10 نکته مهم که در طراحی سایت باید در نظر گرفت 10 نکته مهم که در طراحی سایت باید در نظر گرفت

10 نکته مهم که در طراحی سایت باید در نظر گرفت

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 11 دقیقه 23 مهر 1399

سرمایه گذاری در یک وب سایت جدید تصمیمی بزرگ برای کسب و کارهای ، بزرگ یا کوچک است. وب سایت شما چهره از برند شما در دنیای آنلاین است , مکانی که مشتریان بالقوه شما برای کسب اطلاعات درباره اینکه شما چه هستید و چه کاری انجام می دهید، شما را دنبال می کنند.
وقتی این کار به درستی انجام شود, یک وب سایت جدید به عنوان یک ماشین تبدیل عمل خواهد کرد و ترافیک وب را به تبدیلاتی قابل اندازه گیری تغییر خواهد داد . بیشتر صاحبان مشاغل از خطرات مرتبط با پروژه های توسعه وب سایت آگاه هستند. از این گذشته ، همه ما داستان های ترسناکی در مورد شرکت های سازنده یک وب سایت شنیده ایم که در نهایت مشتری با یک محصول نهایی روبرو می شود و عملکرد مطلوبی ندارد و یا مطابق با خواسته های مشتری ایجاد نشده است .

بنابراین ، چگونه می توانید از پایان یافتن یک طراحی سایت طاقت فرسا جلوگیری کنید؟ و کدام نکات برای موفقیت در طراحی سایت شما بسیار مهم است؟ ما در شرکت دودکو تمام سعی خود را بر پایه خواسته های مشتری قرار می دهیم تا به بهترین شکل ممکن سایت مناسب کسب کار افراد را طراحی کنیم .

طراحی سایت

1. شناسایی کاربران اصلی شما

به نظر می رسد این کار بی فایده است ، اما شما تعجب خواهید کرد که بسیاری از پروژه های وب سایت بدون تجزیه و تحلیل مشخصات کاربر مناسب به پایان رسیده است. برای ایجاد وب سایتی که مهمترین نیازهای مخاطبان هدف شما را برآورده کند ، ابتدا باید بررسی کنید که این افراد چه کسانی هستند و چرا آنها به سایت شما می آیند. غیر معمول نیست که یک کسب و کار چندین گروه مخاطب اصلی داشته باشد.

به عنوان مثال ، در یک وب سایت مناسب برای کلینیک پزشکی, احتمالاً بیماران به عنوان مخاطبان اصلی خود در نظر گرفته می شوند . اما اگر متخصصان مراقبت های بهداشتی، که در کلینیک کار می کنند نیز، برای به روزرسانی اطلاعات مشتری ، تعیین قرار ملاقات ها ، پاسخگویی به سوالات عمومی و به روزرسانی، به وب سایت دسترسی پیدا کنند ، متخصصان داخلی مراقبت های بهداشتی نیز باید به عنوان کاربران اصلی در نظر گرفته شوند.

قبل از تماس با یک شرکت توسعه وب سایت ، ضروری است که مخاطبان کاربر خود را محدود کنید ، دلیل ورود آنها به وب سایت شما را مشخص کنید و نحوه تغییر سایت را برای تأمین بهتر نیازهای آنها بررسی نمایید.

2. بهبود نام تجاری بصری شما

آیا مدتی است که شرکت شما آرم خود را تغییر داده است؟ آیا طرح رنگی برند تجاری شما نامشخص است ؟ آیا حتی یک سند راهنمای برند تجاری دارید؟ اینها همه مواردی است که باید هنگام سرمایه گذاری در ساخت وب سایت در نظر بگیرید , هرچقدر برند تجاری شما شفاف ، سازگار و معاصر باشد ، وب سایت شما از نظر بصری جذاب تر خواهد بود. با این حال ، لازم به یادآوری است که تیم توسعه وب سایتی که استخدام می کنید مسئولیتی در قبال هویت برند سایت شما نخواهد داشت.

بنابراین ، وظیفه شما این است که با در دست داشتن دستورالعمل های تجاری خود پای میز بنشینید. اگر برای شروع کار در سند رهنمودهای تجاری خود مشکلی دارید ، توصیه می کنیم این نمونه های راهنمای مارک الهام بخش برخی از شرکت های برجسته جهان را بررسی کنید.

3. اولیت اول نمایش در حالت موبایل

هیچ کسب کاری نباید در وب سایتی سرمایه گذاری کند که برای نمایش درست در تلفن همراه ساخته نشده است. زیرا 51٪ از ترافیک وب جهانی , به وسیله دستگاه های تلفن همراه است ، عدم طراحی سایت ریسپانسیو مطمئن ترین راه برای جلوگیری از موفقیت شماست . می بایست اطمینان حاصل کنید که طراحی شما برای به نمایش درآوردن تصاویر ، متن ، لوگو و سایر عناصر در صفحه های کوچکتر بهینه شده است زیرا بسیاری از بازدید کنندگان از طریق تبلت یا تلفن همراه به سایت شما دسترسی پیدا می کنند. حتما از شرکت توسعه و طراحی سایت خود بپرسید که آیا آنها با طراحی ریسپانسیو موبایل ، آشنایی لازم را دارند .

4. انجام فعالیت مورد نظر شما توسط کاربر

هیچ چیز عملکرد یک وب سایت را پایین نمی آورد به جز فراموش کردن بخشی برای اقدام به عمل توسط کاربر (CTA) در هر صفحه . اما CTA یا اقدام به عمل چیست ؟؟ با ایجاد بخشی در سایت مانند فرم , سوالات , دکمه و ...کاربرا ترغیب به انجام کاری می کند که در اصطلاح به آن CTA گفته می شود .
به عنوان مثال ، جمله: "برای نکات اختصاصی باغبانی ، ما را در فیس بوک دنبال کنید!" در انتهای یک پست وبلاگ ، خوانندگان را ترغیب می کند تا با دنبال کردن مشاغل شما در شبکه های اجتماعی ، اقدامی انجام دهند. به عنوان یک قانون کلی ، هر صفحه از وب سایت شما باید حداقل یک CTA داشته باشد.

همچنین بسیار مهم است که وقتی CTA را در وب سایت خود قرار می دهید ، بازدیدکنندگان فورا قادر به اتمام اقدام پیشنهادی شما باشند .
به عنوان مثال ، اگر جمله ای مانند "بروشور ما را اینجا دانلود کنید!" دارید ، بازدیدکنندگان شما باید بتوانند روی کلمه "اینجا" کلیک کنند و بلافاصله به لینک دانلود بروند. CTA های پیچیده یا لینک های خراب باعث نا امیدی کاربران شما می شود و احتمالاً منجر به افزایش نرخ پرش صفحه وب خواهد شد .

نکات طراحی سایت

5. ساختار سایت خود را مقیاس پذیر کنید

هرگز به ساخت وب سایتی که فقط نیازهای فعلی شما را برآورده می کند اکتفا نکنید. ممکن است زمانی پیش آید که شما نیاز به طراحی مجدد وب سایت داشته باشید، اغلب اوقات ، صاحبان مشاغل مبلغ گزافی را برای ساخت یک وب سایت خرج می کنند ، و چند ماه متوجه می شوند که در حال حاضر به عملکردهای جدیدی نیاز دارند که سایت طراحی شده برای آنها توانایی تحقق را ندارد. از این رو ، نگه داشتن مقیاس پذیری در بالای لیست اولویت های خود همیشه یکی از نکات پیشنهادی وب سایت است.

اگر وب سایت شما برای سالهای آتی نیازهای شغلی شما را برآورده می کند ، موارد ساده ای مانند اجتناب از نقاط خرابی (SPOF) کاملاً ضروری است. از خود بپرسید: داده های وب سایت خود را در کجا نگهداری خواهید کرد؟ ، چگونه به آنها دسترسی پیدا خواهیم کرد؟ و بطور مکرر از آنها پشتیبان تهیه خواهید کرد؟
همیشه سعی کنید در صورت بروز مشکل احتمال به خطر افتادن وب سایت را به حداقل برسانید . داشتن یک برنامه منظم بک آپ گیری همیشه بهترین راه حل در موقعی است که دچار مشکل شده اید زیرا بروز مشکلات و خطرات غیر قابل پیش بینی هستند.

6. برقراری ارتباط با مشتریان خود

توانایی برقراری ارتباط با مخاطب مورد نظر شما باید همیشه در هنگام توسعه سایت یک نگرانی اساسی باشد . به هر حال، بازدید کنندگان شما کسانی هستند که برای آنها وب سایت را ایجاد می کنید. بنابراین ، حتماً سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • از چه طریقی می خواهم مشتریانم به من دسترسی داشته باشند ؟؟
 • از طریق روش های ارتباطی که انتخاب کرده ام می خواهم کاربران در چه ساعاتی با من در تماس باشند؟؟
 • چه کسی در مجموعه من می تواند با مشتری در ارتباط باشد ؟
 • هنگام برقراری ارتباط با مشتری از طریق وب سایت ، چه اقدامات امنیتی باید انجام شود؟
 • آیا استفاده از ربات در چت و یا هوش مصنوعی برای کسب کار من مفید است ؟

همیشه قبل از ساختن وب سایت ، نیازهای ارتباطی خود را در نظر داشته باشید و با شرکت توسعه دهنده وب سایت خود هم فکری کنید تا مشخص شود کدام گزینه برای شما مناسب است.

7. انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب(CMS)

اگر جزو مشاغلی هستید که دارای وب سایت می باشید، ممکن است با CMS ای که در حال حاضر استفاده می کنید راحت باشید . یا اینکه ، ممکن است از CMS که تاکنون از آن استفاده کرده اید نا امید شده باشید , بنابراین آماده امتحان چیز جدید هستید. هر کسب کاری دارای مشکلات منحصر به فردی است که نیاز به حل دارد و در نهایت سیستم مدیریت محتوای مناسب برای تجارت شما ممکن است بهترین انتخاب برای شخص دیگری نباشد.

ما پیشنها می کنیم که بین برترین CMS های موجود به طور کامل تحقیق کنید , همچنین با تیم طراحی خود مشورت کنید تا با توجه به نیازتان بهترین را برای شما پیشنهاد دهند . سیستم مدیریت محتوایی که توسط طراحی سایت دودکو به طور اختصاصی ایجاد شده دارای قابلیت های مختلف و متناسب با کسب کار های مختلف تهیه شده است . فرقی ندارد چه سایتی مناسب برای کسب کار شماست CMS دودکو به راحتی و با سرعت بسیار زیاد تغییرات مورد نظر شما در سایت را اعمال خواهد کرد .

8. بودجه متعادل شما

قبل از تثبیت برنامه های خود برای تعمیرات اساسی وب سایت ، باید بودجه خود را تعیین کنید کاری که اغلب شامل بررسی واقعیت برای صاحبان مشاغل است. برای یک پروژه وب سایت کاملاً سفارشی ، می توانید به طور متوسط ​​بین 5 تا 15 میلیون تومان بپردازید. اگر پروژه وب سایت شما بسیار پیچیده باشد یا تعداد صفحات زیادی را شامل شود ، این تعداد می تواند افزایش یابد ، و اگر تصمیم بگیرید که از یک الگوی طراحی استفاده کنید ، می تواند کاهش یابد.

البته هر گزینه دارای مزایا و معایبی است . اگر نمی توانید وظایفی مانند سئو , نوشتن متن و تولید محتوا را انجام دهید باید برای دریافت خدمات اضافه در بالاترین بخش توسعه وب سایت خود این هزینه ها را در نظر بگیرید .

9. تعیین نقش کاربران مختلف در سایت

حتی اگر تمام نکات ذکر شده در این لیست را نیز به درستی انجام دهید . اگر اعضای کسب کار خود را که به سایت دسترسی خواهند داشت آماده نکنید و از قبل نقش و فعالیتشان را تعیین نکنید , پروژه شما دچار آشفتگی خواهد شد . وظایفی که باید به آن ها بپردازید عبارتند از :

 • جمع آوری اطلاعات برای محتوای وب سایت
 • تدوین آثار هنری ، لوگو ها ، تصاویر و گرافیک ها برای استفاده در وب سایت
 • تکمیل دستورالعمل های برند تجاری
 • نوشتن محتوای وب سایت
 • خط مشی سیاست حفظ حریم خصوصی و سایر متن های قانونی مورد نیاز وب سایت را تعریف کنید
 • بررسی و تأیید طرح های ثابت
 • محتوای وب سایت را با موارد مختلف محتوایی پر کنید

هرچه تیم داخلی شما در ایجاد زمینه های لازم برای این مسئولیت ها زمان بیشتری داشته باشد ، پروژه وب شما ساده تر می شود.

10. حضور در شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی جنبه اصلی بازاریابی آنلاین هستند. با درج لینک شبکه های اجتماعی در محتوای وب سایت خود ، می توانید وفاداری نام تجاری خود را افزایش داده و به بازدید کنندگان خود دلایل بیشتری برای حمایت از کسب کارتان ارائه دهید.

 • تاییدیه های مختلف مانند نماد الکترونیک و ... را برای وب سایت خود دریافت کنید تا کاربران از صلاحیت شما مطمئن شوند 
 • لینک شبکه های اجتماعی را در سایت خود قرار دهید
 • تصاویر اشخاص معروف و سایر شرکت ها که از محصولات و خدمات شما استفاده می کنند را در پروفایل خود قرار دهید
 • یک صفحه رسانه در وب سایت خود قرار دهید که در آن به مقالات و محتوای منتشر شده لینک دهید که نام تجاری شما را ذکر می کند
 • در وبلاگ خود دکمه اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی قرار دهید

نتیجه

با در نظر گرفتن این ده ملاحظه ، صاحبان مشاغل از همه صنایع می توانند شانس خود را برای یک پروژه موفق وب سایت افزایش دهند ، و اطمینان حاصل کنند که نیازهای آنها برآورده می شود و اهداف کلی تجاری آنها پشتیبانی می شود.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.