موتور جستجو چیست؟ موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو چیست؟

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 6 دقیقه 26 آبان 1399

با گذشت زمان و پیشرفت بشر در حوزه تکنولوژی، دسترسی افراد به اطلاعات روز به روز پیشرفت قابل توجهی داشته است. امروزه با وجود موتورهای جستجو هیچ سوالی در ذهن کاربران بی پاسخ نخواهد ماند. موتور جستجو یک سیستم نرم افزاری است که به کاربران امکان جستجوی اطلاعات در شبکه جهانی وب را می دهد. با سئو مناسب و ایندکس اطلاعات میلیاردها وب سایت، موتور جستجو می تواند هنگام ارسال درخواست جستجو، صفحات مربوطه را به کاربران ارائه دهد. نتایج (که به عنوان صفحات نتایج موتور جستجو یا SERPS شناخته می شوند) با توجه به مرتبط یا مفید بودن اطلاعات سایت موتور جستجو، برای تعیین صفحه ایی خاص لیست می شوند.

اکثر افراد بر این باورند که موتور های جستجو در لحظه تمام شبکه اینترنت را برای یافتن جواب مورد نظر کاربر بررسی می کنند و بهترین نتایج را ارائه می دهند، باوری کاملا غلط. موتور های جستجو تنها نتایجی را ارائه می دهند که در پایگاه داده شان موجود است. از موتورهای جستجو می توان برای یافتن صفحات، تصاویر، فیلم ها، آدرس های تجاری و انواع دیگر اطلاعات استفاده کرد. موتورهای جستجو این اطلاعات را پیدا و صفحاتی را با توجه به الگوریتم های پیچیده که مرتباً اصلاح می شوند و بهبود می یابند ، رتبه بندی می کنند.

موتور های جستجو چگونه کار می کنند؟

برای نمایش اطلاعات مرتبط و مفید در صفحه نتایج، یک موتور جستجو باید اطلاعات مربوط به بیشترین صفحات وب را ذخیره کند. موتور جستجو این کار را با خزیدن (یا در صورت تمایل اسکن) انجام می دهد و متعاقباً بسیاری از صفحات وب را در پایگاه داده خود فهرست بندی می نماید، سپس می تواند هنگام جستجوی کلمه کلیدی خاص یا مجموعه ای از کلمات کلیدی، آنها را به کاربران ارائه دهد.
وب سایت ها به طور منظم توسط موتورهای جستجو خزیده می شوند، به این معنی که محتوای تازه توسط موتور جستجو شناخته می شود و هنگام رتبه بندی مورد توجه قرار می گیرد. همچنین مدیران وب می توانند به موتور جستجو اطلاع دهند که محتوا گذاری جدیدی اضافه شده است تا اطمینان حاصل شود که در اسرع وقت ایندکس می شود.

موتور جستجو با تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که آن را ایندکس کرده است با توجه به شاخص های اصلی خاص طبق الگوریتم، ارتباط یک صفحه وب خاص را تعیین می کند. در میان بسیاری از عوامل دیگر، این موارد شامل برچسب های متا، عناوین و محتوای واقعی نوشته شده در صفحه ای است که موتور جستجو از آنها عبارات کلیدی ، تصاویر و اطلاعات خاصی را می شناسد که از آنها برای تعیین کیفیت تجربه صفحه وب استفاده می کند.
تنظیمات خاص کاربر همچنین در تعیین اینکه کدام صفحات در نتایج موتورهای جستجو نشان داده شود موثر است. مانند موقعیت مکانی ، سابقه جستجو و هرگونه محدودیت و یا شرایطی که برای جستجو در نظر گرفته اند ، تاثیرات مستقیم دارند .

در چند وقت اخیر، موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ خدمات تبلیغاتی پولی را ارائه داده اند، جایی كه آنها آگهی تبلیغاتی را نمایش می دهند كه به نظر می رسد مربوط به موارد جستجو کاربر است. موتورهای جستجو به جای استفاده از الگوریتم برای تعیین اینکه چه صفحات وبی نشان داده می شوند، تبلیغ بالاترین پیشنهاد را به نمایش می گذارند.

آیا رتبه بالاتر مهم است

از بسیاری جهات، موتورهای جستجو صفحات زرد جدید هستند. تحقیقات نشان می دهد که حدود 76٪ از کاربران از موتورهای جستجو برای یافتن کسب و کارهای محلی استفاده می کنند و 67٪ از کل جستجوها را گوگل تشکیل می دهد. در مقایسه ، بینگ و یاهو! برای 27.1٪ از کل جستجوها استفاده می شود. گوگل به عنوان پرکاربردترین موتور جستجو ، محبوب ترین وسیله برای یافتن اطلاعات و خدمات است و بیش از 5 میلیارد جستجو روزانه در آن صورت می گیرد.
اگر بتوانید رتبه بالایی در منطقه خود برای یک کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار خود دریافت کنید، این امر می تواند از نظر فروش و سوالات بسیار ارزشمند باشد. داشتن یک وب سایت عالی و ارائه خدمات عالی یک چیز است ، اما مردم باید بتوانند در مورد شما اطلاعات کسب کنند و محبوب ترین راه برای کسب اطلاعات از طریق موتورهای جستجو است.

بعلاوه ، آمار نشان می دهد که کاربران معمولاً اطلاعات مورد نظر خود را در یکی از 3 نتیجه اول در نتایج موتورهای جستجو پیدا می کنند، بنابراین نتایج بعدی شانس کمتری برای دریافت ترافیک دارند. در حقیقت ، تقریباً 50٪ از افراد بر روی نتیجه اول کلیک می کنند، در حالی که تعداد بسیار کمی از آنها به صفحات دوم یا سوم می رسند. گفته می شود ، به احتمال زیاد این اعداد تا حدی که کاربران فقط به جستجوی معاملات نگاه می کنند، متفاوت است، جایی که کاربر لزوماً برای پیدا کردن چیزی جستجو نمی کند اما به دنبال خرید است. 
به طور طبیعی این به محصول یا خدمات مورد نظر بستگی دارد، اما به طور کلی کسی که قصد خرید دارد نسبت به شخصی که به دنبال بخشی از اطلاعات می باشد، مایل است در صفحات نتایج موتور های جستجو عمیق تر شود.

بهینه سازی موتور های جستجو

با توجه به مزایایی که با رتبه بندی بالا در گوگل ، بینگ و یاهو به وجود می آید، بازاریابی موتور جستجو به جنبه بسیار قابل توجهی از استراتژی های گسترده بازاریابی برای مشاغل کوچک ، متوسط ​​و بزرگ تبدیل شده است. بهینه سازی موتور جستجو به فعالیت هایی گفته می شود که به طور مثبت در رتبه بندی موتور جستجو در یک وب سایت خاص نقش داشته باشند. تعدادی از فاکتورهای رتبه بندی براساس الگوریتم موتور جستجو، جایگاه را تعیین می کند.
داشتن محتوای منحصر به فرد در وب سایت ارزشمند و بسیار مهم است. که شامل محتوای قابل مشاهده در صفحه و متا تگ ها، عناوین و توضیحات (که در کد منبع HTML هر صفحه وجود دارد) است. ایجاد کاتالوگ پیوندها از وب سایت های با کیفیت و مرتبط راه خوبی برای افزایش جایگاه وب سایت از دید موتورهای جستجو است. با توجه به الگوریتم های موتور جستجو که به طور فزاینده ای هوشمند می شوند ، پیروی از روش های اخلاقی نیز برای موفقیت طولانی مدت مهم است.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.