10 اصل طراحی سایت موثر که هر طراح باید بداند 10 اصل طراحی سایت موثر که هر طراح باید بداند

10 اصل طراحی سایت موثر که هر طراح باید بداند

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 9 دقیقه 30 شهریور 1399

طراحی خوب وب سایت آسان نیست. برای موفقیت در پروژه بعدی خود از این اصول موثر طراحی سایت پیروی کنید. درست مانند هر رشته خلاقانه، طراحی سایت نیز قوانین خود را دارد. محتوا، ناوبری و تصاویر باید همه با هم هماهنگ باشند تا اطمینان حاصل شود که طراحی شما تعادل مطلوبی دارد. اما چگونه می توان به مبانی طراحی سایت خوب نزدیک شد؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

اصول طراحی سایت

1. اهداف پایه و اساسی را تنظیم کنید

پیام رسانی و دعوت به عمل (CTA) مناسب برای حمایت از اهداف وب سایت مهم است. هدف یک سایت می تواند به سادگی تبلیغ خرید، روایت داستان یک شرکت یا ارائه آموزش باشد. شما باید بتوانید در یک یا دو جمله هدف سایت و مأموریت شرکت تان را به مخاطبینتان معرفی کنید.
طراحی سایت چیزی نیست که شما در ادامه کار، رسالتتان را مشخص کنید. یک هدف به شما برنامه روشنی برای راهنمایی طراحی و تولید محتوا می دهد. بخشی از تقویت سایت شما این است که بدانید، مخاطبان شما چه کسانی هستند، به چه اطلاعاتی نیاز دارند و سایت شما چگونه آنها را ارائه می دهد؟ دانستن این اطلاعات از مخاطبین به شما کمک می کند جهت درست سایت خود را پیدا کنید. اهداف گسترده ای برای طراحی وجود دارد و ویژگی های استراتژی بازاریابی برای غلبه بر این رقابت تاثیرگذار خواهد بود.

2. محتوای مناسب، سایت را معنادار می کند

طراحی سایت زیبا باعث جذب مخاطبین می شود اما محتوایی که در داخل سایت قرار می گیرد نیز به همان نسبت مهم تلقی می شود، بنابراین سایت باید دارای محتوای ارزشمند باشد. محتواگذاری باید به جای اصطلاحات سیستمی، مطابق با زبان کاربران همراه کلمات، عبارات و مفاهیم آشنا برای آنها صحبت کند.

از آنجایی که محتوای با کیفیت باید مفید و واضح باشد، مخاطب شما را به سمت اقداماتی که می خواهد انجام دهد راهنمایی می کند. سئو سایت نیز متناسب با محتوا، برنامه ریزی شده انجام می پذیرد. سئو را می توان متشکل از کلمات کلیدی و عباراتی که حواس کاربر را از پیام دور نکند، متفکرانه و با سلیقه اجرا کرد. تعریف هدف سایت شما به اطلاع رسانی محتوای مورد نیاز کمک می کند و اتخاذ رویکرد اولین محتوا، متناسب با محتوای واقعی از ابتدای فرآیند طراحی مورد توجه است. محتوای واقعی باعث می شود تا تغییراتی که باید در طول مسیر انجام شود را آسان تر نماید. مخاطبان خود را با محتوای عالی که نیازهای آنها را برآورده می کند، خوشحال کنید. در غیر این صورت، آنها دلیلی برای حضور در سایت شما نخواهند داشت.

3. با جلوه های بصری، توجه افراد را جلب کنید

هر عنصر طراحی باید هویت یک برند تجاری را منعکس و با آن ارتباط برقرار کند. عکس ها، تصاویر و سایر گرافیک ها، متن را متعادل کرده و صفحه وب را جذاب نشان می دهد تا افراد با دیدن آن جذب شوند و به آرامش برسند.
یک تصویر قهرمانی هیجان انگیز اولین برداشت خوب را ایجاد می کند. انتقال متحرک و اثرات پیمایشی باعث حرکت افراد می شود و ناوبری را از یک ضرورت اجباری به یک تجربه تعاملی سوق می دهد. صرف نظر از سبک یک برند تجاری، تصاویر باید به درستی، به طراحی اضافه شوند. شرکت های نرم افزاری، مواد غذایی،حسابداران و... همگی می توانند با گرافیک سایت خود خلاقانه برخورد کنند و در برند خود ماندگار باقی بمانند. تصاویر شما باید با کیفیت و زیبا به نظر برسند، از عکس ها و گرافیک های واضح و متعادل با رنگ و اندازه و وضوح مناسب استفاده کنید. تصاویر نامناسب این قدرت را دارند که بتوانند یک طراحی عالی را تبدیل به طراحی بی کیفیت نمایند.

4. هماهنگی و انطباق عناصر سایت

همه عناصر مهم یک طرح باید با هم کار کنند، به عنوان مثال اگر دکمه بزرگ در یک رنگ متضاد، بدون دلیل مناسب باعث عدم انطباق با سایر عناصر شود، احساس خوبی به مخاطبین نخواهد داد. عدم تطابق باعث منحرف شدن و قطع تجربه کاربر می شود. مطمئن باشید که برای کاربران بسیار سخت است که وقتی عنصری احساس خستگی را در آنها ایجاد کند، بتوانند کلیت سایت را عالی ببینند. تجربه بد کاربر می تواند باعث عدم حضور و ماندگاری بازدیدکنندگان وب سایت شود، و در نهایت به شانس شما برای رتبه بندی در گوگل صدمه می زند.
یک طراح خوب همه چیز را کاربر پسند می کند و می داند فونت ها، تصاویر و انواع پیمایش ها توجه ها را به خود جلب می کند. آنها طبق بینشی که دارند همه عناصر را در کنار هم قرار می دهند. گاهی طراحان جدید وسوسه می شوند تا تمام طرح های خلاقانه خود را در یک سایت قرار دهند. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که قرار دادن عناصر زیاد در سایت، خواستار توجه کاربران و عدم تمرکز مخاطبین خواهد شد.

طراحان سایت ماهر در مورد وزن هر یک از عناصر فکر می کنند و می دانند چه زمانی باید از محدودیت استفاده کنند. آنها می دانند که چگونه می توانند یک طراحی صفحه ایجاد کنند که پیمایش آن بدون دردسر باشد. این حس هماهنگی، به هویت برند نیز انتقال پیدا می کند. همه چیز از صدا و لحن سایت گرفته تا پالت رنگ باید سازگار باشند.
دستورالعمل های تجاری و راهنمای سبک زندگی می توانند به سازگاری کمک کنند. رهنمودهای برند تجاری به عنوان یک توضیح جامع برای همه موارد، از محتوا گرفته تا رنگ ها عمل می کنند و یک راهنمای سبک زندگی نشان می دهد که چگونه همه چیز هماهنگ با هم به نظر می رسد و تغییرات گسترده در سایت را آسان و فوری می کند.

اصول تایپوگرافی در طراحی سایت

5. تایپوگرافی ادراکی را شکل دهید

مهمترین نکته در مورد تایپوگرافی این است که فکر و ایده ، تصویر را از یک ذهن به ذهن دیگر منتقل می کند. تایپوگرافی ظرف اندیشه است. در کنار کلمات واقعی، شکل ها و سبک سازی حروف، معنی منتقل می شود. تایپوگرافی مانند حلقه دریافت است که ایده های نویسنده را به نمایش بصری ترجمه می کنند.

فونت ها باید متناسب با انتخاب محل قرارگیری و رنگ آن باشند. انتخاب سبک فونت مناسب ممکن است برای عناوین یا اهداف تزئینی خوب عمل کنند، اما برای متن های طولانی بهتر است، از سبک های ساده تر استفاده شود. فونت اشتباه می تواند محتوای مهم را تضعیف کند.
دلیل انتخاب فونت را حتماً بدانید و انتخاب آن ها را دوست داشته باشید. در طراحی فضاهای متنوع سبک های زیادی وجود دارد. اما برای تعداد زیادی از محتواها و سایر اطلاعات مهم، یک قلم ساده باعث خوانایی بهتر می شود. با تایپوگرافی تلطیف شده باید مانند ادویه جات در پخت غذا برخورد شود و برای به دست آوردن نتیجه بهتر در عطر و طعم مقداری از آن را اضافه کنید.

6. هماهنگی آیتم های در طراحی سایت

محتوا باید منطق، جریان و تناسب با سلسله مراتب را داشته باشد. محتوای شما باید مخاطبینتان را به یک نتیجه اجتناب ناپذیر راهنمایی کند. هر جمله باید وضوح بیشتری در مورد برند و هدف شما ارائه دهد، و خوانندگان را به مطالعه آنچه در مرحله بعدی است دعوت کند. از برچسب ها برای ساختار مطالب استفاده شود این کار به خزنده های وب کمک می کند تا سایت شما را برای جستجوی راحت رتبه بندی نماید. اگر قبل از شروع طراحی تمام محتوای نهایی را در اختیار ندارید، از عناوین و برچسب ها برای کمک به چارچوب آنچه می خواهید استفاده کنید. عناصر بصری نیز باید سازمان یافته باشند. بخشهایی را با تصاویر و گرافیکهایی تعریف کنید که مکمل محتوای نوشته شده باشند.

7. رنگ ها به طراحی سایت شما معنا می بخشند

پالت انتخابی شما برای طراحی سایت می تواند ارتباط مناسبی را با مخاطبین برقرار کند. این انتخاب رنگ می تواند از ترکیب رنگی شاد یا جدی تر برای سایت هایی مانند سایت های خدماتی استفاده شود. یک طرح رنگی می تواند کارهای زیادی برای انعکاس روح و پیام یک برند انجام دهد.
رنگهایی را انتخاب کنید که با هویت شما ارتباط برقرار کند و مهمتر از همه خواندن مطالب را آسان کند. با توجه به این نکته، همیشه ترکیبات رنگی خود را از طریق یک کنتراست رنگی اجرا کنید تا از خوانایی آن اطمینان حاصل نمایید.

8. فضای سفید تعادل ایجاد می کند

فضای سفید، دکمه ها و سایر عناصر طراحی بصری به برجسته شدن تصاویر و محتوا کمک می کند و از شلوغ دیده شدن طرح جلوگیری می نماید. فضای سفید که به آن فضای منفی نیز گفته می شود، جنبه مهمی در هر طراحی سودمندانه ایجاد می کند.

9. سلسله مراتب بصری ناوبری را ساده نگه می دارد

سلسله مراتب بصری پیمایش سایت، باید دسترسی به محتوای تان را در چند مرحله آسان کند. مطمئناً، شما نمی خواهید هیچ محتوایی از دست برود، اما منوی کشویی، دکمه ها و پیوندهای داخلی بی پایان افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. مسیرهای موجود در بخشها و محتوای سایت شما باید واضح و قابل استفاده باشد.

10. اصالت اعتماد را پرورش می دهد

مخاطبین شما باهوش هستند. آنها می توانند اصطلاحات اصولی بازاریابی دروغین را از واقعی تشخیص دهند. کاربران انتظار دارند که برندها واقعی باشند. همراه با هیاهوی بصری یک سایت، باید عمق و اصالت نیز در محتوای سایت حفظ شود. اگر تا به حال در سایتی با توصیفات جعلی قرار گرفته اید، احتمالاً متوجه شده اید که هرگز احساس خوبی نسبت به حضور در این فضا نخواهید داشت.

همین قوانین ساده، امکانات بی پایان طراحی شما را راهنمایی می کند. اصول راهنما تقریباً در هر وب سایتی یکسان اجرا می شود. همیشه استثناهایی وجود دارد، اما دانستن این قوانین باعث می شود که بدون شکست بتوانید به موفقیت نزدیک شوید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.