نکات مهم در طراحی سایت موبایل فرندلی نکات مهم در طراحی سایت موبایل فرندلی

نکات مهم در طراحی سایت موبایل فرندلی

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 22 شهریور 1399

مردم فقط برای رفع نیاز جستجو در وب، از تلفن همراه استفاده نمی کنند، بلکه به دلیل استفاده راحت و ساده هر کجا و هر زمان از طریق گوشی تلفن همراه، مطلب مورد نظر خود را جستجو می کنند. به خصوص در کشورهای در حال توسعه، که دسترسی به تلفن های تحت وب برای آنها بسیار راحت تر از کامپیوتر است.

بنابراین طراحی سایت باید به گونه ای انجام پذیرد که مردم بتوانند بدون نیاز به کامپیوتر و لپ تاپ، با گوشی های هوشمند نیازهایشان را برآورده کنند. با طراحی ثابت و استراتژی های محتوا در تمام سیستم عامل ها، می توان یک تجربه یکپارچه را به مردم ارائه دهیم.

طراحی سایت پاسخگو در مقابل طراحی  سایت انطباقی

اولین انتخاب شما در هنگام شروع طراحی در دنیای موبایل این است که: آیا از طراحی پاسخگو استفاده کنید یا طراحی انطباقی. تفاوت این دو را در ادامه با هم بررسی می کنیم.

طراحی سایت موبایل

طراحی سایت پاسخگو

طراحی سایت پاسخگو یا RWD برای اطمینان از این موضوع اجرا می شود که آیا وب سایت شما به دستگاهی که در آن مشاهده می شود پاسخ می دهد، به عبارت دیگر، وب سایت شما زمانیکه توسط تلفن همراه اجرا می شود به همان صورت باقی می ماند و ضمن ثابت ماندن محتوای اصلی سایت با سازماندهی و تغییر اندازه داده ها، تجربه کاربری بهتری را برای مخاطبین تلفن همراه ایجاد می نماید.

درسایت های ریسپانسیو، اساساً یک طرح برای سایت خود طراحی می کنید، سپس آن را با اندازه های مختلف صفحه تنظیم می نمایید. تا در نهایت برای کاربر این دیدگاه پیش آید که از هر دستگاهی استفاده می کند، اساساً همان سایت را می بیند. بنابراین تمام محتوا و عملکردی که انتظار دارند از سایت در دسکتاپ ببینند در دستگاه تلفن همراه نیز دریافت می کنند.

سایت های پاسخگو نگهداری و به روزرسانی را آسان تر می کنند زیرا شما فقط کافی است تغییرات را یک بار در سایت اعمال کنید. بعلاوه، رعایت پاسخگو بودن سایت در آینده برای شما کارآمدتر است، زیرا در صورت محبوب شدن سایت مجبور به ایجاد طرح جدید نخواهید بود.
با این اوصاف، حتما مراقب مواردی مانند بهینه سازی تصویر و نمایش داده های رسانه ای باشید، زیرا می توانید تجربه کاربری بهتری را به کاربران گوشی های هوشمند ارائه دهید.

مزایای طراحی سایت پاسخگو

  • یک تجربه ثابت در بین دستگاه ها
  • نگهداری آسان تر
  • آینده نگری

عیب طراحی سایت پاسخگو

  • ممکن است از نظر سرعت کمی کند تر از سایت های انطباقی باشد

طراحی سایت انطباقی

طراحی سایت انطباقی ​​یا AWD به جای پاسخ به دستگاه های مختلف، از طراحی های منحصر به فرد برای عرض ها و صفحه نمایش های مختلف استفاده می کند. بنابراین هر طراحی سازگار با تجربه اصلی شما خواهد بود.
طراحی سایت تطبیقی به جای پاسخ دهی روان به دستگاهی که افراد برای مشاهده سایت شما از آن ها استفاده می کنند، با استفاده از "نقاط شکست" (عرض صفحه ای که تصمیم دارید طراحی متفاوتی را در آن ارائه دهید) تصمیم می گیرد کاربر کدام طراحی را ببیند. این موضوع می تواند انعطاف پذیری بیشتر این طراحی را به نمایش گذارد و به شما اجازه می دهد سایت خود را برای زمینه های مختلف سفارشی سازی کنید.

مزایای طراحی سایت انطباقی

معایب طراحی سایت انطباقی

  • وجود تعداد زیاد دستگاه های کامپیوتری و هوشمند متفاوت
  • عدم اثبات در آینده برای زمانیکه دستگاه ها تغییر کنند.

تست اجرای نتیجه برای ایجاد تجربه کاربری

از هر روش که برای طراحی سایت موبایل استفاده می کنید باید به این نکته توجه نمایید که هرگز این تصور درست نیست که می توانید بهترین تجربه کاربری برای دستگاه های مختلف را به طور کامل ارائه کنید. طرح های خود را در مجموعه وسیعی از دستگاه ها بررسی کنید تا مطمئن شوید که عملکرد مطلوبی دارند و به همان اندازه برای تحقق اهدافی که برای آن تعریف کرده اید قابل اجرا می باشند.

طراحی سایت ریسپانسیو

ملاحظات محتوا برای کاربران تلفن همراه

از آنجا که مردم اغلب اوقات، برای انجام کارهای خود از وب تلفن همراه استفاده می کنند، شما باید محتوای خود را با توجه به تلفن همراه شکل دهید. در ادامه چند نکته که هنگام طراحی و ایجاد محتوا باید به آن توجه شود را با شما مرور خواهیم کرد:

ناوبری را ساده نگه دارید

دیگر جایی برای مگا منوها در تلفن همراه وجود ندارد و منوی کشویی نیز نیاز به پیاده سازی دقیق دارد. بنابراین راه حل مناسب، قرار دادن محتوا در کوچکترین فضای ممکن است.
راه حل: ساده سازی
مهمترین جنبه های سایت خود را در پیمایش اصلی برجسته کنید و از طریق محتوای صفحه اصلی ، مسیرهای دسترسی به صفحات دیگر را به افراد ارائه دهید.

اگر برای یک شرکت نرم افزاری در حال طراحی سایت هستید، ممکن است اطلاعات اصلی شما شامل: ویژگی ها، محصولات، قیمت گذاری، برنامه ها و یک صفحه متمرکز بر محتوا مانند بلاگ یا مقالات باشد. صفحات دیگر مانند درباره ی ما، تماس با ما یا ... می توانند از قسمت محتوای اصلی، لینک داده شوند یا به یک لیست پیوند در پاورقی یا فوتر شما منتقل شوند. اگر قرار است سایت رستوران بسازید باید مطمئن شوید که اطلاعات منو، مکان و ساعت کاری خود را برجسته کنید و حتما توجه نمایید که، فهرست خود را به صورت فایل پی دی اف ارائه ندهید.

اگر در حال طراحی سایت فروشگاهی بزرگی هستید، باید عمده ترین دسته بندی ها را انتخاب کنید، مثلاً مردان، زنان و کودکان. همینطور برای هر کدام از این دسته بندی ها محتوای مناسب را قرار دهید. به علاوه، گزینه ی جستجو را به یک گزینه برجسته تبدیل کنید تا افراد بتوانند به راحتی مواردی را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.

از گوگل ایده بگیرید

اطمینان حاصل کنید که فناوری جستجوی شما پیش بینی را امکان پذیر می نماید. زیرا با اینکه مردم روزانه ساعت های زیادی را با گوشی تلفن همراه کار می کنند اما باز هم ممکن است تایپ کردن آن ها دچار خطا شود.
با ساده نگه داشتن پیمایش، نه تنها یک تجربه کاربری بهتری را در تلفن همراه ایجاد می کنید، بلکه سایت خود را برای هر کاربر، ساده ارائه می دهید. بنابراین می توانید روی پیام اصلی خود و رفتارهایی که می دانید مردم به دنبال آن هستند، متمرکز شوید. همچنین فراموش نکنید که دکمه های خود را با اندازه مناسب تنظیم کنید و فضای خالی و کافی را در اطراف لینک های متنی ایجاد نمایید.

محتوای خود را ثابت نگه دارید

نکته بسیار مهم این است که در مورد الگوی رفتاری اکثر مخاطبین که بیان می کند "مردم از طریق تلفن همراه مطالب را نمی خوانند" نگران نباشید. زیرا اگر هیچ کس محتوای متنی شما را از طریق تلفن همراه نخواند، احتمالاً باید قبل از سرزنش مخاطب یا دستگاهی که از آن استفاده می کنند، محتوای خود را مقصر بدانید.

شاید باور کردن آن سخت باشد اما، در واقع خوانندگان وقت بیشتری را صرف خواندن داستان های طولانی مدت در دستگاه های تلفن همراه می کنند تا در دسکتاپ . شاید به این دلیل است که خواندن مطالب در این دستگاه های تلفن همراه قابل دسترس تر می باشد.

بهترین راه برای قرار دادن تبلیغات در سایت

بدیهی است که شما نمی خواهید در یک صفحه بازاریابی، برای همیشه در مورد یک ویژگی یا محصول، مطلب ارائه دهید. این موضوع فقط خطر از دست دادن مشتریان بالقوه را به همراه می آورد. در صفحات محتوا نیازی به توضیحات اضافی در مورد ویژگی های یک محصول نیست. بلکه بهتر است، به سرعت و واضح توضیح دهید که هر محصول یا ویژگی چه چیزی را امکان پذیر می کند، سپس لینکی را برای کسب اطلاعات بیشتر ارائه دهید. در اینصورت اگر قصد خرید داشته باشند وارد لینک شما می شوند و در غیر اینصورت به پیمایش ادامه می دهند.

باز شدن لینک پیوندها در همان پنجره

اکثریت قریب به اتفاق ما، زمانیکه بر روی یک لینک کلیلک می کنیم و آن لینک در صفحه ی جدیدی از گوشی موبایل باز می شود، متنفر هستیم. بنابراین برای حفظ تجربه ی کاربری مناسب از قرار دادن لینکی که در پنجره ی جدید باز شود خودداری کنید. خود شما زمانیکه با این حالت رو به رو می شوید چه می کنید. حتی ممکن است آن صفحه را برای همیشه ترک کنید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.