چرا گوگل صفحات اشتباهی را رتبه بندی می کند؟ چرا گوگل صفحات اشتباهی را رتبه بندی می کند؟

چرا گوگل صفحات اشتباهی را رتبه بندی می کند؟

سئو زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 11 آذر 1399

شاید در طول پروژه کاری تان به این مسئله برخورده باشید، در حالیکه پست شما در سایت کاملا بهینه شده و کلمات کلیدی و اصول اصلی سئو در آن رعایت شده است اما در کلمه کلیدی مد نظرتان رتبه نگرفته اید، و در عوض پستی دیگر از سوی گوگل در کلمه کلیدی مورد نظر رتبه گرفته است! چرا رتبه بندی گوگل در صفحه اشتباه صورت گرفته است؟ برای تغییر این موضوع چه کاری می توانید انجام دهید؟ در این مقاله ، به بررسی علل احتمالی علت وقوع این امر می پردازیم. و مهمتر از همه ، دودکو به شما کمک می کند تا آن را برطرف کنید!

توضیحاتی برای رتبه بندی اشتباه صفحه

اگر صفحه اشتباهی در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP) پیدا شود ، به این معنی است که گوگل فکر می کند این صفحه مناسب تر از پستی است که می خواهید با آن رتبه بندی کنید. پس چرا گوگل چنین فکری می کند؟ منطقی ترین دلیل برای نشان دادن صفحه "اشتباه" در نتایج جستجو ، استفاده از یک کلمه کلیدی در دو صفحه جداگانه می باشد که در اصطلاح به آن keyword cannibalization می گویند . اما قبل از پرداختن به آن ، باید دلیل دیگری را ذکر کنیم که مربوط به هدف جستجو است.

رتبه بندی توسط گوگل

عدم تطابق در هدف جستجو

یک دلیل که صفحه اشتباه در نتایج جستجو نشان داده می شود ، عدم تطابق در هدف جستجو است. می توانید یک مقاله آموزنده درباره محصولی که می فروشید نوشته باشید ، اما برای این محصول خاص یک صفحه محصول نیز وجود دارد. این کاملا منطقی است ، زیرا این صفحات بر روی جستجوی دیگری متمرکز شده اند. اما اگر گوگل نتواند جستجوی مورد نظر را تشخیص دهد ، صفحه اشتباه ممکن است در نتایج موتورهای جستجو ارائه شود .

استفاده از کلمات کلیدی همسان در صفحات مختلف keyword cannibalization

در بیشتر موارد، نمایش صفحات اشتباه به دلیل وجود کلمات کلیدی یکسان در صفحات مختلف است. این بدان معنی است که شما بیش از یک پست یا صفحه در سایت خود دارید که می تواند برای همان جستجو رتبه بندی شود. اگر چندین صفحه و پست در مورد یک موضوع داشته باشید ، و حتی برای کلمات کلیدی مشابه بهینه شده باشد ، گوگل را دچار سر در گمی خواهید کرد . در این حالت گوگل نمی داند کدام یک از مقالات شما در بالاترین رتبه قرار دارد و این باعث می شود که مقالات شما برای کسب موقعیت در صفحه نتایج گوگل با یکدیگر رقابت کنند. ممکن است به این موضوع فکر کنید که این موضوع اتفاق خوبی است اما در انتها هر دو محتوای شما با موقعیتی پایین تر در صفحات نتایج گوگل نمایش داده می شود .

کلمات کلیدی همسان در صفحات مختلف را بشناسید و آن ها را رفع کنید

اگر مشکوک هستید که سایت شما دارای کلمات کلیدی همسان در صفحات مختلف است ، تحقیق در این مورد بسیار مهم است. کلمات کلیدی خود را در گوگل جستجو کنید. برای انجام این کار بهتر است از این روش استفاده کنید تا گوگل تنها سایت شما و آدرس های سایت شما را در نتایج خود نمایش دهد به طور مثال (طراحی سایت:doodco.com )، با جستجو به این روش گوگل تمام صفحاتی که با کلمه کلیدی مد نظر شما ایندکس شده است را نمایش می دهد. اگر صفحات زیادی در سایت شما برای یک کلمه کلیدی در حال رقابت هستند، حتما سایت شما دارای keyword cannibalization شده است.

برای اینکه رتبه بندی مناسبی برای یکی از صفحات خود در نتایج موتورهای جستجو ایجاد کنید، باید مشکل همسانی کلمات کلیدی خود را در صفحات مختلف حل کنید. اگرچه یافتن و رفع مشکل همسانی کلمه کلیدی به تلاش جدی نیاز دارد، اما قطعاً نتیجه خواهد داد. شما قبلاً می دانید که می خواهید با کدام صفحه رتبه بندی کنید. و کدام صفحه برای شما مهمتر است و حالا باید مطمئن شوید که گوگل نیز این صفحه را می شناسد .

با ایجاد پیوندهای داخلی ، رتبه بندی اشتباه صفحات را حل کنید

رفع کلمه کلیدی مشابه به شما کمک می کند صفحات مشابه را ارزیابی کرده و برای افزایش رتبه بندی صفحات مناسب اقدام کنید. اما این تمام ماجرا نیست . برای حل مشکل رتبه بندی اشتباه صفحات ، باید ساختار پیوندهای داخلی خود را بهبود ببخشید. از این گذشته گوگل پیوند ها را دنبال می کند . نحوه ساخت سایت شما ، نحوه پیوند داخلی یک صفحه به صفحه دیگر ، به گوگل سرنخ های مهمی درباره مهم بودن صفحات (و غیر قابل توجه بودن) می دهد. صفحاتی که پیوندهای داخلی زیادی دارند ، ربات های گوگل بازدید بیشتری از آنها می کنند. اما در صفحات با پیوندهای داخلی کم یا بدون لینک، ربات های گوگل با دفعات کمتری ظاهر می شوند.

صفحاتی که هدف پیوندهای داخلی زیادی هستند ، مهم تلقی می شوند. در حالی که صفحات با پیوند داخلی کم از نظر گوگل مهم تلقی نمی شوند . این موضوعی است که شما می توانید به آن عمل کنید! اطمینان حاصل کنید که صفحه ای که می خواهید با آن رتبه بندی کنید ، هدف بیشترین پیوندهای داخلی هستند . به این ترتیب ، شما به گوگل نشان می دهید که با استفاده از پیوند داخلی کدام مقاله مهمتر است.

رتبه بندی صفحات اشتباهی

متن زمینه پیوندهای داخلی

یک ساختار پیوند داخلی عالی فقط در صورتی کار می کند که متن پیوندهای داخلی شما متناسب با موضوع صفحه هدف باشد . موضوعیست کاملا منطقی. صفحه ای که می خواهید با آن در گوگل رتبه دریافت کنید باید از صفحاتی با همان موضوع لینک دریافت کند و نه از صفحات تصادفی با موضوعات مختلف . پیوند داخلی شما باید منطقی باشد تا کاربران بخواهند روی پیوندهای داخلی کلیک کنند ، بخواهند بیشتر بخوانند یا اطلاعات دقیق تری در مورد یک موضوع مرتبط کسب کنند.

ایجاد پیوند های داخلی

بیایید نمونه ای از نحوه تنظیم یک استراتژی عالی از پیوندهای داخلی را بررسی کنیم . نوشتن چندین مقاله در مورد موضوعات مرتبط با تجارت شما، کاری کاملا منطقی است. بنابراین چگونه می توانید مطمئن شوید که محتوای خود را دچار کلمات کلیدی همسان با سایر صفحات نکرده اید؟ و چگونه به گوگل می گویید کدام مقاله مهمترین مقاله است؟ تصور کنید که می خواهید با عبارت کلیدی رتبه بندی نمایید. این یک عبارت کلیدی کاملاً رقابتی است. اگر تازه شروع به وبلاگ نویسی در مورد ساختار سایت کرده اید ، رتبه بندی برای آن اصطلاح ممکن است کمی دشوار و زمان بر باشد. یک استراتژی عالی این است که مقاله های مختلفی بنویسید که هر یک از آنها به جنبه متفاوتی از ساختار سایت بپردازند .

ساختار پیوند داخلی شما راهنمای گوگل است. شما باید مطمئن شوید که از هر یک از مقاله ها  یک پیوند داخلی به مهمترین مقاله ای که می خواهید در آن رتبه بگیرید بک لینک دهید. به این ترتیب ، گوگل متوجه ارزش و جایگاه همه پست های مختلف وبلاگ می شود که به کدام مقاله و یا صفحه اشاره می کنند. اطلاعاتی که برای تعیین رتبه بندی بالاترین نتایج که گوگل به آن نیاز دارد، راهنمای نهایی برای ساختار سایت است .
همچنین، مهم است که از راهنمای نهایی خود به پست های مرتبط (و کمتر مهم) پیوند دهید. به این ترتیب ، کاربران شما می توانند به راحتی در سایت شما پیمایش کنند و گوگل رابطه بین این مقالات را بهتر درک خواهد کرد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر دو راه را به هم پیوند دهید.

نتیجه گیری در مورد رتبه بندی اشتباه صفحه

وقتی گوگل صفحه اشتباه را برای کلمه کلیدی خاصی رتبه بندی می کند، بسیار آزار دهنده است. در بسیاری از موارد ، این امر می تواند با بهبود ساختار پیوند داخلی شما رفع شود. اطمینان حاصل کنید که سایر پستها (با اهمیت کمتری) به مهمترین پست شما پیوند داده شده اند. به این ترتیب ، گوگل می داند کدام پست برای شما مهمترین است و به احتمال زیاد آن را در رتبه بالاتری قرار می دهد ! ساختار پیوند داخلی و ساختار سایت شما، مانند راهنمایی برای گوگل می باشد بنابراین بسیار مهم است. خوشبختانه ، بهبود این ساختار نسبتاً آسان و بسیار عملی است. بنابراین، با پست مناسب رتبه بندی را شروع کنید!

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.