چطور صفحه سوالات متداول را بنویسیم - همراه با مثال چطور صفحه سوالات متداول را بنویسیم - همراه با مثال

چطور صفحه سوالات متداول را بنویسیم - همراه با مثال

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 11 شهریور 1399

برگه سوالات متداول خوب , بار سنگینی از سایت شما را به دوش می کشد. یکی از آسان ترین راه ها برای بدست آوردن مشتری جدید , صرفه جویی در وقت از پاسخ به سوالات تکراری و صفحه سوالات متداول است.

اما بیشتر مردم فراموش می کنند که لیستی از سوالات عمومی و متداول را قرار دهند. در بخش زیر بیشتر در مورد نکات نوشتن بخش سوالات متدوال و دلایلی که چرا به کسب کار شما کمک می کند بخوانید.

سوالات متدوال (FAQ) چیست ؟

FAQ مخفف سوالات متداول می باشد و صفحه ایی در وبسایت است که جوابی سریع به سوالات مشتریان می دهد. بهترین ایده برای ایجاد این صفحه قرار دادن پاسخ هایی کوتاه و مستقیم است تا مردم اطلاعاتی کوتاه و سریع دریافت کنند.

فایده وجود بخش "سوالات متدوال" در سایت شما چیست ؟

 • صرفه جویی در وقت
  اگر بیشتر زمان خود را صرف پاسخ به ایمیل ها یا شبکه های اجتمای می کنید یک صفحه سوالات متدوال می تواند در وقت شما صرفه جویی کند.
 • باعث ایجاد ترافیک سایت و مشتریان جدید می شود
  هدف گوگل انتشار پاسخ سوالات است. اگر متن خود را به صورت پرسش و پاسخ قرار دهید نصف کار را انجام داده اید به خصوص اگر به سوالات به خوبی پاسخ دهید. که این امر باعث برجسته شدن از نگاه گوگل و افزایش ترافیک را به دنبال دارد.
 • این اعتماد برای کاربران ایجاد می کند
  خوب نوشتن بخش سوالات متداول نشان تجربه است. شما می دانید که مشتری ها به چه چیزی فکر می کنند و از قبل پاسخ را فراهم کرده اید. عالی ترین روش برای ایجاد اعتماد و نمایش یک سایت حرفه ایی است.

آیا بخش سوالات متداول به سئو کمک می کند ؟

بله , موتور های جستجو مانند وبسایت هایی هستند که به سوالات متداول پاسخ درستی می دهند. اگر شما در سایت خود به خوبی به سوالات پاسخ دهید , رتبه سایت شما افزایش خواهد یافت.

چطور باید تصمیم گرفت چه سوالاتی در بخش سوالات متداول (FAQ) قرار داد ؟

به سوالات مشتریان خود نگاه کنید

مشتریان شما از شما چه می خواهند ؟ به ایمیل ها یا شبکه های اجتماعی خود سر بزنید و ببینید که چه سوالاتی بیش از حد تکرار شده است. چه چیزی معمولا مشتریان را قبل از خرید مردد می کند ؟ چه شکی ممکن است داشته باشند ؟ هر چه بیشتر این سوالات را خودکار کنید این موارد را آسان تر خواهید کرد تا مشتریان با اعتماد بیشتری خرید کنند و در زمان شما نیز صرفه جویی خواهد شد.

سایت رقیبان خود را مشاهده کنید

اگر شما یک کسب کار جدید هستید و یا هنوز مشتریان زیادی ندارید , برای ایده گرفتن به سایت های مشابه سر بزنید. اگر بتوانید به سوالات بهتری پاسخ دهید یک امتیاز برتری نسبت به آنها دارید.

نگاهی به google بیندازید

با نوشتن سوالی در رابطه با کسب کار خودتون از ویژگی پیشنهاد اتوماتیک گوگل استفاده کنید تا سوالات عمومی که مردم آن را جستجو کرده اند مشاهده کنید. این امر می تواند پرشی موفق باشد با فهمیدن اینکه چه سوالی را در صفحه سوالات متدوال قرار دهید.

پیشنهاد گوگل منبع مناسب الهام گرفتن برای نوشتن بخش سوالات متداول است. فقط شروع به نوشتن کنید و بعد می بینید که چه چیزهایی نمایش داده می شود. سوالات گوگل ممکن است شما را شگفت زده کند.

پیشنهادات گوگل

نکته : بخش سوالات متداول باید شامل تعدادی سوالات عمومی در رابطه با صنعت یا محصولات شما باشد نه فقط سوالاتی درباره شما. برای مثال اگر شما کفش بچه می فروشید , باید شامل سوالاتی مانند "چطور باید پای کودک را اندازه بگیرم ؟" باشد. از این راه افراد با جستجوی کفش کودکان محتوای شما را پیدا می کنند حتی اگر چیزی در رابطه با محصولات شما نمی دانند. حالا شما یک مشتری جدید دارید.

نوشتن پاسخ به سوالات عمومی می تواند مشتری هایی را جذب کند که تا به حال اسم شرکت شما را نشنیده اند.

معمولا شما را در جایگاه یک منبع اطلاعاتی مهم قرار می دهد و یا حتی بهتر , سایت شما ممکن است در بخش پاسخ به سوالات گوگل قرار بگیرد.

نکاتی برای نوشتن یک صفحه "سوالات متداول" (FAQ) خوب

صفحه سوالات متداول شما باید سر راست و بسیار آسان برای استفاده مشتریان باشد. این نکات به شما کمک می کند تا صفحه سوالات متداول شما به خوبی عمل کند :

 • در عنوان از عبارات " سوالات متداول " یا "FAQ" استفاده کنید
 • سوالاتی از نقطه نظر مشتریان درج کنید
 • در برگه سوالات متداول را با قالب پرسش و پاسخ بنویسید
 • پاسخ ها را کوتاه در نظر بگیرید
 • کامل به سوالات پاسخ دهید , هیچ لینک برای پاسخ به صفحات دیگر ندهید
 • پاسخ های خود را به سوالات بله / یا خیر با بله و یا خیر شروع کنید
 • از پاسخ های تخصصی و صنفی خودداری کنید و مانند مشتری صحبت کنید
 • در پاسخ های خود شخصیتی از کسب کارتان را نشان دهید

FAQ-سوالات متداول

 • صفحه را سوالات متدوال یا FAQ نامگذاری کنید
  مردم از قبل می دانند سوالات متداول چیست پس آن را در عنوان صفحه خود قرار دهید.
  با قرار دادن نام هایی از قبیل "بهتر است بدانید" یا "اطلاعات بیشتر" صفحه را پیچیده نکنید.
  بعضی از افراد سوالات متداول را در بخش تماس با ما قرار می دهند اما شما می توانید صفحه مورد نظر خود را خلق کنید و آن را در منو ناوبری سایت خود یا در بخش فوتر وبسایت قرار دهید که به راحتی قابل مشاهده باشد.

 

 • سوالات را در وهله اول از نقطه نظرات مشتریان بنویسید
  سوالی را بنویسید که خواننده ممکن است برایش ایجاد شود. بهتر است خود را در جایگاه مشتری قرار دهید انجام این روش برای خواننده حس بهتر , کاهش سردرگمی و نزدیک به چیزی که مردم در موتور های جستجو تایپ می کنند است

 

 • از فرمت پرسش و پاسخ استفاده کنید
  این به نظر واضح است... اما فراموش نکنید سوالات واقعی همراه با جواب بنویسید. هیچکس دوست ندارد فریب بخورد با کلیک بر روی سوالات متداول وقتی که در واقع به صفحه درباره ما یا بخش بازاریابی سایت شما منتقل می شود.

 

 • پاسخ ها را کوتاه نگهدارید
  گاهی اوقات به سوالات صریح و مستقیم پاسخ دهید. بنابراین جواب ها را در پاراگرف های کوچک در صورت امکان قرار دهید کمتر از 100 کلمه. وارد شدن به بخش فروش و جزئیات عمیق به صفحه سوالات متداول تعلق ندارد.

 

 • در واقع به سوالات پاسخ دهید
  تعجب خواهید کرد که چگونه بعضی سوالات متداول از پاسخ مستقیم اجتناب می کنند و یا خواننده را به صفحات دیگر هدایت می کند. وقتی ممکن است پاسخ همه سوالات را بدون قرار دادن لینک به صفحات دیگر در بخش سوالات متداول پاسخ داد. می توانید برای اطلاعات بیشتر لینک هایی تهیه کنید اما خود پاسخ باید در همان صفحه باشد.

 

 • پاسخ سوالات بله یا خیر را همراه با بله یا خیر شروع کنید
  پاسخ های کوتاه می تواند در زمان مردم صرفه جویی کند. همچنین پاسخ قطعی به سوالات بله یا خیر بسیار مطمئن تر است تا استفاده از عباراتی مانند "بعضی اوقات , شاید , به نظر می رسد و..."

 

 • از اصطلاحات شغلی دوری کنید
  یکی از دلایلی که سوالات متداول به خوبی عمل می کند به این دلیل است که مطابق با تفکرات و یا خواسته های کاربر است در ادامه مطمئن شوید از کلمات و اصطلاحاتی استفاده کرده اید که مشتری با آنها آشنا است.

 

 • نمایش شخصیت
  تنها به دلیل اینکه بخش سوالات متداول مستقیم است به این معنی نیست که کسل کننده است. از آن به عنوان فرصتی برای نوشتن صدایی از برند خود استفاده کنید و حتی بخش هایی از پشت صحنه شرکت خود را برای رنگ بخشیدن به محتوای خود استفاده کنید. فرصتی بسیار عالی است تا نشان دهید یک انسان واقعی در پشت وبسایت شما هست فردی که به مشتریان فکر می کند و به سوالات شخصی آنها پاسخ می دهد.

جمع بندی

هنوز برای نوشتن سوالات متداول مشکل دارید ؟
در این بخش چند ایده برای نوشتن سوالات متداول ارائه شده است :

 • سیاست های فروشگاه شما، از جمله سیاست های باز پرداخت
 • به چه نقاطی ارسال دارید
 • چگونه و با چه سرعتی سفارشات را رسیدگی می کنید
 • هر اطلاعاتی که خریدار برای انتخاب درست نیاز دارد به طور مثال چگونه اندازه مناسب را انتخاب کند
 • حقایق و شناختی کوچک در رابطه با محصولات و خدمات شما
 • توضیحات واضح از تفاوت ها بین محصولات در صورت گمراه شدن افراد

اگر شما صفحه سوالات متداول را در وب سایت خود قرار نداده اید الان زمان مناسبی برای اینکار است


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.