10 قانون طلایی محتوای متنی در طراحی سایت 10 قانون طلایی محتوای متنی در طراحی سایت

10 قانون طلایی محتوای متنی در طراحی سایت

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 10 دقیقه 20 مرداد 1399

گفتن اینکه اینترنت فضایی شلوغی است درست مانند این است که بگوییم در آسمان تعداد زیادی ستاره وجود دارد و یا شن و ماسه در ساحل یا اتمهای یک سلول بیشمار هستند. براساس  آمار Live Internet Stats بیش از 1.9 میلیارد وب سایت وجود دارد، بیش از 3.5 میلیارد جستجو در هر روز در Google و تقریباً 350،000 توییت در هر دقیقه ارسال می شود.
در این شرایط توجه به محتوای طراحی سایت مورد نظرمان بسیار حائز اهمیت خواهد بود. مطالعات نشان می دهد که 55 درصد بازدید کنندگان 15 ثانیه یا کمتر در یک صفحه وب می مانند. بنابراین توجه به منافع خوانندگان در این عصر می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. طراحی سایت جذاب به همراه محتوای مناسب، کلید حضور بیشتر افراد در وب سایت شماست. محتوای خوب نوشته شده برای بهینه سازی وب یا سئو می تواند شما را به صدر نتایج جستجو برساند و توجه خوانندگان را به خود جلب کند. در ادامه به بررسی نکاتی در این خصوص خواهیم پرداخت تا مطمئن شوید که محتوای سایت شما اصولی نوشته شده است.

محتوای متنی

1. مخاطب خود را بشناسید

قبل از تهیه مطالب، این سؤالات را از خود بپرسید: مخاطب اصلی من کیست؟ چه مطالبی برای مخاطب ثانویه که می تواند مخاطبان اصلی را تحت تأثیر قرار دهد با اهمیت تر است؟ چگونه افراد سایت من را به صورت آنلاین پیدا کنند؟
به عنوان مثال اگر طراحی سایت یک شرکت حقوقی را داشته باشید مخاطبان اصلی شما مشخص هستند. با این حال، مخاطبان ثانویه شما بسیار گسترده ترند و می تواند سایر وکلای دادگستری، گزارشگران حقوق یا هر صنف دیگری که ممکن است در آینده به خدمات شما نیاز داشته باشند، را شامل شود. بنابراین باید مطمئن شوید که محتوای شما برای همه این مخاطبان قابل دسترس و جالب است.
مخاطبان، محتوای سایت شما را از طریق بسیاری از مسیرهای مختلف اشتراک گذاری مانند رسانه های اجتماعی، لینک های وب سایت های دیگر، اشتراک گذاری ایمیل و نتایج موتور جستجو می یابند. به همین دلیل در کنار تمام موضوعاتی که بیان شد حتما توجه کنید که محتوای متنی شما باید برای موتورهای جستجو بهینه سازی شوند، در غیر اینصورت به احتمال زیاد افراد آنها را پیدا نمی کنند. بهترین عملکرد برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب این است که به مخاطبان خود بیاندیشید و ببینید که آنها چه واژه هایی را در گوگل تایپ می کنند، آن کلمات را در عناوین و زیر عناوین  و محتواهای متنی تان درج کنید.

2.از مدل "هرم معکوس" پیروی کنید

افراد زمان کمی را برای حضور اولیه در سایت شما اختصاص می دهند و بعد از آن تصمیم می گیرند که آیا سایت شما اطلاعات مورد نیاز آنها را در عرض چند ثانیه ارائه می دهد یا خیر. بنابراین محتوای خود را مانند یک هرم وارونه یا مخروط قرار دهید. در این روش باید مهمترین پیامها را در بالای صفحه درج کنید. سپس، به تدریج  اطلاعات خاص تر، پشتیبانی و جزئیات ارتباط با ما را وارد کنید.
به عنوان مثال، اگر می خواهید در مورد یک کنفرانس صفحه وب جدیدی را ایجاد کنید. بهتر است مهمترین جزئیات، اعم از توضیح درباره موضوع، تاریخ و مکان در بالای صفحه ظاهر شود. باقی جزئیات مانند سخنرانان و مباحث سخنرانی آنها درادامه نوشته شود و اطلاعات کم اهمیت تر مانند برگزار کنندگان کنفرانس، تاریخچه مجموعه کنفرانس یا لیستی از منابع مرتبط  در انتهای صفحه قرار گیرد.

3. جملات را کوتاه و ساده بنویسید

جملات طولانی برای خوانندگان جذاب نیست. دامنه توجه کاربران امروز، به جملات 35 کلمه یا کمتر نیاز دارد. بنابراین محتوای وب سایت باید قابل دسترس و خواندن آن آسان باشد. این عملکرد، طبیعتاً شما را به مخاطبان گسترده تری خواهد رساند. تمرکز خود را بر استفاده از اسم و افعال متمرکز کنید. استفاده از قیدها و صفت ها را کمتر نمایید. نیازی نیست کلمات پیچیده را در متن به کار ببرید.
امتیاز محتوای متنی شما بر اساس طول کلمات و جملات در یک متن برآورد می شود. همینطور خوانایی متن شما بسیار با اهمیت است طوریکه مطمئن باشید این موضوع برای هر سنی قابل درک است.

4. مورد خطاب قرار دادن مستقیم کاربران

موضوع جمله را مشخص کنید و از جملات موجز و مستقیم مورد خطاب قرار دادن خواننده استفاده نمایید. رعایت این نکات افراد را در درک درست محتوای شما کمک می کند. به عنوان مثال وقتی مستقیم با مخاطب صحبت می کنید ("شما می توانید آن را انجام دهید") جذاب تر از گفتن ("کار قابل انجام می تواند این موضوع باشد") است. یا به جای نوشتن ("یک قهوه سفارش داده شد") بهتر است بنویسید ("این مرد قهوه سفارش داد")

5. بیان اطلاعات توصیفی محصولات

نثر خود را به کلیات و گفته های سطح بالا محدود نکنید. بیان واضح در دنیای واقعی به خوانندگان کمک می کند تا پیام های شما را بهتر درک و تجسم کنند. همینطور به عنوان یک امتیاز مثبت، اطلاعات خاص و توصیفی درباره محصولات به سئو وب سایت شما کمک می کند و اطلاعات لازم را برای خرید محصولات مورد نظر به مشتریان می دهد .

محتوا متنی

6.عدم استفاده از اطلاعات پیچیده

طراحی سایت برای همه ی اقشار است، نه فقط متخصصان فنی. بنابراین اطمینان حاصل کنید که اطلاعات برای افراد غیر متخصص و یا تحصیل نکرده هم قابل درک باشد. برای درک این موضوع لازم است تا اصطلاحات پیچیده را توضیح دهید و یا آن ها را به مقالات دیگر لینک دهید، تا خوانندگان بتوانند اطلاعات پیش زمینه بیشتری را در مورد یک موضوع خاص بدست آورند.
این نکته در صورتی که در یک صنعت تخصصی کار می کنید بسیار مهم است، زیرا هدف شما از طراحی سایت، جذب مشتریان غیر متخصص است نه همکاران. بنابراین به یاد داشته باشید که باید مخاطبین خود را به درستی شناسایی کنید. (به نکته شماره 1 مراجعه کنید)

7.مخاطبین محتوای سایت شما را اسکن می کنند

علاوه بر قرار دادن مهمترین اطلاعات در ابتدای متن، مطمئن شوید که محتوا به راحتی قابل خواندن است. اکثر خوانندگان وب برای پیدا کردن اطلاعات خاص مورد نظرشان، صفحه را اسکن  می کنند. باور نمی کنید؟ دفعه بعد صفحه ای را که قبلاً ندیده اید باز کرده و توجه کنید، شما تک تک کلمات را نمی خوانید. چشم شما در حال پرش است و به دنبال اطلاعات مورد نظر خود هستید.

 • به جای پاراگراف های سنگین متن از لیست های bullets یا عددی استفاده کنید و به جای یک صفحه طولانی از متن، محتوا را در برگه های دارای برچسب سازماندهی نمایید.
 • همیشه "فضای سفید" را در نظر بگیرید. این فضای خالی است که پاراگراف ها، تصاویر و سایر عناصر موجود در صفحه وب شما را احاطه می کند. اگرچه ممکن است به نظر برسد که این فضا فقط فضای تلف شده باشد. اما در واقع بهترین دوست یک طراح در زمان طراحی سایت است. مقادیر فضای سفید اطراف متن، خواندن آن را خواناتر و لذت بخش تر می کند.
 • همچنین تقسیم محتوا به بخشهایی با عنوانهای فرعی توصیفی نیز حائز اهمیت می باشد. به عنوان مثال، یک صفحه وب در مورد تغییرات آب و هوا ممکن است اطلاعات را تحت عناوین زیر قرار دهد:
  • تغییرات آب و هوایی چیست؟
  • رانندگان تغییرات آب و هوا
  • اثرات فعلی و پیش بینی شده از تغییرات آب و هوا
  • راه حل های کاهش انتشار
  • بیشتر بدانید

این زیر هدرها نه تنها به خوانندگان در جستجوی صفحه کمک می کند بلکه به موتورهای جستجوگر نیز این امکان را می دهد تا محتوای شما را پیدا کند. عنوان خود را برجسته کنید. از یک عنوان بزرگ (H1) در بالای هر صفحه استفاده کنید ، از عناوین متوسط ​​(H2) برای جدا کردن محتوای اصلی خود و برای هر یک از نقاط جزئی از عناوین کوچک (H3) استفاده نمایید. مجموع رعایت تمام این نکات به سئو سایت شما کمک شایانی می نماید.

8. استفاده از تصاویر و ویدئو

گاهی اوقات قرار دادن یک تصویر، اینفوگرافیک یا ویدیو در سایت هزاران بار با ارزش تر است زیرا تحقیقات نشان می دهد که  90 درصد از اطلاعات منتقل شده به مغز انسان بصری است و افراد اطلاعات بینایی را 60 هزار برابر سریعتر از متن پردازش می کنند. همینطور استفاده از نمودار می تواند کار بهتری را برای توضیح یک موضوع پیچیده نسبت به متن انجام دهد. اگر در خصوص طراحی گرافیکی تخصصی ندارید می توانید از برخی خدمات عالی در سایت هایی نظیر  Piktochart و Canva بهره گیرید. علاوه بر این تصاویر به تجزیه و تحلیل متن شما کمک می کنند و در نهایت خواندن صفحه شما آسان تر می شود. توصیه می کنیم در هر صفحه از وب سایت خود حداقل یک تصویر داشته باشید.

9. بهره مندی از لینک های داخلی

نکته جالب در مورد طراحی سایت این است که به راحتی می توان خوانندگان را از یک صفحه به صفحه دیگر هدایت کرد. شما می توانید با لینک دادن به کلمات یا عبارات خاص در منابع مرتبط، به خوانندگان کمک کنید تا مطالب مشابه را پیدا کنند. رعایت این نکات باعث جذب مخاطبین بیشتری در سایت می شود.
به عنوان مثال ، این جمله در وب سایت آشپزی شما قرار دارد: سوپ یک غذای کم چرب است که از ترکیبات فصلی مانند هویج ، سبزیجات و گوجه فرنگی تشکیل شده است. می توانید "غذای کم چرب" را به صفحه ای با سایر پست های وبلاگ درباره تغذیه سالم لینک دهید. ایجاد این لینک های داخلی در سایت به سئو سایت کمک می کند، اما به خاطر داشته باشید که این لینک ها باید همیشه مرتبط و مفید باشند. همینطور به صورت بصری، اگر متن خود را با لینک بارگذاری کنید، افراد بهتر می دانند روی چه چیزی کلیک کنند. توصیه ی گوگل به قرار دادن تعداد معقولی از لینک های پیوندی می باشد.

10. قرار دادن راه های ارتباطی در سایت

وب سایت های خوب هر صفحه را با یک لینک مفید یا تماس و راه ارتباطی(CTA)  به پایان می رسانند. این استراتژی به خوانندگان کمک می کند تا به سایر صفحات وب سایت شما دسترسی داشته باشند. و کاربران را ترغیب می کند تا محتوای شما را به دوستان و خانواده خود تبلیغ کنند.
شما می توانید با قرار دادن دکمه های "عضویت" "ثبت نام" "یادگیری بیشتر" یا "تماشا " لینکی را برای مخاطبین قرار دهید تا عملی را که از آنها می خواهید انجام دهند.

به طور کلی نوشتن، کار سختی است و شاید نوشتن مطالب برای وب سایت، سختتر باشد. اما به یاد داشته باشید، که می توانید از متن های کوتاه تر نیز برای محتواهای متنی تان استفاده نمایید. علاوه بر نکات گفته شده، این مقاله شما را آماده می کند تا محتوای مؤثرتری را برای خواننده ایجاد نمایید و هر زمان که نیاز دیدید از افرادی که دراین زمینه متخصص هستند بهره مند شوید.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.