طراحی سایت منطبق با سرچ کنسول جدید گوگل طراحی سایت منطبق با سرچ کنسول جدید گوگل

طراحی سایت منطبق با سرچ کنسول جدید گوگل

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 4 دقیقه 27 اسفند 1397

سرانجام و بعد از یکسال برررسی و آزمایش بر روی سرچ کنسول نسخه بتا، گوگل از نسخه جدید و تکامل یافته سرچ کنسول خود رونمایی کرد. گوگل نسخه بتای خود را که کمی قبل تر فقط مخصوص افراد خاصی بود را همگانی کرد تا بتواند از تمام کاربران خود فیدبک های لازم را دریافت کند. گوگل سرچ کنسول یک سرویس رایگان و کاربردی از سوی گوگل میباشد که با استفاده از آن میتوانید به بررسی مشکلات احتمالی و همچنین بهبود عملکرد خود در قسمت جستجوی گوگل بپردازید.

اگرچه هیچ اجباری در ثبت سایت شـما در سرچ کنسول گوگل وجود ندارد، اما با ثبت سایت خود در آن، علاوه بر اینکه به گوگل کمک کرده‌اید که سریعتر صفحات شما را ایندکس گذاری کند، میتوانید از قابلیت های فراوان این ابزار هوشمند نهایت بهره را ببرید. حال به بررسی تغییرات سرچ کنسول گوگل بعد از نسخه قدیمی آن میپردازیم:

  • تغییر منوی اصلی

گوگل با اضافه کردن تمام گزینه ها و ایجاد یک فهرست کاربردی در قسمت سمت چپ صفحه، به نوعی قصد داشته است تا با استفاده از المان های گرافیکی، کمی از بی روحی نسخه قدیمی خود بکاهد. همچنین با اینکار، میتوان گفت که حتی کاربران عادی نیز میتوانند راحت تر از قبل از این ابزار گوگل استفاده کنند.

  • بررسی عملکرد هوشمندانه‌تر وبسایت‌ها

یکی از مهمترین تغییرهای اعمال شده از نظر کاربران، قابلیت های جدید در گزارش ها یا همان Performance میباشد. با استفاده محدوده های زمانی متنوع (Data Range)، وبمستران قادرند تا به صورت مشخص تر و دقیقتری عملکرد وبسایتها را زیر نظر داشته باشند. علاوه بر بازه های زمانی ای که گوگل در اختیارتان قرار میدهد، میتوانید در قسمت Custom، بازه زمانی ای که برای شما اهمیت دارد را وارد کرده و نتایج را بررسی کنید.

  • گزارش کاملتر ایندکس‌ها

گزارش صفحاتی که ایدکس گذاری شده‌‌اند در مقابل صفحاتی که هنوز گوگل به بررسی آنها نپرداخته است، یکی از محسوس ترین تغییرات نسخه جدید سرچ کنسول میباشد. دقیقا این بخش را میتوان به عنوان جایگزین نسخه قبلی خود، یعنی گوگل ایندکس نامگذاری کرد. گوگل با اضافه کردن جزییات بسیار بیشتر به این بخش و بهبود گرافیک آن، رنگ و بویی تازه به این بخش بخشیده است.

در این قسمت با چهار وضعیت کلی روبه رو میشویم:

  1. ارور (error)
  2. هشدار(warning)
  3. معتبر(valid)
  4. حذف شده‌ها(excluded)

ارورها در واقع معرف صفحاتی از قبیل Redirect، صفحات 404، خواسته های غیرمجاز(401)، صفحاتی که مشکل کرال شدن دارند و مواردی این چنینی میباشند. هشدارها معمولا بیانگر صفحاتی هستند که اگرچه ایندکس شده‌اند اما ممکن است توسط Robots.txt بلاک شده‌اند. صفحات معتبر(Valid) هم صفحاتی هستند که یا شناخته شده و ایندکس شده‌اند، یا فقط ایندکس شده اند و یا در سایت مپ حضور ندارند.

و اما صفحات (Excluded)، مربوط به صفحاتی میشوند که مشکلاتی از قبیل کرال شدن، ایندکس شدن و صفحاتی که مسایل قابل قبول و قانونی از جهت گوگل را رعایت نمیکنند مربوط میشود.این صفحات اغلب توسط گوگل به خاطر یکی از دلایل بالا حذف شده و URL موردنظر از بین میرود.

  • گزارشات AMP

amp

در نسخه جدید سرچ کنسول، ارتقا و بهبود گزارشات AMP درست مانند قسمت بررسی ایندکس‌ها تغییرات محسوسی ارایه میشود.این بخش نیز تقریبا مانند قسمت گزارش صفحات صفحات موبایل در نسخه قدیم سرچ کنسول میباشد.

  • گزینه "manual actions"

گوگل با گنجاندن این گزینه در نسخه جدید سرچ کنسول خود، میخواهد اطمینان حاصل کند که برای هر کاربر در هر دو نسخه قدیم و جدید قابل دسترس میباشد.

  • "Test live" برای بررسی URL

با استفاده از این قابلیت جدیدی که در سرچ کنسول جدید گوگل قرار گرفته است، از این پس میتوانید به صورت مستقیم و سریع، به بررسی و تست URL های ثبت شده وبسایت خود بپردازید. در نسخه قدیم اینطور بود که گوگل تنها URL  هایی را مورد بررسی قرار میداد که قبلا به بررسی انها پرداخته بود؛ اما اکنون، در همان لحظه مجددا به بررسی و به اصطلاح به کرالینگ آنها میپردازد. با استفاده از این قابلیت جدید، میتوانید به دیباگینگ و رفع مشکل احتمالی لینکهای وبسایت خود بپردازید و پس از رفع مشکل، از گوگل بخواهید تا مجددا به ایندکس گذاری وبسایت شما بپردازد.

جمع‌بندی

به طور کلی، نسخه جدید سرچ کنسول گوگل در بسیاری از موارد پیشرفت چشمگیری داشته است، از بهبود رابط کاربری گرفته تا بررسی جزئییات بیشتر مطابق میل وبمستران، همگی باعث شده‌اند تا باز هم سرچ کنسول به عنوان یکی از معتبرترین ابزارهای آنالیز وبسایت شناخته شود. اما مطمئنا همچنان کارهای بسیاری است که گوگل در فکر به انجام رساندن آنها میباشد و در آینده‌ای نه چندان دور، میبایست بازهم منتظر تغییرات احتمالی گوگل بمانیم.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.