10 نکته برای بهینه سازی تصاویر در سئو 10 نکته برای بهینه سازی تصاویر در سئو

10 نکته برای بهینه سازی تصاویر در سئو

آموزش سئو و بهینه سازی سایت زمان مطالعه : ~ 8 دقیقه 7 مهر 1399

بهینه سازی تصاویر به این معنی است که اندازه تصاویر خود را به کمترین حجم ممکن کاهش دهید تا سرعت بارگذاری سایت شما سریع شود. علاوه بر این، در نظر داشته باشید که کیفیت تصویر کاهش نیابد. همچنین بهینه سازی تصویر شامل سئو تصویر است که به شما کمک می کند تصاویر خود را در جستجوی گوگل بهینه رتبه بندی کنید. در ادامه به بررسی نکاتی در خصوص بهینه سازی تصاویر برای ایجاد وب سایتی سریع و فریندلی خواهیم پرداخت.

بهینه سازی تصویر در سئو

1. تصاویر مناسب را انتخاب کنید

از تصاویر با کیفیت بالا استفاده کنید. در صورت امکان تصاویر منحصر به فرد و اصلی انتخاب شما باشد. درست است که گرفتن تصاویر منحصر به فرد همیشه امکان پذیر نمی باشد. اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد این اصل را رعایت نمایید.
اگر برای یافتن تصاویر عالی به ایده ای نیاز دارید، می توانید به مقاله معرفی بهترین سایت ها برای دانلود عکس مراجعه نمایید. همینطور گزینه دیگر خلق تصویر توسط خودتان است. این موضوع فقط به عکاسی کردن از سوژه ها مربوط نمی شود، بلکه می تواند به ایجاد تصاویر بصری اشاره داشته باشد.
بهتر است این کار توسط یک طراح انجام شود و یا اگر می خواهید خودتان انجام دهید، می توانید با استفاده از برخی ابزارها، مانند فوتوشاپ، افتر افکت و ... طراحی خود را پیاده کنید. این ابزارها به شما کمک می کند که بتوانید متن خود را توسط تصاویر توضیح دهید. در پشت تصاویر و گرافیک خود هدف داشته باشید.

2. حق کپی و مجوز را بررسی کنید

زمانی که می خواهید تصویری را از گوگل انتخاب کنید حتما به این نکته توجه نمایید که استفاده از آن تصویر برای شما مشکلی ایجاد نکند. در اکثر سایت ها ، می توانید تصویر رایگان را ببینید و با شرایطی که آنها اعلام کرده اند آن تصاویر را دانلود نمایید.

3. نوع فرمت مناسب را، برای نیازهای خود انتخاب کنید

فرمت های تصویری مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای اهداف سایت خود استفاده کنید. رایج ترین فرمت های تصویر عبارتند از:

  • JPEG
  • PNG
  • GIF
  • WEBP فرمت جدید تصویر( JPEG)

این موارد رایج ترین فرمت مورد استفاده هستند، که می توانند برای بهینه سازی عکس ها مناسب باشند.

قالب PNG

این فرمت اصولا از کیفیت و شفافیت تصاویر پشتیبانی می کند و می تواند لایه ها را ذخیره کند. بیشترین کاربرد آن برای لوگو است، زیرا کیفیت تصاویر کوچک را حفظ می کند. بهتر است از این فرمت برای تصاویر رنگی استفاده نکنید زیرا اندازه فایل آن ها بسیار زیاد خواهد شد و سرعت بارگذاری صفحه را تحت تأثیر قرار می دهد.

قالب GIF

این فرمت برای تصاویر در ابعاد کوچک نیز مناسب تر است. مزیت فرمت GIF این است که می تواند برای انیمیشن های کوتاه استفاده شود و مانندPNG ، می توان از آن برای لوگو نیز استفاده کرد. GIF همچنین از کیفیت تصویر PNG پشتیبانی می کند.
البته طراحان آن را برای عکس یا تصویر توصیه نمی کنند، زیرا ممکن است در نهایت سرعت وب سایت را کند نماید.

قالب WEBP

فرمت جدیدی است که توسط گوگل در سال 2010 معرفی شده است. این فرمت در ابتدا شروع کندی داشت زیرا پشتیبانی زیادی از مرورگر برای آن وجود نداشت. اما با گذشت زمان، پشتیبانی افزایش یافت و اکنون به یک رقیب جدی تبدیل شده است.
می تواند به راحتی جایگزین PNG ها و JPEG ها شود ، به علاوه می تواند با همان کیفیت تصویر اندازه را  تا 30٪ کاهش دهد . فراموش نکنید که توجه  به سرعت مهم ترین وجه سئو و سئو تصاویر می باشد. اما لازم به ذکر است که برخی از نسخه های مرورگرها از آن پشتیبانی نمی کنند، بنابراین شما باید در این حالت از فرمت JPEG و PNG استفاده کنید.

4. اطمینان از نام گذاری مناسب تصاویر

اگر فایل خود را به روش توصیفی نامگذاری کنید، به گوگل کمک می کنید تا شی موجود در تصویر را راحت تر شناسایی کند. حتی نام پرونده ها نیز مهم است. بهتر است انتخاب نام، دقیقا مرتبط با همان عکس انتخابی باشد و از کلمات کلیدی در نام پرونده خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نام فایل باید کوتاه باشد.

5. توصیف Alt متن و توضیحات تصویر را ایجاد کنید

Alt text متنی است که وقتی مرورگر در بارگیری تصویر به مشکل بر می خورد، آن متن را بر روی صفحه نمایش ظاهر می کند. همچنین این متنی است که برای کاربرانی که از سرچ گوگل استفاده می کنند نشان داده می شود. متن Alt قابلیت دسترسی وب سایت و تجربه کاربری شما را بهبود می بخشد. علاوه بر این، نوشتن متن alt مناسب در بهبود سئو بسیار تاثیرگذار است. بنابراین مطمئن شوید که کلمات مرتبط با تصویر را در آن گنجانده اید.
متن و توضیحات تصویر اطلاعات ارزشمندی را به گوگل ارائه می دهد، بنابراین کاربران به راحتی متوجه می شوند که نتیجه جستجوی آن ها چه موردی را نشان داده است.

بهبودسئو تصاویر

6. ایجاد زیرنویس های تصویری توصیفی

زیرنویس های تصویر یکی از بهترین روش های جستجوگرها برای تصاویر هستند. آنچه مهم است این می باشد که تصاویر برای بازدید کننده شما قابل مشاهده باشند.
ایجاد این زیرنویس ها می تواند زمینه دقیق تری از یک تصویر را ارائه دهند و تجربه کاربری بهتری را برای مخاطب به ارمغان آورد. اما از آنجایی که ما معمولا مقاله را کامل نمی خوانیم بنابراین برای درک بهتر، استفاده از زیرنویس ها کمک کننده هستند. آنها همچنین برای درک بهتر تصویر، اطلاعات بیشتری به موتورهای جستجو می دهند.

7. از تصاویر در اندازه مناسب استفاده کنید

در حالی که قرار دادن تصاویر در وب سایت و در پست های وبلاگ ضروری می باشد، اما به دلیل پایین آمدن سرعت بارگذاری سایت باید در انتخاب حجم مناسب تصاویر دقت نمایید. به همین دلیل است که برای شما مهم می باشد که اندازه تصاویر خود را (عرض یا ارتفاع) متناسب با نیازهای سایت تنظیم کنید.

ممکن است بپرسید، آیا مرورگر تصویر را به اندازه مورد نیاز نمی رساند؟
پاسخ این است که بله مرورگر این کار را انجام می دهد، اما در این شرایط مجبور است تصویر بسیار بزرگی را بارگیری کند، حتی اگر بخواهد فقط عرض 500 پیکسل را نشان دهد. با این حساب، مرورگر برای بارگیری آن به زمان بیشتری نیاز دارد. بنابراین می توانید اندازه تصاویر را در فتوشاپ یا هر یک از ویرایشگرهای عکس رایگان تغییر دهید .

8. اندازه پرونده ها را کاهش دهید

اکنون که اندازه تصویر را کاهش داده اید، زمان آن رسیده است که اندازه پرونده را نیز کاهش دهید. برای این کار می توانید دوباره از فتوشاپ استفاده کنید و کاهش اندازه پرونده را با تغییر اندازه تصویر ترکیب کنید. نکته ای که هنگام کاهش اندازه تصویر باید به آن توجه کنید این است که توجه تان به عدم کاهش کیفیت تصاویر باشد.
برای اینکه بدانید آیا تصاویر به کاهش سایز نیاز دارند، می توانید Google Page Speed ​​را اجرا کنید تا به راحتی بتوانید تصاویری را که نیاز به کاهش حجم دارند شناسایی نمایید.

9. از تصاویر پاسخگو در وب سایت خود استفاده کنید

ایجاد تصاویر پاسخگو بدان معناست که تصویر دقیقاً باید هم سایز صفحه مرورگرها در دستگاه های مختلف مانند تلفن های همراه، تبلت ، دسکتاپ و ... باشد.
به عنوان مثال شما تصویری را در دسکتاپ با اندازه ی، 2500 -1000 پیکسل دارید که در نمایشگر کامپیوتر شخصی تان به درستی اجرا می شود. اما باید در نظر بگیرید که کاربر ممکن است با یک دستگاه تلفن همراه که دارای صفحه نمایش 350 px است، وارد وب سایت شما شود. به همین دلیل مهم است که تصویری متناسب با اندازه صفحه ارائه دهید.

10. استفاده از تصاویر با متن مرتبط

تصاویر برای تکمیل متن وارد می شوند و بالعکس. بنابراین بهترین روش این است که تصاویر خود را با متنی احاطه کنید که می تواند ارتباط تصاویر شما را بیشتر کند. تا خوانایی بیشتری هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو ایجاد نمایید.

نکات کلیدی

در نهایت موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  • حجم تصاویر را با استفاده از ابزارهای تعریف شده کاهش دهید.
  • اندازه پرونده را کاهش دهید
  • از تصاویر پاسخگو استفاده کنید
  • کلمات کلیدی را در نام تصویر ، متن alt یا زیرنویس خود وارد کنید

اینها مواردی هستند که می توانند در سئو تصویر و سرعت بارگذاری وب سایت شما نقش زیادی داشته باشند. همانطور که مشاهده کردید انجام این امور می تواند به سادگی اتفاق افتد، و باور کنید کاربران و بازدید کنندگان شما از تجربه کاربری پیشرفته احساس رضایت زیادی خواهند داشت.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.