3 اصول طراحی سایت که هر مبتدی باید بداند 3 اصول طراحی سایت که هر مبتدی باید بداند

3 اصول طراحی سایت که هر مبتدی باید بداند

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 6 دقیقه 4 شهریور 1399

وقتی تصمیم می گیرید برای کسب و کارتان سایت طراحی کنید، ممکن است با گزینه ها ی طراحی سایت بسیاری روبه رو شوید. اما حقیقت این است که اکثر وب سایت های موفق از اصول طراحی سایت استفاده می کنند تا تجارت خود را برای بازدید کنندگان جذاب و کاربردی جلوه دهند. طبق تحقیقات گوگل، کاربران با طراحی سایت ساده که تجربه کاربری راحت تری دارند ارتباط تعاملی خوبی برقرار می کنند. ما در این مقاله شما را با ایده ها و تکنیک های ساده ای آشنا می کنیم، تا بتوانید شروع مناسبی در این زمینه داشته باشید.

سه اصل اساسی طراحی سایت چیست؟

 1. گزینه های زیادی ارائه نکنید (پارادوکس انتخاب)
 2. اطلاعات هر بخش را به ترتیب منطقی قرار دهید (سلسله مراتب بصری یا ویژوال)
 3. از فضای خالی بین موارد موجود در صفحه بهره گیرید (فضای سفید)

اصول طراحی سایت

1. پارادوکس انتخاب

آیا می دانید هر چقدر گزینه های بیشتری را برای انتخاب ارائه دهید، تصمیم گیری را برای مخاطبینتان سخت تر می کنید؟ زمانی که مردم گزینه های بیشتری را برای انتخاب داشته باشند، احساس رضایت کمتری از خرید خود خواهند داشت. این موضوع به پارادوکس انتخاب معروف است . 
قانون هیک می گوید که هرچه انتخاب بیشتری داشته باشید، زمان شما برای تصمیم گیری طولانی تر می شود. مصداق این قانون در اصول طراحی سایت نیز وجود دارد و با گزینه هایی که شما در اختیار کاربران قرار می دهید تصمیم گیری را برای افراد طولانی تر می کنید، ممکن است افراد وب سایت شما را بدون کلیک روی آیتم ها ترک کنند .بنابراین در بهترین اصول طراحی سایت باید به کاربر نشان دهید که از کجا شروع کند و به کجا برسد.

پارادوکس چگونه می تواند بر اصول طراحی سایت شما تأثیر بگذارد؟

 • آنچه را که واقعاً می خواهید بازدید کنندگان هنگام بازدید از سایت شما انجام دهند اولویت قرار دهید. این موارد ممکن است برای عضویت در خبرنامه شما، خرید ، گوش دادن به موسیقی و... باشد. بنابراین اولویت شما هرچه که باشد، روی رسیدن به آن نقطه تمرکز کنید.
 • منوی سایت خود را ساده و کوتاه نگه دارید. برخی طراحان پیشنهاد می کنند که بیشتر از هفت آیتم در منوی ناوبری خود نداشته باشید .خواندن و درک بیشتر از این تعداد برای کاربران دشوار خواهد بود و تصمیم گیری را برای آنها سخت می کند.
 • تعداد گزینه های موجود در صفحات و صفحه اصلی خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، فقط سه محصول پرفروش خود را در صفحه اصلی یا سرویس های برتر خود نشان دهید. جزئیات و یا محصولات بیشتر را در صفحات دیگر ارائه کنید. محدود نگه داشتن گزینه ها به این معنی است که بیننده می تواند به جای اینکه مجبور شود اطراف صفحه را نگاه کند و گزینه های مختلفی را انتخاب نماید، به سرعت، به انتخاب موارد دلخواهش بپردازد.

2. سلسله مراتب بصری در اصول طراحی سایت

پس از کم کردن تعداد گزینه های ارائه شده، مرحله بعدی اولویت بندی اطلاعات در صفحه است. اینجاست که اهمیت سلسله مراتب بصری مورد توجه قرار می گیرد. سلسله مراتب بصری به معنای استفاده از نشانه های بصری مانند اندازه، رنگ و قرار گیری برای خوانندگان است تا به آنها بگویید مهمترین و با اهمیت ترین چیزی که در وهله اول باید به آنها توجه کنند، کدام موارد است. مبتدیان اغلب به این مرحله توجه نمی کنند و همه ی آیتم ها در  طراحی سایت را به یک اندازه نشان می دهند.

طراحی سایت

چگونه از سلسله مراتب بصری در اصول طراحی سایت استفاده کنید؟ 

ایجاد سلسله مراتب بصری برای ایجاد تفاوت بین عناصر بیشتر به چشم می آید. اگر تمام محتوای متنی را به این دلیل که نکات مهمی هستند با فونت  بزرگ در سایت قرار دهید در واقع کاری از پیش نبرده اید زیرا به نظر می رسد که همه ی مطالب به یک اندازه مهم هستند. بهتر است از روش هایی که در ادامه با شما بیان خواهیم کرد، استفاده نمایید.

 • اندازه: محتوای متنی با فونت بزرگ نشان دهنده ی اهمیت آن مطلب و با فونت کوچک اهمیت کمتر آن مطلب را نشان می دهد. عناوین بزرگ، متوسط ​​و کوچک را برای شکستن متن و ساختار خود به صفحه استفاده کنید. یک تصویر بزرگ نسبت به تصاویر کوچکتر در یک سایت از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.
 • رنگ: اگر به درستی انتخاب شود می تواند به وب سایت شما شخصیت دهد. علاوه بر این به عنوان ابزاری برای جلب توجه کاربران استفاده می شود. شما به کمک یک رنگ غیرمعمول از باقی رنگ های صفحه می توانید بر نکته مهم مد نظرتان تاکید کنید.
 • تعیین سطح: اطلاعاتی که در بالای صفحه قرار می گیرد بسیار مهمتر از اطلاعات موجود در انتهای صفحه است. با توجه به راست چین بودن متون فارسی اطلاعات در سمت راست بیشتر به چشم می آیند بنابراین به طور معمول، آنچه در سمت راست قرار دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

شما می توانید به کمک تیم طراحی سایت دود، بسیاری از کارهای سلسله مراتبی بصری را با استفاده از طرح های پیشنهادی در قسمت نمونه کار ببینید. ما سعی کرده ایم آنها را به گونه ای طراحی کنیم که اصول طراحی سایت در آن رعایت شود و اطلاعات را به روشی واضح ارائه دهند.

3. فضای سفید

فضای سفید به فضای خالی اطراف فیلدهای موجود در وب سایت اشاره دارد. البته به معنای واقعی کلمه لازم نیست که رنگ سفید را انتخاب کنید، بلکه منظور همان فضای خالی می باشد. طراحان مدتهاست که می دانند فضای سفید فضایی بیهوده نیست .بلکه بسیار کمک کننده می باشد تا بازدید کنندگان بتوانند چشم خود را به قسمت های مختلف صفحه متمرکز کنند. فضای سفید باعث می شود سایت شما خواناتر به نظر آید و حرکت در آن بسیار آسان تر باشد.

نحوه ایجاد فضای سفید بیشتر در طراحی سایت

 • صفحه خود را به بخش های مختلف تقسیم کنید. بنابراین به جای اینکه همه محتوا را در یک بلوک قرار دهید، صفحه خود را با بلوک های مختلف بخش بندی کنید.
 • متن خود را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. با استفاده از پاراگراف های کوتاه تر و شکستن بخش های بزرگ ، فضای سفید را در بلوک متن خود ایجاد کنید .
 • در عکس های سایت از فضای سفید استفاده کنید. تصاویر یک روش عالی برای ایجاد کردن تنفس بیشتر برای خوانندگان می باشد. تا بتوانند حواسشان را بر چیزی که می خواهند متمرکز کنند.

یادگیری طراحی سایت سخت نیست و هر کسی می تواند اصول طراحی سایت را به تنهایی بیاموزد و همیشه به یاد داشته باشید طراحی سایت ساده  برای اکثر بازیدکنندگان جذاب تر است.

 • انتخاب های خود را محدود کنید.
 • آنها را به ترتیبی که معقول است ، قرار دهید.
 • فضای خالی کافی را در صفحه بگذارید تا قسمت های مهم به راحتی از هم متمایز شوند.

 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.