وجدان نیست! به یاد داشته باشید که از دوستان ، خانواده یا حتی مشتریان بالقوه نظرات و ایده هایی را بگیرید . همیشه دریافت چند دیدگاه متفاوت ایده بسیار خوبی است .

نام تجاری تنها اولین قدم شما برای ساختن یک برند است. اگرچه این اولین برداشت خوب را برای شما ایجاد می کند ، این شما هستید که می توانید انتظارات مشتری را برآورده کنید و تجارت خود را به موفقیت برسانید.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.