گوگل سندباکس SandBox چیست ؟

نکات مهم و کلی برای هر آن چیزی که باید از گوگل سندباکس بدانید

مقدمه ای درباره گوگل سندباکس

وبمسترها و متخصصین سئو همواره در تلاشند تا از رتبه ای قوی و پایدار در صفحه اول  جستجو گوگل برخوردار باشند.همانطور که میدانید الگوریتم های جستجوی گوگل بسیار پیچیده و گسترده میباشند.اگر چه بسیاری از این الگوریتم ها برای متخصصین،همچنان پوشیده و مجهول باقی مانده اند،اما یکی از مواردی که همواره مورد توافق تعداد بسیار زیادی از وب مستران است این نکته میباشد که عمر دامنه و دامین،برای گوگل بسیار حائز اهمیت است و دلیل این موضوع به تمایل گوگل برای رنک کردن جدیدترین و بهترین محتویات در سراسر وب برمیگردد.همچنین اعتماد و اطمینان نیز نقشی مهم برای گوگل به حساب میاد که طبیعتا کسب اعتماد گوگل،مانند هر چیز دیگری،نیازمند زمان،حوصله و صبر کافی میباشد.

گوگل سندباکس چیست؟

گوگل سندباکس درواقع یک سیستم فیلترینگ برای موتورهای جستجوی گوگل است که اگرچه گوگل رسما وجود آن را تایید نکرده است،اما متخصصین و وبمستران اکثرا به تاثیرات گوگل سندباکس اعتقاد داشته و معتقند که این الگوریتم،بعد از بروزرسانی الگوریتم های گوگل در مارس 2004 گوگل به وجود آمده است.این الگوریتم،برای جلوگیری از پیشرفت و به سرعت بالا آمدن سایت های اسپم به وجود آمده است.گوگل میخواهد مطمئن شود که یک وبسایت،یک شبه با یکسری عملکرد،نتوانسته باشد که خود را به رنک اول جستجوها برساند.بنابراین،میتوان گفت که همه‌ی سایت های تازه تاسیس(مخصوصا از لحاظ تاریخ ثبت دامنه)،ابتدا در سندباکس گوگل قرار میگیرند و به مرور زمانی که اعتماد گوگل را کسب کردند،از سندباکس خارج شده و میتوانند بازدید کنندگان بیشتری جذب کنند.

چرا به آن "سندباکس" میگویند؟

گوگل سندباکس چیست

سندباکس در واقع همان زمین های شنی مخصوص بازی کودکان است و دلیل انتخاب این نام برای این الگوریتم اینست که وقتی شما کار خود را شروع میکنید و دامنه‌تان تازه تاسیس است،ابتدا باید مانند خردسالان در این زمین های شنی مدتی بمانید تا بزرگ شوید!در نتیجه بعد از مدتی وقتی که تکامل یافتید،گوگل شما را به عنوان سایتی قابل اعتماد شناخته و بیشتر دیده میشوید.

تعریفی ساده‌تر از گوگل سندباکس یا Google Sandbox Algorithm

اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم باید بگوییم که سندباکس فیلتری است که مانع از رتبه بندی سریع وبسایت های جدید در نتایج جستجو گوگل میشود.برای مثال،یک وبسایت که تازه تاسیس شده‌است،حتی با وجود محتوای خوب،لینک سازی و پیج رنک گوگل خوب(PR)،نمیتواند رتبه ی خوبی برای اکثر کلمات کلیدی خود کسب کند.حتما دقت داشته باشید که همانطور که بارها اشاره شد،این الگوریتم برای دامینهای تازه ثبت شده است و ارتباطی با دیگر وبسایت ها ندارد.

آیا سایت من هم اکنون در سندباکس قرار دارد؟

اگر سایت شما با وجود پیچ رنک قوی،لینکهای ورودی خوب و کلمات کلیدی مناسب همچنان جایی در جستجوها ندارد،به طور تقریبی میتوان گفت که سایت شما در گوگل سندباکس قرار دارد.البته جای نگرانی نیست.چون تقریبا این وضعیت عادی است و رقبای جدید شما هم همین وضعیت را دارند.

چقدر طول میکشد تا از سندباکس خارج شویم؟

گوگل سندباکس چقدر طول می کشد

اگرچه تخمین دقیقی نمیتوان زد،اما تقریبا میتوان گفت که ماندن در گوگل سندباکس میتواند از یک تا شش ماه باشد.اما تایم معمول آن تقریبا مدت زمانی بین 3 تا 4 ماه است.اگر از کلیدواژه هایی با رقابت کمتر استفاده کنید،احتمال اینکه زودتر از سندباکس خارج شوید افزایش پیدا میکند،اما درمقابل،اگر همواره سعی کنید از کلیدواژه هایی که رقابت بیشتری دارند استفاده کنید،کمتر از شش ماه از سندباکس خارج نمیشوید.اما به طور کلی پیشنهاد میشود که صبر بیشتری را زمنیه کار خود قرار دهید!

آیا با عضو شدن در گوگل ادوردز و گوگل ادسنس امکان دارد که زودتر از سندباکس خارج شوم؟

متاسفانه پاسخ خیر است!این موارد برای این امر استفاده میشوند که در زمان حضور وبسایت شما در سندباکس،ترافیک بیشتری برای سایت شما به وجود بیاورند.

هنگامی که در سندباکس حضور داریم چه کارهایی میتوان کرد؟

راه حل گوگل سندباکس چیست

زمانی که در گوگل سندباکس قرار دارید،زمانی ایده آل برای رشد و هرچه بهتر کردن عملکرد وبسایتتان در اختیار دارید.در این مدت میتوانید با ایجاد محتواهایی سودمند،ایجاد لینکهای ورودی قوی،بررسی اشکالات وبسایت و... سایت خود را بهینه تر کنید تا زمانی که از سند باکس بیرون آمدید،زودتر به نتایج مورد انتظار خود برسید.همواره این فکر را در خود تقویت کنید که بالاخره روزی از سند باکس خارج میشوید و سندباکس ابدی نیست!

نتیجه گیری از مقاله گوگل سندباکس

همانطور که بالاتر گفته شد،تایم ثبت دامنه‌تان یک فاکتور مهم برای خروج از گوگل سندباکس به حساب میاید،در نتیجه پیشنهاد میشود چنان که قصد طراحی سایت را دارید،هر چه زودتر به خرید دامنه تان اقدام کنید که حداقل مدت زمان کمتری در سندباکس باقی بمانید و از رقبای خود فاصله نگیرید.

و اما خبر خوب برای کسانی که درباره سندباکس نگران هستند !

چگونه از سندباکس گوگل خارج شویم

 اگر چه گوگل،درصد بسیار زیادی از جستجوهای اینترنتی را در برمیگیرد و محبوب ترین موتور جستجو است،اما موتورهای جستجوی دیگر مانند بینگ،داک داک گو،یاهو،ام اس ان و... نیز وجود دارند و ممکن است کاربران از طریق آنها نیز به سایت شما مراجعه کنند.چرا که الگوریتم سندباکس فقط مختص به گوگل میباشد،نه موتورجستجو های دیگر.در نتیجه ممکن است کاربری کلیدواژه ای که شما بر روی آن کار کردید را در موتورجستجویی غیر از گوگل سرچ کرده و به سایت شما هدایت شود.

بار دیگر باید تکرار کنیم که مهمترین فاکتور برای خروج از سندباکس،صبر و حوصله کافی است.در نتیجه به فعالیت خود ادامه دهید به عقب برنگردید.

 

نویسنده مقاله : محمد مهدی عسگری - تیم تولید محتوای دود

منابع :

 


صفحات مشابه
ارسال نظر