نحوه استفاده از مدلهای ذهنی در طراحی UX نحوه استفاده از مدلهای ذهنی در طراحی UX

نحوه استفاده از مدلهای ذهنی در طراحی UX

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 11 آبان 1399

طراحی محصول یک رسانه قدرتمند برای فروش محصولات و خدمات جذاب است. طراحان از ابزارهای مختلفی برای درک چگونگی تفکر و رفتار کاربر هنگام معرفی یک محصول استفاده می کنند. به ویژه از طراحان UX انتظار می رود که نحوه تعامل کاربران با یک محصول ، خدمات یا وب سایت را پیش بینی کنند.
یکی از راه هایی که طراحان UX می توانند این کار را انجام دهند استفاده از دانش قبلی کاربرانشان است. دانش قبلی بر نحوه تعامل ما با اشیا و برنامه های جدید به روشی معنی دار تأثیر می گذارد. اگرچه درست است که اکثر مردم دارای مجموعه توانایی های مختلف و دانش خاص در زمینه شغلی شان هستند و این موضوع هر کاربر را منحصر به فرد و متفاوت می کند ، اما طراحان نمی توانند نسخه های مختلفی از تجربیات را متناسب با هر کاربر خاص طراحی کنند.
طراحان می توانند با مراجعه به مدل های ذهنی ، درکی از نحوه تعامل افراد با یک محصول به دست آورند. مدل های ذهنی یکی از با ارزش ترین مفاهیم در تعامل انسان و کامپیوتر است.

مدل ذهنی تجربه کاربری

مدل ذهنی چیست؟

اساسا دانش و تجربیات قبلی در واکنش فرد نسبت به آنچه می بیند، آنچه می شنود و احساس می کند تأثیر می گذارد. آنها به شکل گیری عملکردها و رفتار کمک می کنند و بر آنچه افراد در شرایط پیچیده به آن توجه می کنند تأثیر می گذارند تا نحوه برخورد و حل مشکلات افراد را تعریف کنند.
یک مدل ذهنی نشان دهنده روند تفکر فرد بر چگونگی عملکرد است. قسمت مشکل این است که مدلهای ذهنی می توانند براساس واقعیتهای ناقص ، تجربیات گذشته و حتی برداشتهای شهودی بنا شوند. علاوه بر این، الگوهای ذهنی تمایل دارند بین کشورها و فرهنگ ها متفاوت باشند.

در طراحی UX ، مدل های ذهنی می توانند از طریق آزمایش کاربر، به طراحان در درک و تجزیه و تحلیل مشکلات کمک کنند. یك دلیلی که باعث می شود بسیاری از افراد اشتباهات یا گام های اشتباه مشابهی را مرتكب شوند ، سو تفاهم یا تفسیر اشتباه یك طراح از یك مدل ذهنی می باشد.

مدلهای ذهنی مختلط

مدلهای ذهنی مختلط هنگامی اتفاق می افتد که کاربران نتوانند تفاوتهای کلیدی بین قسمتهای مشابه یک سیستم را تشخیص دهند. این مدلهای ذهنی می توانند بر قابلیت کشف اطلاعات درون محصول یا برنامه تأثیر بگذارند .
یک نمونه آشنا از یک مدل ذهنی مختلط ، ویژگی جستجوگر موتور جستجو گوگل است. برخی از کاربران نمی توانند بین قسمت جستجو در Google.com و قسمت ورود آدرس اینترنتی در یک مرورگر تفاوت قائل شوند. کاربران اغلب نام یک وب سایت شناخته شده را جستجو می کنند و سپس به جای وارد کردن URL سایت حتی بدون"www" و ".com" در نوار URL ، روی پیوند کلیک می کنند.

یک مطالعه مجموعه ای از سردرگمی های مدل ذهنی رایج را ارائه می دهد، که به نظر می رسد برخی از کاربران به طور منظم با آن روبرو می شوند:

  • دستورات مرورگر که در یک برنامه نگهداری می شوند
  • اطلاعات محلی و از راه دور
  • گزینه های ورود و گذرواژه
  • ویندوز در داخل یک سیستم عامل و آنهایی که در داخل یک مرورگر هستند ارائه می شود
  • ویندوز و برنامه ها
  • نمادها و برنامه ها

چگونه مدلهای ذهنی نامرتب را بهبود ببخشیم

طراحان UX می توانند از تست قابلیت استفاده و روش تحقیق UX برای جلوگیری از عدم تطابق مدل های ذهنی استفاده کنند. طراحان همچنین می توانند بر روی تورهای تعاملی ، پردازنده دقیق و بازخورد در زمان واقعی تمرکز کنند تا مدلهای ذهنی نامناسب را بهبود بخشند.
هنگام در نظر گرفتن نمونه هایی از مدل های ذهنی ، یکی از مواردی که باید توجه داشت مربوط به غول جستجو و تبلیغات فوق است. همانطور که اکثر مردم می دانند ، گوگل پرکاربردترین موتور جستجوی وب در طول تاریخ است. این شرکت همچنین بیش از یک دهه است که برنامه های با کیفیت بالا را ایجاد می کند و به دلیل ارائه یک تجربه کاربری برجسته ، مشهور می باشد.
طراحان باید همیشه سعی در بهبود طرح های خود داشته باشند و آنها را مطابق با مدل های ذهنی موجود ارائه دهند. بهتر است برای درک اینکه آیا یک راه حل جدید قبل از راه اندازی یک مدل ذهنی قدرتمند قابلیت اجرا دارد یا خیر، نمونه های اولیه را طراحی کنید و آزمایش بتا انجام دهید .

به عنوان مثال وقتی گوگل ظاهر برنامه تقویم خود را در سال 2017 آپدیت کرد، نتوانست بهترین تجربه را ارائه دهد. گوگل با تغییراتی چشمگیر در رابط تقویم خود ، کاربران را مجبور کرد تا هم با یک طرح جدید و هم با یک مدل ذهنی جدید سازگار شوند. نتایج و بازخورد به خوبی پیش نرفت و تغییرات به خوبی دریافت نشد. خوشبختانه ، گوگل به کاربران اجازه تغییر نسخه اصلی و نسخه تازه طراحی شده را داد و سرانجام پس از جمع آوری بازخورد کاربران ، آنها به طرح اصلی خود بازگشتند.

طراحی مدل های تجربه کاربری

چگونه می توان مدل های ذهنی را بر روی UX اعمال کرد

وظیفه یک طراح این است که اطمینان حاصل کند که طراحی آنها هم نیاز کاربر را برآورده می کند و هم متناسب با مدل ذهنی و انتظارات اوست. طراحان می توانند برای کمک به چند روش برتر طراحی UX مراجعه کنند:

قانون جاکوب

قانون جاکوب می گوید از آنجا که کاربران بیشتر وقت خود را در سایت های دیگر می گذرانند ، انتظار دارند سایت شان به همان روشی که سایت های دیگر بازدید کننده دارند کار کند. برای این کار ، طراحان باید با الگوهایی که کاربران عادت به استفاده از آنها دارند ، طراحی کنند.

رابط کاربری طبیعی

در طراحی ، رابط کاربری طبیعی که در واقع یک رابط کاربری نامرئی با یادگیری مداوم است کاربر از تعاملات پیچیده، بی خبر است. اگر طراحی برای او طبیعی باشد رابط های کاربری طبیعی حس موفقیت فوری را به کاربر می دهند. یک رابط کاربری طبیعی باید متناسب با متن کاربر باشد. یک مثال از رابط کاربری طبیعی زمانی است که کاربر به صفحه اصلی دستگاهی که دارای سیستم عامل اندروید، گوگل یا iOS است ، می رود. کشیدن انگشت بین این صفحات طبیعی است زیرا تقلید از ورق زدن صفحه های یک کتاب کاغذی است. هنگام طراحی برای رابط های کاربری طبیعی ، به موارد زیر توجه کنید: 

  • برای بهره گیری از مهارت های موجود کاربر، تخصص فوری را منتقل کنید.
  • با استفاده از افشای تدریجی ، یک مسیر یادگیری روشن برای کاربران ایجاد کنید ، راهی که به آنها امکان می دهد با مهارت های اساسی شروع کنند و با مراحل کم به چیز پیشرفته تری برسند.
  • از طریق ارتباط مستقیم بین عملکرد کاربر و واکنش رابط کاربر طبیعی ، تعامل مستقیم ایجاد کنید.
  • بار شناختی را محدود کنید.

رابط های کاربری طبیعی روند جدیدی در طراحی UX نیستند. شرکت هایی مانند اپل از طراحی طبیعی برای بهبود تعامل مشتری و ایجاد اشیایی شبیه به دنیای واقعی برای ارتباط با احساسات کاربر استفاده کرده اند. طراحان UX می توانند از همین روش برای ایجاد عناصر و تعاملات استفاده کنند که به کاربران کمک می کند هنگام تعامل با یک برنامه راحت باشند.

افکار نهایی برای طراحان UX

در زمینه طراحی UX ، مدلهای ذهنی همان چیزی هستند که کاربر درباره نحوه کارکرد و تجربه کاربر معتقد است. مدل های ذهنی در مغز کاربر ساخته می شوند و براساس آنچه او از تعاملات گذشته با سایر محصولات ، سایت ها و برنامه ها می دانند ، ساخته می شوند. یادگیری در مورد مدلهای ذهنی UX و نحوه استفاده از آنها (غالباً علاوه بر مدلهای خود یا به جای ما) می تواند به طراحان UX کمک کند تا طرحهایی را ایجاد کنند که برای کاربران منطقی باشد و تجربه ای را ایجاد کنند که به راحتی قابل پیگیری است.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.