نحوه انتخاب فونت برای ایجاد تجربه کاربری مناسب نحوه انتخاب فونت برای ایجاد تجربه کاربری مناسب

نحوه انتخاب فونت برای ایجاد تجربه کاربری مناسب

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 6 دقیقه 24 شهریور 1399

انتخاب فونت مناسب اصلا آسان نیست زیرا می تواند تفاوتی بزرگ بین یک رابط کاربری لذت بخش و آسان با یک رابط کاربری که مردم از آن دوری می کنند، ایجاد کند. انتخاب فونت مناسب برای رابط کاربری آسان، چالش های منحصر به فردی را به وجود می آورد. به هر حال، اهمیت این موضوع فقط در حد انتقال یک پیام متنی نیست.

مطمئنا در زمان طراحی سایت برای شفاف سازی و استفاده آسان به همراه رابط کاربری مناسب، اصولی را رعایت نموده اید که بهتر است با انتخاب یک فونت متناسب، کار اجرایی خود را به درستی به پایان برسانید. با در نظر داشتن این نکات، در ادامه به دنبال مواردی با فونت مناسب برای ایجاد تجربه کاربری خواهیم بود.

تایپوگرافی در طراحی سایت

1. توجه به ارتفاع خطوط

در تایپوگرافی، به فاصله بین خط مبنا و میانگین ارتفاع حروف دقت کنید. تا خوانایی آسانتری را برای مخاطبینتان خلق نمایید. ارتفاع خط اصطلاحی بسیار رایج است که به معنای فاصله بین سطرهای مختلف متن می باشد. ارتفاع خط عامل دیگری در خوانایی متن و حتی هدرها است که در طراحی سایت بسیار مهم است، زیرا باعث می شود متن در نهایت به درستی اسکن گردد. اگر ارتفاع خط کم باشد باعث می شود کاربران خوانایی مناسب را از دست بدهند و اگر خیلی زیاد باشد، به جای قرار دادن متن در یک گروه کلی آن را به اجزای جدا از هم تبدیل می کند.
در طراحی سایت، شما به ندرت فضای زیادی برای متن های بزرگ دارید، بنابراین تایپوگرافی به معنای ایجاد تعادل بین اندازه متن و خوانایی است، از فونتی استفاده کنید که به شما اجازه می دهد کلمات، بدون ناخوانا شدن، کوچکتر دیده شوند.

2. تأکید بر عناصر مهم

 یکی دیگر از عوامل اصلی، تأکید بر برخی عناصر در محتوای اصلی است. که شامل برجسته سازی لینک ها، پررنگ بودن متن های مهم و نشان دادن نقل قول ها می شود. همانطور که می دانید، ایجاد نقاط تمرکزی در تایپوگرافی سایت بسیار ضروری می باشد. این نقاط به شکستن متن یکنواخت کمک می کنند. با ارائه این نقاط تمرکزی، متن بسیار قابل درک و خوانا به نظر می رسد. پررنگ بودن خطوط اصلی متن بلافاصله نظر کاربر را به خود جلب می کند و بنابراین یک عنصر بسیار مهم در ارائه اطلاعات مهم به حساب می آید.

3. سازگاری محتوای متنی

سازگاری اغلب به عنوان یک تکنیک مهم برای قابلیت های استفاده شده در طراحی سایت در نظر گرفته می شود، اما در مورد خوانایی نیز صدق می کند. سازگاری در سلسله مراتب برای یک طرح کاربر پسند، مهم است. این بدان معناست که همه عناوین دارای اهمیت یکسان در سلسله مراتب، باید از اندازه ی واحد، رنگ و قلم یکسان برخوردار باشند. به عنوان مثال، همه عناوین <h1> در یک مقاله باید یکسان به نظر برسند. زیرا این سازگاری هنگام اسکن، یک نقطه تمرکز آشنا را برای کاربران فراهم می کند و به سازماندهی محتوا کمک می نماید.

4. خوانایی کلی

مهم است که از فرم حروف به تنهایی فاصله بگیرید و خوانایی کلی یک فونت را در سطح کلمه در نظر داشته باشید. با استفاده از یک فونت با تجربه کاربری خوب، شما باید قادر باشید کلمات را بدون زحمت تشخیص دهید.

انتخاب فونت مناسب در طراحی سایت

5. انعطاف پذیری کامل با رابط کاربری

شما می توانید رابط کاربری کامل را با یک فونت طراحی کنید، اما داشتن وزن ها و سبک های متنوعی که در اختیار شماست بسیار مفید می باشند. طراحان مدت ها پیش فهمیدند که تغییرات خاص در طراحی اندازه ی متفاوت فونت ها قابل توجه هستند، به همین دلیل سبک های مختلفی از یک فونت را در صفحه نمایش، عنوان و غیره مشاهده خواهید کرد.
بنابراین اگر رابط کاربری شما انواع مختلفی از محتوا مانند برچسب، متن راهنما، زیرنویس و عناوین را شامل شود، پشتیبانی از اکثر انواع فونت متن های مختلف برای تایپوگرافی شما بسیار مفید خواهد بود. در واقع رسیدگی به این موضوع یک پاداش از تجربه ی کاربری مناسب و استقبال مخاطبین است، زیرا به شما امکان می دهد بصورت صریح و بدون خطر از بین رفتن انسجام در طراحی ها، محتوای موثرتان را انتقال دهید.

6. ایجاد تناسب با هدف سایت

بسیاری از فونت ها برای استفاده خاص طراحی شده اند، بنابراین انتخاب فونت ساخته شده متناسب با هدف سایت با ارزش است. شما می توانید فونت هایی را برای خواندن انتخاب کنید که چشم را برای مطالعه طولانی مدت اذیت نکند.

7. همسو بودن با برند

نکته دیگر و بسیار مهم این است که شما مطمئن شوید فونت رابط کاربری تان با نام تجاری کلی سایت همسو شود. اگر به دنبال فونت هایی برای محتواهای سرگرم کننده هستید یک فونت با تایپ خاص و متفاوت می تواند کمک کننده باشد. فقط به یاد داشته باشید که فرم های حرکتی و عجیب می توانند در رابط های کاربری بهینه نباشند.
معمولاً با یک نگاه می توانید نوع فونت و نحوه ارتباط آن با برند سایت خود را کاملاً درک کنید. اما ما نمی خواهیم این ارزیابی را تا همین جا محدود کنیم. از آنجا که پاسخ شما به یک فونت ذهنی است، می توانید از دیگران بپرسید که چگونه به گزینه های بالقوه شما پاسخ می دهند. همچنین ممکن است بخواهید به تاریخچه فونت و هدفی که تایپگر سعی در ایجاد آن داشته است، نگاهی بیندازید.

8. در نظر گرفتن حاشیه های متنی

در واقع فضای سفید کمک می کند تا چشم کاربر مجبور به تمرکز بر روی متن مورد نظر شما شود. بنابراین نمی توان تاثیر فضای سفید بر جریان خوانایی محتوا را نادیده گرفت. حاشیه یکی از بهترین عناصر فضای سفید است و عناصر متن را به خوبی پشتیبانی می کند.
حاشیه ها در هر دو طرف چشم کاربر را مجبور به تمرکز، بر محتوای اصلی مقاله می کند.همچنین حاشیه ها مقاله را به طریقی دیگر پشتیبانی می نمایند. آنها به جداسازی محتوا از بقیه طرح اصلی می پردازند.

9. کنتراست را حفظ کنید

مهمترین نکته در حفظ کنتراست این است که در یک محدوده قابل خواندن برای پس زمینه ، از رنگ هایی استفاده کنید که بسیار لطیف و ملایم تر از رنگ متن اصلی هستند. این امر اجازه می دهد تا چشم کاربر روی متن متمرکز شود و پس زمینه حواس او را پرت نکند.

مطمئن باشید رعایت کردن تمام مواردی که عنوان شد می تواند کمک شایانی به پیشرفت کاری شما در زمینه بهبود کارایی سایت به همراه آورد. قطعا جز مواردی که بیان شد اصول دیگری نیز وجود دارد که ممکن است شما آن را تجربه کرده باشید. نکته ی مهم تاثیراتی است که شما در پی اجرای هر مورد توانسته اید به دست آورید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.