5 راه برای بهبود کارای سایت 5 راه برای بهبود کارای سایت

5 راه برای بهبود کارای سایت

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 4 دقیقه 5 شهریور 1399

اگر یک فروشگاه در یک خیابان اصلی دارید و می خواهید به استقبال همه مشتریان بروید . یک تابلو بزرگ به آسانی قابل خواندن باشد . یک ورودی به اندازه کافی بزرگ تا افراد همراه با کالاسکه بچه , سبد خرید و ویلچر وارد شوند .
اگر به همین روش درباره سایت خود فکر کنید چه کاری انجام خواهید داد ؟

خرید از فروشگاه

این مقاله اصلاحاتی سریع در خصوص کارایی سایت شما خواهد داشت تا همه بازدید کنندگان از جمله افراد کم توان و معلول به راحتی از آن استفاده کنند

کارایی در طراحی سایت چیست ؟

کارایی سایت عملکردی در طراحی سایت شماست تا افراد معلول و ناتوان بدون هیچ مانعی از سایت استفاده کنند . که شامل افرادی با مشکلات بینایی , شنوایی , استفاده از موس , خواندن و فهمیدن و یا مشکلات حرکتی می شوند .

اما این موضوع شامل سهولت در استفاده همه بازدید کنندگان از جمله افراد مسن , کسانی مشکل خواندن متون بر روی صفحات نمایش دارند و یا افرادی که در موقعیت هایی خاص دارای محدودیت هستند . به طور مثال , شاید فردی در یک دفتر شلوغ نتوانند صدایی را بشنود .

بررسی کارایی سایت

اغلب افرادی که از یک سایت به طور معمول استفاده می کنند به موانعی که استفاده از آن را غیر ممکن می کند توجه نمی کنند . این یک لیست کامل نیست  اما به برخی از موانع عمومی استفاده از سایت ها اشاره می کند .

 • فردی که از Voice reader استفاده می کند اطلاعات مهم متنی که در قالب عکس و با اینفوگرافیک وجود دارد را نمی تواند مشاهده کند .
 • محتوای صوتی و یا تصویری بدون زیر نویس یا رو نوشت
 • مجموعه بلندی از منو های ناوبری . کسی که از صفحه کلید برای جابجایی در سایت استفاده می کند می بایست از میان تمام صفحات و بخش ها به صورت دستی جابجا شود .
 • دکمه های خیلی کوچک و یا خیلی به یکدیگر نزدیک است
 • متن های بسیار کوچک یا مخلوط شده با پس زمینه تصاویر (نبود کنتراست مناسب)
 • بخش هایی که تنها به رنگ و یا قسمت های بصری متکی هستند برای مثال . "دکمه قرمز را فشار دهید" اگر شما جزو 8 درصد افراد کور رنگ باشید , با این موضوع مشکل خواهید داشت .
 • ارائه شماره تلفن به عنوان تنها راه ارتباطی مخاطب با شما , اگر کسی توانایی تکلم نداشته باشد و یا از تلفن های سنتی استفاده کند به یک راه دیگر برای بر قراری ارتباط با شما نیاز دارد

چطور کارایی سایت را افزایش دهیم ؟

چک لیست ها و راهنمایی های زیادی برای افزایش کارایی سایت به طور آنلاین وجود دارد . اما با ایجاد تغییراتی هوشمندانه و آگاه می توانید تغییرات بزرگی در طراحی سایت خود ایجاد کنید در اینجا چند پیشنهاد داریم :

 • جایگزینی برای عناصری صوتی و تصویری ایجاد کنید

ممکن است مردم از صفحه خوان ها و یا سایر فناوری ها برای خواندن سایت شما کمک بگیرند . اگر اطلاعات مهمی در قالب اینفوگرافیک , جدول , و یا ویدیو دارید حتما دارای رونوشت و یا زیرنویس باشد .

 • با استفاده از تگ alt , متنی به تصویر خود اضافه کنید

تگ alt متنی است کوچک که محتویات داخل عکس را توضیح می دهد . که در پشت صحنه داخل کد های HTML قرار می گیرد بنابراین خبر خوان ها توانایی دسترسی به آن را دارند . با این روش کسانی که توانایی دیدن تصاویر را ندارند می توانند از محتویات آن مطلع شوند .

 • تنظیم رنگ و کنتراست وبسایت

رنگ هایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین متن های شما به راحتی قابل مطالعه است . برای اطمینان از این کار رنگ های تاریک را در پس زمینه متن های روشن قرار دهید. تاثیر گرافیک بر کارایی و کاربرپسند بودن سایت را دست کم نگیرید.

 • فضایی زیادی برای نمایش واضح دکمه ها ایجاد کنید

فضای زیادی اطراف دکمه ها ایجاد کنید بنابراین به راحتی قابل فشردن است همچنین متن دکمه ها را بزرگ و واضح قرار دهید . دکمه های مهم را در کنار یکدیگر قرار ندهید , از آنجایی که ممکن است به طور تصادفی دکمه اشتباهی فشرده شود .

 • فونتی واضح و قابل خواندن انتخاب کنید

از فونت های خوانا مانند ایران سنس ، شبنم و... استفاده کنید و از فونت های تزئینی و باریک خودداری کنید . می خواهید امتحان کنید ؟ سایت خود را به فردی بالای 60 سال نشان دهید و از او بخواهید بدون عینک سایت شما را بخواند .

نتیجه گیری : افزایش کارایی وبسایت به همه مخاطبان کمک می کند

خبر خوب اینکه ایجاد تغییرات کوچک و غیر فنی بسیار آسان است و سایت شما را قابل استفاده تر می کند , مخصوصا زمانی که از مشتریان خود درخواست بازخورد دارید . علاوه بر اینکه , وقتی سایت برای افراد معلول و کم توان کارایی مناسبی داشته باشد , برای همه افراد نیز آسان می شود , و این یک برد دو طرفه می باشد . 

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.