بالا بردن Time On Site در طراحی سایت بالا بردن Time On Site در طراحی سایت

بالا بردن Time On Site در طراحی سایت

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 7 دقیقه 27 اسفند 1397

چه چیزی باعث میشود که کاربران در مدت زمان کوتاهی بعد از دیدن سایت شما از آن خارج شوند؟ آیا مطلبی را که میخواستند پیدا نکردند یا از رابط کاربری و یا گرافیک سایت شما راضی نبودند؟ چرا آنها این تصمیم را میگیرند و چه راه‌حل هـایی برای رفع این مشکل وجود دارد؟
مطمئنا طراحی سایت زیبا، تاثیرگذار و کاربرپسند کار راحتی نیست و واقعیت اینست که هر وبسایتی، ممکن است از چندین نقطه ضعف رنج ببرد اما طراحان به آن توجهی نکرده باشند. موارد زیر اگرچه هرکدام به اندازه خود بر تصمیم کابران شما اثر میگذارند، اما رعایت تنها یک یا دو مورد از آنها کافی نیست، بلکه با ترکیب کردن همه‌ی این موارد است که خواهید توانست نظر کاربران و بازدیدکنندگان سایت خود را عوض کنید.

پخش صدای اتوماتیک! کمی بیشتر از فاجعه!

صدا و موزیک اتوماتیک در طراحی سایت

این دقیقا همان چیزی است که به بازدیدکنندگان کمک میکنید تا حتی کمتر از 3 ثانیه در سایت شما باقی بمانند! سایت هایی که به محض ورود، به صورت اتوماتیک موزیک یا هر صدای دیگری پخش میکنند، نرخ خروج بسیار بالایی دارند، حتی اگر محتویات خوبی داشته باشند.

پنجره های متعدد بازشو یا همان Popups

تاثیر تبلیغات پاپ آپ بر نرخ پرش

حقه ایی قدیمی ولی پرکاربرد. وقتی شما کاربران خود را با انبوهی از تبلیغات و پاپ اپ ها درگیر میکنید، آنها هم از سلاح خود استفاده میکنند،خروج! هرچه سریعتر این قبیل از پاپ اپ های مزاحم را نشان دهید، زودتر از سایت شما خارج میشوند. اگر قصد استفاده از پاپ اپ را دارید، میبایست حداقل بعد از 30 یا 60 ثانیه آن را به بازدیدکنندگان خود نشان دهید. وگرنه اتفاقی که نباید بیافتد زودتر رقم میخورد.

تبلیغات اجباری (Interstitial)

تبلیغات اجباری

حتما برای شما هم پیش آمده است که برای دانلود و یا مطالعه یک محتوا، مجبور شده‌اید که 1 دقیقه به یک کلیپ تبلیغاتی نگاه کنید و یا 30 ثانیه به اجبار منتظر بمانید. فراموش نکنید که کاربران امروزی بسیار کم حوصله تر از چیزی هستند که به ان فکر میکنید.

صفحهات چند لایه

صفحه های چندلایه و سئو

شاید شما تا به حال به چنین موردی برخورد نکرده اید، اما سایت های زیادی وجود دارند که برای مثال، برای دیدن یک محتوا ، میبایست از سد چندین صفحه عبور کنید تا به هدف خود برسید! درست مثل لایه های دفاعی برخی از تیم های فوتبال! اگرچه این تاکتیک ممکن است در زمین فوتبال جواب دهد، اما در اینترنت هرگز! به شخصه وقتی بر روی یک لینک کلیک میکنم، انتظار دارم دقیقا به همان صفحه هدایت شوم نه صفحه های رابط و حوصله سربر.

سرعت بارگذاری و لود شدن کند صفحات

سرعت لود پایین سایت

همانطور که بالاتر ذکر کردیم، هیچ یک از کاربران امروزی صبور نیستند! درنتیجه آنها را منتظر نگه ندارید و هرچه سریعتر به سراغ اصل مطلب رفته و هدف آنها از بازدید سایت را برآورده کنید.

گم شدن محتوا بین تبلیغات!

استفاده از تبلیغات بیش از در سایت

بعضی از مدیران، اولویت خود را بر روی تبلیغات میگذارند و احترام چندانی برای محتویات خود قایل نمیباشند.این امر اگرچه ممکن است در کوتاه مدت برای شما سودآور باشد، اما مطمئن باشید که در دراز مدت چیزی جز شکست عاید شما نخواهد شد! بارها برای من پیش آمده اسـت که در حال مطالعه یک مطلب، ناگهان با دیدن چندین تبلیغ اجباری و یا تبلیغاتی که در بین متن بوده‌اند، از آن سایت خارج شده و در آینده هم سعی کرده ام تا دیگر وارد چنین سایتی نشوم!

طراحی ناوبری (Navigation) ضعیف

ناوبری و نویگیشن سایت

طراحی نویگیشن ضعیف یکی از بزرگترین گناهانی است که ممکن است به عنوان یک طراح سایت، مرتکب شوید! یک ناوبری باید توصیفی، مورد پسند، ساده و سریع باشد.

خسته کننده نباشید!

هرچه به کاربران کمک کنید تا در مدت زمان کوتاه تری به آنچه که نیاز دارند دست پیدا کنند، (Bounce Rate) سایتتان را بهبود داده اید و این ذهنیت را در بازدیدکننده به وجود میاورید که بازهم میتواند هرگاه به دنبال چیزی بود، در سریعترین زمان ممکن از سایت شما استفاده کند. درغیر اینصورت شک نکنید که سایت رقیب شما کلیک خواهد خورد...!

باید ثبت نام کنید!

ثبت نام

وبسایت هایی که به محض ورود کاربر، پیشنهاد ثبت نام میدهند و فرم ثبت نام را نشان میدهند، نرخ خروج زیادی دارند. چرا؟ چون هنوز با سایت شما آشنا نشده اند و شما خواهان ثبت نام آنها هستید، طبیعتا یکجای کار درست نیست نه؟!

تبلیغ تبلیغ تبلیغ!

تبلیغات گسترده و بیش از حد در سایت

مسلما شما هم با سایت هایی برخورد داشته اید که با تبلیغات پر زرق و برق خود سعی در جلب توجه شما داشته اند، اینها دقیقا مانند مورد ششم عمل میکنند اما با این طرز فکر که تبلیغاتشان کلیک بیشتری میخورد. اما واقعیت اینست که انقدر تغییر رنگ در سایت خود به وجود میاورند که چشم های بازدیدکنندگان خسته شده و سریعا از آن سایت خارج میشوند.لذا در هرچیزی تعادل داشته باشید.

اشتباه در جزییات، کاربران نمیبخشند!

جزییات

واقعا چه دلیلی دارد که در این حجم از رقابت در فضای مجازی، وارد وبسایتی شوم که اشتباه گرامری دارد؟تاریخی را اشتباه ذکر کرده است ویا نقطه است را نذاشته است؟کابران برخلاف چیزی که فکر میکنید به جزییات بسیار اهمیت میدهند و از وبسایت هـای دقیق تر، بیشتر استقبال میکنند.

فونت و رنگ

انتخاب فونت و رنگ مناسب در طراحی سایت

واقعا خنده دار است! فرض کنید شما محتوای خود را پیدا کرده اید، ولی صاحبان وبسایت از فونتی استفاده کرده اند که شما باید نستعلیق بلد باشید تا آن متن را درک کنید! همچنین استفاده از رنگ های مکمل در جلب توجه کاربران بسیار موثر میباشد، لذا از آن غافل نشوید.

رسپانسیو باشید!

طراحی واکنش گرا در سایت از عوامل مهم در طراحی سایت

شاید باورش سخت باشد اما همچنان وبسایت هایی وجود دارند که برای مطالعه محتواهای آنها باید زوم کرد. شاید یکی از مشتریان شما اتفاقی با سایت شما آشنا شده است اما نمیتواند اطلاعات تماس شما را بخواند. اگر وبسایت شما نیز این چنین است، باید بدانید که متاسفانه همین الان یکی از مشتریاننتان را از دست دادید!

در قید حیات هستید؟

بازدید کنندگان همواره به دنبال نشانه ای هستند تا مطمئن شوند که شما زنده‌اید! وقتی اخرین مطلب شما برای سال 2002 میباشد، نمیتوانید اطمینان آنها را تضمین کنید! بنابراین همواره آپدیت باشید.

روشن باشید!

سادگی در روشنی کامل است.وقتی میخواهید محصولات و یا خدمات خود را معرفی کنید، آن را به نحوی توضیح دهید که گویا مخاطب شما یک کودک 6 ساله است! از کژتابی، اصطلاحات تخصصی و قواعد نگارشی ناقص شدیدا پرهیز کنید.

مشکلات مرورگر ها، این هم به عهده شماست!

مشکلات مرورگرها در نمایش درست سایت

حتما سایت خود را بر تمام مرورگر ها سرچ و بررسی کنید. امروزه اکثر کاربران از مرورگرهای موزیلا و کروم استفاده میکنند، اما این نباید باعث شود تا به عنوان مثال، استفاده کنندگان از مرورگر اینترنت اکسپلورر را فراموش کنید! با تست و بررسی میتوانید از ایرادات احتمالی جلوگیری کنید.

دقیقا چه کسی هستید و چه کار میکنید؟

ایجاد صفحه درباره ما

صفحه "درباره‌ ما" را هرگز فراموش نکنید! کاربران همواره در پی این هستند که از خدمات، کسب و کار، تیم کاری، محصولات و موارد دیگر با خبر باشند. کامل کردن صفحه "درباره ما" علاوه بر اینکه باعث میشود تا قابل اعتمادتر به نظر برسید، حرفه‌ای بودن سایت شما را تضمین میکند.

خشک و بی روح، یا جذاب و سرحال؟

سرحال و شاداب

همواره سعی کنید تا بی روح به نظر نرسید! سایت های بسیاری هستند که برخلاف محتویات خوبی که دارند، اما با هیچ راه ارتباطی ای با کاربران خود ندارند و یا فعالیت چندانی در شبکه های اجتماعی ندارند. رونق کسب و کار شما در گروی شخصیت کاری و جذاب بودن سایت شما میباشد. لذا همواره ارتباط حرفه‌ای و البته صمیمانه‌ای با کاربران و بازدیدکنندگان خود داشته باشید.

جمع بندی

علاوه بر نکاتی که گفته شد، نکات بسیار بیشتری نیز وجود دارند که باعث میشوند کاربران آنطور که باید از سایت شما استقبال نکنند. با بررسی و رعایت نکات بالا در وبسایت خود، میتوانید تا حد قابل توجهی مانع از خروج سریع بازدیدکنندگان شوید و نرخ خروج سایتتان را بهبود بخشید. توصیه میشود تا آنجا که امکان دارد سعی کنید وبسایتی جذاب، پرسود و قابل اطمینان داشته باشید تا روز به روز به بازدیدکنندگان شما اضافه شود.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.