چگونگی بهینه سازی متن های Alt و Title چگونگی بهینه سازی متن های Alt و Title

چگونگی بهینه سازی متن های Alt و Title

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 3 دقیقه 22 دی 1399

افزودن تصاویر به مقالات، کاربران را به خواندن محتوای شما، ترغیب و تشویق می کند. همچنین انتخاب خوب و درست تصاویر می تواند رتبه خوبی برای سایت شما کسب کنند؛ اما باید همیشه به خاطر داشته باشید که به تصاویر خود alt دهید؛ زیرا متن alt توسط ربات‌های موتور جستجو و کاربران خوانده می شود. در این مقاله به چیستی این ویژگی‌ها alt و title و کاربردهای آنها، خواهیم پرداخت.

ویژگی های alt و title چیست؟

برچسب alt

 

کد زیر مربوط به قرار گیری یک تصویر HTML است :

<"img src=“image.jpg” alt=“image description” title=“image tooltip>

از ویژگی‌های alt و title یک تصویر معمولاً به عنوان برچسب alt یا متن alt یاد می شود؛ اما از نظر فنی آنها برچسب نیستند، بلکه ویژگی هستند. متن alt ، محتوای تصویر و نقش آن در صفحه را توصیف میکند؛ بنابراین اگر از تصویر به عنوان لینک صفحه‌ی خرید محصول X استفاده می کنید، در متن alt باید چنین گفته شود: "لینک خرید محصول X". 

برچسب alt اغلب توسط صفحه خوان‌ها استفاده می شود. همانطور که میدانید، صفحه خوان‌ها  مرورگرهایی هستند که توسط افراد نابینا و کم‌ بینا استفاده می شوند؛ این صفحه خوان‌ها با خواندن برچسب alt به آنها می گویند تصاویر چه چیزی را نمایش می دهند. عملکرد تگ title متفاوت است زیرا با قرار گرفتن موس بر روی عناصر برچسب title نمایش داده می شود؛ بنابراین، تگ title ، کم کاربردتر از تگ alt است. 

به طور کلی، هر تصویر باید دارای متن alt باشد. این مسئله از آن جهت حاءز اهمیت است که نه تنها مورد بررسی موتورهای جستجوگر قرار میگیرد، بلکه به این دلیل که غیر این صورت، افراد نابینا و کم بینا متوجه محتوا تصویر نمیشوند.

ویژگی title ضروری نیستند، حتی گاهی اضافه کردن آن منطقی به نظر نمیرسد. تگ title تنها برای کاربران که از ماوس (یا سایر دستگاه‌های اشاره‌گر) استفاده میکنند، کاربرد دارد و پر بودن این فیلد، تنها در یکی از تگ‌های html یعنی<iframe> و <frame> لازم و ضروری است. اگر مطالبی مفید و مهم، در مورد عکس دارید میتوانید این تگ را پر کنید اما در غیر این‌صورت، بهتر است این تگ را حذف کنید. 

تگ alt چیست؟

اما اگر تصویر هدف نداشته باشد چی؟

اگر در مقاله خود تصاویری دارید که صرفاً به دلایل طراحی و زیبایی ظاهری سایت وجود دارند، باید به شما بگوییم که اینکار کاملا غلط است و توصیه میشود اینگونه تصاویر را حذف کنید؛ اما اگر واقعاً نمی توانید این تصاویر را تغییر دهید، مانند کد زیر، یک ویژگی alt خالی به آنها بدهید:

<""=img src="image.png" alt>

ویژگی alt خالی به صفحه خوان‌ها اعلام می کند که از روی تصاویر عبور کنند. در سیستم مدیریت محتوای دودکو این بخش به طور پیش فرض خالی در نظر گرفته می شود.

Alt و سئو

گوگل اهمیت نسبتاً زیادی به متن alt می دهد و از آن برای آنها برای تعیین آنچه تصویر نمایش می دهد و همچنین نحوه ارتباط آن با متن، استفاده می کند.

 

کاربرد تگ alt

 

نحوه اضافه کردن Alt تصاویر در سیستم مدیریت محتوای دود

در CMS دودکو سعی شده ویرایش در تمام بخش‌ها به ساده‌ترین شکل ممکن انجام شود، قرار دادن Alt تصاویر نیز از این قاعده مستثنا نیست. برای نوشتن متن Alt تصاویر، در هنگام وارد کردن تصویر در بخش Insert/Edit image در کادر image description میتوانید متن Alt را به ساده‌ترین شکل ممکن وارد کنید.


ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.