هفت استراتژی بازاریابی محتوا در جهت برندسازی و افزایش فروش هفت استراتژی بازاریابی محتوا در جهت برندسازی و افزایش فروش

هفت استراتژی بازاریابی محتوا در جهت برندسازی و افزایش فروش

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 12 دقیقه 23 بهمن 1398

بازاریابی دیجیتال با چنان سرعتی پیش می رود که از ایجاد استراتژی های بازاریابی محتوا پیشی گرفته است. ما در این مقاله به برخی از بهترین استراتژی های بازاریابی اشاره می کنیم. که برای سایر سایت های فروشگاهی و برندهای مختلف نتیجه بخش بوده و می تواند الهام بخش شما باشد. برندهای متعددی وجود دارند که استراتژی های بازاریابی با محتوای متنوع را به سود خود، اتخاذ کرده اند. اما چگونه و چرا این مارک ها موفق بوده اند و چگونه می توانید استراتژی های بازاریابی محتوایی آنها را اتخاذ کنید؟
ما به هفت استراتژی بازاریابی محتوا، همراه با نمونه هایی از برندهایی که با موفقیت این استراتژی ها را پیاده کرده اند، اشاره می کنیم.

1. بازاریابی محتوای خود را شخصی کنید

ایجاد این شخصی سازی کار دشواری است، اما شرکت ها باید بپذیرند که کاربران اینترنتی از فروش به آنها خسته شده اند. مردم برای آموزش ، سرگرمی و خواندن اخبار از اینترنت استفاده می کنند. هنگامی که در حال استفاده از رسانه های اجتماعی خود هستند ، نمی خواهند پست هایی را مشاهده کنند که آخرین محصول شرکت شما را اعلام می کند. اما واقعیت این است که شما محصولات و خدماتی برای فروش دارید که اگر مردم تمایل به خرید آنها ندارند، پس شما به چه صورت باید محصولاتتان را برای فروش نشان دهید؟
استراتژی های بازاریابی محتوای شما باید فراتر از فروش محصولات تان باشد. به این صورت که باید تلاش کنید محصول یا خدمات خود را به عنوان چیزی که ارزش زندگی مشتری شما را افزایش می دهد قرار دهید. وفاداری مشتری یک نیروی محرکه برای پیشرفت مشاغل است، قبل از اینکه مشتری های جدید بدست آورید، شما می توانید این کار را با شخصی سازی حضور کاربران در بازاریابی انجام دهید. نکات، ترفندها و آموزشهایی را ارائه دهید که به نفع مخاطب هدف شما باشد. اگر در این راستا از ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید ایمیل های خود را با نام مشتریان برای آنها بفرستید. شخصی سازی بازاریابی محتوا به شما امکان می دهد ارتباط مستقیمی بین برند و مشتریان خود ایجاد کنید.

مثال: نتفلیکس Netflix
نتفلیکس یک سایت به شدت داده محور است و از راه شخصی سازی تجربه کاربر می تواند سود زیادی ببرد. هر بار که کاربر چیزی را تماشا کند، یا تماشای آن را متوقف کند در نهایت گویای این مطلب است که او یک محصول را دوست دارد یا ندارد. این سایت به طور دقیق تمام رفتارهای مشتریان را بررسی می کند تا مطمئن شود که بیشترین تجربه ی ممکن از حضور کاربر را در اختیار گرفته اند و بر همان اساس خدمات خود را ارائه دهند.

بازاریابی محتوا

2. وبلاگ نویسی مهمان

اکثر مارک ها وبلاگ خود را در وب سایت خود و وبلاگهای مهمان نشر می دهند. این موضوع برای سئو عالی می باشد و می تواند باعث ایجاد ترافیک بالا در وب سایت شما شود. به همین دلیل وبلاگ نویسی مهمان اکنون به جنبه ای محبوب از بازاریابی محتوا تبدیل شده است. افراد به دلیل مشاوره و استفاده از نکات و تجربیات در یک زمینه انتخاب شده، به متخصصان آن نوشته مراجعه می کنند. این موضوع نه تنها یک راه عالی برای برقراری ارتباط بین برندهای مشابه است ، بلکه به بروزرسانی محتوای وبلاگ ها نیز کمک می شود.

مثال: موز Moz
یکی از مهمترین صداها در بازاریابی دیجیتال ، Moz ، وب سایت نرم افزار SEO ، است که برند خود را با کمک وبلاگ نویسی مهمان ساخته است. وبلاگ Moz به طور مرتب با پست هایی از کارشناسان داخلی خود و همچنین کارشناسان بازاریابی دیجیتال از شرکت ها و متخصصان بازاریابی دیگر به روز می شود. شما نیز می توانید خدمات بازاریابی خود را با همین روش ارائه دهید تا نام و ارزش برند شما در سراسر حوزه دیجیتال گسترش یابد.

3. نمایش محصولات و خدمات در حال استفاده

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم مردم در اینترنت نمی خواهند به آنها فروخته شود، بنابراین علاوه بر شخصی سازی مطالب برای آنها، روش دیگری نیز برای رسیدن به مشتریان سرسخت وجود دارد. استراتژی بازاریابی محتوای خود را، برای نشان دادن خدماتتان به مشتریان بالقوه تنظیم کنید. بهترین راه برای انجام این کار نشان دادن محصولات در حال مصرف؛ در وب سایت ، رسانه های اجتماعی و بازاریابی ایمیل است. حتی برای تاثیر بیشتر می توانید، از تصاویر خود منفعلانه و به تنهایی استفاده نکنید، تا نشان دهید که اشخاص دیگر چگونه از این محصول استفاده می کنند.
اما این روش ممکن است برای کسانی که بر روی خدمات کار می کنند، دشوار باشد، کاری که می توانید انجام دهید این است که پس از استفاده از خدمات توسط مشتریان، رضایت و حسن انجام کارتان را در کنار تصویری از آن مشتری در وبسایت و رسانه های اجتماعی خود نشان دهید.

مثال: نایک Nike
نایک یک برند مشهور بین المللی ورزشی است و آنها سالها وقت داشتند که ابزار بازاریابی محتوایی خود را کامل کنند، در نتیجه شما می توانید با دقت، استراتژی بازاریابی آنها را تحلیل کنید تا به عوامل موثر بر موفقیتشان دست یابید. نایک از جنبه داستان گویی برند خود بهره می برد و با نشان دادن استفاده از محصولاتش فراتر از آنچه آنها می تواند برای مشتریان خود انجام دهند را به تصویر می کشد. در حقیقت ، نایک فقط محصولات خود را در حال استفاده نشان نمی دهد بلکه نشان می دهد چگونه محصولاتش برای مشتریان سبک زندگی جدید را خلق کرده است.

4- پشت سر یک علت اجتماعی باشید

پررنگ کردن یک هدف اجتماعی یا مبارزه با شرارت اجتماعی ، چشم اندازهای برندهای تجاری را بیشتر نمایان می کند. اگر می خواهید به نسل های جوانتر توجه داشته باشید ، موضع گیری شدید در برابر یک مسئله سیاسی می تواند پایگاه مشتریان شما را گسترش دهد و به شما در ایجاد تغییر واقعی کمک کند. اما در نهایت انتخاب این روش اگر به صورت نا به جا باشد می تواند نتیجه معکوس دهد به همین دلیل همه افراد این استراتژی را نمی پذیرند. 

مثال: ژیلت Gillette
در اوایل سال 2019 ژیلت با تبلیغ قدرتمندی علیه مردان سرو صدای زیادی ایجاد کرد نه تنها ویدیوی YouTube بیش از 32 میلیون بازدید (تا به امروز) دریافت کرد ، بلکه با صدای بلند مورد تحسین فعالان و مشتریان قرار گرفت. پس از انقلاب جهانی #MeToo ، این تبلیغ به موقع بود. قطعا این انتخاب و تصمیم آسان نمی باشد، گروه کمی از مردان تبلیغ و مارک "ضد مرد" را مردود اعلام کردند ، اما در بیشتر موارد ، واکنش ها مثبت بود.
انتخاب یک مسئله اجتماعی برای نشان دادن برندتان کار ساده ای نخواهد بود زیرا شما نمی خواهید به اشتباه تاریخ برندتان را نابود کنید. می توانید مخاطبان و معاصران خود را بررسی کنید تا تصمیم بگیرید که بهترین انتخاب برای استراتژی بازاریابی محتوا شما چیست  و سپس تصمیم خود را اجرا کنید.  

5- فن آوری های جدید را امتحان کنید

استراتژی های بازاریابی محتوا دائما در حال تغییر است و شما باید این تغییرات را بپذیرید و بر این اساس سازگار شوید. چندی پیش، بازاریابی محتوا در حوزه وبلاگ نویسی و رسانه های اجتماعی بسیار قدرتمند بود. اکنون به پادکست ها ، vlog ها یا ویدئو بلاگ ،AI (هوش مصنوعی) ، VR  (واقعیت مجازی یا Virtual Reality که در واقع محیطی است کامپیوتری، که شباهت زیادی از لحاظ ابعاد تصویری و صدا به واقعیت ملموس و دنیای واقعی دارد.) و AR (یا Augmented Reality یک نسخه پیشرفته از واقعیت است که در آن دیدگاه های مستقیم یا غیرمستقیم محیط های دنیای فیزیکی را با تصاویری که توسط کامپیوتر ساخته شده در دید کاربر، نسبت به دنیای واقعی تقویت می کند) منتقل شده است. حتی در طیف رسانه های اجتماعی ، فیس بوک ، توییتر، اینستاگرام و برخی از کانال هایی که به سرعت در حال پیشرفت هستند، توسعه یافته است.

استراتژی بازاریابی محتوای شما باید این فناوری های جدید را در بر گیرد. اما حتما توجه کنید با توجه به سرعت بالای پیشرفت این نوع بازاریابی ممکن است قبل از شروع فعالیت تان استفاده از این روش ها کم رنگ شوند بنابراین این بدان معنا نیست که شما به آخرین متد روز می پیوندید، پس خیلی سریع شروع کنید.
وضعیت پیرامون و رقبای خود را ارزیابی کنید تا ببینند چه کاری انجام می دهند. سپس روشهایی با استفاده از فناوریهای جدید، به تبلیغات و محتوای سایتتان اضافه کنید.

مثال: تویوتا Toyota
در سال 2019 ، تویوتا از برنامه ای رونمایی کرد که به کاربران امکان می داد موتور هیبریدی را بهتر بشناسند. برنامه AR با استفاده از تصویربرداری از فضای داخلی خودرو روی محصول کار می کرد و کاربر می تواست بر روی یک منطقه ضربه بزنید تا ببیند آن قسمت به چه شکل است و چگونه کار می کند. این تجربه از مشتریانی که به مدل هیبریدی تویوتا عادت نداشتند ، بسیار کمک کرد. زیرا به سوالاتشان به طریق تجربه تعاملی پاسخ داده شد. استفاده از فن آوری های جدید می تواند به شما در افزایش تجربه کاربر کمک کند و نگرانی هایی که ممکن است درباره محصول یا خدمات جدید داشته باشید را برطرف می کند.

تولید محتوا و برند سازی

6. محتوای تولید شده توسط کاربر

ایجاد محتوا تکراری و یا ثابت، بهترین راه برای سودآوری در بازاریابی دیجیتال نیست. اگر می خواهید یک جریان پایدار از محتوای با کیفیت بالا تولید کنید ، باید خلاق و ایده پرداز باشید. تعدادی از برندها جایگزین مناسبی برای ایجاد محتوای پایدار با استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC: User-generated Content ) پیدا کرده اند. UGC  نه تنها بازاریابان محتوا را بدون هیچ مشکلی در ایجاد زمینه های تولید محتوا نجات می دهد ، بلکه تعامل و شخصیت پذیری را نیز به استراتژی بازاریابی محتوای برند می افزاید. UGC که اغلب به عنوان مسابقه در شبکه های مجازی برگزار میشود ، نتایج بسیار خوبی را برای بازاریابان نشان داده است.
مردم عاشق این هستند که ببینند چه کسانی در دنیا از برند مشخص و مورد نظرشان استفاده می کنند؛ این اتفاق است که می تواند یک برند را انسانی کند و شواهدی از یک برند دوست داشتنی ارائه دهد. همچنین باعث می شود محتوای قابل اشتراک گذاری در زمان کم بتواند نتیجه عالی را ایجاد کند.

مثال: واربی ​​پارکر Warby Paker
واربی پارکر برندی است که عینک می فروشد شاید احتمال دهید که محتوای آنها هیجان انگیز نخواهد بود اما آنها از UGC استفاده کرده اند تا محصولات و مشتریان خود را به نمایش بگذارند. آنها غالباً فیلم ها و عکسهایی را منتشر می کنند که توسط مشتریان راضی ارسال می شود. محتوای آنها به عنوان اثبات اجتماعی برای سایر مشتریان عمل می کند و می تواند تولید محتوای آنها را متنوع تر نماید. آنها با درخواست ارسال تصاویر یا فیلم ها از مشتریان و شکیل کردن جعبه های عینک، دنبال کنندگان خود را در ایجاد محتوا درگیر می کنند.

7. تکرار مطالب

ما در مورد چگونگی UGC به بازاریابان در صرفه جویی در وقت و انرژی صحبت کرده ایم.  اما این تنها روشی نیست که بازاریان می توانند از آن استفاده کنند؛ تکرار مطالب نیز همان تأثیر را بر ایجاد نتیجه ی خوب خواهد داشت. به جای ایجاد انواع جدیدی از مطالب بطور منظم ، محتوای موجود خود را بررسی کنید و ببینید که چگونه می توانید آن را به شکل دیگری به روز کنید یا از آن استفاده نمایید .
روش های مختلفی برای تکرار مجدد محتوا وجود دارد برای مثال ، می توانید از یک وبلاگ مجزا با محتوای اینفوگرافیک بهره ببرید، یا همان مطلب را در چندین پست رسانه اجتماعی، وبلاگ یا پادکست قرار دهید.تکرار مطالب به همان اندازه ی تخیل شما بی حد و مرز است و نه تنها باعث صرفه جویی در وقت شما می شود بلکه باعث می شود مطالب شما بیش از حد، اصلی و مهم به نظر آید.

مثال: نیفتی Nifty
Buzzfeed's Nifty مقالات را به عنوان فیلم های 10-12 دقیقه ای تکرار می کند. این سایت همچنین فیلمهای کوتاه تری را برای اکانت اینستاگرام خود ایجاد کرده و همینطور با تولید GIF ها در سایر رسانه های اجتماعی محتوای خود را به اشتراک می گذارد.
با این شرایط بینندگانی که مرتباً از وب سایت Nifty دیدن نمی کنند، می توانند همان محتوا را در رسانه های اجتماعی و YouTube پیدا کنند. و همین موضوع باعث می شود تا نام تجاری آنها به دلیل روشی که برای محتواگذاری انتخاب کرده اند مجدداً تبلیغ شود.

این هفت استراتژی در مثالهای بازاریابی محتوا به صاحبان کسب و کار کمک می کند تا در راه ایجاد محتوای خود و دستیابی به مشتری بیشتر ، خلاق تر و کارآمدتر پیش روند.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.