چرا روند طراحی سایت باید با محتوا آغاز شود؟ چرا روند طراحی سایت باید با محتوا آغاز شود؟

چرا روند طراحی سایت باید با محتوا آغاز شود؟

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 23 شهریور 1399

محتوای اولیه یکی از مهمترین اقدامات در روند طراحی سایت می باشد. زمانیکه این موضوع برای اولین بار در دنیای طراحی سایت مورد حمایت قرار گرفت، لازم بود که افراد، برای ایجاد یک طراحی سایت مناسب در هر پروژه خاص، محتوای اولیه آن را قبل از شروع طراحی بدانند.همانطور که یک نویسنده قبل از نگارش کتاب آن را به تیراژ نمی رساند و یک معمار تا زمانی که نداند ساختمان برای چه منظوری قرار است ساخته شود، شروع به ترسیم نقشه های اولیه نمی کند، توجه به تولید محتوای اولیه قبل از طراحی سایت نیز حائز اهمیت می باشد. در هر دوی این مثالها باید عملکرد را تشخیص داد و برای اکثر وب سایت ها، عملکرد از طریق محتوا حاصل می شود.

به عنوان مثال، یک سایت فروش، مردم را به استفاده از کالا یا خدمات با ارائه جزئیات محصول و تصاویر متقاعد کننده ترغیب به سفارش می کند. یک سایت رستوران با ارائه اطلاعاتی در مورد سبک پخت و پز، انواع غذا و اطلاعاتی درباره ی لوکیشن، افراد را دعوت به حضور در آن فضا می کند.

محتوای متنی در طراحی سایت

عنوان انتخابی شما باید واضح باشد، ضمن اینکه محتوایی که انتخاب می کنید شامل انواع رسانه ها از جمله گرافیک، فیلم، صدا، تصویر و ... می باشد که حتما باید یونیک و غیر کپی باشد. به طور خلاصه، هدف طراحی محتوای اولیه قبل از شروع طراحی سایت این است که شما چگونگی رسیدن به هدفتان را دریابید. زیرا محتوا، اولین چیزی است که شما قبل از طراحی به آن دسترسی خواهید داشت. اما برای گذر از این مرحله لازم است تا با یک استراتژی مشخص کار خود را شروع کنید.

مزایای طراحی محتوا اولیه

اتخاذ رویکرد محتوای اولیه مزایای مختلفی را در بر می گیرد که باعث دید بهتر در طراحی سایت کلی می شود. طراحی اولیه ی محتوا مزایایی دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:
1. ایجاد یک معماری اطلاعاتی معقول: وقتی می دانید چه محتوایی دارید و یا به چه چیزی نیاز دارید، تعریف نقشه کلی سایت و ایجاد یک سلسله مراتب منطقی آسان تر می شود.
2. محتوای بهینه سازی شده ای را طراحی کنید: اگر می دانید مخاطبین شما به دنبال مشتریان راضی هستند، می توانید روش های زیبایی برای نمایش آگهی های تبلیغاتی و اعلام رضایت ها طراحی کنید.
3. ایجاد انسجام در سراسر سایت: اگر می دانید سایت شما دارای وبلاگ، بخش راهنمایی مشتریان و صفحات فروش خواهد بود، می توانید سلسله مراتب طراحی سایت خود را طوری ایجاد کنید که در هر سه زمینه کار کند، تا در نهایت یک رابط کاربری سازگارتر داشته باشید.

طراحی محتوا اولیه با CMS

اولین قدم برای طراحی سایت ایجاد یک مجموعه است. مجموعه اساساً یک نوع محتوا است که با انتخاب فیلدهایی از لیست زیر تعریف خواهید کرد:
1. متن ساده 2.متن غنی 3. تصویر4. فیلم 5. پیوند دادن 6. لیست اولویت 7. تاریخ  زمان 8. لینک دادن 9. رنگ
اکثر این زمینه ها به طور مستقل کار می کنند و لازم است شما هر محتوایی را که با این زمینه ها مطابقت داشته باشد را وارد کنید.

محتوا نویسی

مثال: طراحی سایت مجله غذا

به عنوان مثال شما می خواهید مجله غذایی خود را تأسیس و راه اندازی کنید. شما می دانید که دستور العمل پخت، در این نوع طراحی سایت یک ویژگی اساسی است. بنابراین، باید مجموعه ای از دستورهای آشپزی را برای طراحی سایت خود شروع کنید. همینطور شما یک مجموعه ایجاد کرده اید، و عنوان "دستور آشپزی" را برای آن قرار داده اید. بعد از این مرحله قطعا به موارد طراحی بصری در پست های خود فکر خواهید کرد.

ایجاد تصویر: یک نمای نزدیک و بزرگ از غذای سرو شده

تصویر نسخه کوچک: تصویر برای قرار گرفتن در فهرست وبلاگ ها

متن ساده برای عنوان مقاله: انتخاب یک متن ساده برای مقالات که خوانایی و سادگی را به همراه آورد.

متن ساده  برای آشپزی: به صفحه ای پیوند داده می شود که تمام دستور العمل های یک غذای خاص را نشان می دهد.

بنابراین با توجه به نکاتی که ارائه شد متوجه شده اید که نیاز به مجموعه ای از دستورالعمل هایی برای آشپزی دارید که هر زمان بخواهید می توانید آن را تغییر دهید. شاید فکر کردن به تک تک این اجزا سخت باشد اما این موضوع یک مزیت به حساب می آید که به شما اجازه می دهد بتوانید عناصر را کنار هم قرار دهید. به عبارت دیگر، شما می توانید به تعداد صفحاتی که قرار است در سایت طراحی شود فکر کنید. این موضوع یک روش مفید تفکر در زمینه طراحی سایت مدرن است. تا بتوانید به قرار گرفتن تک تک اجزای محتوا مسلط شوید. بنابراین مفهوم مدل سازی محتوا، قدرتمندتر دیده خواهد شد.

مدل سازی محتوا برای طراحان

ایجاد یک مدل محتوا برای سایت مانند ایجاد نقشه بر روی صفحات است و بر انواع محتوا و ویژگی های آنها تمرکز دارد. این محتوا به شما کمک می کند که بتوانید به ترسیم انواع محتوا، روابط و نیازهای سایت بپردازید و معماری کلی اطلاعات سایت خود را توسعه دهید.

برای وب سایت مجله غذایی، مدل محتوای کلان شما و تمام کاری که شما باید در این سایت انجام دهید مشخص است. تعریف عناصر، محتوایی است که می خواهید و باید محتوای تعریف شده را به لینک مورد نظر پیوند دهید. مرحله بعدی، ترسیم هر یک از انواع محتوا می باشد که  با سایر اجزای محتوا ارتباط برقرار می کند.

ایجاد رابط کاربری با طراحی محتوای واقعی

نکته منحصر به فرد در مورد طراحی با CMS این است که شما برای دو گروه کاربری، طراحی می کنید:

  1. سازندگان محتواکه از سیستم های مدیریت محتوایی که شما راه اندازی کرده اید استفاده خواهند کرد.
  2. کاربران نهایی وب سایت، افرادی که محتوایی را که سازندگان منتشر می کنند را می بینند.

با در نظر گرفتن رویکرد طراحی اولین محتوا، شما درک عمیقی از انواع محتوای منتشر شده توسط سازندگان پیدا خواهید کرد. در نتیجه به این موضوع می رسید که مخاطبین شما چه عناوینی را دوست دارند، بیشترین حضور در وب سایت شما چقدر است و... تا در نهایت انواع محتوایی که به طور منظم نشان داده شده است را بررسی کنید. محتوا نویسی منظم و متداول در ایجاد انواع محتوا به شما کمک می کند تا هم نحوه شخصی سازی CMS و هم نحوه طراحی خروجی آن در صفحه نمایش را بررسی نمایید.

طراحی بصری محتوای پویا (CMS)

در طراحی سایت، گاهی عناوین مقاله های طولانی، ممکن است کمی پیچیده به نظر آیند، و در ارتفاع طراحی صفحه اول وبلاگ شما به چشم آیند. همینطور تیترهایی که روی عکسهایی با پس زمینه روشن قرار گرفته اند باعث ناخوانایی تصویر شده باشند. همینطور ممکن است متنی که بر روی دکمه ها قرار دارد، دکمه ها را بسیار بزرگ نشان دهد. هر یک از این چالش ها فرصتی را برای شما فراهم می کند تا لازم باشد موارد زیر را انجام دهید:

-طرح را انعطاف پذیرتر کنید: انتخاب یک نمایش لیست ممکن است برای عناوین طولانی تر بهتر باشد، در حالی که سایه متن یا همپوشانی تصویر باعث خوانایی متن در عکس می شود.

-یک ورودی به راهنمای سبک محتوا اضافه و با قابلیت CMS آن را تهیه کنید: می توانید متن راهنمایی را در مورد قابلیت ها اضافه کنید. افزودن توضیحات به سازندگان محتوا کمک می کند تا نه تنها محدودیت ها، بلکه تفکر طراحی در پس این محدودیت ها را درک کنند.

 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.