10 نکته اصولی تایپوگرافی در طراحی سایت 10 نکته اصولی تایپوگرافی در طراحی سایت

10 نکته اصولی تایپوگرافی در طراحی سایت

طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 5 دقیقه 22 مرداد 1399

ایجاد یک رابط کاربری مناسب نقش مهمی در طراحی سایت ایفا می کند، ایجاد ارتباطی روشن بین سایت و کاربر و همچنین کمک به کاربران در دستیابی به اهداف خود، بسیار مهم است. از آنجایی که بیش از 95 درصد اطلاعات در وب به صورت زبان نوشتاری است. بنابراین توجه به تایپوگرافی نقش اساسی دراین فرآیند دارد. تایپوگرافی خوب باعث می شود کاربران بتوانند سایت شما را بی دردسر بخوانند در حالی که تایپوگرافی ضعیف کاربران را از حضو در سایت منصرف می کند. به عبارت دیگر توجه به تایپوگرافی مناسب، رابط کاربری شما را نیز بهینه می کند. ما در این مقاله، مجموعه ای از قوانین را ارائه می دهیم که به شما در بهبود خوانایی محتوای متنی کمک می کند.

تایپوگرافی

1. تعداد قلم های مورد استفاده را به حداقل برسانید

استفاده ی بیش از 3 قلم مختلف باعث می شود وب سایت بدون ساختار و غیر حرفه ای به نظر برسد. در مقابل به خاطر داشته باشید که اندازه و فونت یکنواخت نیز می تواند هر نوع چیدمانی را خراب کند. اگر بیش از یک فونت استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که خانواده های فونت بر اساس عرض و سبک، یکدیگر را تکمیل کنند. به عنوان مثال از ترکیب قلم های پیشنهادی استفاده کنید. ترکیبی از جورجیا و Verdana ارزش های مشابهی دارند که یک جفت سازگار ایجاد می کند. 

2. سعی کنید از قلم های استاندارد استفاده کنید

از فونت های مناسب و استاندارد استفاده کنید، اما این رویکرد ممکن است یک مشکل جدی برای شما داشته باشد، فونت جالب می تواند کاربران را از خواندن دور کند. زیرا کاربران به صورت ناخودآگاه وقت خود را، صرف فکر کردن به قلم هایی می کنند که در طراحی سایت از آن ها استفاده شده است. مگر اینکه وب سایت شما به قلم های سفارشی برای اهداف تجاری یا ایجاد یک تجربه همه جانبه نیاز داشته باشد. به خاطر داشته باشید که تایپوگرافی خوب باید خواننده را به سمت محتوا سوق دهد، نه به نوع فونت.

3. طول کاراکترها را محدود کنید

داشتن مقدار مناسب کاراکتر در هر خط برای خوانایی متن شما بسیار مهم است. اگر می خواهید یک تجربه خوب در خواندن داشته باشید، باید در هر خط حدود 60 کاراکتر بنویسید. در طراحی سایت با محدود کردن عرض بلوک های متنی خود یا پیکسل ها می توانید به تعداد بهینه ای از کاراکترها در هر خط دست پیدا کنید.

4. فونتی را انتخاب کنید که در اندازه های مختلف خوب کار کند

در نظر داشته باشید کاربران از دستگاههایی با اندازه و وضوح صفحه نمایش متفاوت به سایت شما دسترسی پیدا می کنند و به اکثر رابط های کاربری و عناصر متنی در اندازه های مختلف (کپی دکمه ، برچسب زمینه ، هدر بخش ، و غیره) نیاز دارند. بنابراین مهم است که برای حفظ خوانایی و قابلیت استفاده در هر اندازه، یک فونت مشخص را انتخاب کنید که در اندازه ها و وزن های مختلف نمایش خوبی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید فونتی که انتخاب کرده اید در صفحه های کوچک نیز قابل خواندن باشد! سعی کنید از قلم هایی که از اسکریپت های cursive استفاده می کنند، جلوگیری کنید: اگرچه زیبا هستند اما خواندن آنها دشوار است.

5- از فونت هایی با حروف قابل تشخیص استفاده کنید

بسیاری از فونت ها در تایپ، خوانایی را در حروفی که نزدیک هم هستند آسان می کنند بنابراین هنگام انتخاب فونت، حتماً آن را در متن های مختلف بررسی کنید تا مطمئن شوید این امر مشکلی برای کاربران شما ایجاد نمی کند.

تایپوگراقی

6. از حروف بزرگ استفاده نکنید

اگر لازم است از محتوای متن انگلیسی در محتوای خود استفاده کنید از حروف بزرگ فقط برای معرفی کلمات اختصاری بهره گیرید. حروف کوچک خوانایی قابل قبول، سرعت، اسکن و خواندن را در مقایسه با حروف بزرگتر بسیار بالا می برد.

7. فاصله بین خطوط را به تعادل برسانید

در تایپوگرافی قاعده خاصی برای فاصله بین دو خط متن پیشرو (یا ارتفاع خط) داریم. با افزایش پیشرو ، فضای سفید عمودی بین خطوط متن را افزایش می دهید، که به طور کلی باعث بهبود خوانایی در صفحه می شوید. به عنوان یک قاعده ، برای خوانایی خوب ، ارتفاع خط باید حدود 30٪ بیشتر از ارتفاع کاراکتر باشد. ثابت شده است که استفاده صحیح از فضای سفید بین پاراگرافها ، درک مطلب را تا 20٪ افزایش می دهد. مهارت استفاده از فضای سفید در فراهم کردن مقدار قابل هضم محتوا در اختیار کاربران بسیار مهم است.

8. مطمئن شوید که از کنتراست رنگ کافی برخوردار هستید

از رنگ های یکسان یا مشابه برای متن و پس زمینه استفاده کنید. هرچه متن قابل مشاهده تر باشد، کاربران سریعتر قادر به اسکن و خواندن آن هستند. پس از انتخاب رنگ ، کاملاً ضروری است که نظر کاربران واقعی را در اکثر دستگاه ها بدانید. اگر نظرات منفی کاربران با خواندن نسخه آزمایشی منفی باشد، بنابراین می توانید مطمئن باشید که کاربران شما نیز دقیقاً همان مشکل را خواهند داشت.

9. از رنگ آمیزی متن به رنگ قرمز یا سبز خودداری کنید

کوری رنگ یک وضعیت رایج است، به خصوص در بین مردان (8٪ از مردان کور رنگ هستند)، توصیه می شود علاوه بر رنگ، از نشانه های دیگری نیز برای تفکیک اطلاعات مهم استفاده کنید. همچنین از رنگ های قرمز و سبز به تنهایی برای انتقال اطلاعات خودداری کنید زیرا کوری رنگ قرمز و سبز رایج ترین شکل کور رنگی است.

10. عدم استفاده از متن چشمک زن 

محتویاتی که چشمک می زند می تواند باعث ایجاد تشنج در افراد مستعد شود و به طور کلی ممکن است باعث حواس پرتی کاربران شود.

توجه به اصول تایپوگرافی مناسب در زمان طراحی سایت بسیار مهم است. گزینه های بد تایپوگرافی می توانند کاربران را از خواندن دور کنند. بنابراین ضروری است که تایپوگرافی قابل خواندن ، درک و خوانا باشد.

 

 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.