5 نکته اساسی در طراحی UX 5 نکته اساسی در طراحی UX

5 نکته اساسی در طراحی UX

آموزش طراحی سایت زمان مطالعه : ~ 9 دقیقه 26 شهریور 1399

گرچه بدیهی است که UX در طراحی محصول و سایت ضروری است، اما برخی از طراحان UX هنوز تصورات غلط زیادی درباره اجرای درست این طراحی دارند. واقعیت این است که اگر طراحی UX شما با مخاطبان ارتباط درستی برقرار کند آنها را تشویق به کلیک بر روی هدف سایت می نماید. در ادامه بهترین نکات UX را برای کمک به شما در طراحی محصولات و تجربیات کاربری بصری و موثر با شما بررسی خواهیم کرد. ما قصد داریم در ادامه این مقاله راهنمای اصول درست فرآیند طراحی UX را در سطح مفهومی پوشش دهیم. این نکات به شما کمک می کند تا بدانید چگونه می توانید یک طراح بهتر UX شوید.

ux web design

1. چرخ را از نو اختراع نکنید

از آنجایی که تعامل یکی از مهمترین عناصر در توسعه برنامه است طراحی UX همه چیز را در مورد تعامل بیان می کند. اما طراحان UX غالباً قربانی ذهنیتی می شوند که باید چرخ را از نو اختراع کنند یا سعی کنند طراحی جدیدی را خلق نمایند. این در حالی است که اکثر وب سایت ها و اپلیکیشن ها از لحاظ ساختاری با طراحی های قدیمی به صورت موفق کار می کنند. زیرا کاربران به همان نوع از طراحی ها عادت کرده اند، که به آن روانشناسی عادت ماندگار می گویند. توجه کنید که کاربران به حالت معمول ارائه، عادت کرده اند و خیلی دوست ندارند با آیتم های متفاوت و جدید سازگار شوند.

معمولاً این میل به اختراع مجدد چرخ با طرح های غیرمعمول، رنگ بندی های عجیب و غریب، قرار دادن قلم ها در مکان های نامناسب و الگوهای ناوبری گیج کننده خود را نشان می دهد. هدف را فراموش نکنید قرار است که یک محصول از کالاهای مشابه متمایز به نظر برسد. با این حال، طراحی های جدید به تجربه کاربری صدمه می زند و به جای تمایز، کسانی را که می خواستید آنها را جذب و درگیر کنید از اقدام به خرید دور می کنید. به همین دلیل بهتر است برای رسیدن به اهداف خاص خود از طرح بندی های آزمایش شده در سراسر محصول با تغییرات جزئی استفاده کنید. مانند نقاط تماس برای اقدام یا تیزرهای تبلیغاتی جذاب، که علاقه مندان را به سمت هدف سایت هدایت کند.
این روش بلافاصله کاربران را با سیستم عامل شما آشنا می کند و به آنها اجازه می دهد بدون اینکه از طرح های نا آشنا اذیت شوند از امکانات سایت استفاده کنند. به عنوان مثال، دلیلی برای جابجایی نوار پیمایش از بالای صفحه به پایین یا تغییر نحوه کاربری کاربران در یک برنامه تلفن همراه وجود ندارد. پایبندی به الگوهای آزمایش شده انرژی شما را در مواردی مانند صفحات فرود که نوآوری در طراحی برای آن بسیار مهم است را، حفظ می کند.

2. آن را ساده نگه دارید و طراحی پاسخگو را تمرین کنید

مشکل عمده دیگری که غالباً در فرآیند طراحی UX اتفاق می افتد، این است که همه آیتم ها بسیار پیچیده طراحی می شوند. الگوهای آشنا در سایت وجود دارد اما این الگوها بیش از حد زیاد هستند و به همین دلیل، طراحی کار نمی کند. بنابراین کاربران سایت را به سرعت ترک می کنند. هنگامی که کاربر به صفحه ای می رسد که به معنای واقعی کلمه مملو از عناصر و تایپوگرافی حواس پرت کننده است ، نتیجه ای جز ترک سایت را به همراه ندارد که این موضوع با هدف اصلی سایت هم خوانی ندارد. به همین دلیل، بهتر است که عناصر کاربر پسند باشند. هدف شما حفظ تمرکز کاربر بر دستیابی آنچه در وب سایت شما مورد نیاز است، می باشد. وقتی یک طراح UX طراحی را از لحاظ عملی ساده نگه می دارد:

 • هر صفحه یک هدف مشخص دارد. به عنوان مثال، صفحه پرداخت فقط شامل موارد لازم برای روند پرداخت است. صفحه تماس فقط حاوی جزئیات تماس و یا فرم است. نه نکاتی در مورد عادات شخصی.
 • هدف هر صفحه، بدون هیچ توضیحی ، بلافاصله برای کاربر قابل درک است. به عنوان مثال ، رابط کاربری دارای عناصر ناوبری در صفحه است که از لحاظ بصری از هم متمایز هستند.
 • هرگونه اطلاعات اضافی اما غیرضروری در انتهای صفحه قرار می گیرد. به عنوان مثال، وبلاگ نویسی اضافی در فوتر سایت با عنوان "ممکن است این مطلب را دوست داشته باشید" قرار می گیرد.

طراحی ux

3. نیازها و خواسته های مخاطب مورد نظر خود را درک کنید

درک نیازها و خواسته های مخاطب هدف شما ممکن است به عنوان یک نکته آشکار در طراحی UX به نظر برسد و دقیقاً مانند هر جای دیگر، طراحان UX بدون درک نیازها و خواسته های مخاطبان هدف، نمی توانند طرح مناسب UX را تشخیص دهند. با استفاده از این دو مرحله، اطلاعات حیاتی تجربه کاربر را هنگام فرآیند طراحی بدست آورید:

 1. از طریق نظرسنجی از کاربران خود بازخورد بگیرید.
 2. نحوه استفاده کاربران از کالای شما یا محصولات مشابه را بصورت حضوری یا از راه دور مشاهده کنید.

در ادامه نوع سوالاتی که ممکن است اطلاعات قابل تحلیلی را برای طراحان عنوان نماید، بررسی می کنیم:

 • کاربران شما، از نظر جمعیتی، چه کسانی هستند؟ (به عنوان مثال: مردان ، زنان ، افراد باهوش فناوری، تازه کارهای فناوری، جوانان و غیره)
 • نیازهای کاربران شما چیست؟ چگونه می توانید برای نیازهای آنها راه حلی ارائه دهید؟
 • چگونه ارتباط بین نیازهای آنها و ارزش پیشنهادی شما در طراحی رابط کاربری آشکار می شود؟

پاسخ این سوالات بنیادی به مفهوم معتبر طراحی UX کمک می کند.

4. عناصر مختلف را از نظر بصری متمایز کنید

صفحه آرایی بصری متمایز یکی از مهمترین اهداف طراحان UX است و روشی برای درگیر کردن تجربه کاربر می باشد. داستان کوتاه همیشه کمک کننده است تا بتوانید به راحتی به چگونگی یافتن و یا انجام کاری فکر کنید که توسط کاربران باید اجرا شود. در اینجا چندین نکته برای کلیک کردن در همه موارد بیان شده که ممکن است در مراحل طراحی به کار شما بیایند را بیان می کنیم:

 • با ارزش ترین اطلاعات صفحه باید بیشتر از همه برجسته شود. اگر می خواهید یک پست وبلاگ قرار دهید، بهتر است یک عنوان واضح مانند "بهترین روندهای طراحی سایت" و سپس زیر عنوان های فرعی مرتبط با موضوع را به صورت واضح قرار دهید.
 • کاربران باید از موقعیت خود در وب سایت یا برنامه تلفن همراه مطلع شوند. ابزارهای ناوبری باید در دسترس باشند. به عنوان مثال ، شما یک صفحه پیمایش وب سایت در بالای صفحه دارید که تمام بخشهای مهم وب سایت را به راحتی در دسترس قرار می دهد. دکمه های اشتراک شبکه های اجتماعی مقالات با موارد محبوب، توییت ها، برچسب و سایر عناصر کمکی نیز در فوتر قرار می گیرند.
 • دکمه های عملکرد باید برجسته شده و شامل توصیف روشنی از هدف سایت باشند. گواهینامه های اساسی و نماد اعتماد، ضمن حفظ خوانایی و عملکرد در سایت قرار می گیرند.
 • قسمت جستجو باید بصورت ایده آل با کلمه "جستجو" مشخص شود و اصولا این دکمه در گوشه بالا سمت چپ در صفحه قرار گیرد.

همچنین در انتخاب رنگ، مهم است که بدانید:

 • رنگ پس زمینه به طور کلی یک رنگ خنثی انتخاب می شود
 • رنگ آبی برای پیوندهای متنی مناسب است
 • رنگ قرمز برای موارد مهم و به طور معمول هشدارها یا خطاها استفاده می شود
 • فراخوانی برای اقدام به یک رنگ با کنتراست بالا و غالباً منحصر به فرد برای متمایز شدن از بقیه، نیاز دارد

5- ثبات جریان کاربر را در طول سفر حفظ کنید

یکی از مهمترین جنبه های عملی طراحی تجربه کاربر جریان تداوم کاربر است. از نظر طراحی، جریان زمانی است که جهش کاربر از یک بخش از وب سایت یا برنامه تلفن همراه به بخش دیگر در خدمت هدف نهایی ارائه ارزش، یکپارچه باشد. نکته مهم این است که یک طرح ثابت سازگار به کاربران کمک می کند تا آنچه را که می خواهند و به آنها احتیاج دارند به آسانی بدست آورند، این موضوع سازگاری استفاده را تداوم می بخشد. برای تحقق این موضوع باید فکر کنید که کاربر قدم به قدم چه کاری انجام می دهد.
بیایید به عنوان مثال یک جریان وب سایت را در نظر بگیریم. کاربر حضور خود را در یک نقطه ورود آغاز می کند، معمولاً در صفحه اصلی یا یک پست وبلاگ. شما باید فکر کنید که آن نقطه ورود به کجا منتهی می شود. به عنوان مثال، شما در انتهای این صفحه می توانید یک پست وبلاگ دیگری را لینک دهید که موضوع در آن گسترش یابد یا صفحه ای از خدمات یا محصولات را برای پاسخگویی نیازهای کاربران ارائه دهید.  
نکته دیگری که باید در نظر گرفت عدم استفاده از صفحات بن بست است، آن صفحاتی که به جایی دیگر نمی رسند را در طول سفر کاربر حذف کنید زیرا همه چیز باید به هدفی منتهی شود. سرانجام ، هر جریان وب سایت یک هدف نهایی دارد، جایی که نیازهای کاربران و اهداف وب سایت شما برآورده می شود. به عنوان مثال، اگر کاربران به دنبال محتوای ارزشمند هستند و شما محتوای ارزشمندی ارائه می دهید، هدف نهایی احتمالاً یک دکمه اشتراک یا پیوند است.

نتیجه

راز طراحی خوب UX باعث می شود که هم برای کاربران و هم برای پلتفرم کارساز باشید. در واقع، یک تجربه کاربری کاملاً خوب طراحی شده، منجر به هدایت کاربر به سمت اطلاعات یا ابزارهای مورد نیاز می شود. هر چیزی را که ممکن است جریان حضور کاربر را مختل کند، کوتاه کنید. حتی در حالتی که ممکن است به نظر برسد هدف به طور جهانی درک شده است، اما دستیابی به آن می تواند کمی مبهم باشد. این نکات در مورد طراحی UX به شما کمک می کند تا عناصر اصلی طراحی را برای تعامل سودمند کاربران ارتقا دهد.

صفحات مشابه

ارسال نظر
توجه داشته باشید، درج اطلاعات "ایمیل" ، "وبسایت" و "شماره تماس" اختیاری بوده و به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. این اطلاعات صرفا جهت پاسخگویی در موارد نیاز استفاده می شوند.