4 روش موثر محتوا نویسی که قابلیت دسترسی سایت را بهبود می بخشد 4 روش موثر محتوا نویسی که قابلیت دسترسی سایت را بهبود می بخشد

4 روش موثر محتوا نویسی که قابلیت دسترسی سایت را بهبود می بخشد

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 6 دقیقه 26 شهریور 1399

واقعیت این است که هزاران آیتم نسبتاً ساده وجود دارد که می توانید برای دسترسی بیشتر به وب سایت های خود از آنها استفاده کنید و در نهایت نه تنها وب سایت های شما را قابل دسترسی تر می کند. بلکه تجربه کاربری را برای همه به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. قابلیت دسترسی به طراحی و توسعه رابط های کاربری گفته می شود که همه افراد، بتوانند به طور مستقل از آنها استفاده کرده و با آنها تعامل داشته باشند. این امر دسترسی را به یک نگرانی در اجرا برای طراحان تبدیل کرده است تا در نهایت بتوانند با نظم و اصول طراحی خود را کامل کنند.

محتوا نویسی

از دکمه ها و نام پیوندهای منحصر به فرد و معنی دار استفاده کنید

پیوندهایی مانند "بیشتر بیاموزید"، "این مطلب را بخوانید" یا "بیشتر بدانید" به صورت پراکنده، خسته کننده است. زیرا باعث می شود کاربران و خوانندگان صفحه نمایش محتوای اصلی را نادیده بگیرند. اما اگر از اجرای این لینک به درستی استفاده کنیم یک حالت ناوبری بسیار کارآمد خواهیم داشت که به کاربران کمک می کند تا به سرعت به مکانی که می خواهند بروند.

نوشتن پیوندهای قابل دسترسی

 • پیوندها را به صورت مشخص قرار دهید طوریکه به افراد این پیام انتقال داده شود که با کلیک بر روی این پیوند به چه صفحه ای انتقال داده می شوند.
 • از پیوند عمومی یا متن دکمه مانند "بیشتر بیاموزید" ، "این مطلب را بخوانید" یا "بیشتر ببینید" استفاده کنید
 • پیوندها را با اصطلاحات عمومی تر مانند "این لینک"، "این صفحه" یا "اینجا" قرار دهید

2. برچسب های واضح و مفید alt را به تصاویر اضافه کنید

برچسب های Alt همیشه نقشی اساسی برای کاربران صفحه نمایش در وب دارند. بدون قرار دادن توضیحی در این زمینه هیچ درکی برای محتوای تصاویر، تجسم داده ها و اینفوگرافیک ها وجود ندارد. با برچسب های alt می توان اطمینان حاصل کرد که هیچ کس اطلاعات ارائه شده در نمودارها، عکس ها و اینفوگرافیک ها را از دست نمی دهد.
همچنین از آنجایی که هدف موتورهای جستجو ارائه اطلاعات مفید است موتورهای جستجو با برچسب های alt  به سرعت کلمات کلیدی را شناسایی می کنند. دقیقا مانند پیوندها، شما باید برچسب های alt را واضح و توصیفی ارائه دهید.

اگر تصویر شما حاوی متن است آن محتوا را به صورت کلمه به کلمه در برچسب alt قرار دهید.
اگر تصویر شما حاوی داده های مفیدی است، مانند نمودار میله ای که الگوهای استفاده از تلفن همراه را نشان می دهد ، اطمینان حاصل کنید که برچسب alt حاوی داده های یکسان است به عنوان مثال: "95٪ از کاربران تلفن های هوشمند وب سایت مشابهی را در چندین دستگاه مشاهده می کنند."

در دسترس قرار دادن محتوای گرافیکی

 1. برچسب های alt تصویر را طوری بنویسید که به طور مختصر محتوای تصویر را توصیف کند.
 2. از کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی متناسب با محتوای خود استفاده کنید.
 3. در صورت امکان نمودارهای میله ای، نمودارهای دایره ای و... در محتوای متنی خود بگنجانید.
 4. اینفوگرافیک ها را با متن واقعی HTML یا متن جایگزین محتوای اصلی بسازید.
 5. برچسب های alt خود را با کلید واژه مناسب پر کنید.

3- پیام های خطای واضح و قابل اجرا بنویسید

موارد زیادی وجود دارد که باید در هنگام ساخت فرم های قابل دسترس به خاطر سپرده شود. که ما در این مقاله به یک عنصر اصلی که برای هر استراتژی محتوایی لازم است اشاره می کنیم و آن پیام خطا است. پیام خطا باید خطاهایی را که وجود دارد به وضوح توصیف کند و به طور مطلوب، شامل نشانه ها یا دستورالعمل هایی برای حل آنها باشد. به عنوان مثال ، "شماره تلفن وارد شده صحیح نیست عبارت درست 989121234567+ می باشد."

هنگام نوشتن پیام های خطا، فقط مشکل را توصیف نکنید، بلکه به نحوه رفع آن نیز توجه کنید. در اکثر موارد، شما حتی نیازی به بیان این نکته ندارید که خطایی رخ داده است: فقط بر روی رفع مشکل تمرکز کنید و آن را واضح و موجز توضیح دهید. همه کاربران شما، از راهنمایی واضح درباره اقدامات بعدی احساس رضایت می کنند.

نوشتن پیام های خطای قابل دسترسی

 1. مشخص کنید که مشکلی وجود داشته است و به صورت کارآمد به آن اشاره کنید.
 2. نحوه رفع آن را توضیح دهید
 3. می توانید از یک ورودی با عنوان "معتبر" یا "نامعتبر" استفاده کنید. که ممکن است به طور خلاصه کاملاً قابل قبول به نظر برسد، زیرا شما به راحتی بیان می کنید که یک ورودی متناسب با شرایطی که برای یک زمینه تعریف کرده اید نیست.

روش موثر محتوا نویسی

پیام خطای ضمنی و صریح

همانطور که در بالا ذکر کردیم، همه پیام های خطا باید دو کار انجام دهند:

 1. اظهار کنید که خطایی رخ داده است
 2. نحوه رفع آن را توضیح دهید

اما شما می توانید با ضمنی بودن خطایی به راحتی در یک پیام به هر دو هدف برسید. به عنوان مثال، ما می توانیم یک پیام خطا را به روش های زیر بیان کنیم:

 1. صریحاً ، بدون توضیح: قالب بندی شماره دوره نادرست است.
 2. صریحاً ، با توضیح: قالب بندی شماره دوره نادرست است. لطفاً یک عدد 3 رقمی وارد کنید.
 3. ضمنی: لطفاً یک شماره دوره 3 رقمی وارد کنید.

گزینه 1 به صراحت بیان می کند که خطایی رخ داده است ، اما روش رفع آن روشن نیست. گزینه 2 نیز صریح است و راه رفع مشکل را نیز بیان می کند بنابراین از گزینه یک پیشرفته تر است. در هر صورت بهتر از همه گزینه 3 است، که علاوه بر مشکل، توضیح چگونگی رفع آن را نیز بیان می کند.

4- عناوین توصیفی را واضح بنویسید

توجه داشته باشید که اغلب، هدف از وضوح در عنوان ها به معنای استفاده از کلمات بیشتر برای انتقال پیام است. البته می دانیم که نوشتن محتوای متنی زیاد ممکن است در زیبایی و ظاهر سایت تاثیر گذارد. اما از خودتان بپرسید صرفا زیبایی سایت مهم تر است یا اینکه اطلاعات مور نیاز را به درستی به مردم انتقال دهید. گاهی اوقات لازم است عناوین و زیر عنوان های واضح تری بنویسید و یا محتوای متنی خود را طولانی تر بیان کنید.

مزیت دسترسی راحت به وب سایت

دسترسی بیشتر وب سایت شما برای همه افراد دارای مزایای بسیاری است، که می تواند تجربه همه افراد از وب سایت های شما را بهبود بخشد. نحوه ی انتقال اطلاعات باید به گونه ای باشد که بتواند اطلاعات خاص و مورد نیاز را برای اسکن در اختیار کاربران قرار دهد.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.